• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Lauri

Anunnak
Tgjithe profetet i jane nenshtruar Allahut, pra ishin musliman. Islami filloi me Ademin a.s. dhe u kompletua me Muhammedin a.s. -

Po pra, u dogjen biblat tjera dhe u munduan ta zhdukin edhe Biblen e Barnabes, te vetmit qe e ka njohur per se afermi Isain a.s. Fatmiresisht, shpetoi dhe u zbulua e verteta, lexoje pak, bëja refresh memories tende, ke nevoje se je afer pleqerise se thelle, je rralluar :plazh:
Postimet kaluan ne vendin e duhur. Fjala traplliqet qe ti po flet, e paska shqetesuar dike ne staf qe ka fshire repliken.

Megjithate ecim perpara me islamin si një sekt i krishtere i dale boje, si dhjetra apo qindra sekte te tjera te krishtera gjate 2000 viteve krishterimi qe i ngelen vetem historise tashme.

Pervec oratorit te krishter Waraka i sektit Ebionit, kemi edhe një tjeter figure te vecante qe permedet siper: monaku i krishtere Bahira i sektit Nestorian, ose monaku Sergio (sic e quanin latinet).

Me pare duhet te dihet kush është ky monacu Bahria qe i mbajti lidhje me Muhametin qe kur ishte 6 vjec, me pas duhet te dihet se kush është Nestor dhe Nestorizmi ku sherbente Bahria.
E rendesishme është te dihet çfarë do thote monaku Bahria Ermeit, dhe c'lidhe kishte me shpellen ne Hira afer Mekes ku Muhameti mbante lidhje, gjoja me engjelln Gabriel.
Te studiohet historia e zanafilles se islamit, keta personaezhe qe ikishin lidhje te ngushta me Muhametin, dhe historia e tyre religjoze qe kane pas, te dergojne tek islami i një sekti te krishtere. Islami një dege krishterimi heretik.

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Me pare duhet te dihet kush është ky monacu Bahria qe i mbajti lidhje me Muhametin qe kur ishte 6 vjec, me pas duhet te dihet se kush është Nestor dhe Nestorizmi ku sherbente Bahria.
E rendesishme është te dihet çfarë do thote monaku Bahria Ermeit, dhe c'lidhe kishte me shpellen ne Hira afer Mekes ku Muhameti mbante lidhje, gjoja me engjelln Gabriel.
Te studiohet historia e zanafilles se islamit, keta personaezhe qe ikishin lidhje te ngushta me Muhametin, dhe historia e tyre religjoze qe kane pas, te dergojne tek islami i një sekti te krishtere. Islami një dege krishterimi heretik.
Sa per info, Muhammedi a.s. ishte 12 vjec kur u takua me murgun Buhira. Si murg i cili kishte njohuri nga Tevrati dhe Ingjili, e njohu Profetin a.s. ne baze te pershkrimeve qe i jane bere zoteriut te te gjitha botrave (kuptohet, ato qe i kane djegur me pastaj).

gjoja me engjelln Gabriel.
Jo gjoja por është e vertete, me vjen keq :D :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Ne moshen 10-12 vjec duhet te jete takimi i dyte, dhe qe është takuar disa here dhe jo vetem një, po kjo ka pak rendesi per momentin.
Burimet islame te ardhura deri sot ndalen ne kete pike: njohja e disa shenjave te Bahria tek Muhameti, dhe kaq...! Por ka me dhjetra e dhjetra shkrime te tjera te perkthyera mes shek 10-13 mbi kete qeshtje nga gjuha arabe ne latinisht. Pra tregohen mjaft detaje te tjera se kush ishte ky klerik i krishtere qe quhej monaku Bahria, o Sergio, o Nostorio, o monaku eremit. Te gjitha shkrimet e kohes flasin per një(disa) mesues te krishtere diabolik te Muhametit. Shpesh kryqezohen tregimet mbi Bahria me kushririn e Muhametit Waraka.

Cili nga keta jetonte ne shpelle ku Muhameti merrte udhezimet!?! Ka mundesi te dy o njeri pas tjeterit, pasi Bahria quhej edhe monaku eremit(klerik qe jeton i vetmuar ne shpella o shkretetire. Ndersa Waraka ishte një klerik orator me ndjekes, por pa kult ku te predikonte.

Qe te dy kishin një gje te perbashket: te nxjerre jashte nga kisha per ide heretike mbi besimin krishtere.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ta zeme se ka pasur mesues ata dy, gjithnje sipas perrallave me mbret.

Ku është permendur ne Bibel ylli trokites, ka ndonje verset ? Thjesht pergjigju po pate dituri, mos nderro teme :plazh:

Ose, per male ku shkruan ne Bibel, cilindo testament se ato levizin ?

:D
 

Lauri

Anunnak
Hajde merre vesh c'lidhje Kane yjet e malet me argumentin e temes!

Ps. Po te vjen dyshimi qe "engjelli Gabriel" ishte njeri nga mesusit ne fjale ;)
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Keshtu me pelqen Laur, kur dorezohesh :D

Mund ta vazhdosh temen i vetem si gjithmone, sepse nuk ke kacik t'debatosh me mua tema te tilla.

:plazh:
 

Lauri

Anunnak
Keshtu me pelqen Laur, kur dorezohesh :D

Mund ta vazhdosh temen i vetem si gjithmone, sepse nuk ke kacik t'debatosh me mua tema te tilla.

:plazh:
Kjo teme nuk ka vend per debate, se nuk jemi ne diskutime shoqerore. Ketu po flitet per fakte historike, qe ty po te mungojne..;)
Teologjia jote me historine jane si nata me diten...., naten e mire.
 
Top