Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Lauri

Anunnak
Tgjithe profetet i jane nenshtruar Allahut, pra ishin musliman. Islami filloi me Ademin a.s. dhe u kompletua me Muhammedin a.s. -

Po pra, u dogjen biblat tjera dhe u munduan ta zhdukin edhe Biblen e Barnabes, te vetmit qe e ka njohur per se afermi Isain a.s. Fatmiresisht, shpetoi dhe u zbulua e verteta, lexoje pak, beja refresh memories tende, ke nevoje se je afer pleqerise se thelle, je rralluar :plazh:

Postimet kaluan ne vendin e duhur. Fjala traplliqet qe ti po flet, e paska shqetesuar dike ne staf qe ka fshire repliken.

Megjithate ecim perpara me islamin si nje sekt i krishtere i dale boje, si dhjetra apo qindra sekte te tjera te krishtera gjate 2000 viteve krishterimi qe i ngelen vetem historise tashme.

Pervec oratorit te krishter Waraka i sektit Ebionit, kemi edhe nje tjeter figure te vecante qe permedet siper: monaku i krishtere Bahira i sektit Nestorian, ose monaku Sergio (sic e quanin latinet).

Me pare duhet te dihet kush eshte ky monacu Bahria qe i mbajti lidhje me Muhametin qe kur ishte 6 vjec, me pas duhet te dihet se kush eshte Nestor dhe Nestorizmi ku sherbente Bahria.
E rendesishme eshte te dihet cfare do thote monaku Bahria Ermeit, dhe c'lidhe kishte me shpellen ne Hira afer Mekes ku Muhameti mbante lidhje, gjoja me engjelln Gabriel.
Te studiohet historia e zanafilles se islamit, keta personaezhe qe ikishin lidhje te ngushta me Muhametin, dhe historia e tyre religjoze qe kane pas, te dergojne tek islami i nje sekti te krishtere. Islami nje dege krishterimi heretik.

grotta2_zps0efnpoag.png
 

Attachments

  • grotta2_zps0efnpoag.png
    grotta2_zps0efnpoag.png
    6.9 KB · Shikime: 0
  • grotta2_zps0efnpoag.png
    grotta2_zps0efnpoag.png
    6.9 KB · Shikime: 0

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Me pare duhet te dihet kush eshte ky monacu Bahria qe i mbajti lidhje me Muhametin qe kur ishte 6 vjec, me pas duhet te dihet se kush eshte Nestor dhe Nestorizmi ku sherbente Bahria.
E rendesishme eshte te dihet cfare do thote monaku Bahria Ermeit, dhe c'lidhe kishte me shpellen ne Hira afer Mekes ku Muhameti mbante lidhje, gjoja me engjelln Gabriel.
Te studiohet historia e zanafilles se islamit, keta personaezhe qe ikishin lidhje te ngushta me Muhametin, dhe historia e tyre religjoze qe kane pas, te dergojne tek islami i nje sekti te krishtere. Islami nje dege krishterimi heretik.

Sa per info, Muhammedi a.s. ishte 12 vjec kur u takua me murgun Buhira. Si murg i cili kishte njohuri nga Tevrati dhe Ingjili, e njohu Profetin a.s. ne baze te pershkrimeve qe i jane bere zoteriut te te gjitha botrave (kuptohet, ato qe i kane djegur me pastaj).

gjoja me engjelln Gabriel.

Jo gjoja por eshte e vertete, me vjen keq :D :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Ne moshen 10-12 vjec duhet te jete takimi i dyte, dhe qe eshte takuar disa here dhe jo vetem nje, po kjo ka pak rendesi per momentin.
Burimet islame te ardhura deri sot ndalen ne kete pike: njohja e disa shenjave te Bahria tek Muhameti, dhe kaq...! Por ka me dhjetra e dhjetra shkrime te tjera te perkthyera mes shek 10-13 mbi kete qeshtje nga gjuha arabe ne latinisht. Pra tregohen mjaft detaje te tjera se kush ishte ky klerik i krishtere qe quhej monaku Bahria, o Sergio, o Nostorio, o monaku eremit. Te gjitha shkrimet e kohes flasin per nje(disa) mesues te krishtere diabolik te Muhametit. Shpesh kryqezohen tregimet mbi Bahria me kushririn e Muhametit Waraka.

Cili nga keta jetonte ne shpelle ku Muhameti merrte udhezimet!?! Ka mundesi te dy o njeri pas tjeterit, pasi Bahria quhej edhe monaku eremit(klerik qe jeton i vetmuar ne shpella o shkretetire. Ndersa Waraka ishte nje klerik orator me ndjekes, por pa kult ku te predikonte.

Qe te dy kishin nje gje te perbashket: te nxjerre jashte nga kisha per ide heretike mbi besimin krishtere.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ta zeme se ka pasur mesues ata dy, gjithnje sipas perrallave me mbret.

Ku eshte permendur ne Bibel ylli trokites, ka ndonje verset ? Thjesht pergjigju po pate dituri, mos nderro teme :plazh:

Ose, per male ku shkruan ne Bibel, cilindo testament se ato levizin ?

:D
 

Lauri

Anunnak
Hajde merre vesh c'lidhje Kane yjet e malet me argumentin e temes!

Ps. Po te vjen dyshimi qe "engjelli Gabriel" ishte njeri nga mesusit ne fjale ;)
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Keshtu me pelqen Laur, kur dorezohesh :D

Mund ta vazhdosh temen i vetem si gjithmone, sepse nuk ke kacik t'debatosh me mua tema te tilla.

:plazh:
 

Lauri

Anunnak
Keshtu me pelqen Laur, kur dorezohesh :D

Mund ta vazhdosh temen i vetem si gjithmone, sepse nuk ke kacik t'debatosh me mua tema te tilla.

:plazh:

Kjo teme nuk ka vend per debate, se nuk jemi ne diskutime shoqerore. Ketu po flitet per fakte historike, qe ty po te mungojne..;)
Teologjia jote me historine jane si nata me diten...., naten e mire.
 
Top