Vazhdojnë fyerjet matanë kufirit: Top Channel i vendos titra shqip një filmi shqip nga Kosova

E rrallë! Një filmit shqip nga Kosova, i cili po transmetohet në një televizion shqiptar, i janë vendosur titra. Është televizioni i njohur "Top Channel" ai ka vendosur të titrojë një film prodhim i Kosovës me titra në gjuhën shqipe. Kjo ka ngjallur reagime të ndryshme në opinionin publik.

Ofendimet nga ana e matanë kufirit vazhdojnë, ndërsa televizioni i njohur shqiptar "Top Channel" ka titruar në gjuhën shqipe një film shqip prodhim të Kosovës.

Ky veprim ka nxitur reagimin e gazetarit shqiptar Ermal Mulosmani, i cili me sarkazëm ka reaguar ndaj kësaj situate duke bërë krahasimin mes fjalëve të folura në film dhe titrave të përkthyer.

“Topi po transmeton një film kosovar por...po e përkthen edhe me titra. Sapo një djalë tha "Po po, qe erdha". Topi e përktheu "Po po, ja, erdha"...” – ka shkruar Mulosmani në Facebook.
 
Nuk jam i sigurte por ka lidhje me shit dicka, a qera, por sjam i sigurte se shume fjale ne Kosove jane te mixuara me serbishten e turqishten
JO
Shtiklla u thon takot qe veshin grat .
Tashi nese un i them gjyshes teme qe ai aktori ka shku me i ble shtiklla grus vet tek albi mall...
Kjo do thoje qysh?? Thuje dhe iher se spo t'marr vesh .

Dmth jan shum llafe qe si marin vesh as na ato as ato ne

Psh ta qojm nje te kosoves ne servis makinash se e ka lan motorri n rrug
I kosoves cka tfole duhet me prek tek motorri se ndryshe nuk miren vesh deri neser nsabah !
 
JO
Shtiklla u thon takot qe veshin grat .
Tashi nese un i them gjyshes teme qe ai aktori ka shku me i ble shtiklla grus vet tek albi mall...
Kjo do thoje qysh?? Thuje dhe iher se spo t'marr vesh .

Dmth jan shum llafe qe si marin vesh as na ato as ato ne

Psh ta qojm nje te kosoves ne servis makinash se e ka lan motorri n rrug
I kosoves cka tfole duhet me prek tek motorri se ndryshe nuk miren vesh deri neser nsabah !
E pse nuk i janë vendosur titra edhe filmit të Ermal Mamaqit " I Love Tropoja"? Meqë kemi të bëjmë me jug e veri.
 
JO
Shtiklla u thon takot qe veshin grat .
Tashi nese un i them gjyshes teme qe ai aktori ka shku me i ble shtiklla grus vet tek albi mall...
Kjo do thoje qysh?? Thuje dhe iher se spo t'marr vesh .

Dmth jan shum llafe qe si marin vesh as na ato as ato ne

Psh ta qojm nje te kosoves ne servis makinash se e ka lan motorri n rrug
I kosoves cka tfole duhet me prek tek motorri se ndryshe nuk miren vesh deri neser nsabah !
E vertete, une e kisha per gjuhen shqipe, jo fjale tek e tuk, une e ti jemi komshi, edhe po folem dialekt te dy, noshta nuk kuptojme naj llaf.
Une e kisha me shume per idene sesi po humb gjuha shqipe e vertete ngadale ngadale pa u vene re hic!!
Pastaj kjo e makines ke plotesisht te drejte se ne perdorim me shume terminologji italiane sidomos, kurse shqipetaret e kosoves pak mix serbo-gjermane... Po nuk deklasefikohet nji gjuhe si Gegnishtja per merite te nji motorri apo mekaniku.
 
Nuk ka jug veri aty. Jan shum fjal qe nuk i kuptojn m vlla si ne tujat si ju tonat dhe ktu na del shprehja kemb kryq n mes shqiptaris. "Shqiptar jena e spo mirrna vesh "
Jo unë u bazova në ato që lexova prej teje " Ja disa fjal qe nuk i kupton cdokush kshuqe sbesoj se ka naj te keqe . Do e ket bo me te thjeshte ta kuptoje nje jugor".

Ajo që unë në fakt mendoj, është se ekziston një bindje e gabuar për Kosovën, dhe më e keqja një padrejtësi historike kur pa të drejt u përjashtua gegërishtja.
 
E vertete, une e kisha per gjuhen shqipe, jo fjale tek e tuk, une e ti jemi komshi, edhe po folem dialekt te dy, noshta nuk kuptojme naj llaf.
Une e kisha me shume per idene sesi po humb gjuha shqipe e vertete ngadale ngadale pa u vene re hic!!
Pastaj kjo e makines ke plotesisht te drejte se ne perdorim me shume terminologji italiane sidomos, kurse shqipetaret e kosoves pak mix serbo-gjermane... Po nuk deklasefikohet nji gjuhe si Gegnishtja per merite te nji motorri apo mekaniku.
SE di nga je ti 🤷‍♂️
Hup gjuha shqipe se njani ja fut anglisht tjetri italisht ene hajde meri vesh se kan fillu tan me fol si nparlament .
Para do ditsh isha ul me njanin e te fol me llafe tmdhaja e spo mirsha vesh a esht deputet djali a ca esht . U detyrova me ul veten me i than ik o bush se nuk marr ere nga kjo e folmja jote
Jan shum sene qe ndikojn
 
Jo unë u bazova në ato që lexova prej teje " Ja disa fjal qe nuk i kupton cdokush kshuqe sbesoj se ka naj te keqe . Do e ket bo me te thjeshte ta kuptoje nje jugor".

Ajo që unë në fakt mendoj, është se ekziston një bindje e gabuar për Kosovën, dhe më e keqja një padrejtësi historike kur pa të drejt u përjashtua gegërishtja.
O ti veton un nuk di ca bidje tgabume kan pertej tunelit por di dicka qe ju sjeni kosove por shqipni . Thjesht nje dogan per interesa te qeveris dhe nje flamur kot sa me mar pavarsin ...

Tashi t folim rrafsh . Do llafe sti merr vesh njeri mer . Mu tme ulesh me kto brezin e ri ntavolin ...veq qohem ene iki se do mduket vetja sikur sjam nprizren
 
O ti veton un nuk di ca bidje tgabume kan pertej tunelit por di dicka qe ju sjeni kosove por shqipni . Thjesht nje dogan per interesa te qeveris dhe nje flamur kot sa me mar pavarsin ...

Tashi t folim rrafsh . Do llafe sti merr vesh njeri mer . Mu tme ulesh me kto brezin e ri ntavolin ...veq qohem ene iki se do mduket vetja sikur sjam nprizren
Nashta ma mirë osht ju me u bo Kosovë, edhe ja 10 vjet besoj se keni me lyp referendum.
 
PO edhe nese e ka bere ku qendron problemi? pse u dashka bere e madhe e aq me keq me e marre ofeze
Une jam nje nder ato qe me raste si kuptoj verioret , edhe ca do kryqezohem per kte ?
Tani une e kam gjet zgjidhjen , se kur se kuptoj ia kepus sipas menyres sime , por ne film si ke aktoret perballe

Qeka bo qameti zi , ah pika
 
Problemi është se ne nuk po flasim për verioret por po flasim për Kosovën. Tipike e disa shqipnialive, sikur ato kohërat e famshme kur na thonin shkrërdhatë Kosove, ose kur muzika serbe dëgjohej, qe besa edhe dëgjohet gjithandej.
 
Problemi është se ne nuk po flasim për verioret por po flasim për Kosovën. Tipike e disa shqipnialive, sikur ato kohërat e famshme kur na thonin shkrërdhatë Kosove, ose kur muzika serbe dëgjohej, qe besa edhe dëgjohet gjithandej.
Pse Kosova nuk eshte pjesa veriore e Shqiperise? apo edhe ti me idene eshte shtet tjeter meqe ka kufij?
Epo nese eshte kshu ath , per cdo shtet tjeter ne cdo film vendosen titrat...kshuqe shu shu pa pas pula behet
 
Po flas histori prej vërteti, andaj nga e majta tek semafori
Money Heist ju fut njëri, goxha pranë tek një milioni
Mos u trembëni, - bëni sepse alarmi nuk bëri
Dyqindë lekshet e verdha grumbull, i thërrisni Minioni
Thërrasin lekët, I be on it
Duke lozur rolin e pijanecit
Sa më shumë lekë mua nëmi
Se dua të shkoj në Miami
Për Top Channel:
Mc Kresha & Lyrical Son (Semafori)
 
Pse Kosova nuk eshte pjesa veriore e Shqiperise? apo edhe ti me idene eshte shtet tjeter meqe ka kufij?
Epo nese eshte kshu ath , per cdo shtet tjeter ne cdo film vendosen titrat...kshuqe shu shu pa pas pula behet
Jo nuk është. Pse duhet të jemi? Pse nuk bëheni ju pjesë e Kosovës.
 
Sepse Shqiperia nuk ka qene kurre pjese e kosoves, kosova e Shqiperise (FV me sakte)
Sjemi plakur ende qe te shkojme te shpia femiut lool
Për ja 10 vjet besoj që keni me ba referendum me kërku me u bashku me Kosovën, për shumë arsye. Sigurisht, nëse nuk bashkoheni deri atëherë me Serbinë e Vuçiçit me idenë e tij për Ballkanin e Hapur.
 
Do te jete per per 2 arsye titrimi:
Ose pa te keq, (me idene per Shqiperine qe ti kupptojne te gjitha fjalet) ose kastile me be ca zhurme :D

Personalisht, nuk kam nje mendim akoma. Nuk do e kisha problem nese televizionet kosovare do vendosnin titra per ne. Fundja ne shqiptaret e Shqiperise, jemi indiferent ndaj cdo gjeje, kshuqe s'e di a mund te jap nje gjykim te sakte.
 
Po flas histori prej vërteti, andaj nga e majta tek semafori
Money Heist ju fut njëri, goxha pranë tek një milioni
Mos u trembëni, - bëni sepse alarmi nuk bëri
Dyqindë lekshet e verdha grumbull, i thërrisni Minioni
Thërrasin lekët, I be on it
Duke lozur rolin e pijanecit
Sa më shumë lekë mua nëmi
Se dua të shkoj në Miami
Për Top Channel:
Mc Kresha & Lyrical Son (Semafori)
Tyben Bac kur t'lexoj qeshty n'rrep, kejt Viktori i njujorkit m'dokesh, version 2.1
 
Ja disa fjal qe nuk i kupton cdokush kshuqe sbesoj se ka naj te keqe . Do e ket bo me te thjeshte ta kuptoje nje jugor
Gje te keqe ka da te duash! Topi I ben me qellim disa gjera.
Te Mos flasesh dialektin e nje krahine tjeter eshte okay! Te Mos dish eshte injorance lol
Po nejse shqipetaret e sidomos jugu flasin greqisht italisht and so on dhe ju dashkan titra pér dialektin verior! Po them verior pasi kosova eshte pjesa veriore e shqiperise! Never mind ate ugly flag qe ju dha bota.
Si tha ai “shtiklla eshte me shit dicka” Jo Po shtiklla eshte mall i paster I Pa perzier😁
 
Back
Top