Vajzat “VIP” të Tiranës, të joshura nga “djemtë e këqij”, apo thjesht pragmatiste? Çfarë ndodh pas jetës së luksit

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Vajzat “VIP” të Tiranës, të joshura nga “djemtë e këqij”, apo thjesht pragmatiste? Çfarë ndodh pas jetës së luksit

sdgfdgfdhf-641x375.png

Ata nuk janë Bonnie dhe Clyde. As e Bukura dhe Bisha. Ata janë çifte, në dukje me asgjë të përbashkët por në simbiozë me çfarë kërkojnë nga një partner, ose më saktë nga jeta.Partnerja e bukur në krah të një mashkulli të fortë, qoftë gangster apo pjesë më e lartë e hierarkisë së botës kriminale është tashmë një klishe, por bota e re e Instagramit, ku gjithkush (veçanërisht universi femëror) duken në garë se kush bën jetën më luksoze, i ka çuar vajzat e reja dhe gratë drejt gjetjes së një partneri, që i përmbush kërkesat dhe i siguron jetën e ëndrrave; veshje markë, udhëtime luksoze në kryeqytetet e botës, automjete të modeleve më të fundit…gjithë ç’ofron bota e sotme e konsumerizmit.

Pa rënë në kurthin e moralizmave, kjo është ajo që sociologu i njohur Zyhdi Dervishi e sheh si natyra pragmatiste e vajzave.“Nga studimet komplekse rezulton se në dashuri vajzat janë më pragmatike sesa meshkujt”, rrëfen për gazeta Si, Dervishi, duke gjetur edhe një shembull pasqyrues të asaj çka citon më lart tek një poet shqiptar.


Dashurinë që shemb një burrë

Nuk e njohu gruaja kurrë

Kështu shkruante Lasgush Poradeci në gazetën “Bashkimi i Kombit”, gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërsa në faqet e tjera të shtypit flitej për fitoret e lavdishme të ushtrisë naziste, në frontin e kuq.

Prirja e vajzave që kërkojnë garancinë materiale tek partnerë problematikë, sipas Dervishit u vu re veçanërisht në 30 vitet e fundit.“Njerëzit që nisën të pasuroheshin shpejt e të imponoheshin në jetët në e vendit ishin të fortët, që e nisën me tregti, e së shumti ilegale. Kjo bëri që vajzat pragmatiste, me dëshirë për t’u dukur shumë- përgjithësisht jeta e këtyre vajzave ka kosto të lartë dhe nuk i përballon dot me një pagë normale shteti fjala vjen, mjek apo pedagog dhe, ato anuan nga ajo kategori njerëzish problematikë”.

Pas fotografive që shkëlqejnë nga luksi dhe tepria ka thuajse në çdo rast vetëm një subjekt; vajzën e cila vjen ndonjëherë nga bota e spektaklit, e modës apo e quan veten “influencer” të mediave sociale, ku me pagat mesatare në Shqipëri as nuk do t’i afroheshin dot jetës që përkufizohet nga jahte e shampanjë. Partneri është gjithnjë pas objektivit të aparatit fotografik, për të dalë përballë tij në fotot klasike të arrestimeve, shpesh për trafik droge apo të tjera aktivitete kriminale.

I fejuari i këngëtares Elvana Gjata , të cilin kishte parapëlqyer ta mbante privat dhe enigmatik, qoftë edhe në ditëlindjen e saj të 30-të, kremtuar me një koncert live të albumit më të ri të saj,u bë i njohur pas përplasjes mes emrave të njohur të krimit në një bar në zonën e ish-bllokut, ku mbeti i vrarë një person. Në arrati për më se pesë muaj, Ervin Mata iu dorëzua autoriteteve dhe më pas u la i lirë, ndërsa në kërkim mbetet truproja i tij, Meviol Bilo, i dyshuar si autori i vrasjes së Fabian Gaxhës. Në përleshjen e asaj nate u plagosën edhe të tjerë emra të krimit si Ervis Martinaj e Laert Hasa.

Sponsori i jetës së luksit të Kejvina Kthellës, modelja e bërë e njohur fillimisht në emisionin “Xing” të Ermal Mamaqit, u bë i njohur pas arrestimit të Redjan Rrajës, ku ndër bisedat telefonike ishin ato me vajzën e televizioneve, e cila nuk e kishte mbajtur aspak të fshehur jetën e luksit që bënte, duke pozuar mbi makina shumë të kushtueshme. Redjan Rraja u arrestua si i dyshuari kryesor për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoja, atentat në të cilin humbi jetën shoferi i tij.

“Do të doja që të ishte në karrierë dhe automatikisht, nëse do jetë në karrierë, ka lekë. Të tregohem më e qartë, mirë do ishte që ai të ketë lekun e vet, unë timin….por më mirë do ishte të kishte më shumë lekë sesa unë”, rrëfente Kthella në një emision televiziv.

Trejsi Sejdini, Miss Univers Albania e vitit 2018 pozonte pranë një makine Mercedes Benz, GLE V8 biturbo, e cila do të sekuestrohej si të tjera posedime të Leonard Dukës, i dyshuari për vrasjen e Santiago Malkos. Ishte automjeti që Duka ia kishte dhuruar të dashurës së tij bukuroshe, e cila nuk mundi ta gëzonte gjatë.

Velina Viola Spiro megjithëse shfaqej shumë e dashuruar me partnerin e saj, nuk dëshironte të zbulonte më shumë detaje, ndërsa ato u zbuluan pas ndalimit të Valentin Selajt në Holanndë. Madje mediat italiane, pasi u arrestua në Firence, e etiketuan si “Zoti i Drogës”, si kreu i një bande të fuqishme ndërkombëtare që sillte kokainë nga ShBA drejt Firences, duke kaluar përmes porteve të Holandës.Nuk do të shpëtonte edhe komenti i mediave fqinje se persona të tillë të botës së krimit kanë gjithnjë pranë vetes vajza të bukura.

Baroni më i famshëm dhe më i kërkuar i drogës, i njohur El Chapo u martua me bukuroshen amerikane, Emma Coronel Aispuro. Guzman, si një nga krerët e trafikut të drogës në Meksikë është 63 vjeç, ndërsa gruaja e tij e cila së fundi ka sjellë në jetë dy fëmijë binjakë, është vetëm 30 vjeç.

“Nga ana tjetër, duhet theksuar se në shoqërinë shqiptare, përgjithësisht vajzat që kanë pasur lidhje të kësaj natyre, formale apo jo, nuk kanë pasur asnjë pasojë. Nuk kanë pasoja, nuk janë të rrezikuara dhe luajnë me fitimin. Sigurojnë përfitime materiale por nuk rrezikohen, sepse në kodin e shqiptarëve përgjithësish vajzat dhe gratë nuk vriten, janë të rralla rastet”, thotë sociologu Dervishi, ndërsa fjalët e tij i konfirmon rasti i fundit, ku u përfshi këngëtarja nga Kosova, Fjolla Morina.

Megjithëse u ndalua në pikën kufitare të Kukësit, me një armë zjarri të tipit pistoletë dhe 23 fishekë, të cilat i deklaroi se ishin të sajat dhe i kishte harruar në çantë, ndërsa udhëtonte drejt Shqipërisë , megjithëse gënjeu duke paraqitur një test shtatzënie fals, Fjolla Morina ndryshe nga dy personat me të cilët udhëtonte –biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim Muji me masë arresti 30 ditë burg -, Fjolla Morina u la në arrest shtëpie, për t’u kujdesur për fëmijën e mitur.

“Përgjithësisht janë afrime e lidhje problematike, nuk kanë pasur vazhdimësi. Një pjesë e këtyre meshkujve janë ekzekutuar apo kanë përfunduar në burgime afatgjata, por gjithsesi në fare pak raste, vajza që janë shoqëruar me njerëz problematike kanë pasur ndonjë pasojë, me rrezik jete”, thotë Zyhdi Dervishi, duke shtuar se edhe pas ndarjes, këto vajza kanë pasur farë sigurimi ekonomik për të vazhduar një jetë të pavarur.

Ndonëse sociologu Dervishi e sheh se në fillimvitet ’90, shoqëria shqiptare kishte ende një frymë idealiste e nuk e kishte përqafuar kështu materializmin e pragmatizmin, rastet e vajzave të spektaklit në lidhje me persona të botës së krimit, i kanë fillesat nga nisja e tranzicionit.

Moderatorja Rudina Magjistare, njihej si e dashura e Denis Ginës, një nga gangsterët më në zë të Tiranës dhe kreu i bandës së “Rrugës së Kavajës”. Ai u vra më 1999-n, në periferi të kryeqytetit, në moshën 27-vjeçare.

Aktorja dhe regjisorja e Teatrit, Inis Gjoni ishte në një lidhje të gjatë me Arian Selimin. Pasi kreu dënimin me burg, Selimi me të cilin Gjoni ka një vajzë, u vra në një ekzekutim mafioz në Tiranë.

Përpara episodit të fundit, emri i Fjolla Morinës do të përfshihej në një tjetër ngjarje, atë të vrasjes së Juxhin Dautit më 2017-n, në Sukth. Thuhej se këngëtarja kishte qenë në një lidhje me Dautaj, zëra që ajo i konfirmoi me këngën e saj “Si ta pranoj”, ku u shfaq e veshur e gjitha në të zeza.

“Në përgjithësi tek lidhjet e shpejtuara, të pamenduara të vajzave të reja të botës së publike të modës, ekranit, dhe jetës publike po ndodh një proces degradues, i cili në jo pak raste është rezultat i veprimit të nxituar mekanik të veçimit të lidhjeve seksuale e martesore nga zemra, duke e bërë një lidhje pragmatiste e merkantiliste për interesa materiale, konsumistike e hedonistike”, mendon sociologu Gëzim Tushi, duke i parë këto dukuri si justifikime të fryteve të Revolucionit Seksual, që “ka krijuar konceptin e mbivlerësimit të femrave të lira që në të vërteta janë femra të lehta”, mendon ai.

Sipas Tushit, lidhja me njeriun pa kushte thelbësore, vetëm pse ai është i pasur apo fortë, vetëm për pasuri apo forcë sociale dhe fizike, është tregues i sigurt i një lidhjeje me “cilësi të dobët”.

“Sociologët e martesës, duke vlerësuar kurbën e ecjes dhe fatin e martesave të tilla, janë të mendimit se këto lloj lidhjesh me cilësi të dobët janë forma të maskuara të prostitucionit”, vijon Tushi, ndërsa sociologu Dervishi e sheh edhe si një shenjë të depresionit të shoqërisë e më konkretisht të vajzave. “ Nga njëra anë vajzat janë të depresuara dhe depresioni i çon drejt këtyre lidhjeve, sepse nuk besojnë më tek një jetë e dinjitoze, fisnike”, thotë Dervishi duke shtuar se në shoqëritë e pastabilizuara ku paraja kontrollohet nga “të fortët”, njerëzi që punojnë jashtë skemave të ligjshme ndriçojnë shpejt dhe është ky ndriçim që , i josh vajzat.

Për Gëzim Tushin, është fatale që universi femëror të reduktohet në forma të lidhjes merkantiliste e të papërgjegjshme, ndërsa Dervishi gjykon që në shoqërinë shqiptare burrat janë më idealistë, ndërsa vajzat dhe gratë janë më praktike.

Por ka edhe nga ato raste ku vajza të tilla bien në dashuri vërtet me njerëz të botës së krimit apo “djemtë e këqij”. Gruaja e El Chqapo-s në një intervistë pohonte se e “admironte” , bosin e drogës përgjegjës për dhjetëra vrasje. Një kërkim shkencor e sheh këtë fenomen më të zakonshëm sesa ishte menduar.

Një studimi i fundit i sjelljes seksualetë hybristophilia-s, në të cilën individët e gjejnë veten tw tërhequra seksualisht ndaj atyre që kanë kryer një akt kriminal, zbulon se jo prek më shumë femrat sesa meshkujt.

Kjo sjellje madje është e demonstruar në rastet e vrasësve famëkeq në seri, si Charles Manson dhe Ted Bundy, që dihet se marrin korrespodencë fansash, ato me natyrë seksuale vijnë kryesisht nga femrat.

Në një studim të botuar në revistën “Déliquance, justice et autres questions de société”, kërkuesit u fokusuan në më shumë se 300 raste të fenomenit në mediat amerikane dhe europiane në një periudhë dhjetë vjeçare, 2005-2015. Sipas studimit 70 përqind e rasteve të shkeljeve seksuale në sistemin peniteciar amerikan përfshinin stafin femëror, edhe pse ishin më pak se gjysma e forcës punëtore në burgje.

Nisur nga rolet në të cilët punojnë zakonisht femrat- psikiatre, psikologe, kriminologe- , kjo çonte në lidhje emocionale mes femrave dhe të të burgosurve. Shkenca thotë se gratë janë të tërhequra nga meshkujt me tipare më të theksuara mashkullore gjatë mesit të ciklit të tyre menstrual, kur janë më pjellore. Burrat me tipare mashkullore kanë gjene të një cilësie më të mira, duke u bërë tërheqëse për gratë në një nivel të pavetëdijshëm evolucionar.

Po sipas kërkimeve shkencore të sjelljes, “djemtë e këqij” i çlirojnë gratë dhe vajzat nga presioni për të qenë “vajza të mira”. “Vajzat posedojnë një gamë tiparesh, si rebelizmi”, shpjegon Robyn McKay, psikologe. “Këto tipare shtypen gjatë fëmijërisë, ndërsa femrat formëzohen të jenë të bindura dhe të pranueshme. Nëse jeta e brendshme e një vajze është e pashprehur, ajo mund të tërhiqet nga “djemtë e këqij”, në një mënyrë për të shprehur rebelen e saj të brendshme”.

Praktikisht tërhiqemi tek të tjerët nga cilësi që vetë nuk i kemi”, thotë sociologia dhe seksologia klinike, Sarah Melancon, Ph.D. “Një vajzë e mirë” mund të admirojë sensin e lirisë të një “djali të keq”. Pavarësishtf aktit se kjo e bën atë një partner të papërputhshëm në afatgjatë, e bën shumë tërheqës duke menduar se ia vlen dhimbja , që mund të shoqërizohet me këtë.

Dr. Cunningham shton se “Nëse femrat nuk ndihen të forta e të pavarura, ato mund të duan dikë të tillë në jetët e tyre”. “Djemtë e këqij mund të jenë një ndryshim i mirëseardhur nga një lloj i zakonshëm partnerësh” thotë Dr. Fugère, veçanërisht nëse gratë janë mërzitur me këtë lloj, shton Dr. McKay, “këta burra duken eksitues dhe argëtues – por lidhja me ta vjen me një valixhe të rendë, si lëndimi, zënkat, varësi dhe dosje kriminale.”

Për shembull, hipnoterapistja Jennifer Schlueter ishte përfshirë me një djalë të keq, nga një vend dhe kulturë tjetër. “Energjia mes nesh ishte shpërthyese, që rezultoi në seks të hatashëm dhe aventura, por edhe sherre” thotë ajo.

“Djemtë e këqij” mund të duken tabu , që e shton edhe më tej joshjen e tyre. Gratë që ndihen të kërcënuara shpesh dashurohen me djem të fortë. Ato dëshirojnë dikë në jetën e tyre mjaft të fortë për të përballuar botën dhe për t’i grushtuar, kur është e nevojshme”. “Ka gjasa që disa gra të ndihen më të mbrojtura nga djemtë e fortë dhe lehtësia e tyre drejt agresivitetit, thotë Marni Feuerman, psikoterapeute.

“Djemtë e këqij” bëhen edhe një projekt i vajzave. Djemtë e këqija nuk janë të prirë për t’u qetësuar në një marrëdhënie monogame aq shpejt. Nëse e bind dikë të angazhohet, ndihet si një arritje”, thotë Margaret Seide, psikiatre. “Mendon se nëse arrin ta shtrosh njërin, mund të jesh simpatike, argëtuese dhe mjaftueshëm inteligjente për të fituar këtë çmim. Për shkak të presioneve shoqërore, gratë janë shpesh një kërkesë e përjetshme për vlerësim dhe ajo ndjenjë e rrejshme e të qenit mjaftueshëm e mirë. Kërkimi i djemve të këqij është një tjetër shembull ndaj kësaj.

Por duke dalë nga thellësitë e psikës njerëzore dhe arsyet nga më të pavetëdijshmet që e çojnë një vajzë drejt një lidhjeje me një njeri të botës së krimit, në sipërfaqe shkëlqen ende luksi dhe vajzat e tilla nuk i ndalin postimet “glamour” në Instagram, as edhe kërkimet për të tjerë të ngjashëm që do t’u sigurojnë jetën e dëshiruar.(SI)

b;argjirolajm
 

Attachments

 • sdgfdgfdhf-641x375.png
  sdgfdgfdhf-641x375.png
  400 KB · Shikime: 0
 • sdgfdgfdhf-641x375.png
  sdgfdgfdhf-641x375.png
  400 KB · Shikime: 0
Vajzat “VIP” të Tiranës, të joshura nga “djemtë e këqij”, apo thjesht pragmatiste? Çfarë ndodh pas jetës së luksit

sdgfdgfdhf-641x375.png

Ata nuk janë Bonnie dhe Clyde. As e Bukura dhe Bisha. Ata janë çifte, në dukje me asgjë të përbashkët por në simbiozë me çfarë kërkojnë nga një partner, ose më saktë nga jeta.Partnerja e bukur në krah të një mashkulli të fortë, qoftë gangster apo pjesë më e lartë e hierarkisë së botës kriminale është tashmë një klishe, por bota e re e Instagramit, ku gjithkush (veçanërisht universi femëror) duken në garë se kush bën jetën më luksoze, i ka çuar vajzat e reja dhe gratë drejt gjetjes së një partneri, që i përmbush kërkesat dhe i siguron jetën e ëndrrave; veshje markë, udhëtime luksoze në kryeqytetet e botës, automjete të modeleve më të fundit…gjithë ç’ofron bota e sotme e konsumerizmit.

Pa rënë në kurthin e moralizmave, kjo është ajo që sociologu i njohur Zyhdi Dervishi e sheh si natyra pragmatiste e vajzave.“Nga studimet komplekse rezulton se në dashuri vajzat janë më pragmatike sesa meshkujt”, rrëfen për gazeta Si, Dervishi, duke gjetur edhe një shembull pasqyrues të asaj çka citon më lart tek një poet shqiptar.


Dashurinë që shemb një burrë

Nuk e njohu gruaja kurrë

Kështu shkruante Lasgush Poradeci në gazetën “Bashkimi i Kombit”, gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërsa në faqet e tjera të shtypit flitej për fitoret e lavdishme të ushtrisë naziste, në frontin e kuq.

Prirja e vajzave që kërkojnë garancinë materiale tek partnerë problematikë, sipas Dervishit u vu re veçanërisht në 30 vitet e fundit.“Njerëzit që nisën të pasuroheshin shpejt e të imponoheshin në jetët në e vendit ishin të fortët, që e nisën me tregti, e së shumti ilegale. Kjo bëri që vajzat pragmatiste, me dëshirë për t’u dukur shumë- përgjithësisht jeta e këtyre vajzave ka kosto të lartë dhe nuk i përballon dot me një pagë normale shteti fjala vjen, mjek apo pedagog dhe, ato anuan nga ajo kategori njerëzish problematikë”.

Pas fotografive që shkëlqejnë nga luksi dhe tepria ka thuajse në çdo rast vetëm një subjekt; vajzën e cila vjen ndonjëherë nga bota e spektaklit, e modës apo e quan veten “influencer” të mediave sociale, ku me pagat mesatare në Shqipëri as nuk do t’i afroheshin dot jetës që përkufizohet nga jahte e shampanjë. Partneri është gjithnjë pas objektivit të aparatit fotografik, për të dalë përballë tij në fotot klasike të arrestimeve, shpesh për trafik droge apo të tjera aktivitete kriminale.

I fejuari i këngëtares Elvana Gjata , të cilin kishte parapëlqyer ta mbante privat dhe enigmatik, qoftë edhe në ditëlindjen e saj të 30-të, kremtuar me një koncert live të albumit më të ri të saj,u bë i njohur pas përplasjes mes emrave të njohur të krimit në një bar në zonën e ish-bllokut, ku mbeti i vrarë një person. Në arrati për më se pesë muaj, Ervin Mata iu dorëzua autoriteteve dhe më pas u la i lirë, ndërsa në kërkim mbetet truproja i tij, Meviol Bilo, i dyshuar si autori i vrasjes së Fabian Gaxhës. Në përleshjen e asaj nate u plagosën edhe të tjerë emra të krimit si Ervis Martinaj e Laert Hasa.

Sponsori i jetës së luksit të Kejvina Kthellës, modelja e bërë e njohur fillimisht në emisionin “Xing” të Ermal Mamaqit, u bë i njohur pas arrestimit të Redjan Rrajës, ku ndër bisedat telefonike ishin ato me vajzën e televizioneve, e cila nuk e kishte mbajtur aspak të fshehur jetën e luksit që bënte, duke pozuar mbi makina shumë të kushtueshme. Redjan Rraja u arrestua si i dyshuari kryesor për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoja, atentat në të cilin humbi jetën shoferi i tij.

“Do të doja që të ishte në karrierë dhe automatikisht, nëse do jetë në karrierë, ka lekë. Të tregohem më e qartë, mirë do ishte që ai të ketë lekun e vet, unë timin….por më mirë do ishte të kishte më shumë lekë sesa unë”, rrëfente Kthella në një emision televiziv.

Trejsi Sejdini, Miss Univers Albania e vitit 2018 pozonte pranë një makine Mercedes Benz, GLE V8 biturbo, e cila do të sekuestrohej si të tjera posedime të Leonard Dukës, i dyshuari për vrasjen e Santiago Malkos. Ishte automjeti që Duka ia kishte dhuruar të dashurës së tij bukuroshe, e cila nuk mundi ta gëzonte gjatë.

Velina Viola Spiro megjithëse shfaqej shumë e dashuruar me partnerin e saj, nuk dëshironte të zbulonte më shumë detaje, ndërsa ato u zbuluan pas ndalimit të Valentin Selajt në Holanndë. Madje mediat italiane, pasi u arrestua në Firence, e etiketuan si “Zoti i Drogës”, si kreu i një bande të fuqishme ndërkombëtare që sillte kokainë nga ShBA drejt Firences, duke kaluar përmes porteve të Holandës.Nuk do të shpëtonte edhe komenti i mediave fqinje se persona të tillë të botës së krimit kanë gjithnjë pranë vetes vajza të bukura.

Baroni më i famshëm dhe më i kërkuar i drogës, i njohur El Chapo u martua me bukuroshen amerikane, Emma Coronel Aispuro. Guzman, si një nga krerët e trafikut të drogës në Meksikë është 63 vjeç, ndërsa gruaja e tij e cila së fundi ka sjellë në jetë dy fëmijë binjakë, është vetëm 30 vjeç.

“Nga ana tjetër, duhet theksuar se në shoqërinë shqiptare, përgjithësisht vajzat që kanë pasur lidhje të kësaj natyre, formale apo jo, nuk kanë pasur asnjë pasojë. Nuk kanë pasoja, nuk janë të rrezikuara dhe luajnë me fitimin. Sigurojnë përfitime materiale por nuk rrezikohen, sepse në kodin e shqiptarëve përgjithësish vajzat dhe gratë nuk vriten, janë të rralla rastet”, thotë sociologu Dervishi, ndërsa fjalët e tij i konfirmon rasti i fundit, ku u përfshi këngëtarja nga Kosova, Fjolla Morina.

Megjithëse u ndalua në pikën kufitare të Kukësit, me një armë zjarri të tipit pistoletë dhe 23 fishekë, të cilat i deklaroi se ishin të sajat dhe i kishte harruar në çantë, ndërsa udhëtonte drejt Shqipërisë , megjithëse gënjeu duke paraqitur një test shtatzënie fals, Fjolla Morina ndryshe nga dy personat me të cilët udhëtonte –biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim Muji me masë arresti 30 ditë burg -, Fjolla Morina u la në arrest shtëpie, për t’u kujdesur për fëmijën e mitur.

“Përgjithësisht janë afrime e lidhje problematike, nuk kanë pasur vazhdimësi. Një pjesë e këtyre meshkujve janë ekzekutuar apo kanë përfunduar në burgime afatgjata, por gjithsesi në fare pak raste, vajza që janë shoqëruar me njerëz problematike kanë pasur ndonjë pasojë, me rrezik jete”, thotë Zyhdi Dervishi, duke shtuar se edhe pas ndarjes, këto vajza kanë pasur farë sigurimi ekonomik për të vazhduar një jetë të pavarur.

Ndonëse sociologu Dervishi e sheh se në fillimvitet ’90, shoqëria shqiptare kishte ende një frymë idealiste e nuk e kishte përqafuar kështu materializmin e pragmatizmin, rastet e vajzave të spektaklit në lidhje me persona të botës së krimit, i kanë fillesat nga nisja e tranzicionit.

Moderatorja Rudina Magjistare, njihej si e dashura e Denis Ginës, një nga gangsterët më në zë të Tiranës dhe kreu i bandës së “Rrugës së Kavajës”. Ai u vra më 1999-n, në periferi të kryeqytetit, në moshën 27-vjeçare.

Aktorja dhe regjisorja e Teatrit, Inis Gjoni ishte në një lidhje të gjatë me Arian Selimin. Pasi kreu dënimin me burg, Selimi me të cilin Gjoni ka një vajzë, u vra në një ekzekutim mafioz në Tiranë.

Përpara episodit të fundit, emri i Fjolla Morinës do të përfshihej në një tjetër ngjarje, atë të vrasjes së Juxhin Dautit më 2017-n, në Sukth. Thuhej se këngëtarja kishte qenë në një lidhje me Dautaj, zëra që ajo i konfirmoi me këngën e saj “Si ta pranoj”, ku u shfaq e veshur e gjitha në të zeza.

“Në përgjithësi tek lidhjet e shpejtuara, të pamenduara të vajzave të reja të botës së publike të modës, ekranit, dhe jetës publike po ndodh një proces degradues, i cili në jo pak raste është rezultat i veprimit të nxituar mekanik të veçimit të lidhjeve seksuale e martesore nga zemra, duke e bërë një lidhje pragmatiste e merkantiliste për interesa materiale, konsumistike e hedonistike”, mendon sociologu Gëzim Tushi, duke i parë këto dukuri si justifikime të fryteve të Revolucionit Seksual, që “ka krijuar konceptin e mbivlerësimit të femrave të lira që në të vërteta janë femra të lehta”, mendon ai.

Sipas Tushit, lidhja me njeriun pa kushte thelbësore, vetëm pse ai është i pasur apo fortë, vetëm për pasuri apo forcë sociale dhe fizike, është tregues i sigurt i një lidhjeje me “cilësi të dobët”.

“Sociologët e martesës, duke vlerësuar kurbën e ecjes dhe fatin e martesave të tilla, janë të mendimit se këto lloj lidhjesh me cilësi të dobët janë forma të maskuara të prostitucionit”, vijon Tushi, ndërsa sociologu Dervishi e sheh edhe si një shenjë të depresionit të shoqërisë e më konkretisht të vajzave. “ Nga njëra anë vajzat janë të depresuara dhe depresioni i çon drejt këtyre lidhjeve, sepse nuk besojnë më tek një jetë e dinjitoze, fisnike”, thotë Dervishi duke shtuar se në shoqëritë e pastabilizuara ku paraja kontrollohet nga “të fortët”, njerëzi që punojnë jashtë skemave të ligjshme ndriçojnë shpejt dhe është ky ndriçim që , i josh vajzat.

Për Gëzim Tushin, është fatale që universi femëror të reduktohet në forma të lidhjes merkantiliste e të papërgjegjshme, ndërsa Dervishi gjykon që në shoqërinë shqiptare burrat janë më idealistë, ndërsa vajzat dhe gratë janë më praktike.

Por ka edhe nga ato raste ku vajza të tilla bien në dashuri vërtet me njerëz të botës së krimit apo “djemtë e këqij”. Gruaja e El Chqapo-s në një intervistë pohonte se e “admironte” , bosin e drogës përgjegjës për dhjetëra vrasje. Një kërkim shkencor e sheh këtë fenomen më të zakonshëm sesa ishte menduar.

Një studimi i fundit i sjelljes seksualetë hybristophilia-s, në të cilën individët e gjejnë veten tw tërhequra seksualisht ndaj atyre që kanë kryer një akt kriminal, zbulon se jo prek më shumë femrat sesa meshkujt.

Kjo sjellje madje është e demonstruar në rastet e vrasësve famëkeq në seri, si Charles Manson dhe Ted Bundy, që dihet se marrin korrespodencë fansash, ato me natyrë seksuale vijnë kryesisht nga femrat.

Në një studim të botuar në revistën “Déliquance, justice et autres questions de société”, kërkuesit u fokusuan në më shumë se 300 raste të fenomenit në mediat amerikane dhe europiane në një periudhë dhjetë vjeçare, 2005-2015. Sipas studimit 70 përqind e rasteve të shkeljeve seksuale në sistemin peniteciar amerikan përfshinin stafin femëror, edhe pse ishin më pak se gjysma e forcës punëtore në burgje.

Nisur nga rolet në të cilët punojnë zakonisht femrat- psikiatre, psikologe, kriminologe- , kjo çonte në lidhje emocionale mes femrave dhe të të burgosurve. Shkenca thotë se gratë janë të tërhequra nga meshkujt me tipare më të theksuara mashkullore gjatë mesit të ciklit të tyre menstrual, kur janë më pjellore. Burrat me tipare mashkullore kanë gjene të një cilësie më të mira, duke u bërë tërheqëse për gratë në një nivel të pavetëdijshëm evolucionar.

Po sipas kërkimeve shkencore të sjelljes, “djemtë e këqij” i çlirojnë gratë dhe vajzat nga presioni për të qenë “vajza të mira”. “Vajzat posedojnë një gamë tiparesh, si rebelizmi”, shpjegon Robyn McKay, psikologe. “Këto tipare shtypen gjatë fëmijërisë, ndërsa femrat formëzohen të jenë të bindura dhe të pranueshme. Nëse jeta e brendshme e një vajze është e pashprehur, ajo mund të tërhiqet nga “djemtë e këqij”, në një mënyrë për të shprehur rebelen e saj të brendshme”.

Praktikisht tërhiqemi tek të tjerët nga cilësi që vetë nuk i kemi”, thotë sociologia dhe seksologia klinike, Sarah Melancon, Ph.D. “Një vajzë e mirë” mund të admirojë sensin e lirisë të një “djali të keq”. Pavarësishtf aktit se kjo e bën atë një partner të papërputhshëm në afatgjatë, e bën shumë tërheqës duke menduar se ia vlen dhimbja , që mund të shoqërizohet me këtë.

Dr. Cunningham shton se “Nëse femrat nuk ndihen të forta e të pavarura, ato mund të duan dikë të tillë në jetët e tyre”. “Djemtë e këqij mund të jenë një ndryshim i mirëseardhur nga një lloj i zakonshëm partnerësh” thotë Dr. Fugère, veçanërisht nëse gratë janë mërzitur me këtë lloj, shton Dr. McKay, “këta burra duken eksitues dhe argëtues – por lidhja me ta vjen me një valixhe të rendë, si lëndimi, zënkat, varësi dhe dosje kriminale.”

Për shembull, hipnoterapistja Jennifer Schlueter ishte përfshirë me një djalë të keq, nga një vend dhe kulturë tjetër. “Energjia mes nesh ishte shpërthyese, që rezultoi në seks të hatashëm dhe aventura, por edhe sherre” thotë ajo.

“Djemtë e këqij” mund të duken tabu , që e shton edhe më tej joshjen e tyre. Gratë që ndihen të kërcënuara shpesh dashurohen me djem të fortë. Ato dëshirojnë dikë në jetën e tyre mjaft të fortë për të përballuar botën dhe për t’i grushtuar, kur është e nevojshme”. “Ka gjasa që disa gra të ndihen më të mbrojtura nga djemtë e fortë dhe lehtësia e tyre drejt agresivitetit, thotë Marni Feuerman, psikoterapeute.

“Djemtë e këqij” bëhen edhe një projekt i vajzave. Djemtë e këqija nuk janë të prirë për t’u qetësuar në një marrëdhënie monogame aq shpejt. Nëse e bind dikë të angazhohet, ndihet si një arritje”, thotë Margaret Seide, psikiatre. “Mendon se nëse arrin ta shtrosh njërin, mund të jesh simpatike, argëtuese dhe mjaftueshëm inteligjente për të fituar këtë çmim. Për shkak të presioneve shoqërore, gratë janë shpesh një kërkesë e përjetshme për vlerësim dhe ajo ndjenjë e rrejshme e të qenit mjaftueshëm e mirë. Kërkimi i djemve të këqij është një tjetër shembull ndaj kësaj.

Por duke dalë nga thellësitë e psikës njerëzore dhe arsyet nga më të pavetëdijshmet që e çojnë një vajzë drejt një lidhjeje me një njeri të botës së krimit, në sipërfaqe shkëlqen ende luksi dhe vajzat e tilla nuk i ndalin postimet “glamour” në Instagram, as edhe kërkimet për të tjerë të ngjashëm që do t’u sigurojnë jetën e dëshiruar.(SI)

b;argjirolajm
Pu pu pu...ketu ka material te bollshem per ca perralla me femra materialiste.
 

Attachments

 • sdgfdgfdhf-641x375.png
  sdgfdgfdhf-641x375.png
  400 KB · Shikime: 0
 • sdgfdgfdhf-641x375.png
  sdgfdgfdhf-641x375.png
  400 KB · Shikime: 0
Kur "mishi" ka nje cmim, nje cante LV ose nje udhetim ne Paris, dmthn qe respekti ndaj vetes s'eshte dhe aq i larte.
Mua me vjen keq per keto vajza qe shiten sepse e bejne ne nje moshe te re kur gjithcka fluturon edhe haet, e mbase baza familjare u mungon, ku asnjeri si terheq mbase vemendjen ti thone qe po hyn ne nje rruge te gabuar.
Edhe kjo eshte nje forme prostitucioni, i veshur me amballazh lluksi e mbase me me shume "qendrushmeri". Por ma ha mendja qe njehere qe mesohesh me nje "standard" jete te lart dhe te arritur ne menyre te leht pa as nje impenjim, do kerkosh ta mbash, e nqs ndahesh nga "sponsori" i pare.
Kur "tregu" kerkon , duhet te ekzistoj dhe "oferta"... per te guxhulitur egon e plotfuqjise te njerezeve me leke te cileve ju "kuvenohet" gjithcka mbi toke - fut aty dhe femrat e bukura (truri mund t'ju mungoj komplet se me shume prish pune ne keto raste :), mjafton pamja jashtme...).
 
Shqiperia ska Vip-a, VIP nenkupton "very important person" dhe t'jete nje model ne shoqerine e atij vendi ku jeton. Shqiperia fatkeqsisht ka nje grumbull kurvash qe skane asnje kontribut ne shoqerine shqiptare, as me artin qe percjellin as me sjelljen e tyre, dhe jane shembulli me negativ per brezat e rinj. Hajde motivoj adoleshentet kur shofin qe moshataret e tyre tresjat, alesiat, e lloj lloj pacavureje bredhin me mercedeza 100 mije eurosh pa i thon njeri pune e mbare.

Nderkohe mediat tcilat 99% e tyre jane ngrit me para prostitucioni dhe droge jane promovuesit kryesor te ktyre "vipave" ?‍♂️.
 
I gjë më bën habi mua me artikullin, se kto dmth vipsat që s'paskan lidhje me botën e krimit etj, dhe se e vetmja e përbashkët qenka interesi material. Duke nënkuptuar që kanë një formim intelektual
WTF.
Por nuk më shqetësojnë hiç kto,
xixa ti nxjerrin "trëndafilt" të vet ?
Puna osht me modelin që përcjellin...
 
femrat qe jane te "showbizzit" "te famshme" e kto kategori gjithmone jane me cuna te kapur me leke pavaresisht nese i kane te babit mamit apo pune pista....dhe problemi nuk eshte ky por trajtimi qe e pranojne te perdoren si eskorta pa pagese
 
Shume e thjeshte, sepse vajza te tilla jane “mendje te leht per tu peshkuar nga meshkuj te tille qe nuk kane fatin te afrojne vajza inteligjente... .
 
Shume e thjeshte, sepse vajza te tilla jane “mendje te leht per tu peshkuar nga meshkuj te tille qe nuk kane fatin te afrojne vajza inteligjente... .
Qe kur qenka fat me afru dike inteligjent?
Une besoj tek ligji atraksionit - njerzit qe ngjajne - terhiqen. Pra jane te njejtat kategori.
Keta meshkuj nuk kane nevoj per nje femer intelgjente sepse sdine cfare te bejne me te....
 
Po sipas kërkimeve shkencore të sjelljes, “djemtë e këqij” i çlirojnë gratë dhe vajzat nga presioni për të qenë “vajza të mira”. “Vajzat posedojnë një gamë tiparesh, si rebelizmi”, shpjegon Robyn McKay, psikologe. “Këto tipare shtypen gjatë fëmijërisë, ndërsa femrat formëzohen të jenë të bindura dhe të pranueshme. Nëse jeta e brendshme e një vajze është e pashprehur, ajo mund të tërhiqet nga “djemtë e këqij”, në një mënyrë për të shprehur rebelen e saj të brendshme”.

Dua te vecoj ket paragraf duke anashkaluar artikullin qe s'eshte gje tjeter pervec 'moralizem':
Femra kur.ve dhe mashkulli kriminel me lek.
Kush i jep hapesire per tu bo te famshem? Publiku qe i ndjek... po ai publik qe i gjykon dhe qe pa to sdo dinte si te nxirrte 'miresine' shpirterore.

Sinqerisht sme ben as ngroht dhe as ftoht se cfare stil jete ndjekin.
Por fakt eshte qe shum femra vuajn nga sindroma da crocerossina dhe futen ne tilla histori sepse ai qe shikoni si mish me dy sy, pervec lekve, kerkon dashuri si cdo qenie tjeter.
 
Kohet po ndryshojne, kane filluar te mesojne disa.
I marrin dhe i perdorin per te pastruar leket e pista ne biznese te ndryshme, meqe vete jane bylmeza dhe ky eshte nje trend ne rritje.
Nqs dine tja "hedhin" per kete hesap ju lumte.
Ama nje femer inteligjente e me dinjitet nuk do e bente. Prandaj ceka qe njerzit jane njesoj, kush ben larje shplarje paraje i ka dy tre gram inteligjence (se perndryshe cdokush do e bente), pra ka aftesi te kete e nje femer te te njejtin rang ne krahe.
 
Me duket mua apo fole per terheqje pak me lart?
Terheqja nuk njeh kategorine ne te gjitha rastet.
Si nuk njeh?
Ty te terheq cdo lloj femre?
Se besoj, ke disa "kerkesa" tek nje partenere....
Mos u ndal vetem tek terheqja fizike
 
Jo gjithmone thashe, ka dhe raste kur terheqja njeh kimine psh por edhe shume shembuj te tjere.
Se besoj, keto me terheqje "kimike" jane lidhje pasagjere -1 takim vs 1 muaj.
Ndersa tema flet per vajzat me sponsora... e kur ke sponsor, je e urte dhe mundohesh ta mbash sa me gjate qe te rjedhi leku fiu fiu :p
Prandaj te thash qe nje femer inteligjente e me dinjitet nuk hyn ne kete loje te ulet, por vetem dikush i te njejtes kategorise
 
hahahahaha,goca e mas @Hope ,tu shpjegu leket fiu fiu. te ishin tera goca si ti o zemer.
sa per piliveset me buze te fryra. :p
Cte thuash gjejne pallosh me leke dhe,.,,mos ta them fjalen tjeter hahahahahaa,jeni te zjguar e kuptoni vete.
Aq tru kane,aq meritojne e aq pretendojne,po kur shikon konkurenc se kush e ka `tutorin` me te pasur dhe te eger. :p
Nejse jane simtoma te tera shoqerive,por ne shoqerite e varfera jane me mostruoze.
 
Shqiperia ska Vip-a, VIP nenkupton "very important person" dhe t'jete nje model ne shoqerine e atij vendi ku jeton. Shqiperia fatkeqsisht ka nje grumbull kurvash qe skane asnje kontribut ne shoqerine shqiptare, as me artin qe percjellin as me sjelljen e tyre, dhe jane shembulli me negativ per brezat e rinj. Hajde motivoj adoleshentet kur shofin qe moshataret e tyre tresjat, alesiat, e lloj lloj pacavureje bredhin me mercedeza 100 mije eurosh pa i thon njeri pune e mbare.

Nderkohe mediat tcilat 99% e tyre jane ngrit me para prostitucioni dhe droge jane promovuesit kryesor te ktyre "vipave" ?‍♂️.
Mos na i ofendo vipat tlutem ??
 
Kurse une permenda raste qe ekzistojne.
Ka dhe femra te zgjuara qe pervec rastit te pare qe permenda e konsiderojne kte gje si nje trampoline drejt nje suksesi te garantuar.
Fundja ne boten ku jetojme nje perqindje e madhe e suksesit varet nga leku fiu fiu :p
Tani nqs nje femer eshte e zgjuar di te fitoj vete leke e pozite keshtu qe bie cik ndesh kjo :p
Nje femer komode, pertace dhe me nje intelekt medioker ok do zgjidhte rrugen e lehte me nje mashkull 2 leksh si karakter ama portofolin plot.
Se di sa ja vlen ky kompromis (zgjidh gangsterin per leke) duke qene se zgjedhjet qe bene gjate kohes te pergjojne tere jeten pastaj.....
 
Shume e thjeshte, sepse vajza te tilla jane “mendje te leht per tu peshkuar nga meshkuj te tille qe nuk kane fatin te afrojne vajza inteligjente... .
per mendimin tim nuk ka lidhje inteligjenca sepse ai nuk e do per llogaritare ti mbaje llogarite e parave te pastra apo te pista qofshin ato....te dyja palet kerkojne aventura,luks dhe sidomos femra ti kete krahet e ngrohte....deri ne momentin qe ajo ndihet femer e paabuzuar si fizikisht si psikologjikisht ska asni problem me ca mashkulli rri
 
per mendimin tim nuk ka lidhje inteligjenca sepse ai nuk e do per llogaritare ti mbaje llogarite e parave te pastra apo te pista qofshin ato....te dyja palet kerkojne aventura,luks dhe sidomos femra ti kete krahet e ngrohte....deri ne momentin qe ajo ndihet femer e paabuzuar si fizikisht si psikologjikisht ska asni problem me ca mashkulli rri
Kjo me duket pak cudi, sepse do sdo kur "dikush" te mban me leke ka "fuqi" mbi ty, se eshte ajo psikollogjike apo fizike. Sado te shitesh independente me lekun e tjerrin jane endrra me Borebardha.....
Pra ky abuzim ekziston, se sa e realizojne femrat eshte hesap tjeter, ose se sa duan te bejne kompromisin te kene nje mireqenje materiale por jo emocionale....
 
Kjo me duket pak cudi, sepse do sdo kur "dikush" te mban me leke ka "fuqi" mbi ty, se eshte ajo psikollogjike apo fizike. Sado te shitesh independente me lekun e tjerrin jane endrra me Borebardha.....
Pra ky abuzim ekziston, se sa e realizojne femrat eshte hesap tjeter, ose se sa duan te bejne kompromisin te kene nje mireqenje materiale por jo emocionale....
e preka dhe para ktij komenti qe ne shume raste perdoren si eskorta ta nenshtruara por pa pagese....por jo gjithe kta meshkujt me leke jane harbute....me 1 rast konkret te ky artikulli personin qe ishtw me viola spiron un e kam njoft personalisht...dhe gjithçka qe i ka shku mrapsht ktij i ka prej ksaj se doli publik me te
 
e preka dhe para ktij komenti qe ne shume raste perdoren si eskorta ta nenshtruara por pa pagese....por jo gjithe kta meshkujt me leke jane harbute....me 1 rast konkret te ky artikulli personin qe ishtw me viola spiron un e kam njoft personalisht...dhe gjithçka qe i ka shku mrapsht ktij i ka prej ksaj se doli publik me te
Me vjen keq por se njoh Violen pra sdi per cfare shembulli po flet.
Ne pergjithsi, ne tere boten, femrat qe luajin rolin e "kukulles bukur shoqeruese" e bejne me nje cmim, edhe pse ai mund te jete parteneri per tere jeten (e jo sponsor momenti).
Por nqs ti si njeri nuk kontribuon te fitosh leke, ai tjetri pse ti dhuron? Se je e bukur? Se je ultra e mire ne shtrat? Se gatuan si yll Michelin? Apo sepse te dashuron marezisht e leken skane rendesi....Ska gje falas ne kete jete!
 
Me vjen keq por se njoh Violen pra sdi per cfare shembulli po flet.
Ne pergjithsi, ne tere boten, femrat qe luajin rolin e "kukulles bukur shoqeruese" e bejne me nje cmim, edhe pse ai mund te jete parteneri per tere jeten (e jo sponsor momenti).
Por nqs ti si njeri nuk kontribuon te fitosh leke, ai tjetri pse ti dhuron? Se je e bukur? Se je ultra e mire ne shtrat? Se gatuan si yll Michelin? Apo sepse te dashuron marezisht e leken skane rendesi....Ska gje falas ne kete jete!
jam shume dakort me kto qe thu ti....e gjitha ajo qe dua te them une eshte qe:Nese trajtohesh me plotkuptimin e fjales FEMER nga partneri atehere ska rendesi shume historia e tij
 
Back
Top