Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'

kujt shqiptari do ti prishte pune nje Turqi e forte?

besoj se askujt ,

perkundrazi shqiptaret me nje turqi te forte do kene vetem interes dhe perkrahje.

e te vrafte turku per zog pule se na hengre shiko shtetin tend or burr se le nam lere turqine per hesap te vet se turqija eshte futja kot shpresa mba tek amerika se ajo eshte superfuqi po turqija eshte ma kot se shqiperia per pune fuqie vlen 0:automatik::automatik:
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'

shpresa mba tek amerika se ajo eshte superfuqi

Kjo toke i ka trete shume sulltana. Do te trete edhe Ameriken mos ke dert.
 

gerrard73

Anëtar i ri
Titulli: Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'

Do t'a tret edhe Ameriken kjo tok por mos te kishte qene Amerika do te na kishte tret toka edhe neve me duket.
Pastaj nuk eshte e thene, Roma e Vjeter ka sunuar boten si superfuqi per 800 vjet, dhe Amerika ka vetem 60 vjet qe sunon, ka kohe ka.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Titulli: Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'

Nuk do t'na kishte trete jo. Kemi Zotin NJE. Ai dergon shkaktare te ndryshem, qe te jemi falenderues. Faleminderimi i takon vetem Atij, pastaj te tjereve. Po po, nuk parashikohet e ardhmja e Amerikes dhe e askujt tjeter sikurse moti lool.
 

gerrard73

Anëtar i ri
Titulli: Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'

Do te jete edhe si thoni ju, por zoti ku ishte deri ne vitin 99 qe detyroi Ameriken te nderhynte??
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'

e te vrafte turku per zog pule se na hengre shiko shtetin tend or burr se le nam lere turqine per hesap te vet se turqija eshte futja kot shpresa mba tek amerika se ajo eshte superfuqi po turqija eshte ma kot se shqiperia per pune fuqie vlen 0:automatik::automatik:

nuk mbaj shpresat tek Turku apo te aventurieret amerikan, as tek kwrvlleku europian, e ke kuptuar gabim vizionin tim!

kam prezantuar siper nje teme per Turqine ''ka bere mire apo ka bere keq per shqiptaret dhe cfare roli luan sot turqia per interesat tona'' le ta trajtojme sebashku.
 

Flora1957

Antarë i ri
Titulli: Turqia parashikimet e se ardhmes Superfuqi 'George freedman'
Vertete ta shpifni kur thoni se ato jane miq te vertete per vete faktin se na kane mbrojtur. Ju (harroni) ose me mire, nuk e dini se ne politike nuk behen gjerat per aryse te kota si morali. Eshte interesi ai qe i drejton politikat e sidomos nderhyrjet ushtarake.

Pas 400 viteve pushtim si kujtoni ju se do i lejonte humbjen e territoreve te saj turqia? Mendoni se turqia e bere luften me serbin dhe malazezet per shkodren per faktin se donte qe te kishte shqiperi? Mendoni se luftuan sepse donin lirine e shqipetareve ndersa ato ua kishin marrur ate?

Ta them une se perse nderhyri turqia kunder Serbo-Malazezeve dhe Grekeve ne 1997-en.

Aryseja e thjeshte, sepse donte te mbronte interesat e saj gjeo-politike. Cdo mendim tjeter qe e lidh ate me ideologji, inisiativa morali e ben ate argument me nje cipe te trurit sepse dicka e tille jo vetem qe nuk eshte e menduar dhe analizuar por qendron larg, shume larg realitetit. Ne historine e perandorise Osmane nuk permenden raste nderhyrjeje ushtarake per arsye tjera pervec atyre gjeo-politike.

Mos u beni qesharak. Heshtja eshte gjeja e zgjuar qe mund te beni ne raste si kjo, sepse kur leshoni zera (shkruani) sepse per ndryshe ja futni kot.

Krimet e paraqitura aty ne vidjo nuk jane te pushtimit turk sepse ne ate kohe nuk egzistonin kamerat, por nuk do kishte qene aspak ndryshe nga ato nese ato do te ishin aktive gjate pushtimit te tyre. Madje mund te argumentohet qe ato do te kishin qene edhe shume e shume me te keqija. nese kosova ka vuajtuar per nje shekull qeverisjen e serbise dhe disa vite lufte, shqiperia natyrale si e tere e ka vuajtuar ate me shekuj. Pra ato ndodhi do te ishin shumfishuar disa here.

Serbet & Greket urrehen shume sepse ato kane qene armiq te koheve te fundit krahasuar me Turqit, por ato skane arritur kurre dhe as qe do ta arrijne ndonjehere t'ia bejne shqiperise ate qe ja ka bere Turqia per 500 vjet. ja disa aspekte te shoqerise se sotme qe lidhen ngushte me pushtimin turk ne te gjitha trojet shqipetare pa perjashtim:

-Prapambetja,
-Niveli i ulet shoqeror
-Niveli i ulet arsimor
-niveli i ulet i zhvillimit ekonomik
-Arsyeja nr. 1 e ndarjes se tokave shqipetare
-Pushtet e paqendrueshme gjate shekullit te 20-te
-Niveli i ulet arsimor, kulturore dhe ekonomik i shkaktuar nga ai pushtim i hapi rruge ardhjes ne pushtet te PKSH-se dhe regjimit komunist,
-Emancipimi i vonuar i shoqerise sone
-mos integrimi....

Sado i shemtuar te kete qene ndikimi i Grekeve dhe serbeve ai ska arritur dhe sdo te arrije kurre ne nivelin e atij turk persa i perket influences ne shqiperi dhe shqipetare.
 
Top