• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Une jam dakord me ate qe thua ti...por a gjendet ne toke dicka NATURALE, pra qe është krijese e lindur sic është NJERIU aq perfekt sa jemi ne?!

Ato artificialet jan te bera nga dora njeriut...sflas per to....
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Une jam dakord me ate qe thua ti...por a gjendet ne toke dicka NATURALE, pra qe është krijese e lindur sic është NJERIU aq perfekt sa jemi ne?!

Ato artificialet jan te bera nga dora njeriut...sflas per to....
Njeriu u krijua ne menyren me te mire te mundshme, ose, perfekt. Por, është vetnjeriu me idete e tija aq naive qe nganjeher ve ne pikpytje perfektshemire tone. Per kete arsye ceka me heret se neve kemi një trup perfekt, por turpi mbetet tek truri. Kete deshta ta them qe nga fillimi. Sepse neve na esht dhon mundesia e te qenit perfekt, dhe nuk na mungon aftesia, por angazhimi. Qe si pasoj e ksaj, neve hidherohemi me gomarin e i biem samarit.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Mbase ne ndihme do t'iu vinte nese ju (Nostra_22) jepni një shpjegim te perfeksionit sikur shume postime po flasin per versione te ndryshme te tij dhe e kuptojne ate ndryshe nga njeri tjetri.

Nese me perfeksion ju nekuptoni, i/e patemete kjo është e dyshuar per mua personalisht. Nese do te jesh vrapues dhe nuk keni shpejtesine e mjaftueshme nuk besoj se do te arrini ne konkluzionin e perfeksionint.

Une jam i mendimit qe trupi i njeriut (organizmi/fiziku) jane elemente te vecante, te paperseritshem dhe ta paarritshem nga shkenca. Shkenca mund te ndertoje robote, mund te ndertoje makineri apo te zhvilloje tipet me te sofistikuara te ndryshme por jo te arrije te krijoje dicka te tille si trupi i njeriut, qe te mund te kryej funksionet e tij, qe te mund te ndjeje, perceptoje dhe jete si ai.

Pra, une mendoj se trupi i njeriut nuk është perfekt (i patemete), por është padyshim një sistem funksional organizmash jo vetem i vecante, por i paimagjinueshem per tu arritur te zhvillohet nga shkenca.
shkenca ka krijuar dhe njeriun mo cun. klonimin shkenca e ka bere. vetem se nuk lejohet ligjerisht qe te prodhohet njeriu i klonuar ne laborator. pra kopjimin shkenca e ka bere.
ajo qe ska arrit t ebeje shkenca deri me sot është prodhimi i ADN, pra i kodit gjenetik. shkenca ka rritur te nderhyje ne te deri diku, ama se ka riprodhuar dot.
se sa per dijeni te gjithe neve njerezit ADN jemi.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Pa hyre ne shume thellesira te panevojshme... dicka qe presupozohet perfekte, nuk mund te vdese. një ndertese perfekte, mund te quajme një ndertese te "parrezueshme", jo ndertesen me te forte qe njohim.
vdekja dhe perfeksioni sjane antagonizma te njera tjetres.
biles dhe ne filozofi nuk është keshtu, pra qe një situate perfekte, një njeri perfekt, një ndjenje perfekte etj etj etj te jene te privuar nga vdekja

pastaj perfeksioni dhe perjetesia ska pse te jene sinonime.
sipas kesaj qe mendon ti, njerezit meqe jane perfekt8 sipas teje) nuk duhet te vdesin( po prape sipas teje) sepse ky është shembulli me i qarte i perfeksionit......

biologjikisht nuk esteh keshtu. perfeksioni ne trupine njerezor ka te beje me mekanizmat autoregullatore qe ai ka per te mbijetuar.
 
Last edited:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Kush tha qe vdekja nuk është një perfeksion ???
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Po te ishte njeriu Majmun, atehere do kishim thene se nuk jemi krijesa perfekte lol
 

aferdit

Antar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

po te ishte njeriu majmun,ateher ne mqs po diskutojme do ishin majmun,dhe do ishte majmuni perfekt.

pavaresisht se ky krahasimi yt është i ngjashem me ate shprehjen"sikur te kishte halla ...."!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Po ti nuk e shikon menyren se si është krijuar njeriu e si majmuni ? çfarë ka njeriu per dallim nga kafshet ? (Logjiken). Neve Zoti na begatoi me shume miresi, nder to me Logjike, gje qe bota shtazore nuk e ka logjiken. Andaj, duke u nisur nga ky fakt, shyqyr qe jemi njerez, se po te ishim majmuna, nuk do t'ishim quajtur krijesa perfekte.
 

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Lover vllaqko le se s'munesh me udhezu dikan qi zoti se ka udhezu ... That's life dikush kan e dikush kesh po ai qi kesh i fundit kesh si amel diqysh...
(po at buzqeshje e mrrin veq besimtaret (durimtaret)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Ju besimtaret, prisni jeten tjeter per te buzeqeshur. Une mire kete jete qe po buzeqesh, nderkohe qe ju prisni per te buzeqeshur ne jeten tjeter, por edhe ne jeten tjeter do buzeqesh me ju:D

Megjithate, mos harroni qe shkenca ka arritur ti jape njeriut një 2-fishim te jetegjatesise, qenies humane ;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Ju besimtaret, prisni jeten tjeter per te buzeqeshur. Une mire kete jete qe po buzeqesh, nderkohe qe ju prisni per te buzeqeshur ne jeten tjeter, por edhe ne jeten tjeter do buzeqesh me ju:D

Megjithate, mos harroni qe shkenca ka arritur ti jape njeriut një 2-fishim te jetegjatesise, qenies humane ;)
Ore, jeton ne enderra ti apo LOL

Shyqyr s'me ke takuar asnjehere Live, se do e kishe pare kush qesh me shume. Eh sa per boten tjeter, do e shohim:D
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Nostra une ndihem perfekte deri tani :p

kur te plakem do te ta mbeshtes mendimin....
 

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Ju besimtaret, prisni jeten tjeter per te buzeqeshur. Une mire kete jete qe po buzeqesh, nderkohe qe ju prisni per te buzeqeshur ne jeten tjeter, por edhe ne jeten tjeter do buzeqesh me ju:D

Megjithate, mos harroni qe shkenca ka arritur ti jape njeriut një 2-fishim te jetegjatesise, qenies humane ;)
Pallllidhdhhdhddhdhhdjjjjeeeee... Ku e paske ni more qita qi shkenca paska mrri me ja dhan dyfishin e jetes njerezve .... Nime qa spaska kjo bote ,,, hahahhahahahahahaha!!!!!!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

kete mendim qe shkenca ka dyfishuar jetegjatesine e njeriut, e besoj dhe e mbeshtes shume
sot i ke 90 vjecaret qe lujne futboll per qejf
 

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

kete mendim qe shkenca ka dyfishuar jetegjatesine e njeriut, e besoj dhe e mbeshtes shume
sot i ke 90 vjecaret qe lujne futboll per qejf
Po po me doket qi paske problem me informim se shum njerez sot po desin shum te ri per shkak te kolesterolit , diabetit qi po i shkaktojne qito fast fudat , e sa i perket pleqve ma heret kan jetu ma shum , kjo osht fakt qi nuk demantohet
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

shkenca ka krijuar dhe njeriun mo cun. klonimin shkenca e ka bere. vetem se nuk lejohet ligjerisht qe te prodhohet njeriu i klonuar ne laborator. pra kopjimin shkenca e ka bere.
ajo qe ska arrit t ebeje shkenca deri me sot është prodhimi i ADN, pra i kodit gjenetik. shkenca ka rritur te nderhyje ne te deri diku, ama se ka riprodhuar dot.
se sa per dijeni te gjithe neve njerezit ADN jemi.
Kjo me ngjan si "krijimi" i njeriut nga njeriu me shume se ndonje gje tjeter.

Kjo është ajo qe une e quaj mos arritje te shkences per ta krijuar njeriun, ju sikure po i beni kontradite asaj qe po thoni, duke deklaruar se vete jemi te perbere nga ADN qe shkenca ska arritur ta krijoje, por nga ana tjeter thoni se shkenca e ka krijuar njeriun.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

çfarë teme mer nostraq smora vesh asgje ke fol me fjale te medhaja plako :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Trupi i njeriut është perfekt...cdo here e me shume tani e kuptoj :)...sepse cdo gje ka funksionin e saj, cdo gje është e sistemuar me domosdoshmeri, nevoje dhe jo :p....duke filluar nga imuniteti, forca, rezistenca etj.
Plakja është proces i jetes...mendoj se plakja është një tjeter "persosmeri" e jetes.
Semundjet e keqia te shumta jane faktore te jashtem qe nuk i permban trupi i njeriut por ambjenti ku jeton,jeta qe ben.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Trupi i femres sidomos është gati i perkryer.
një arkitekt i zoti i ka gjerur një difekt ; ka dhomen e pritjes dhe wc shume afre njera-tjertes , por une do thoja se nuk është difekt , por një avantazh per musafiret.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Figurativisht mund ta quajme trupin njerzore perfekt.
Por ne thelb trupi njerzor është një mekanizem si shume te tjere,(pemet,lulet,shpendet,kafshet,pra krijesa te natyres dhe pjese e natyres)qe është i ndertuar tmerrsisht ne një regullsi funksionimi shume te larte.
Dhe e shtrire ne kohe si cdo mekanizem tjeter ,dhe njeriu ndertohet ben oret e veta te punes(jeta) pastaj dekompozohet fillon bie deri sa perfundon komplet funksionimi i ti produktiv, mbyllet cikli me vdekjen fizike.
 
Top