Trump: Po mendoj tërheqjen e SHBA-ve nga OBT-ja

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Trump: Po mendoj tërheqjen e SHBA-ve nga OBT-ja

doni-1-768x402.jpg

Presidenti i SHBA Donald Trump po e vlerëson tërheqjen nga Organizata Botërore e Tregtisë nëse “ata nuk reformohen”, tha ai në një intervistë për Bloomberg.

“Nëse nuk reformohen, do të tërhiqesha nga OBT-ja,” tha Trump të enjten në Shtëpinë e Bardhë, përpara nisjes për një tubim në Indiana.

Muajin e kaluar, presidenti amerikan u tha gazetarëve se OBT ka trajtuar Shtetet e Bashkuara “shumë keq” për shumë vite dhe se trupi i bazuar në Gjenevë do të duhet të “ndryshojë mënyrat e tyre”.

Përfaqësuesi i Tregtisë së SHBA Robert Lighthizer ka bërë thirrje për lejimin e Kinës në OBT dhe ka akuzuar sistemin e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve të trupit tregtar për ndërhyrjen në sovranitetin e SHBA. Administrata Trump ka bllokuar kohët e fundit emërimin e gjyqtarëve në organin e apelit të OBT-së.


gazeta-Shqip.
 

Poshnjari

Antar Aktiv
te mos harrojme qe Trump nuk eshte politikan po bisnesmen. Pra ajo qe di te bej me mire eshte menaxhimi i buxhetit. Dhe nese e ka thene kete do ta realizoje.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
PErtej asaj,eshte dhe shume nacinalist per popullin Amerikan,dhe nepermjet kesaj linje do rifitoje perseri edhe mandatin e ardhshem.
 
Top