Të fitosh më mirë një zemër apo një debat?

Ne mexhliset(takimet) e imam Shafiut prezantonte dhe nje hafiz dhe dijetar nga Egjipti .Quhej Junus Ibn Abdil Eala.
Nje dite prej ditesh imam Shafiu debatoi per nje mesele (ceshtje) me Junusin dhe nuk rane dakord. JUNUSI u zemerua, mori ne krahe çfare kishte dhe u nis per ne shtepi. Nje nxenes si Junusi nuk lihej menjane. Ç'BERI Shafiu? Mori rrugen, per nga shtepia e Junusit. Ishte nate. Vone. Trokiti ne dere. Kurrkush nuk vinte kaq vone.
Kush është ?
- Jam Muhamed ibn Idrisi (emri i imam Shafiut).

Ne kete kohe mendova te ishte çdokush tjeter qe mbante kete emer, perveç Shafiut- tha Junusi.

Kur u hap dera, I tha Shafiu:
"O Junus, na bashkojne mijera ceshtje e mendime dhe te na ndaje nje mesele(ceshtje) e vetme?!
O Junus, mos u perpiq te dalesh triumfator ne te gjitha debatet. Qe te fitosh nje zemer eshte me mire sesa te fitosh nje debat. Fitimi i zemrave ka me prioritet se fitimi i debateve. Ato ura qe kemi ndertuar bashke, mos i shkaterro se ndoshta ne kthim, mund te kesh nevoje per to.
O Junus! Urreje gjynahun (gabimin) megjithe shpirtin tend, por mos e urre gjynahqarin(gabimtarin)!
O Junus! Kritiko thenien, por respekto thenesin!
O Junus! Misioni yne eshte te eleminojme semundjet, por jo te semuret."
Jeta nuk eshte "une", por "ne" se bashku.

o-KINDNESS-facebook-798x350.jpg

Marre nga FB i M. Allmeta.


Të fitosh më mirë një zemër apo një debat?
 
Zemër.
Se për debat nuk jam e aftë,pasi shpesherë më ka ndodhur ti them dikujt që ke të drejtë.
 
Të fitosh një zemër të duhet 1 shpirt që duron dhe një mendje që llogjikon.Debatin mund ta fitosh atëherë kur fiton një zemër do thoja unë 😋
 
Hapesja e temes nuk paska mesuar fare nga kjo histori! Sepse, me akuzon per ngurtesi, injorance, qe nuk di ti lexoj librat etj., nje dite me pare.(do te ngriten nervat kur te lexosh keto, dhe per kete teme jane keto fjale!), por duhet ti shenoj keto perderisa sme mendon edhe ti mua si “ne” ne kuptimin e nje trupi sic na therret Zoti te behemi nje trup i vetem ne muslimanet!
Po une nuk u zemrova me Soulmindin nuk shkova te mbyllem ne shtepi. Nuk ia ktheva ne te njeten mas akuzat. Por i shenova per cdo paqartesi qe ke ne mendimet e mia nese don ti argumentoj a eshte keshtu Soulmind?
Ndoshta ndryshimi i karakterit tim ne dallim me ata qe jetoj edhe ne jeten e perditeshme me bene te kem kesi debate te shpeshta, sa shpesh here me ka shku mendja edhe mu si Junusit!
Ah, more Junus te jetojshe ne kohen tone, Imam Shafiun do ta kishe puthur ne ball. Ti vetem nje here nuk u pajtove me kolosin e dijes islame. E ne qe tere jeta na ballafaqon me sa e sa mospajtuesin, qe besa une edhe natyren e punes e kam te tille.
Zoti na shperblefte per sabrin dhe ruajtjen e nderit te vellezereve tane,amin.
 
Hapesja e temes nuk paska mesuar fare nga kjo histori! Sepse, me akuzon per ngurtesi, injorance, qe nuk di ti lexoj librat etj., nje dite me pare.(do te ngriten nervat kur te lexosh keto, dhe per kete teme jane keto fjale!), por duhet ti shenoj keto perderisa sme mendon edhe ti mua si “ne” ne kuptimin e nje trupi sic na therret Zoti te behemi nje trup i vetem ne muslimanet!
Po une nuk u zemrova me Soulmindin nuk shkova te mbyllem ne shtepi. Nuk ia ktheva ne te njeten mas akuzat. Por i shenova per cdo paqartesi qe ke ne mendimet e mia nese don ti argumentoj a eshte keshtu Soulmind?
Ndoshta ndryshimi i karakterit tim ne dallim me ata qe jetoj edhe ne jeten e perditeshme me bene te kem kesi debate te shpeshta, sa shpesh here me ka shku mendja edhe mu si Junusit!
Ah, more Junus te jetojshe ne kohen tone, Imam Shafiun do ta kishe puthur ne ball. Ti vetem nje here nuk u pajtove me kolosin e dijes islame. E ne qe tere jeta na ballafaqon me sa e sa mospajtuesin, qe besa une edhe natyren e punes e kam te tille.
Zoti na shperblefte per sabrin dhe ruajtjen e nderit te vellezereve tane,amin.

Ca flet aman?! 🤣
Sa per sqarim, s'te kam akuzuar per injorance, as qe s'di te lexosh librat. Te thash: "Lexojme te njejtat, por ndryshe". Pra kemi qasje te ndryshme. Kaq! Mos me bej numra kot here tjeter!😊

Nejse Ceni . Une s'te marr inat. Keshtuqe ti e ke te fituar edhe debatin edhe zemren time(si respekt po mendoj)! 😁 Dite te bukur tani! 😊
 
Redaktimi i fundit:
Une edhe debatet edhe zemrat i fitoj .
I kam bere koleksion keto te fundit 😌
Si thu ti @C3nI .me i miri djale ne fv .. kam te drejte apo kam te drejte 😊
Faleminderit per komplimentin Enderra. Zemren time ne kuptim te temes e ke te fituar tashme🙂
Kurse, te drejten e debatit me debatuesin nese e bene ne suaza te vlersimit, ne baze te argumenteve dhe me fjale te embela, e qe vlerson maksimalisht personalitetin e tij dhe nuk i drejtohesh ti nuk dine, ti ashtu apo ti keshtu, te garantoj se gjithmone do ta fiton debatin.
Edhe ky komunikimi yne mund te quhet debat i tille ne ate qe ka per qellim tema ne fjale apo jo?
Vlere eshte edhe te vlersohet e mira. Sepse, ai qe ka vlera dine te vlersoj te tjeret.
Dite te mbare te uroj!
 
Faleminderit per komplimentin Enderra. Zemren time ne kuptim te temes e ke te fituar tashme🙂
Kurse, te drejten e debatit me debatuesin nese e bene ne suaza te vlersimit, ne baze te argumenteve dhe me fjale te embela, e qe vlerson maksimalisht personalitetin e tij dhe nuk i drejtohesh ti nuk dine, ti ashtu apo ti keshtu, te garantoj se gjithmone do ta fiton debatin.
Edhe ky komunikimi yne mund te quhet debat i tille ne ate qe ka per qellim tema ne fjale apo jo?
Vlere eshte edhe te vlersohet e mira. Sepse, ai qe ka vlera dine te vlersoj te tjeret.
Dite te mbare te uroj!
E di cme ka mesuar jeta ? .. qe secili eshte ne te drejte ne pikpamjet e tij.. deri sa te vertetohet e kunderta .
Ne kete sens , debati eshte kulture .
Botkuptimi eshte relativ 🥰
 
Të fitosh një debat mes njerëzve të kalibrit tënd të njohurive, është sukses dhe vërtetim i bagazhit tënd profesional. Zemra ka të bëje me njeriun brenda teje. Janë dy gjëra ndryshe. Më mirë do ishte të fitosh edhe zemrat e audiencës gjatë debatit.
 
1 faqe gjys Hila me Ilian non stop.
Hila plz kaloi tek tema e chit chatit replikat qe nuk kane lidhjr me temen. 😘
 
Nje zemer nuk fitohet kurre pa nje llogjike.
Pervec nese takohen dy zemra totalisht biologjike gati per transplant. :p
 
Toleranca ne menyre te drejte, te ben te fitosh ne menyren e duhur!
Gjithmonë menyra, tregon se njerezit meritojne.
 
Top