Shoqeria dhe Miqesia: A ekzistojne sot?!

Happyheart

Antarë i Respektuar
Gjithmonë mendojme se gjejme nje shok, nje mik qe te kemi dike te komunikojme, te themi gezimet dhe merzitjet tona, se ndoshta nuk kemi ndrojtje sikur me familjare apo te afert, apo mos ndoshta presim pergjigje me te sakta, duke menduar se njohim aftesite e shoqerise apo miqesise.
Mendojme se gjejme dike ku keshillat e tij, na mbrojne, na permiresojne, aty ku ndoshta edhe gabojme, por qe nuk e kuptojme, ndodh njerez jemi!

Une kam shoqerine e shkolles, por per te besuar i kam besuar vetem nje personi ne jeten time dhe kuptova se nuk duhej.
Por ndonjehere deshira ta permbyt mendjen ne vendimet qe merr.

Por a ndodh se te perdorin?
A ndodh se ti nxjerrin sekretet e gjithcka thua?
A ndodh?!


Nese tema eshte ne forum bashkojini ju lutem, faleminderit!
 
Qe ekzistojne ,ekzistojne e as qe behet llaf deri sa flitet larte e poshte per to.Po ec e gjeje thuaj.
Cdo sekret i thene shokut /shoqes mendoj se eshte plumb ne duar jo te sigurta.
Jo cdo gje thuhet,mik me te mire nga vetja ske ku gjen.
 
Edhe unë jam shok i mirë dhe besnik 🙂
ëhë ëhë 🙂
 
E keqja më e madhe të vjen nga miku.., atij që i beson. Armikut i ruhesh.🙃
Paramendo mundesine qe pas nje fare kohe miku mund te behet armik dhe armiku mik ... te pakten eviton zhgenjimin ne kete menyre dhe nuk merzit veten . Jete e cuditshme , cdo gje mund te ndodhe !
O cuna o cuna
E di Eshte puna
Armiqt nuk ekzistojn
Vetem disa mendimet te nxituara per dike
Me kohe kjellohesh dhe kupton ku gabon.

😬😜

P.s kam mesuar mos i marr shume gjerat me zemer kshu evitoj zhgenjmet .
Cdo gje ja le kohes.
 
Po, ekzistojnë.
Shoqëria të “detyrohet” nga: puna, shkolla, etj, ….
Miqësia lind nga nevojat e të dyve, në kohë dhe vend të caktuar. Po pate fat të takosh “atë” person, zgjat gjithë jetën. 🙂
 
Po, ekzistojnë.
Shoqëria të “detyrohet” nga: puna, shkolla, etj, ….
Miqësia lind nga nevojat e të dyve, në kohë dhe vend të caktuar. Po pate fat të takosh “atë” person, zgjat gjithë jetën. 🙂
Kjo Desa flet sikur është në një fjalim zyrtar në OKB 🙂😁
 
O cuna o cuna
E di Eshte puna
Armiqt nuk ekzistojn
Vetem disa mendimet te nxituara per dike
Me kohe kjellohesh dhe kupton ku gabon.

😬😜

P.s kam mesuar mos i marr shume gjerat me zemer kshu evitoj zhgenjmet .
Cdo gje ja le kohes.
Gjersa te vdesim jeta eshte mesim thone.
Une lexoj shume, llogarit dy libra ne jave i lexoj dhe mesoj shume prej tyre, se te marra nga jeta jane dhe ato ngjarje apo thenie.
E rendesishme eshte me mire te dish se te kesh.
Dmth te dish te zgjedhesh, jo sa i njeh dy muaj i ben shoke, miq e vellezer dhe pastaj kuptojme se e kemi tepruar, por ata qe e shikonin dhe i kunderviheshe me te padrejte,i bere armiq tashme,kudo jo vetem ne realitet.
Te jesh njeri i mire eshte me e lehte se te jesh njeri i drejte dhe keto jane si dita me naten ndryshme.
Qofsh mire.
 
Tre ditë ka që e njoh 🤷 ku di unë i gjori 😁
Njerezit nuk jane njesoj me te gjithe,por mundesia per ta njohur dike, eshte kur e lexon, menyra si shkruan.. menyra si menaxhon situatat, kontrollon emocionet dhe trajton njerezit sipas kategorive qe perballet😁
 
Gjersa te vdesim jeta eshte mesim thone.
E rendesishme eshte me mire te dish se te kesh.
Dmth te dish te zgjedhesh, jo sa i njeh dy muaj i ben shoke, miq e vellezer dhe pastaj kuptojme se e kemi tepruar, por ata qe e shikonin dhe i kunderviheshe me te padrejte,i bere armiq tashme,kudo jo vetem ne realitet.
Te jesh njeri i mire eshte me e lehte se te jesh njeri i drejte dhe keto jane si dita me naten ndryshme.
Qofsh mire.
Po ti qe me drejtohesh mua e njeh jeten time reale ? Me njeh mua si person 🤔
se u be e disata hère qe me flet me kto fjale si me kte emer si me emra te tjere qe perdor.
Un njerez qe i fus ne jete si nxjerr kurre thjeshte ta dish . Kam miq qe i njoh prej kohesh dhe kan zen vendin e tyre tek un sikur ti kem réal dhe nese jam gabim pres prej tyre keshilla me knaqesin me te madhe po jo nga ata qe i lexojne mendimet me bythe jo me tru.
Un nxjerr nga jeta îme automatikisht persona qe me percjellin neveri dhe kjo ndodh shume rralle .
Nese jam karakter protettrice nuk dmth se jam tip qe te marr frymen . Te le hapesiren qe te takon . Ama Nese je gabim te flas e ti kte perkujdesje e déformon ne nje momente dobesie aty te coj ne djall .
Jam tip qe fal shume ama varet nga graviteti i fajit qe ben .
Ama kujdes me mua se fal nje here , te dyten hère per mua nuk egziston me.
Nuk mbaj inate virtuale sepse nuk dua te ngarkoj shpirtin tim me energji negative ama bej kujdes fal po nuk harroj !

Do me per belulen ?!
Qofsh mire dhe ti!
 
Njerezit nuk jane njesoj me te gjithe,por mundesia per ta njohur dike, eshte kur e lexon, menyra si shkruan.. menyra si menaxhon situatat, kontrollon emocionet dhe trajton njerezit sipas kategorive qe perballet😁
Unë kam një situatë të rëndë në gjoks... sikur zemra don të dalë nga kraharori 🙃🙂
Jam jasht orbite, jam jashtë çdo kontrolli, kam humb sinjal fare... antenat nuk marrin as nuk japin .. 🤷
Kam nevojë për një ndërhyrje urgjente 🙂💛🙃🤷
 
Po ti qe me drejtohesh mua e njeh jeten time reale ? Me njeh mua si person 🤔
se u be e disata hère qe me flet me kto fjale si me kte emer si me emra te tjere qe perdor.
Un njerez qe i fus ne jete si nxjerr kurre thjeshte ta dish . Kam miq qe i njoh prej kohesh dhe kan zen vendin e tyre tek un sikur ti kem réal dhe nese jam gabim pres prej tyre keshilla me knaqesin me te madhe po jo nga ata qe i lexojne mendimet me bythe jo me tru.
Un nxjerr nga jeta îme automatikisht persona qe me percjellin neveri dhe kjo ndodh shume rralle .
Nese jam karakter protettrice nuk dmth se jam tip qe te marr frymen . Te le hapesiren qe te takon . Ama Nese je gabim te flas e ti kte perkujdesje e déformon ne nje momente dobesie aty te coj ne djall .
Jam tip qe fal shume ama varet nga graviteti i fajit qe ben .
Ama kujdes me mua se fal nje here , te dyten hère per mua nuk egziston me.
Nuk mbaj inate virtuale sepse nuk dua te ngarkoj shpirtin tim me energji negative ama bej kujdes fal po nuk harroj !

Do me per belulen ?!
Qofsh mire dhe ti!
Duke menduar se jam nje person tjeter me beren block, kjo eshte arsyeja e emrit tjeter dhe nderrojme telefon e kodi iken me telefonin.
Nuk kam asnje arsyeee tjeterrrrrrr.
Njeriu po do te fshihet e gjen menyren.
Dhe...nuk thashe ti" por ne"
E shikon gabimi qe ben, nxiton gabueshem.
Megjithate flas per sa lexoj, se askush nuk di jeten e ASKUJT.
Faleminderit per repliken!
 
Unë kam një situatë të rëndë në gjoks... sikur zemra don të dalë nga kraharori 🙃🙂
Jam jasht orbite, jam jashtë çdo kontrolli, kam humb sinjal fare... antenat nuk marrin as nuk japin .. 🤷
Kam nevojë për një ndërhyrje urgjente 🙂💛🙃🤷
Uroj cdo gje te shkoje mire per ju dhe kedo mbi kete toke🙏🤗
 
Unë kam një situatë të rëndë në gjoks... sikur zemra don të dalë nga kraharori 🙃🙂
Jam jasht orbite, jam jashtë çdo kontrolli, kam humb sinjal fare... antenat nuk marrin as nuk japin .. 🤷
Kam nevojë për një ndërhyrje urgjente 🙂💛🙃🤷
Nuk hyn miqesia as nje pike ketu,po beji nje zile dashurise🤪
 
Duke menduar se jam nje person tjeter me beren block, kjo eshte arsyeja e emrit tjeter dhe nderrojme telefon e kodi iken me telefonin.
Nuk kam asnje arsyeee tjeterrrrrrr.
Njeriu po do te fshihet e gjen menyren.
Ok ktu ishe shume e Qarte dhe un nuk tu drejtova me tendencen se perdor emra po e kam ne kuptimin qe nuk Eshte e para hère qe ben replika si kjo . Njihme vajze e dashur kush jam vertete dhe flasim pastaj .
Dhe...nuk thashe ti" por ne"
E shikon gabimi qe ben, nxiton gabueshem.
Megjithate flas per sa lexoj, se askush nuk di jeten e ASKUJT.
Pergjigja me lart vlen dhe per kte. Un ti ai ajo perfaqesojm veten . Pergjigjemi per cdo veprim tonin si réal dhe virtual .
Personalisht nuk jam ktu per te gjykuar jeten e dikujt ndaj dhe me acaron fakti qe te tjeret se ndjekin kte rregull .
Nejse e mbyllim me kaq kte diskutim se dhe un e kam kohen e kufizuar .
Faleminderit per repliken!
Eshte knaqesi.
 
Ok ktu ishe shume e Qarte dhe un nuk tu drejtova me tendencen se perdor emra po e kam ne kuptimin qe nuk Eshte e para hère qe ben replika si kjo . Njihme vajze e dashur kush jam vertete dhe flasim pastaj .

Pergjigja me lart vlen dhe per kte. Un ti ai ajo perfaqesojm veten . Pergjigjemi per cdo veprim tonin si réal dhe virtual .
Personalisht nuk jam ktu per te gjykuar jeten e dikujt ndaj dhe me acaron fakti qe te tjeret se ndjekin kte rregull .
Nejse e mbyllim me kaq kte diskutim se dhe un e kam kohen e kufizuar .

Eshte knaqesi.
Replika do bejme por pa tendence, sepse u shpreha ne" jo ti" sepse te gjithe gabojme ne kete dreq jete, por gabimet paguhen nje dit, sepse kur Zoti na kerkon llogarine nuk na njeh.
Faleminderit!
 
Pa fije dyshimi them qe , Po ..ekziston..!
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top