• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sharmi i përjetshëm i katedraleve.

Lauri

Anunnak
Sharmi i përjetshëm i katedraleve, bukurija dhe madhështija e tyre të përjetshme, ngjallin admirim dhe surprizë edhe sot pas disa shekuj nga ndertimi i tyre.
Arkitektura nga të cilat dalin ekzemplarë të mrekullueshëm që ekzistojnë në Itali etj, shprehet përmes monumenteve të formave: gjithçka duhet të ngjallë çudi dhe befasi dhe kjo është e dukshme mbi të gjitha në pjesët e sipërme të mbrendshme që janë gjithmonë shumë të përpunuara dhe të dekoruara.
Në shumë qytete në shekullin XVII, morën një fizionomi të ndryshme; në akset e reja rrugore u krijuan duke shkatërruar lagjet e vjetra mesjetare. Pallatet, sheshet dhe kishat u ndërtuan me një qëllim të fortë skenografik, duke synuar të ngjallnin habi dhe admirim te spektatori.
Në këtë temë do publikojmë disa ambiente të zgjedhura nga katedralet e pallatet më të bukura ku mund të jenë nëper botë ;)

ps. Mos më pyesni se ku ndodhen sepse do më merrnin një kohë extra që të bëj kërkimet. Prandaj shijoni bukurinë pa dikur ku ndodhen :)
ae0f6bc65a3e7f1f95a1eae9ccde58da.jpg


551313c88c68119f36c1827f3fb1253b.jpg


40b55c67ec4f36196f27c8f465950c34.jpg
 

Hera

Dum Spiro Spero
Jane shume te bukura .....kane nje artiktekture madheshtore .....vatikani ....ne milano ...shen marku ne venecia ..mrekulli ne paris .
.nga bukuria te marrin syte
 

DeliriumMind

We have tomorrows for a reason ⭐
Sjan katedrale por poezi.
Nuk e di pse por cdo her kur vizitoj nje, me kapin emocionet dhe me vjen te qaj... kshu si pa kuptim.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Kur shkoj te vizitoj nje vend te ri, gjithmone jam ne kerkim te katedraleve dhe jane nje prej vendeve qe kam qejf te vizitoj. :)
 

elle

Chill
Nuk e di sa te zotet kane qene keta njerez qe kane nxjerre mrekullira te perjetshme.Durim e mencuri te skalitur kane pas.
eshte bere nje pune e jashtezakonshme … madje mund te thuash kane qene me te zhvilluar perderisa sot per sot shume pak njerez kan aftesi te tilla
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Edhe njerezit modern thone se feja do zhduket. 😅
Katedralet ne kete rast jane reflektim i filozOfise se fese. Kur flet per civilizimin egjiptian thua piramide, per mesopotamine thua mustaba,per Bizant,gothic apo renaisance thua Katedrale.
Pereonalisht me pelqejne shume per madheshtine qe kan. Kur hyn brenda te jep 2 ndjesi, edhe kenaqesi edhe frike. Ashtu sic dhe ishte filozofia e kishave asokohe(mister-bote e pertejme)
 

Lauri

Anunnak
@Soulmind janë të vetmit që kanë qeveris ne shekuj. Edhe mbretëritë ishin nën sundimin e tyre ;) Të vetmit me $$.
Besimi nuk ka lidhje fare me artin si dhunti, pavarsisht që talenti i artistit është shkrirë më sfond religjoz.
 
Top