Sa i besoni bankave?

Amadeus

Darkest
V.I.P
Sa besim keni tek bankat?
Ç’ eshtja eshte se personalisht di raste kur njerezit jan zgjuar ne mengjes me llogari te bllokuara apo me lloj lloj marifetesh te tjera si p.sh banka te bllokon llogarin dhe te kerkon shpjegime per burimin e te ardhurave pa asnje vendim gjykate apo urdher prokurori! Nje mikut tim i kaluan disa te ardhura ne llogari dhe mbas disa oresh pa asnje paralajmerim e gjeti vetem me llogari te bllokuar nderkohe qe fundjava ishte perpara dhe jetonte ne nje cashless society! Absurditeti eshte se personi qe i kishte tranferuar para ishte gruaja e vet dhe banka kerkonte informacione pse gruaja i kishte tranferuar para burrit… dmth ideja eshte sa i besoni ju nje banke? A keni pershtypjen se parat tuaja nuk jan tuajat ne momentin qe nuk i keni ne xhep apo ne shtepi safe apo ku di un?
Personalisht kam eksperienca te keqia me bankat… besimi 0! Nqs ke nje problem me shtetin gjeja e pare te bllokojn llogarin dmth ato para jan te tuat por jo te tuat!
 
Te jesh i sigurte qe 80% e njerezve as qe e kan mendu ndonjehere qe mund ti ndodhe dicka e tille apo qe bankat nuk jan vend depozitimi per siguri monetare por thjesht kontroll monetar!
Jo vetem ajo por ato lloj oirganizmash financiare me keto depozitime (te njerezve te thjeshte), financojne me nje perqindje shum me te larte 3-4% ruajtje vs 13-25% marrje borxh apo edhe blejne bono thesari duke zhvatur ne menyren me barabare ata individe qe ju besojne.
Me e rrezikshmja eshte qe kete lloj vjedhjeje keto institucione financiare e bejne ne menyre te ligjshme pa marre asnje lloj angazhimi apo edhe dhenie llogarie dhe kjo behet sepse investojne shuma kolosale tek politikanet e ligjvenesit ne menyren me te korruptuar te mundeshme.
 
Jo vetem ajo por ato lloj oirganizmash financiare me keto depozitime (te njerezve te thjeshte), financojne me nje perqindje shum me te larte 3-4% ruajtje vs 13-25% marrje borxh apo edhe blejne bono thesari duke zhvatur ne menyren me barabare ata individe qe ju besojne.
Me e rrezikshmja eshte qe kete lloj vjedhjeje keto institucione financiare e bejne ne menyre te ligjshme pa marre asnje lloj angazhimi apo edhe dhenie llogarie dhe kjo behet sepse investojne shuma kolosale tek politikanet e ligjvenesit ne menyren me te korruptuar te mundeshme.
Pranaj lind pyetja sa i beson nje banke pra sepse shof ne perditshmeri qe njerezit duken te lumtur sepse perplasin karten ne terminal pagese… dmth personalisht habitem si ekziston nje besim kaq absurd kur dihet ne thelb kush eshte krijimi dhe qellimi i nje banke! Jo vetem aq por vjedhja me e madhe eshte sepse ti je i detyruar te kesh nje llogari bankare dhe duhet te paguash 6-10€ ne muj per te pas nje llogari bankare kur fundja nuk ke te drejte zgjedhje! Dmth ti nuk zgjedh dot te mos kesh nje llogari bankare… ne ket moment edhe sikur asnje ndodhi absurde te mos kesh degju ne lidhje me bankat te lindin dyshime!
 
Vallaj sa ke je ne strres te modh kur i mbaron rri rahat pastaj 😌😂
Kam ni vlla un se kush se ka.😬i ruan parat bank po i ka blloku nuk don perfitim ky se thot haram.ah 5€ ja ndalin cdo muaj😫
 
Kam ni vlla un se kush se ka.😬i ruan parat bank po i ka blloku nuk don perfitim ky se thot haram.ah 5€ ja ndalin cdo muaj😫
Po mir e ka se harom eshte si me dhon si me more ke pjesa interesit. 99% e njerezve qe kan kredi kan litarin ne fyt ne cdo moment. Disa thon te mbaro pun kredia, ne fakt te drejt kan, te mbaron hallin qe kishe ne kembim te 100 halleve tjera 😂
 
Po mir e ka se harom eshte si me dhon si me more ke pjesa interesit. 99% e njerezve qe kan kredi kan litarin ne fyt ne cdo moment. Disa thon te mbaro pun kredia, ne fakt te drejt kan, te mbaron hallin qe kishe ne kembim te 100 halleve tjera 😂
Vertet kto gjera jan shum te demshme.ka ndodh ktu nje kusheri i larget se ka bere vetvrasje nga kredia.deshti ti merr shtepin e ai nga halli se do ja nxerin familjen ne rrug ik ben vetvrasje ne nje mal. djal i vetem ne familje 🥺cfar dhimbje.
bankat e kan interesin e vet se ndryshe nuk perfitojn vetem kshtu me mashtrime..dhe nxisin njerzit 0%interes e populli naiv kur i marrin aq shum te madhe parash po mashtrohen let.
 
Pranaj lind pyetja sa i beson nje banke pra sepse shof ne perditshmeri qe njerezit duken te lumtur sepse perplasin karten ne terminal pagese… dmth personalisht habitem si ekziston nje besim kaq absurd kur dihet ne thelb kush eshte krijimi dhe qellimi i nje banke! Jo vetem aq por vjedhja me e madhe eshte sepse ti je i detyruar te kesh nje llogari bankare dhe duhet te paguash 6-10€ ne muj per te pas nje llogari bankare kur fundja nuk ke te drejte zgjedhje! Dmth ti nuk zgjedh dot te mos kesh nje llogari bankare… ne ket moment edhe sikur asnje ndodhi absurde te mos kesh degju ne lidhje me bankat te lindin dyshime!
Mendoj qe nuk ka cte pyetet me pasi nuk ka asnje pike te cuditur qe te trajtohet apo edhe te shpjegohet pasi e verteta dihet.
Mjafton qe te behet presion ligjvenesve qe nderrohet ligji dhe te perpilohen nje pale ligje te reja qe i lejon keta hajdute te perdorin lekun por jo ne ato perqindje xhvatese duke i vene nje gardh solid makuterise dhe vjedhjes arrogante.
 
Vertet kto gjera jan shum te demshme.ka ndodh ktu nje kusheri i larget se ka bere vetvrasje nga kredia.deshti ti merr shtepin e ai nga halli se do ja nxerin familjen ne rrug ik ben vetvrasje ne nje mal. djal i vetem ne familje 🥺cfar dhimbje.
bankat e kan interesin e vet se ndryshe nuk perfitojn vetem kshtu me mashtrime..dhe nxisin njerzit 0%interes e populli naiv kur i marrin aq shum te madhe parash po mashtrohen let.
Une personalisht skam mare kurre kredi, por degjova njehere qe te maresh nje kredi duhet te kesh good credit score, nejse u bona kurioz e pyta se si eshte kjo puna credit score a duhet te kesh kursy para a si? Me than qe te ndertosh nje credit score per te mare kredit duhet te maresh kredi te vogla, ti paguash ne kohe dmth te jesh korrekt e kshu ndertohet nje credit score.. bej hesap tashi cfare lloj sistemi kan kriju qe ngado te rrotullohesh prap do ta hash!

Me vjen keq per familjen e kusheririt tend te larget.
 
Mendoj qe nuk ka cte pyetet me pasi nuk ka asnje pike te cuditur qe te trajtohet apo edhe te shpjegohet pasi e verteta dihet.
Mjafton qe te behet presion ligjvenesve qe nderrohet ligji dhe te perpilohen nje pale ligje te reja qe i lejon keta hajdute te perdorin lekun por jo ne ato perqindje xhvatese duke i vene nje gardh solid makuterise dhe vjedhjes arrogante.
Dakort pra po kjo nuk mund te vazhdoje sepse kjo eshte nje pengese e madhe per dike qe aspiron investimet apo dicka tjeter dmth nqs e shof si businessman, kjo eshte pengesa me e madhe… nuk kam frike te humbas ne biznes sesa kam hall te mos merem me bankat…
 
Une personalisht skam mare kurre kredi, por degjova njehere qe te maresh nje kredi duhet te kesh good credit score, nejse u bona kurioz e pyta se si eshte kjo puna credit score a duhet te kesh kursy para a si? Me than qe te ndertosh nje credit score per te mare kredit duhet te maresh kredi te vogla, ti paguash ne kohe dmth te jesh korrekt e kshu ndertohet nje credit score.. bej hesap tashi cfare lloj sistemi kan kriju qe ngado te rrotullohesh prap do ta hash!

Me vjen keq per familjen e kusheririt tend te larget.
Prandaj Zoti e ka ndalu kamaten.
me e keqja eshte se edhe me fajde po japin para☠️dhe siq degjova kur vjen afati per ti kthy parat ata fajdegjit 3dite nuk e hapun fare telin,dhe tani pas 3dite hop rritje e madhe se nuk i ke kthy me kohe.kjo eshte tmerr.Por kan halle njerzit ama fal zotit kurr si familje e ngusht nuk kemi hyre ne kto ujra.
 
E the fiks… Zoti e ka ndalu kamaten! Mer robi kredi per nej rast smunlliku ku duhet me shpetu jet njeriu por jo me ble makine!
Prandaj Zoti e ka ndalu kamaten.
me e keqja eshte se edhe me fajde po japin para☠️dhe siq degjova kur vjen afati per ti kthy parat ata fajdegjit 3dite nuk e hapun fare telin,dhe tani pas 3dite hop rritje e madhe se nuk i ke kthy me kohe.kjo eshte tmerr.Por kan halle njerzit ama fal zotit kurr si familje e ngusht nuk kemi hyre ne kto ujra.
 
Njs une gjitha leket i mbaj ne banke.
Cdo pages e bej online.
Deri tani mire jane sjell,sme kane vjedhur ende 🤷🏻‍♀️
 
Shpine akoma sna e kane mare
Ju besoj.
 
Nuk kam llogari bankare në shqiperi, ne itali me hyn rroga dhe po une e harxhoj te shkreten, bile jan dhe te mire sepse më lejojn të shkoj ne negativ ndonjëher 😂
 
Çeshtja eshte se banka eshte imponim, jo zgjedhje. Leket qe ne perdorin, jane te bankes, edhe neser BCE mundet te terheqe te gjithe lektet pas e ka te drejten me ligj. Problemi eshte kur te vije monedha dixhitale, se tani kemi dhe ca monedha ne portofol, por me dixhitalen pastaj aty do jete problemi madh!! Tani jeta te kushtezohet direkt nga banka dhe sot, por me epoken e re, do jemi si narkomani per dozen per leket tona dixhitale!!
 
Un jam I obligum per llogari bankare ,edhe cashin e perdor shum pak pranej se di a me vjellin apo jo.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Kur flet shpirti.

  Votat: 4 28.6%
 • 2-Buzëqeshje Maskuar.

  Votat: 7 50.0%
 • 3-Jam femër.

  Votat: 2 14.3%
 • 4-Je ti Nënë.

  Votat: 0 0.0%
 • 5-Ne duart e kohes.

  Votat: 1 7.1%
Back
Top