Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

alfonci

Veri investigatio
Shqiperia ka nevoje per vetedije kombetare jo nacionalizem dhe forma te tjera ekstremizmi. Ne duhet qe te mesojme me pare per veten ne menyre qe virtyte tona kombetare te mos shtypen nga ekstremizmet e cdolloj forme qofshin ato.

Ato qe i kane dhene emer shqiperise nuk kane qene kurre ekstremiste, por njerez virtytesh qe vetedijen dhe arsyetimin e kane vene mbi cdo gje, vlera te cilat i kane ndikuar ato ne deshiren per liri, vetevendosje, zhvillim dhe njohje.

Ekstermizmi i cdolloj forme eshte menyre te vepruari e pershtatshme vetem per ato qe kane probleme psikike apo qe jane injorant dhe udheheqen si delet kudo ti coje zoteria.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Shqiperia ka nevoje per vetedije kombetare jo nacionalizem dhe forma te tjera ekstremizmi. Ne duhet qe te mesojme me pare per veten ne menyre qe virtyte tona kombetare te mos shtypen nga ekstremizmet e cdolloj forme qofshin ato.

Ato qe i kane dhene emer shqiperise nuk kane qene kurre ekstremiste, por njerez virtytesh qe vetedijen dhe arsyetimin e kane vene mbi cdo gje, vlera te cilat i kane ndikuar ato ne deshiren per liri, vetevendosje, zhvillim dhe njohje.

Ekstermizmi i cdolloj forme eshte menyre te vepruari e pershtatshme vetem per ato qe kane probleme psikike apo qe jane injorant dhe udheheqen si delet kudo ti coje zoteria.

Shqiperia ka me shum nevoje per nacionalizem se sa per fjal boshe,

askush nuk ja ka degjuar fjalen shqiptarit por zemren i ja kane njohur.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

nuk e di a do te futej ne nacjonalizem,,por un mendoj se shqiperia ka nevoj per nje ringjallje dhe vetedije kombtare,,
keto 20 vjetet e fundit te bie ne sy fakti qe rrespekti dhe perkujdesja ndaj familjeve te deshmorve te kombit,,ka ren! ndersa edhe ne shkolla nuk u jepet prioritet ktyre degeve,, po mar shembull qytetin tim Bajram Curri Tropoj,,qe edhe pse nder rrethet me te vogla,,,njihet ne te gjith hapsiret Shqiptare e me tej !

ne hyrje te keti qyteti,,ne krah te djatht gjinden vorrezat e deshmorve,,dhe perball tyre derdhen mbeturinat e qytetit,,dhe aty djegen ne nje distanc diku prej 70 metrash ne vi ajrore,,prej vorrezave te deshmorve! nderkoh askush nuk e sheh kte si problem,,por ne te vertet,,kto jan gjera,,qe pasqyrojn kulturen e nje qyteti zone apo ne nje far mynyre edhe gjith popullit,,,dhe ne kte rast paqytetaria dhe mosrrespekti,,kan filluar qe nga zyrat e bashkis se qytetit vite me perpara,,dhe kan vazhduar ashtu deri me sot.

Mora shembull Tropojen,,por probleme te ngjashme,,ka edhe ne treva tjera shqiptare,,

un mendoj se ne programin shkollor,,duhet te ket pa tjeter reforma ne kte drejtim,,duhet tu mesosh brezave te rij,,qe po nuk paten rrespekt per veten se pari,,sdo te ket askush rrespekt per ta,,dhe rrespekti per veten fillon pikrisht ne kto gjerat e vogla,,por qe ne te vertet ,,jan pasqyrim i kultures se tyre.

Vorrezat e deshmorve jan per tu vizituar ne nje dat te caktuar,,dhe kte c´do vit,,te gjitha klasat pa perjashtim! dhe te gjitha shkollat shtetrore ne trojet shqiptare pa perjashtim,,por mundesisht ta ken ne programin shkollor edhe ato privatet,,qe ne datat historike te organizojn pa tjeter dicka te denj,(( dhe jo sa per sy e faqe )) ne nderim te dates dhe historis qe ajo perfaqson!

Hallet e Shqiperise jan shum te shumta,,,po i shtoj edhe disa shkurtimisht,,qe i konsideroj urgjente!

Pas Rrugeve te shtruara,,,posta nje! ,,dhe nje sistem modern i shperndarjes se enrgjis elektrike!
pastaj savatimin apo veshjen e pallateve ne shumicen e qyteteve te vogla te shqiperis,,dhe shembjen e gjysem pallateve te mbetura,,apo pastrimin e qyteteve,,nga mbetjet e ndertesave jo funksionale,,jo te devotshme,dhe gjysem te prishura te diktatures,,
dhe ne vend te tyre,,te ndertohen zona te gjelberta dhe parqe te ndryshme! ( ne qytetin tim pershembull)
dhe ne te tjeret,,ashtu si te jet me shkelqyshem per ta!
 
Redaktimi i fundit:
Top