Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

A eshte ne rritje Nacionalizmi Shqiptar a ja vlen ti pergjigjemi racizmit flake per flake apo duhet te jemi me konstruktive?

mund te jepni mendimet tuaja se cfare eshte ne te mire te perbashket.


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7Ml_e41Z0Bw&feature=channel_page]YouTube - Albanien Nacionalizem!!!! Shqiperia e Bashkume!!!![/ame]
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

skemi qen ndonjehere naconalista... e s'besoj se do te jemi ne te nje ardhme
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

ishim Nacionaliste dhe u rreshtuam perkrah te forteve.

edhe mund te jemi ,

sepse jemi ne perkrah te forteve dhe sot.


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HYnhbviJF5c&feature=related]YouTube - betimi fashist i "patrioteve" shqiptar[/ame]
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne te kaluren per cudi ne momentet vendimtare te vendosjes per fate kombesh kemi qene ne anen e gabuar dhe kjo na eshte hakmarre mjafte rende.
Sot, :ciaoo:per fat te mire ne me insistimin jo tonin po ecim drejt nje rruge te perparuar per ne qe gjithsesi po shtyhet nga ata qe interesat e tyre jan ne po kete rruge. Pra thene me shkurt dikush po na terhejek per veshi ne rrugen qe jemi.
Do ishte mire qe te konsilidojme radhet dhe ne momentet e ndrrimeve te medha ( pra nese i vije radha kesaj superfuqie te deshtoje qe eshte rregull rrotacioni), te jemi te fuqishem sa per te mbrojtur bythet tona se ndoshta ai qe do ngritet nuk do perputhet me deshirat tona. :lexim:
Aktualisht nacionalizmi te shqiptaret eshte akstremisht i deformuar, pra akoma jemi ne suaza provinciale. :dj:
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Shqiptaret kane nevoje per nacionalizem, jo nacionalizem te verber dhe delirant, por per nacionalizem te bazuar mbi vlera dhe virtyte kombetare.

Kemi nevoje emergjente te duam vendin dhe kulturen tone.

Por ka nje problem te vogel, si fillim duhet ti njohim keto vlera e me pas ti trashegojme.

Shqipet po harrojne gjuhen e tyre, traditat e tyre, historine etj etj.

Nese rimekembet arsimi shqiptar, vetem te mira do te kemi.

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Shqiptaret kane nevoje per nacionalizem, jo nacionalizem te verber dhe delirant, por per nacionalizem te bazuar mbi vlera dhe virtyte kombetare.

Kemi nevoje emergjente te duam vendin dhe kulturen tone.

Por ka nje problem te vogel, si fillim duhet ti njohim keto vlera e me pas ti trashegojme.

Shqipet po harrojne gjuhen e tyre, traditat e tyre, historine etj etj.

Nese rimekembet arsimi shqiptar, vetem te mira do te kemi.

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.


budallallek ti thuash 'ekstremizem' nacionalizmit shqiptar ne krahasim me ate te vellezerve te tu grekafone .

kur filloj lufta ne Kosoves shum shqiptar te bute si puna jote ngriten flamujt e bardhe botes armike dhe duke akuzuar vellezerit e tyre 'ose me sakte ushtaret e lirise' si ektremista, nacionalista, emocionale , treguan dhe nje here se ne trevat shqiptare ka akoma mercenare te fqinjeve.

natyrisht qe nacionalizmit i prine perpara njerezit e arsimuar, por ky nacionlizem duhet mbrojtur, dhe breshkat dhe lepujt nuk i kapin armet por burrat.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

kur filloj lufta ne Kosoves shum shqiptar te bute si puna jote ngriten flamujt e bardhe botes armike dhe duke akuzuar vellezerit e tyre 'ose me sakte ushtaret e lirise' si ektremista, nacionalista, emocionale , treguan dhe nje here se ne trevat shqiptare ka akoma mercenare te fqinjeve.

Kjo cfare ke shkruar ketu eshte nacionalizem tipik provincial i tipit Shqiptar dhe mu kjo menyre e nacionalizmit dhe te menduarit na ka lene nen thundra me shekuj. Madje te kam thene se per Kosoven mjafte shpesh ja fut kot se koti. :gjujpeshk:
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Burrels, e ke kaluar cakun. Nese vazhdon te kthesh ne debat personal cdo postim tendin do denohesh sepse nuk e meriton te drejten e te shkruarit budalleqe.

Merre vertete seriozisht kete postim sepse boll te kemi shfrytezuar, sinqerisht qe edhe argetimi qe dhuron ka nje kufi.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Nostradamus nuk e prisja prej teje qe te kesh Greket vellezer turp per nder.... i shitur ne grefucket
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Kjo cfare ke shkruar ketu eshte nacionalizem tipik provincial i tipit Shqiptar dhe mu kjo menyre e nacionalizmit dhe te menduarit na ka lene nen thundra me shekuj. Madje te kam thene se per Kosoven mjafte shpesh ja fut kot se koti. :gjujpeshk:

kitrra e ke lexuar Ismahil Kadarene dhe disa intelektuale shqiptar ti ,kur filloj lufta clirimtare ne Kosove?

'une i bashkohem Europes qe ektremizmi shqiptar ne kosove duhet luftuar me c'do mjet' (Ismahil Kadare)
kadareja i pezmatuar nga frika del kundra shqiptarve te Kosoves.

' ne duhet te gjem nje zgjidhje paqesore me serbine dhe kosovaret duhet te durojne per kete zgjidhje'
(paskal milo ish minister i jashtem i shqiperise ne kohen e qeverise fatos-thanas-nano).

Kosova eshte ceshtje e Jugosllavise dhe millosheviqi eshte njeriu qe beri luften dhe ai mund te beje dhe paqen'
Fatos Nano.

me duket se ke harruar se momentet e luftes ne kosove kane qen momentet me vendimtare te popullit shqiptar ne 100 vjecarin e fundit.

''Nacionalizem tipik provincial i tipit shqiptar'' e paske mesuar nga ndonje gazete Serbe.

krahasoje kete nacionalizem provincial te shqiptareve me nacionalizmin serb.

sa here lexoj te tilla gjera mendoj ' shqiptaret sikur kane pesuar nje tronditje psigjike nga frika e serbeve dhe grekeve'

zoti ju dhashte zemer.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

kitrra e ke lexuar Ismahil Kadarene dhe disa intelektuale shqiptar ti ,kur filloj lufta clirimtare ne Kosove?

''Nacionalizem tipik provincial i tipit shqiptar'' e paske mesuar nga ndonje gazete Serbe.

krahasoje kete nacionalizem provincial te shqiptareve me nacionalizmin serb.

sa here lexoj te tilla gjera mendoj ' shqiptaret sikur kane pesuar nje tronditje psigjike nga frika e serbeve dhe grekeve'

zoti ju dhashte zemer.

Jo vetem qe vuan nga nacionalizmi provincial por ke filluar te manifestosh nacionalizem femijerore.
Je vonuar plotesisht 10 vite per te me frymezuar mu mbi nacionalizmin, madje je vonuar shume saq nga kjo vones ngarend per te me spjeguar. Je vonuar miku im shume je vonuar. :espuls::espuls:
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Jo vetem qe vuan nga nacionalizmi provincial por ke filluar te manifestosh nacionalizem femijerore.
Je vonuar plotesisht 10 vite per te me frymezuar mu mbi nacionalizmin, madje je vonuar shume saq nga kjo vones ngarend per te me spjeguar. Je vonuar miku im shume je vonuar. :espuls::espuls:

sa eshte perqindja e analfebetizmit te katundit tend o Kitrra?

je mprehur te vrasesh dhe veten per tu qytetarizuar. LOL
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sa eshte perqindja e analfebetizmit te katundit tend o Kitrra?

je mprehur te vrasesh dhe veten per tu qytetarizuar. LOL

Une madje jam krenar per katundarin time, per delet, lopet, kuajt, pulat te cilat jo rralle i dua me shume se njerezit ama shitjamendjen e analfabeteve me shkolle ka kohe qe e kemi perzene :boss::boss:
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

Peshendetje!

Jam shume dakort me mendimin tuaj per aq sa u perket ekstremisteve.

Po, doja te dija se kush jane per ju ekstremistet, dhe ne sa llojesh jane, ku formohen (ku e kane burimin), dhe ku e gjejne hapesiren per aktivitet (venie ne zbatim).

Gjithe t'mirat!
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Une madje jam krenar per katundarin time, per delet, lopet, kuajt, pulat te cilat jo rralle i dua me shume se njerezit ama shitjamendjen e analfabeteve me shkolle ka kohe qe e kemi perzene :boss::boss:

e shikon qe keni perparuar prandaj mos e humb shpresen per arritjet e tjera.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

e shikon qe keni perparuar prandaj mos e humb shpresen per arritjet e tjera.
Gjithsesi, keshilla juaj eshte mireseardhje, madje pa ty nuk di si do ja kishim dalur dhe gjithsesi nuk do e kuptonim analfabetizmin me rrenje. Jepi o jepi :top:
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

Peshendetje!

Jam shume dakort me mendimin tuaj per aq sa u perket ekstremisteve.

Po, doja te dija se kush jane per ju ekstremistet, dhe ne sa llojesh jane, ku formohen (ku e kane burimin), dhe ku e gjejne hapesiren per aktivitet (venie ne zbatim).

Gjithe t'mirat!

mos u merzit me qen dhe ektremist sepse duhen dhe ektremistet.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Per esktremiste nuk kemi nevoje dhe as nuk kemi patur ndo1here.

Peshendetje!

Jam shume dakort me mendimin tuaj per aq sa u perket ekstremisteve.

Po, doja te dija se kush jane per ju ekstremistet, dhe ne sa llojesh jane, ku formohen (ku e kane burimin), dhe ku e gjejne hapesiren per aktivitet (venie ne zbatim).

Gjithe t'mirat!


Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, eshte ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, eshte ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.

do ishte me mire te permedje ektremistet dhe organizatat mercenare te grekeve ne jug te shqiperise qe i vune flaken vendit ne 1997, sepse per ndonje grupim ektremistesh islamike as qe eshte bere fjale ndonje here ne trevat shqiptare. Janullatosi eshte i pari qe quhet ektremist dhe agjent grek qe ka uzurpuar dhe mashtruar ortodoksine ne shqiperi.


myslimanizmi shqiptar eshte tolerant, patriot,respekton pakicat e tjera fetare, dhe mbron atdheun ashtu sic e ka zakon.

nese na duhet nacionalizem ate nuk do ta themelojme kurre ne baze fetare, vetem ne baze atdhetare.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Ne Shqiperi e vetmja tendence ekstremiste, eshte ajo islamike. Esktremiste nacionaliste ka vetem me fjale, me vepra ende jo dhe nuk besoj se do te kete ndo1here.

Shqiperia ka nevoje per nacionalizem te ngritur mbi vetedijen kombetare.

Nuk kemi nevoje as per komuniste dhe as per fashiste.

A mundeni te me tregoni se perse mendoni se Islamiket kane tendence per te qene ekstremiste per aq sa i perket nacionalitetit?

Dhe a mund te me thoni se sa komunist dhe fashist ka momentalish ne shqiperi?

Dhe sipas jush, kush eshte ilaci qe e shpeton shqiperine prej ekstremisteve.

Pershendetje!
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Si ç'do here ne histori ashtu edhe sot jane disa injorant qe per fatin tone jane nje minorance e vogel qe, ç'do gje e konsiderojne e greke(ne jug) o sllave(ne veri) ose islame, ndersa shqiptare nuk konsiderojne asgje. Fatkeqsisht shume gjera qe lexon sot te duket sikur je duke jetuar ne shekullin e XVIII, dhe te duket se jemi kthyer prapa ne kohe.
Nacionalizmi eshte nje faktor qe bota prendimore pothuajse e ka zhdukur fare, ne shumicen e rasteve ai manifestohet ne nje ndeshje futbolli. Te jeshe nacionalist duhet te keshe disa virtyte, dhe keto virtyte jane, NJE ATDHE, NJE MBRET, DHE NJE ZOT, ne si komb nuk i kemi asnje nga keto. Kur thuhet ne Atdhe mendoj se e kuptojne te gjithe, kur thuhet ne Mbret do te thote te kemi nje Mbret apo President te paerbashket, ndersa kur thuhet nje Zot, do te thote te kemi nje fe te vetme, dhe jo t'i therrasim Zotit ne arabisht.
Me hyrjen ne Europe nacionalizmi eshte i destinuar te pakesohet, dhe jo vetem nacionalizmi shqiptar por edhe ai i vendeve fqinje, sepse ne Europe jane greket dhe ne Europe do te hyjne edhe serbet.
Prandaj eshte e kote qe t'i therrasim nacionalizmit kur mes njeri-tjetrit kemi kaq ndryshime dhe divergjenca.
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

A mundeni te me tregoni se perse mendoni se Islamiket kane tendence per te qene ekstremiste per aq sa i perket nacionalitetit?

Dhe a mund te me thoni se sa komunist dhe fashist ka momentalish ne shqiperi?

Dhe sipas jush, kush eshte ilaci qe e shpeton shqiperine prej ekstremisteve.

Pershendetje!

Sepse, e ke edhe ti te drejten e opinionit, sepse diskutimi ne kete forme qe paracakton ti, te jep idene e padise ne gjyq.

Nuk eshte vetem nje mendim imi, kete deklarate e ka dhene vete kreu i komunitetit musliman ne Shqiperi. Deklaraten e dhane te gjitha mediat. Dhe per ta bere me te bindshem kete paralajmerim, lexo per 3 shqiptaret e denuar me burgim te perjetshem, per sulm terrorist ne Amerike, te nxitur nga pikepamje fetare .

Islamiket kane vetem nje nacionalitet dhe ai eshte feja, rrjedhimisht jane antikombetare. Por le ta leme ketu kete debat, pasi tema trajton tjeter ceshtje.

Komuniste kane mbetur disa mbeturina te se shkuares, qe po mundohen te kamuflojne vetveten, duke mos mundur te pranojne dot demokracine, meritokracine. I ke pikerisht ne pushtet. Fashiste nuk ka besoj, nese ke ti te dhena je i mirepritur.

Pergjigja eshte gjithmone nje per mua. Qe shoqeria shqiptare te beje hapa para, duhet te shohe si te shenjte arsmin dhe vetndergjegjesimin per vlerat e traditave te veta. Duhen nxitur prirjet etnocentrike.

Duhet te njohim kulturen tone sepse kemi mijera arsye per te qene krenar dhe per ti mbrojtur ne cdo menyre vlerat tona.

Mos perserim historine me, te mesojme nga gabimet tona.

Sepse, a ka mundesi te me thoni perse ju pozicionoheni ne rolin e gjykatesit pa dhene personalisht nje opinion ?
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Si ç'do here ne histori ashtu edhe sot jane disa injorant qe per fatin tone jane nje minorance e vogel qe, ç'do gje e konsiderojne e greke(ne jug) o sllave(ne veri) ose islame, ndersa shqiptare nuk konsiderojne asgje. Fatkeqsisht shume gjera qe lexon sot te duket sikur je duke jetuar ne shekullin e XVIII, dhe te duket se jemi kthyer prapa ne kohe.
Nacionalizmi eshte nje faktor qe bota prendimore pothuajse e ka zhdukur fare, ne shumicen e rasteve ai manifestohet ne nje ndeshje futbolli. Te jeshe nacionalist duhet te keshe disa virtyte, dhe keto virtyte jane, NJE ATDHE, NJE MBRET, DHE NJE ZOT, ne si komb nuk i kemi asnje nga keto. Kur thuhet ne Atdhe mendoj se e kuptojne te gjithe, kur thuhet ne Mbret do te thote te kemi nje Mbret apo President te paerbashket, ndersa kur thuhet nje Zot, do te thote te kemi nje fe te vetme, dhe jo t'i therrasim Zotit ne arabisht.
Me hyrjen ne Europe nacionalizmi eshte i destinuar te pakesohet, dhe jo vetem nacionalizmi shqiptar por edhe ai i vendeve fqinje, sepse ne Europe jane greket dhe ne Europe do te hyjne edhe serbet.
Prandaj eshte e kote qe t'i therrasim nacionalizmit kur mes njeri-tjetrit kemi kaq ndryshime dhe divergjenca.

Zot eshte me origjine greke marre nga fjala Zeus-dhe rafinuar ne latinisht me vone ashtu si 'Kale'Mbret'Shigjete'Diell' Shpirt' Ate'.etj

ne shqipen e Paster eshte,
Perendi, Perni,ose i krijuesi- i-gjithesise,
(shqiptaret qe i perkisnin elementit fetar Pagan ishin besimtare te diellit, dhe sa here perendonte djelli ato faleshin me fetyre nga Perendimi, keshtu ato krijuan nje 'Perendi' qe cilesoj i gjithfuqishem.

ke degjuar ti ne zonat e thella te veriut te shqiperise qe perdoren fjalet ' per at rreze pernie, per at rreze djelli' per At-diell, per babain diell,?

kete Allah e thote vetem hoxha sepse keshtu eshte e shkruar ne Kuran, dhe kurani nuk ka qene perkthyer ne gjuhen shqipe di ne kohet e sotme.

tani ka dale kurani shqip.

vete skenderbeu thoshte Allah dikure, dhe ne shpaten e tij ka shkrim Arabisht,(dhe sot) ky nuk eshte faji i skenderbeut apo shqiptareve, eshte faji se ka munguar alfabeti i gjuhes shqipe derisa kopjuan libra te gjetur si ne shkoder ,mat, has, dhe projektuan nje alfabet .
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

Sepse, e ke edhe ti te drejten e opinionit, sepse diskutimi ne kete forme qe paracakton ti, te jep idene e padise ne gjyq.

Keto pyetje jane per te gjithe ne, dhe jo vetem per ju, pra te gjithe jemi hedhur ne gjygj, e se si do perfundoje ceshtja akoma nuk dihet, por dic e dime shume mire, qe cdo shqiptare duhet ti pergjigjet Tokes, Nanes, dhe popullit te tij, e ato pyetje qe un ju kam shtruar pasi dhe mua mi shtruan, jane vecse fillimi i pyetjeve qe burojne prej fundit, (skamjes, mjerimit, papunesise, harreses, braktisjes, dhunes fizike e mendore, etj).

Nuk eshte vetem nje mendim imi, kete deklarate e ka dhene vete kreu i komunitetit musliman ne Shqiperi. Deklaraten e dhane te gjitha mediat. Dhe per ta bere me te bindshem kete paralajmerim, lexo per 3 shqiptaret e denuar me burgim te perjetshem, per sulm terrorist ne Amerike, te nxitur nga pikepamje fetare .

Islami nuk indetifikohet me ata te tre, dhe me as nje njeri qe don te veteshperthehet ne emer te Islamit.

Islamiket kane vetem nje nacionalitet dhe ai eshte feja, rrjedhimisht jane antikombetare. Por le ta leme ketu kete debat, pasi tema trajton tjeter ceshtje.

Islamiket jane thjesht njerez qe egzistojne ne cdo vend te botes, ashtu sic Hebrejte, apo te Krishteret, dhe te gjithe keto njerez qe perfaqesojne te treja keto religjione, e duan dhe vendin e tyre, dhe pse ne nje tjeter menyre nga ata qe jane ateiste, por keni te drejte, kjo eshte ceshtje tjeter.


Komuniste kane mbetur disa mbeturina te se shkuares, qe po mundohen te kamuflojne vetveten, duke mos mundur te pranojne dot demokracine, meritokracine. I ke pikerisht ne pushtet. Fashiste nuk ka besoj, nese ke ti te dhena je i mirepritur.

Tash, nuk mund te themi disa, sepse do ishte padrejtesi, se ne te vertete jane shume, dhe gjithashtu jane dhe shume te aktivizuar neper shqiperi, si ne politike (sic dhe ju e keni thene), ekonomi, arsim, dhe shume institucione te tjera private e shteterore. E per demokracine, po ju them se mjafton ti hypni urbanit e ta shihni se cka ka sjell ajo ne shqiperi, e pak me pak neper bote. Demokracia eshte tolitaritet ekonomik, pra bazat te gjithat i ka ne ekonomi, e po shihet se sa sukses po ka, e ket po e tregon me se miri kriza mbare boterore, qe nuk eshte vec krize ekonomike, por eshte dhe krize vlerash, identiteti, morale, etj... Fashiste ka, por jane te pakte, e nuk i degjon kush, pra zere se nuk jane.


Pergjigja eshte gjithmone nje per mua. Qe shoqeria shqiptare te beje hapa para, duhet te shohe si te shenjte arsmin dhe vetndergjegjesimin per vlerat e traditave te veta. Duhen nxitur prirjet etnocentrike.

Jam dakort me ate qe po thoni per shoqerine shqiptare, por nese dikush do te ju pyeste; Ky ndergjegjesim total i popullit shqiptare, a mund te sjelle braktisje prej shume qeshtjeve qe sot po quhen te rendesishme per shqiperine, apo mund te jete kthim ne shume ceshtje te harruara te shqiperise? Ju si do tju pergjigjeshit bashkeatdhetarit tuaj qe ju pyeti?

Duhet te njohim kulturen tone sepse kemi mijera arsye per te qene krenar dhe per ti mbrojtur ne cdo menyre vlerat tona.

Po ju po flisni drejt, po a po shihni sot, se shqiperia eshte nje kafshate qe po ngjyhet ne pjate e po kaperdihet lehtesisht prej globalizmit, e kjo fale nenkulturave te jashtme, kulturave te marra ne menyre te gabuar, mundesisht dhe menyren e te menduarit, konceptuarit, te folurit, apo dhe berit te gjerave. Tash nga te ja fillojme me pare punes, nga vetja, nga shoku, nga qyteti ku banojme, apo na populli.


Mos perserim historine me, te mesojme nga gabimet tona.

Po, kete vertete qe duhet ta bejme, sa me pare, sepse e kemi me afer se ceshtjet e tjera.

Sepse, a ka mundesi te me thoni perse ju pozicionoheni ne rolin e gjykatesit pa dhene personalisht nje opinion ?

Tash, ndoshta ne kete rast jam un i pandehuri, e ju gjykatesi, por te dy duhet ta dime mire, se sido ti kemi rrolet, perseri te dy mbetemi te fajshem.

Ju pershendes!
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sipas meje nazionalizmi nuk eshte se ka shume rendesi ne ditet e sotme por mireqenia...
 
Titulli: Rimkembja e Nacionalizmit Shqiptar

sipas meje nazionalizmi nuk eshte se ka shume rendesi ne ditet e sotme por mireqenia...

Eshte nacionalizmi dhe idete qe ai ushqen pse politikat qeverisese duhet te shkojne ne interes te shumices te kombit shtetformues.Keshtu ndodh ne shumicen e shteteve te ndryshme ne bote.Ketu tek ne ndodh nje paradoks qe urgjentisht duhet korigjuar.Sigurisht duhet korigjuar mentaliteti internacionalist ne mendjen e politikaneve,qeveritareve por edhe ne shumicen e kombit shqiptar i cili ka nje tolerance shume te madhe ndaj te huajve,duke u lejuar atyre hapsira deri ne instancat e larta shteterore te qeverisjes.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Stoli i trëndafilave

  Votat: 9 32.1%
 • 2-Papucet e gjyshes

  Votat: 9 32.1%
 • 3-Ndjesi Gruaje

  Votat: 3 10.7%
 • 4-Vjeshtë në shi.

  Votat: 2 7.1%
 • 5- "Udhëtar i jetës"

  Votat: 2 7.1%
 • 6-Elena.

  Votat: 3 10.7%
Back
Top