Reminders in English!

Shumë kuptimplotë kjo video.

S'kam ndonjë gjë kundra atyre që falen 5 herë në ditë, 3 herë në ditë, 1 herë në ditë, 1 herë në javë apo 1 herë në muaj apo 1 herë në vit por përherë e kam thënë që nuk është "Besimi për shpërblim" ai që ka rëndësi por "Besimi me zemër", kjo sepse ne lindim dhe jetojmë në rrethana të ndryshme.

Isha një ditë pranvere ke "Ver Reçi" ke rr. Kavajës (Restorant me qofte dhe produkte zgare ngjitur me xhaminë), qëlloi që ishte e Premte dhe ishim ulur ke tavolina pranë derës, erdhi ora e faljes, u rrjeshtuan të gjithë në trotuar... po vinin kalimtarë të ndryshëm që shkonin nga qendra drejt 21 dhjetorit, shtangeshin papritur se nuk po mernin vesh ça ndodhi 🤣

Duke bo muabet atë të restorantit që rri ke arka dhe me një tjetër na thonë: Ka vende bosh brenda sa të duash por dalin në trotuar për t'u duk.
 
Shumë kuptimplotë kjo video.

S'kam ndonjë gjë kundra atyre që falen 5 herë në ditë, 3 herë në ditë, 1 herë në ditë, 1 herë në javë apo 1 herë në muaj apo 1 herë në vit por përherë e kam thënë që nuk është "Besimi për shpërblim" ai që ka rëndësi por "Besimi me zemër", kjo sepse ne lindim dhe jetojmë në rrethana të ndryshme.

Isha një ditë pranvere ke "Ver Reçi" ke rr. Kavajës (Restorant me qofte dhe produkte zgare ngjitur me xhaminë), qëlloi që ishte e Premte dhe ishim ulur ke tavolina pranë derës, erdhi ora e faljes, u rrjeshtuan të gjithë në trotuar... po vinin kalimtarë të ndryshëm që shkonin nga qendra drejt 21 dhjetorit, shtangeshin papritur se nuk po mernin vesh ça ndodhi 🤣

Duke bo muabet atë të restorantit që rri ke arka dhe me një tjetër na thonë: Ka vende bosh brenda sa të duash por dalin në trotuar për t'u duk.
Haha. sa te forte e paska be 😁🤣

Ne fakt,
Tek Dine hoxha per te premte mbushej plot brenda, ketu e para 8-10 vitesh qe kam qene une ca here, imagjino tani. Madje fakti qe nuk perballohet per te premte ajo xhami do shembet se shpejti dhe do rindertohet me kate nentoke qe te mos dalin me ne rruge. :) Ky eshte info e sigurte dmth, e marre nga autoritetet.
Plus ka dhe dicka tjeter. Kur falesh nuk del dot para imamit. ndaj hoxha detyrohet te dali jashte qe kush vjen te rreshtohet pas tij. Te ishte per dukje e benin cdo dreke ata. :) Ka nje fluks REAL, pra jo imagjinar, qe xhamite e qendres si dinia, ethembeu, tabaket deri diku, nuk i perballojne dot numrin per Xhuma.
 
Redaktimi i fundit:
Do sjell dhe te tjera nga ky, Nauman Ali khani dmth, dhe nga Yasmin Mogahed dhe Mufti Menk! Te preferuarit e mi ketu 10 vite 😁
 
Shumë kuptimplotë kjo video.

S'kam ndonjë gjë kundra atyre që falen 5 herë në ditë, 3 herë në ditë, 1 herë në ditë, 1 herë në javë apo 1 herë në muaj apo 1 herë në vit por përherë e kam thënë që nuk është "Besimi për shpërblim" ai që ka rëndësi por "Besimi me zemër", kjo sepse ne lindim dhe jetojmë në rrethana të ndryshme.

Isha një ditë pranvere ke "Ver Reçi" ke rr. Kavajës (Restorant me qofte dhe produkte zgare ngjitur me xhaminë), qëlloi që ishte e Premte dhe ishim ulur ke tavolina pranë derës, erdhi ora e faljes, u rrjeshtuan të gjithë në trotuar... po vinin kalimtarë të ndryshëm që shkonin nga qendra drejt 21 dhjetorit, shtangeshin papritur se nuk po mernin vesh ça ndodhi 🤣

Duke bo muabet atë të restorantit që rri ke arka dhe me një tjetër na thonë: Ka vende bosh brenda sa të duash por dalin në trotuar për t'u duk.
Ju duket "juve" qe i shikoni prej restoranteve se shkojne per tu dukur, a ne fakt ata shkojne per tiu "dukur" Zotit te tyre qe ia dha shpirtin atyre per te jetuar ne kete bote. Ashtu sic ja dha edhe juve apo jo?
Shtrohet pyetja cfare arsyeje keni ju qe nuk iu pergjigjeni Ezanit kur iu therret ne shpetim?!!
 
Haha. sa te forte e paska be 😁🤣

Ne fakt,
Tek Dine hoxha per te premte mbushej plot brenda, ketu e para 8-10 vitesh qe kam qene une ca here, imagjino tani. Madje fakti qe nuk perballohet per te premte ajo xhami do shembet se shpejti dhe do rindertohet me kate nentoke qe te mos dalin me ne rruge. :) Ky eshte info e sigurte dmth, e marre nga autoritetet.
Plus ka dhe dicka tjeter. Kur falesh nuk del dot para imamit. ndaj hoxha detyrohet te dali jashte qe kush vjen te rreshtohet pas tij. Te ishte per dukje e benin cdo dreke ata. :) Ka nje fluks REAL, pra jo imagjinar, qe xhamite e qendres si dinia, ethembeu, tabaket deri diku, nuk i perballojne dot numrin per Xhuma.

Të ishte ashtu faleshin në rrugë që para 20 viteve ato 😁
Unë vetëm vitet e fundit e kam vënë re këtë situatë, mbase ka edhe 10 vite që ndodh, nuk e di, por unë vetëm vitet e fundit e kam vënë re këtë situatë.

Po më vjen keq që do shembet. Për mendimin tim më mirë do ishte të ndërtohen të reja dhe të ruhen të vjetrat. Disa herë e kam pirë kafen ke "Terraca" nga krahu xhamisë dhe ajo pamja e kupolës nga lart (pavarësisht se e thjeshtë), më ka pëlqyer gjithmonë.
 
Ju duket "juve" qe i shikoni prej restoranteve se shkojne per tu dukur, a ne fakt ata shkojne per tiu "dukur" Zotit te tyre qe ia dha shpirtin atyre per te jetuar ne kete bote. Ashtu sic ja dha edhe juve apo jo?
Shtrohet pyetja cfare arsyeje keni ju qe nuk iu pergjigjeni Ezanit kur iu therret ne shpetim?!!

Një pjesë e atyre që falen aty në atë mënyrë apo kudo si në Xhamia apo shkojnë në Kisha e bëjnë sa për adet dhe më pas ju duket sikur ju lind e drejta të bëjnë çfarë të duan sepse nesër mund të falen prapë, si puna e atij që vrau kamarierin ke Rozafa në Elbasan, kliko këtu. Ke rsate të ngjashme pafund.

Unë më tepër kam vlerësim për ata që falen në shpi apo punë, apo nuk falen hiç, ama nuk i bien në qafë askujt, sesa për disa nga rrjeshti parë aty.
 
Një pjesë e atyre që falen aty në atë mënyrë apo kudo si në Xhamia apo shkojnë në Kisha e bëjnë sa për adet dhe më pas ju duket sikur ju lind e drejta të bëjnë çfarë të duan sepse nesër mund të falen prapë, si puna e atij që vrau kamarierin ke Rozafa në Elbasan, kliko këtu. Ke rsate të ngjashme pafund.

Unë më tepër kam vlerësim për ata që falen në shpi apo punë, apo nuk falen hiç, ama nuk i bien në qafë askujt, sesa për disa nga rrjeshti parë aty.
Edhe une nuk kam vleresim per ata qe falen, por pastaj mbas faljes bejne cfare te duan. Ata ne esence se kane kuptu fene apo namazin e tyre. Ata jam i sigurt nuk e kane namazin e tyre te sakte. Nje pjese e atyre qe falen vetem ne xhuma edhe nuk dine qe besa rregullat e namazit. Eshte e pamundeshme te falesh dhe te mos ruaj namazi nga veprat e liga dhe te shemtuara. Une personalisht falem qe 15 vite, verej ndryshimin 360 shkalle qe ka bere namazi ne jeten time, e falenderoj Zotin per kete dhunti shpirterore.

Jeta eshte shume sfiduese, dhe shume e veshtire te kalohet se paku pa pergaditjet thelbesore qe na meson feja se si ta duam jeten te punojme per ta fitur me drejtesi edhe kete jete dhe me vepra te mira te shpresojme ta fitojme edhe jeten e pafundshme xhennetin.
Fjalet e para te cilat zbriten ne Kuran ishin lexo-meso me emrin e Zotit tend. Edhe xhumaja e ka kete qellim qe xhemati permes ligjerimit te imamit ta mesoj fene, sikurse studenti qe merr dijen e tij ne ligjeratat shkollore.
Ne fakt, ne jemi student te jetes tone. E besimtaret qe ke permemdur ti pikerisht jane ata besimtar qe ngelin ne klaset e para te marrjes dhe kuptimit te sakte te fese.
 
Të ishte ashtu faleshin në rrugë që para 20 viteve ato 😁
Unë vetëm vitet e fundit e kam vënë re këtë situatë, mbase ka edhe 10 vite që ndodh, nuk e di, por unë vetëm vitet e fundit e kam vënë re këtë situatë.

Po më vjen keq që do shembet. Për mendimin tim më mirë do ishte të ndërtohen të reja dhe të ruhen të vjetrat. Disa herë e kam pirë kafen ke "Terraca" nga krahu xhamisë dhe ajo pamja e kupolës nga lart (pavarësisht se e thjeshtë), më ka pëlqyer gjithmonë.
Nuk ka patur aq shume para 20 vitesh. Tani seriozisht nuk i perballon xhamia. Imagjino kane marre dhe pjesen e grave siper per burrat(se nuk i nxe kati tyre), e kane bere 1 shtese per gra tek hyrja majtas. Duke u falur dhe ne shkalle per te premte grate. :D
Nejse,
Sa per prishjen, e kemi kulture ne shqiptaret. Nuk na ecen po nuk prishem cfare kemi. haha.
Kur ma thane nuk e besova, por kur pashe dhe projektin e ri qe ish bere, aha thash. Paska mbaruar ky muhabet!
 
Nje gje duhet me pas parasysh..nuk mund te gjykohen ase te barazohet dikush se falet nje here sikur se ai asnjhere ose nje se shkon nje xhuma me ate se nuk ka shku asnjher.
E shperblimet jan gje tjeter te Allahu pastaj.
Tjetra se shum zera se thon tani e sa kohe.edhe per ato femra se jan te mbuluar ,gjoja falen per lek e blla blla arsyje tjera..siq thon edhe per meshkuj..
Cdo gje munde ta besh per nie kohe te shkurt,po jo edhe gjith jeten..sote te mbash fen nuk eshte e leht aspak sidomos per femra..
Po njeri gjerat i ben me zemer siq e ndjen dhe pa deshiren e Zotit nuk munde ase te udhzohesh…
Namazi eshte obligim ne kohen e duhur e jo vetem ne xhami po kudo qe te jesh duhet ta krysh obligimin si praktikus .
 
Unë më tepër kam vlerësim për ata që falen në shpi apo punë, apo nuk falen hiç, ama nuk i bien në qafë askujt, sesa për disa nga rrjeshti parë aty.
S'me kujtohet kush, por 1 dijetar musliman thote dicka te tille:
"Preferoj 1 udheheqes jo fetar, por i drejte me njerezit, sesa nje fetar por zullumqar me njerezit. Besimin e ka me Zotin, ndersa marredhenien me mua".
Pra, se ca ben ai mes vete e Zotit, pune e tij, ama une e gjykoj tjetrin nga veprat qe ka me shoqerine rreth e rrotull.
 
Top