Puthja në ballë

Lauri

Anunnak
Puthja në ballë. Thuhet se puthja në ballë është simboli kryesor i mbrojtjes, butësisë dhe dashurisë.
IMG_20230318_092705.jpg
Është një gjest që përfaqëson dashurinë e thellë dhe superiore ndaj asaj erotike që vendoset në buzë.
Por pse?
Kur dikush të puth ballin, shpesh thuhet se po të puth shpirtin.
Kjo ide e origjinës karteziane bazohet në faktin se menjëherë pas ballit në zonën ballore qendrore të trurit tonë, ekziston një gjëndër e vogël e quajtur gjëndra pineale, e cila do të përfaqësonte hyrjen e drejtpërdrejtë në shpirtin e atij që merr atë puthje.✨👌
 
Me kujtove dy persona te rendesishem ne jeten time
1. Babane qe sa here ikte me puthte ne balle
2. Andin qe sa here vinte me fuste ne gjirin e tij e me puthte ne balle ...akoma e sot e ben
 
Sma do mendja te jem ne lartesine e duhur per nje gje kaq te madhe sa shpirti , ama nese do e bej, do e bej me shpirt :)
Në aspektin fizik, "syri i tretë" kemi gjëndrën pineale në afërsi të trurit.
Është e vogël sa një kokërr lajthi dhe ka formën e një gjëndrë pishe.
Që "fle gjumë"... dhe konsiderohet e shenjtë pasi zgjohet me meditime, ka kapacitet të lejoje për tek chakra, aura(dritën e shenjët), eksperienca emocionale dhe jashtë trupore. E cila si hyrje e ka pikërisht në qënder të ballit.
IMG_20230318_112146.jpg
Ka për simbol një kon pishe.
E kanë përdorur që në antikitet nga sumerët deri sot kisha katolike romake.
Si simbol, Papa e mban dorën në shkopin e tij pikërisht aty ...sikur do thotë: unë kontrolloj shpirtin tuaj 🙈
orus21.jpg
images (7) (1).jpeg
 
@ViktoriA~ Afroje ballin te puç si partizant haha
 
Në aspektin fizik, "syri i tretë" kemi gjëndrën pineale në afërsi të trurit.
Është e vogël sa një kokërr lajthi dhe ka formën e një gjëndrë pishe.
Që "fle gjumë"... dhe konsiderohet e shenjtë pasi zgjohet me meditime, ka kapacitet të lejoje për tek chakra, aura(dritën e shenjët), eksperienca emocionale dhe jashtë trupore. E cila si hyrje e ka pikërisht në qënder të ballit.
Shiko fotografinë 1962082
Ka për simbol një kon pishe.
E kanë përdorur që në antikitet nga sumerët deri sot kisha katolike romake.
Si simbol, Papa e mban dorën në shkopin e tij pikërisht aty ...sikur do thotë: unë kontrolloj shpirtin tuaj 🙈
Shiko fotografinë 1962079
Shiko fotografinë 1962081
Postimi mjaft interesant dhe po i shtoj nje konspiracion* te vogel asaj Gjendrres Pineale, ose Syri o Horus :)
Pasta e dhembeve dhe uji me klor qe pijme jane faktore kryese qe e shkaterrojen, e gelqerosin* me mire te them.
Ah po, kam kte foton qe e kam bere une dhe e ke aty
 

Attachments

 • IMG_20230318_115050.jpg
  IMG_20230318_115050.jpg
  247.5 KB · Shikime: 10
Ju ftoj në këtë temë. Nqs doni të trokisni në derën e shpirtit ...🧐
Mqs në praktikë e përdorni dhe ju pëlqen puthja në ballë.. atëherë kuptoni psenë..🙄
sepse është dera e shpirtit tuaj, dhe ka një rëndësi të jashtëzakonshme emocionale e shpirtërore.
Antikët e dinin shumë mirë 🧐 dhe e praktikonin. Pse ne të kohëve moderne jo🤔

 
Ju ftoj të bëni një gjë të vogël praktike aty ku jeni tani.
Rrini komod, dhe të relaksuar. Mbyllni sytë dhe koncentroheni. Me një laps apo diçka tjetër me maje, silleni kryq e tërthor në "lule të ballit"(si i themi ne)
Provoni apo jo një sensacion të çuditshëm 🙄🧐
IMG_20230318_122004.jpg
IMG_20230318_122402.jpg
 
Epo qenkam nje femer me fat!!
 
Per mua personalisht varet dhe rendesi ka se kush me puth dhe ke puth …dhe jo ku me puth .

Por ne lidhje me prinderit pshm .. puthja e duarve te tyre ..eshte nje simbol i shtrenjte per mua .
 
Eh mu kujtua koha e adoleshencës.
Kur ai më takonte pas shkollës,e më shtrëngonte fort në krahët e tij.
E më dhuronte puthje të shpeshta në ballë.
Unë mendoja se nuk i pëlqenin buzët e mia🥰🤣🤣💚
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top