Pse na lëvizin sytë kur shohim ëndrra? Ja çfarë thotë studimi më i fundit

Pse na lëvizin sytë kur shohim ëndrra? Ja çfarë thotë studimi më i fundit​

1662461689535.png
Ashtu si shumë kafshë, kur bien në gjumë edhe minjtë hyjnë në botën e imagjinatës. Ne e dimë këtë pasi sytë e tyre të vegjël lëvizin sa para–mbrapa, ndërsa truri i tyre “gumëzhin”.Tani, falë një studimi mbi trurin e brejtësve gjatë gjumit, ne mund të themi me më shumë besim se pse ndodhin këto lëvizje të shpejta të syve (REM).

Studiuesit e kanë studiuar që nga vitet 1950 fenomenin e lëvizjes së syve në gjumë gjatëmomentit të shikimit të ëndrrave. Personat që zgjoheshin pasi kishin parë ëndrra që duheshin gati si reale, shfaqnin lëvizje veçanërisht të ekzagjeruara të syve, duke e bërë të lehtë të supozohej se sytë e tyre bartnin “gjurmët” e peizazheve të krijuara në peizazhin e tyre të ëndrrave.

Edhe pse ky pohim duket shumë i arsyeshëm, është një hipotezë sfiduese për ta mbështetur eksperimentalisht. Shumica e studimeve të deritanishme, janë bazuar tek njerëzit që flinin,dhe më pas vetë-raportonin mbi ëndrrat e tyre, të cilat studiuesit i lidhën me lëvizjet e syve të tyre.

Por kjo qasje lë shumë hapësirë për dyshime. Studiues të tjerë, kanë vënë në dukje se gjumi REM mund të ndodhë edhe në mungesë të ëndrrave, sidomos tek foshnjat dhe njerëzit me trauma të trurit, që me sa duket kanë mbetur të paaftë për të vizualizuar ëndrrat e tyre.

Por ne mund të ëndërrojmë edhe pa hyrë në gjumin e fazës REM. Më e rëndësishmja:jo të gjitha studimet mbështesin atë që quhet “hipoteza e skanimit”. Përndryshe, lëvizja e shpejtë e syrit nën kapakë – e përshkruar si sakada – mund të jetë thjesht një përgjigje nervore ndaj aktivitetit më themelor që shfaqet kur truri nuk është më i lidhur me vetëdijen .

Për ta tejkaluar këtë ngërç, shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë në San Francisko, përdorën minjtë për një testim. Ata matën aktivitetin e qelizave nervore në talamusin e miut, të cilat janë përgjegjëse për drejtimin e kokës në një kahje të caktuar.

Tek minjtë që ishin zgjuar, sakada–t priren të përputhen me lëvizjet e kokës. Përputhja e lëvizjeve të syve me impulset nervore me drejtimin e kokës, do të ishte një provë kryesore

në mbështetje të “hipotezës së skanimit”. Ekipi përdori sonda të vogla të implantuara nëkokë, për të regjistruar aktivitetin nervor të minjve, duke i dhënë mundësi të eksploroninlirshëm mjediset e tyre ndërsa ishin zgjuar.

Ndërkohë, një sërë kamerash regjistruan çdo mbyllje të syve. Kur ato u shtrinë për një sy gjumë, sensorët nisën të regjistronin. Linjat bazë në aktivitetin nervor dhe sakada–t e krijuara gjatë periudhave të zgjimit u përdorën për të përcaktuar se sa e mundur ishte që lëvizjet e syve gjatë fazës REM, të lidheshin gjithashtu me drejtimin e tyre të synuar përmes botës së tyre mendore.

Rezultatet e tyre ofrojnë prova mjaft të qarta:lëvizjet e shpejta të syve të miut lidhen me kontrollin e trurit të tij mbi lëvizjet e kokës. Ashtu siç jeni zgjuar, lëvizjet më të mëdha dhe më të turbullta parashikojnë ndryshime më të forta në drejtimin e kokës, sikurse ndodh përmes talamusit.

Natyrisht, tani duhen përputhur rezultatet të një eksperimenti mbi minjtë, me të njëjtën sjellje tek njerëzit. Neurologët Kethrin Kanto dhe Kris De Zeu nga Instituti Holandez për Neuroshkencën, thonë se leximi i lëvizjeve të syve gjatë gjumit mund të ndihmojë në pasjen e terapive më cilësore për përmirësimin e kujtesës ose menaxhimin e traumave. Po ashtu mund të na japë më shumë njohuri për vetë synimin e “bredhjeve” tona të pavetëdijshme. / science alert – bota.al
 
Ceni , po te tregoj si e perceptoj une te verteten. Si krijese e zotit dhe fale dhurates qe na ka dhene te gjitheve ne .. ty , mua e gjithesecilit ... vullneti i lire . Dhe si nje krijese qe kam te drejte te mendoj , veproj , perceptoj , konceptoj dhe nje mori veprimesh dhe mendimesh qe me eshte dhene e drejta ti bej ... pavarsisht fundit qe mund te kem ... e verteta per mua eshte dicka relative , dicka e bazuar ne besimet personale. Kur them personale , jo domosdoshmerisht eshte besimi ne zot .. por cdo lloj besimi , duke perfshire edhe besimin ne marrdheniet njerezore . Kur flasim per te verteten apo te vertetat , nuk mund te jemi te sigurte per ate qe realisht besojme , por kemi nje besim te lekundur dhe transformueshem ne varesi te rrethanave fizike dhe shpirterore ku gjendemi . Qe ta kuptosh me mire ... njerezit kur shohin fundin ose kur humbasin shpresat gjithmone i kthejne syte nga qielli dhe kuptojne qe e vetmja shprese per shpetim eshte zoti . Pse ndodh kjo ? Sepse gjate gjithe jetes nuk e kishin kuptuar apo sepse guri i fundit i shpetimit eshte zoti ? Sepse e verteta sublime nuk ekzistonte apo sepse pikerisht kur jemi duke prekur fundin e vetmja shprese eshte kthimi tek zoti ? Pyetja e fundit .... Pse disa besojne dhe disa jo ... sepse disa pane me heret fundin apo sepse filluan te mendojne ne sensin e kundert ... nga fundi ne fillim ?
Te lutem lexoje mire kete qe kam shkruar, qe te mos arrish ne konkluzione qe do te detyronin te dilje jashte kontekstit tim!😉
Po prap mund te "jesh" qafir-kafir( mohues i te vertetes per te cilen edhe jemi krijuar🤨) ajo eshte njohja-adhurimi i Allahut si Krijuesin e vetem. Nese Punk1 e beson ALLAHUN si Zotin e vetem te kesaj gjithesie mund te largoj kete epitet te quajtur nga Zoti i 7 Qiejeve ne Kuranin famelarte.
Kurse, vetem ata qe besojne Allahun si Zotin e tyre quhen musliman dhe qe Muahmedin a.s. e besojne si profetin e fundit te Zotit per te gjithe njerezimin.
Besoj qe edhe Soulmind eshte e kenaqur kesaj here me sqarimin tone🙃
Dhe ne fund nuk mjafton vetem per te besu ne Njeshmerine e Zotit, kur njeriu bindet ne ekzistimin e Zotit si mund te beje keq vetes dhe te tjereve kur njera nder kushtet e besimit eshte dita e dhenies se llogaris para Zotit per veprat tona. Pra, perveq besimit per te qene ne te verteten apo rrugen e drejte duhet edhe me vepra te jem prej atyre qe bejme vepra te mira.
 
do te ndjek oj tai 😂 ske ku shkon 😂 me kane premtu luleshtrydhe 😂 ti je qershi kshu qe zban 😉

i vjeter une 🤔
emma stone snl GIF by Saturday Night Live
 
Top