Projekti 3D i hekurudhës së re Tiranë-Rinas-Durrës, Rama ndan pamjet: Më në fund do të nisë nga ndërtimi!


Rama shkruan në fund se pas përfundimit të marrëveshjes disavjeçare me Bankën Europiane për Rindërtim e Zhvillim, do të nisë dhe puna për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës.

b364c27407cbfe27e537195dc49afebe_L.jpgTIRANË– Kryeministri Edi Rama ka nisur mëngjesin e sotëm me pamjet nga projekti i hekurudhës së re Tiranë-Rinas-Durrës. Përmes një video të postuar në profilin e tij në Facebook ka publikuar pamjet që pritet të marrë kjo linjë hekurudhore.


Rama shkruan në fund se do të nisë dhe puna për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës.
MIRËMËNGJES dhe me hekurudhën e re Tiranë-Rinas-Durrës, që më në fund do të nisë nga ndërtimi pas finalizimit të një pune disavjeçare me Bankën Europiane për Rindërtim e Zhvillim, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama.

Dosja.al
 

Attachments

  • b364c27407cbfe27e537195dc49afebe_L.jpg
    b364c27407cbfe27e537195dc49afebe_L.jpg
    189.4 KB · Shikime: 0
  • b364c27407cbfe27e537195dc49afebe_L.jpg
    b364c27407cbfe27e537195dc49afebe_L.jpg
    189.4 KB · Shikime: 0
Nuk kam dyshime ? popull gatate jemi ne ?
ashu jemi gatataxhinj
pse mos jemi gallate ne fund te dites , kur si njera pale dhe tjetra vijne ne pushtet per hesap te vet dhe kastes se tyre?
per ne ca mbetet, pervec humorit te zi?

ja kshu posi
 
ashu jemi gatataxhinj
pse mos jemi gallate ne fund te dites , kur si njera pale dhe tjetra vijne ne pushtet per hesap te vet dhe kastes se tyre?
per ne ca mbetet, pervec humorit te zi?

ja kshu posi
Me vjen me qesh ???? me fal por nuk mbaj dot te qeshurat ???? kur lexoj komentet e para ne kete teme mashtrimi ????
 
@Endrra kur te vish ne Durres, mos ec me makine, por merr trenin ??
Ne fakt eshte kaq e pamundur? .. po 28 mije km katror jemi .. cik me i madh se luxemburg
Per tengerllek do ishin shtruar.. bere e shbere 3 here rrjetet infrastrukturore.
Se kuptoj vertet pse jemi kaq grop si shtet... jemi i vetmi vend ne Europe qe skemi Tramvaj.
Sic bene keto rruget e shpejta qe bllokohen me ore te tera nga trafiku, si nuk u shkon mendja qe gjith bota perdor trenat per lehtesim trafiku ?
 
Per hekurudha Shqiperia ka mbetur edhe prapa Afrikes. Vende si Afrika e Jugut, Maroku, Egjipti dhe Algjeria kane trena elektrike prej shume vitesh.

Por vitet e fundit dhe disa nga vendet me te varfera afrikane si Kenia, Etiopia, Tanzania, Uganda etj. kane ndertuar hekurudha eletrike.
Linjat jane ndertuar nga firma kineze, me investime kineze.

Nderkohe Shqiperia me investime evropiane ka mbetur vetem me projekte ne leter.
Me kete qeveri dhe keta partnere qe ka Shqiperia, i duhen dhe disa dekada qe te kape Afriken.

Etiopi

_91530076_hi035499309.jpg


addis-ababa-light-rail-officially-begins-its-service-on-september-20-picture-id489318794Tanzani

SGR-Tanzania.jpg
 
Kshu flitet ama ngelja pas ne infrastrukturen hekurudhore nuk lidhet domosdoshmerisht me prapmbetjen e infrastruktures sone.
Thjesht nuk ja kemi nevojen sepse njerezit tek ne shume shpejt do levizin me anije kozmike qe shperndajne edhe satelite neper orbita, nje rruge e dy pune dmth.

Edhe linja Tirane-Durres qe po ndertohet tani eshte duke u bere sa per tu thene te huajve qe edhe ne kemi drita per te realizuar diçka te tille.😎
 
Top