Poezi e lire

iLirjam

Antar i fv.al
ketu mund te beni poezi ne stilin e lire,
si shembull kam nje shkrim te lir nga Shitsi.i cili nuk mund te futet me ne kte forum,per arsye qe prekin interesat kombtare.

Shitsi i Madh

99 aka Street-Mirror

Shkrim I LIR,

Fjalt e Mretit,

Kto jan fjalt e Mretit,,per drejtust e shtetit,
per ata qe si degjojn shpirtrat nfund te detit,
per ata qe si numrojn Shqipet e kurbetit,
per ata qe tmit i mytin e kqyrin veq tvetit,
gjithshka ju met Holla,tinxake si bolla,
keni lind e keni me vdek,,,ne protokolla,
si sherbertor i asaj,,,,qe un per ju e solla,
qe duhet tjesh krenar,,dhe jo ta besh me njolla,
un jam SkenderBeu,,me Brinat e Dhis,
simbol i Liris,,dhe Zot i iLiris,
sibol i bashkimit,,,,simbol i fitores,
simbol i pavarsis tplot,,jo vetem i Vlores,
emrin ILiRia trashigoj,,nga perendia,
bota sot bazohet ne idollogjit e mia,
armiqt ton let flasin e te trashigojn dhe vorrat,
qe jam Baba dhe Nana,se shohin vetem qorrat,
Akili,,,,Leka,,,,Gjergji,,,,nga e njejta Vez,
si dhe nga e njejta Vez,,,,,,Nana Terez,
Flamurin Kuq e zi,Shqiponjen me dy krena,
sibolizon at c´ka me te vertet,,,, Jena,
Tosk edhe Geg,,Kosov e Shqipri,
bashkim moter vlla,mos ta nijn per kojshi,
katalik e mysliman,,ortodoks e bektashjan,
drenicak e shkupjan,,,,vlonjat e tropojan,
kejt qata njerz qe shqiptojn kur flasin,
sduhet ta harrojn,,se kujna i perkasin,
Nana asht e tanve,,sesht vetem imja,
asht ma e buta,,po edhe ma trimja,
asht iLiria,,,,,me te drejta te plota,
qe shpejt do te njihet nga an e man bota,
pra mbeshtetu tek Un,,sikur Un te Ti,
pres qe tvi fizikisht??c´rendsi ka si vi??
Un jam ne mesin tuaj,,simbolizoj Bashkimin,
si arm per qellimin,,,e kam Vetbesimin,
un jam pasqyra,,dhe natyra vjen pas meje,
edhe pse shum nga ju mendojn qe kam lujt kreje,


Shitsi i Madh.
 
Redaktimi i fundit:

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Kjo ishte ver8 e madhe :)
 

iLirjam

Antar i fv.al
Une e montova ne desktop :D....E madhe e madhe e madhe.....Urime ILIRje !!!!

hahahahah edhe un e kam ne kok,hahahaha nejse gjithsesi me e madhja esht,se kto met vertet jan fjalt e Mretit,:brrr
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

A pretty face can never trick me
Dunjaja/ Nje iluzion i rastit/ Nje shtepi mashtrimi/
Nje hije kalimtare/ Nje banese deshperimi/
Perjetim i perkohshem/ Ku mbreteron enderrimi/
Ku do t'shkojme me pastaj/ Do t'shihet n'Dite Gjykimi/
Loje,defrim,argetim,stoli e krenari/Ketu s'ka kenaqesi/
Nje dhome e enderrave/Ku n'at dhome nuk ka rahati/
Fundi saj eshte dheu/Grope e tmerrshme qe s'ndriqohet/
Perveq se me pune te mira/Padyshim,kuptohet/
Tashme eshte arsyetuar kush ka keshilluar/
Dhe ka perkujtuar kush eshte lajmeruar/
Dhe nuk i eshte bere padrejtesi atij qe eshte vonuar/
Cdo shpirt do ta shijoje vdekjen/Mos valle keni harruar?
 

iLirjam

Antar i fv.al
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Nena
.........................................

Nena esht faturina qe te pren Bileten,
me gjakun e saj qe do ta trashigosh gjith jeten,
Nena esht ajo qe me te,,,gjithshka fillon,.....
dhe sido qe te kthehesh,,,ajo prap te pranon,,
Nese ti peson Nena e vuan e para,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
nese ralizon,,,ajo fillon met qara,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
se ka nga merzia,,por nga Dashuria,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
sepse esht rast i rrall,,,te Trokas Lumturia,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
ne Zemren e saj,qe spushon vajton,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
do qe tjapi forc por te demoralizon,;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;}--
ne zemren e saj,,qe vazhdon dhe vuan,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
dhe ti si shkaktar njerol te madh e luan, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
as njeri nga ne ska arsye qe te pres,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
duhet te ja thoj Nenes para se te vdes!,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
te Dua,,, Nen,mos thuaj sta kam then,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
do jem krenar,, dhe do ta mbroj kte qe me ke dhen,
deri ate dit,,,kur gjithshka te perendoj,,,,,,,,,,,,,
un ty do te kujtoj,,dhe do te falenderoj,,,,,,,,
,,,,(
nga e hena,, e deri tek e hena,,,,,,,,,,,
kjo esht Nena,,dhe do mbetet Nena
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,---
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Kte poezin e Nenes,nuk duhet ta keqkuptoni,per te shkruar per Nenen te duhet nje jet e ter,por kjo ishte nje tip kartoline,per emigrantet qe nuk jetojn afer Nenave te veta;ka nga ata qe jan nga 13 deri ne 20 vjet pa u kthy ne vendlindje dhe Nena i pret akoma.
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Shkrim i Lir,

Ky esht art,,kjo esht Piktur,
kjo esht skulbtur,,qe do ngeli ne mur,
kjo esht profetike ne mynyr lirike,
nga mbrenda e dashur,,nga jasht nevrike,
kjo asht dinamike,,,ne shkall rrepublike,
si patriotike,,plot vlera historike,
kjo esht natyrale,plot e perplot skandale,
por asht reale,,ne shakll Universale,
kjo asht 99nc,,99 perqind,
shikoje si te duash,,Blind se Blind,
i fundit dhe i pari,,,shikoje nga Fillimi.
i Pari dhe i fundit,,Pa leje Kalimi.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Dallohen shkrimet e shitsit nga te tuat, mos te vije keq je cope-cope ne krahasim me te.

Por e rendesishme eshte te tentosh, ndoshta rruges zbulon edhe pasionin tend. :D
 

iLirjam

Antar i fv.al
Dallohen shkrimet e shitsit nga te tuat, mos te vije keq je cope-cope ne krahasim me te.

Por e rendesishme eshte te tentosh, ndoshta rruges zbulon edhe pasionin tend. :D

Shitsi esht nje veper e mbyllur figurativisht,ajo nuk ndryshon me kurre,

ato qe shkruaj un tani,jan disa gjera qe pasqyrohet ne 99postat e Shitsit Te MADH:
 
Redaktimi i fundit:

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shitsi esht nje veper e mbyllur figurativisht,ajo nuk ndryshon me kurre,

ato qe shkruaj un tani,jan disa gjera qe qe pasqyrohet ne 99postat e Shitsit Te MADH:

Mos e merr shume ne konsiderate vleresimin tim, ishte thjesht per te te nxitur te pranosh qe ti je shitsi. :)

Jepi se talenti behet me 99% pune. :)
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Disa rreshta per nje femer (imagjinate):

Qka eshte kshtu puna jote qe men ja ke shet
sa here ISHMI n'club kurrqysh hiQ s'pom pret
shpinen je tu ma kthy e as s'pom riQke me sy
po menon qe pom bon diqka tu e koQit ata kry
Ja nis me djem kcen her n'at ven her n'kit ven
Tu mendu qe m'bon diQka,a tybe sum bon sen
Gjithmon pret prej meje me u afru pak afer teje
Amo pom vjen keQ o QIK,kit ide hiQe prej kreje
E ti munesh shlire me vazhdu hala me fantazu
Se nese vazhdon qishtu kurre sen s'ki me fitu
Menon qe qashtu um plas pret prej meje me tu rras
Krejt menon qe une se di qe ti e ki kryt krejt drrase
Qata qishtu je mbet me andrra e qashtu edhe rrnon
tu prit dikush me tu lut tu e dite qe kshtu gjithe s'shkon
Po neyse kjo eshte puna jote e normal so puna jeme
veQ dashta me t'kallxu ku je keQ me do sene vene vene
 

iLirjam

Antar i fv.al
Ouuuuuuuuuuuu hahahah


Kur un thom paqe,gjinja lypin sherr,
asht e vetmja rrug sepse kshtu ashtu FERR,
e ban zemren gur e mfyrhesh ktu nforum,
po parball pasha nanen,,nball ta rrasi PLUM.
xhelozia asht ka vlon nata kry tat,
se e din qe kejt e din qe ta kam ba Shah Mat.
shko more lladup hup,,mos mu shit mangup,
se ropt shurren ta jap dhe e pin per sherup:
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
PER ATA QE JAN ME MUA,

Un ju shoh te gjithve,para dhe nga mbrapa,
dhe e di,,,,keni filluar duke ber hapa,
un jam Pasqyra Skenderbeu esht BABA,
qe armiqt e mi i hedh si biq ne Kllapa,
un spres lavderime,,lutje dhe citime,
e njoh mir dhe jam shum krenar,,per vepren time,
por dua te te them qe kurr mos u derzo,
mos me beso mua,,por vetes i beso,
dhe nese vetja te thot,,qe ne kemi nje Zot,
Thoti fliste shqip thot shqipe nuk flas kot,
jam kunder sllaverimit,dhe kunder nenshtrimit,
Kemi Mbretin dhe Zotin,si simbol te vetbesimit.
 

iLirjam

Antar i fv.al
BESLIDHJA E FORUMIT VIRTUAL 1444-2008

Flet Gjergj Arvanitasi,

Si at´her dhe sot,,,ngelet te thyer,
e dija parandjenjat,,,nuk me kan genjyer,
rrini dhe fryheni,,,sikur gjela deti,
smendoni per te gjith,por vetem per veti,
kosova do qe tpri nje princ nga kosova,
At´her le te jet ky,,IBRAHIM RUGOVA,
Cameria do qet jet e lir,,,nga greqia,
duhet te rikthehen,dhe tja fillojn nga shpia,
le te marr shembull Shqiptart e Maqedonis,
qe kan filluar luften,,mbrenda permbrenda shpis,
kta ne mal te zi thon si su gjet nje Mret,
edhe pse ky Mret,,,esht ktu ce 500 vjet,
i vetem nisi luften tna bashkoj gjithve ni shtet,
dhe pastaj pjest e tjera,,,na i dhurojn vet,
ne i njohim mir te gjith,,,e din qe e dim,
qe dhihen gjith nga frika,,sa her qe NE vim,
po ju ku me mbetet fol ne cilin vrim?
fol cili nga ju,,,,,,,,,po i shkon ne ndihm?
si fisi me i vjeter ne siperfaqe tdheut??
e munda krenarin i dhash shpaten Shits Beut,
dhe ashtu si per her,,po e mbulon me nder,
para ti asnje,,dhe pas ti shum tjer,


KY ASHT PER MUA;;;;I ZGJUAR AQ SA DJALLI
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Ky Ilirjami djale patriot
enigmatiku rimen po na qan me lot
ka disa dite qe na fton ne duel
hiqet si atdhetar me allti ne bel
duket sikur e njeh historine
ne avatar po na mban dhe dhine
te shkon cuno kur kendon per Shqiperine
shqiptarit ne forum mos i trego alltine
je Ilir i mire por shtrengohu
se po te rri pak si lire :D
 

sheki

Anëtar i ri
altari i poetit

GJithnje i heshtur
me letren e gjalle perballe
ku rri dhe shpirti i tij

po deshe mund ta vrasesh
sa her i djegur nga verberia
duke mbledhur copeza imazhesh
qe bien si gjethet njera mbi tjetren

cdo nat prane abazhurit
zhvesh rrotull trupin e ringjallet
si krishti

dhe i lire do hipe ne altar
pa meri ndaj nates
vetem fjales i thot hyr
ti ke leje te perhershme
 

iLirjam

Antar i fv.al
Ky Ilirjami djale patriot
enigmatiku rimen po na qan me lot
ka disa dite qe na fton ne duel
hiqet si atdhetar me allti ne bel
duket sikur e njeh historine
ne avatar po na mban dhe dhine
te shkon cuno kur kendon per Shqiperine
shqiptarit ne forum mos i trego alltine
je Ilir i mire por shtrengohu
se po te rri pak si lire :D


E verteta esht,,,,qe ka disa dit,
qe kam ber me shum se ti ne nje vit,
flas si iLirjam,,,se po ti him me gjat,
do ta kuptoj forumi qe pot vjen inat,
alltin e tregoj,,sepse e pocedoj,
dhe e citoj qe ta lexoj,ai qe ta kerkoj,
jam Ilirjan Cartel,,dhe skerkoj duel,
por as nuk hezitoj kur deshiron Exhel,
sjam enigmatik,,,por kod numerik,
per cdo armik,,,labirent plot rrezik,
edhe sikur te me thuash qe nuk me shkon,
rima jem kendon,,dhe vazhdon jeton,
bile ju tregoj qe kur te mungoj posta,
ta dini te gjith qe do te shlyhet nga Nostra,
arsya qe ti mua,ma paske len te LIR;
ka qen kshtu e lir,,sepse ndryshej esht vshtir,
gjithshka qe ke ne dore,,esht te veprosh pas shpine,
nese do perball fol,,un jam ktu ONLINE:
 

iLirjam

Antar i fv.al
SHITSI I MADH ka diqka per te thene,vet shitsi i madh OKAY,hahahah

Shitsi i Madh

Gabimi i miletit,,,vin haptas kunder Mretit,,,
kunder vet-vetit,,,dhe kunder RRALITETIT,
ta thash qe nfillim qe jam,,,,,,,PENTAGRAM,
qe shes me SHUM,,sdi tshes me gram,
te thash sdo te njoh,,,nese nuk me njeh,
te thash sdo te shoh,,,nese nuk me sheh,
vertet ti je Nena,,,por dhe un DJALI,
dhe gabimet,,,,nuk mundem me tu Fali,
pse me injoron,,,me arsytime tkota,
fuqin time Zemren time e njef gjith Bota,
KJO ESHT HERA FUNDIT,OKAY ME BESO,
nese nuk me njef,,as un sdua te te NJOH.

Shitsi I Madh

kjo esht ne GJERMANISHT dhe jo PA ARSYE;
EDHE NE ANGLISHT KAM TE DREJT ME TA PERKTHYE;
[ame]http://de.youtube.com/watch?v=EJjTbQWfcdU[/ame]

edhe mos e shlyj ma shoku benit.kjo esht e verteta lirin kosovarve nuk jau dha amerika,as gjermania dhe europa,por e gjeten ne zemrat e tyre,ne zemrat e tyre jetonte vepra dhe zemra e Skenderbeut.Luftetarit me te madh te te gjitha kohrave,qe luftoj per demokraci dhe per liri ne gjith boten.OKAY Benit mos e shly ma,leje ktu ne vepren time,

MIC SOKOLI PARA TOPIT;;UNE PARA FJALVE TE MIA.UN I MARR PERGJITHSIT
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
kur esht Fjala per shitsin,duhet te rrespektohet prapashtesa qe ka plako,sepse esht i MADH.duhet ta din te gjith se cilin shits po citoni,dhe me prarashtesen MADH,percaktohet vetem nje Shits.

pastaj edhe ne BESLIDHJE TE VESH NE DYSHIM,esht katastrofale fare.
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
E Dita,

Qe ne fillim e dita,po Zemra mtha dhe prita,
prita se ke Nata,,,Prita sa ke dita,
kurrkush nuk po vjen,,meta si aljen,
edhe pse ZEMRA jeme nxan,,,,ma shum se ni tren,
Dikush ka met tuj lut,,spo din ka me mu fut,
knena 99 i shplut,,anej shum i mlut,
ke te vetmen rrug,,qe esht pa kthesa,
po nuk erdhe drejt,,do mbushet me pengesa,
ndo ndeshesh met part me nje 99nc Te ART,
qe sigurisht te shikon se c´far te shkruan ne kart,
nese shkrun I- LIR,,do te jesh I- LIR,
nese JO at´her shko,,,kerko tjeter BIR,
 

iLirjam

Antar i fv.al
ky sesht Sekret

Esht nje Pasqyr,,,qe pasqyron natyr,
Ku c´do kod numerik vjen ne unik mYnyr,
sesht kjo davincjane,,,po esht ILIRJANE,
aq natyrale,,,sa ndertohet pa plane,
naten ne dritare,,ne driten e henes,,
flas me KASTRIOTIN qajm hallet e Nenes,
dhe me thot vazhdo,,sepse po te shoh,
Ne momente te veshtira,,vetem me kujto,
UN nuk kam faj,, Un isha i Zgjedhuri,
se isha me i zgjuari,,se isha me i dredhuri,
Se kur isha ne Shqipri,,me thonin gjith Shuj,
me thonin mos e kruj,,,,por Un thoja KRUJ,
beja edhe grushta me mesus te Historis,
14 vjeqar mbroja Harten e Shqipris,
sme linin te lir,,me perjshtonin dhe nga shkolla,
dhe pastaj diftesen,,,ma shisnin met Holla,

UN KAM VETEM NJE SEKRET.
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Kshtu pra ne Lesa,,dikur u lidh Besa,
qe e virgjer do te shkosh te Zoti sikur Nen Tereza,
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pse---------sepse

Pse,,,, ce 500 vjet spo dim hala kush jena?
sepse,,,,si at´her po na ngatrron Helena,
Mund te thush ti pse,,na ndan ne toka?
sepse,,,qishtu ta dan simbolin me dy koka,
njeri pa simbol,,,si pa kok ma,,slun rrol,
se ti sheh veq njanin krah,po nkrah tjeter Gol,
tash shqipja po vjen,te reja po na bjen,
sepse tash asht e sigurt qe,,,kurrkush ma se then,

pse-------sepse 1 plu 2,bajn 3
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Per Ty,,,,KENDOJN!

Zogjt e malit,,per MU kendojn,
Valt e detit,,per MU Valojn,
per MU vjen dimri,,dhe pranvera,
c´do vit ma shum se hert e tjera,
UN jam vlera,,,,,ti je ndera,
para teje,,,,tjert jan Plehra,
UN jam Shqipja,,nga vet Thoti,
jam si Zoti,,,,,KASTRIOTI,
 

ida angel

:)
V.I.P
Ilirjam te bukura poezit e tua e me shume domethenie...pse si boton ne nje liber?
 

iLirjam

Antar i fv.al
a nuk esht ky ktu nje liber ida?? ky esht me SHUM SE ROMAN,dhe me shum se disa libra tjer me Perralla,hahahahahah apo jo,,si thua ti??

gjithshka qe vjen nga Une,esht ekspluzivitet I forumit Virtual
 
Redaktimi i fundit:
Top