• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Parajsa-Ferr, Xhehnet-Xhehnem ???

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Perhere jam munduar te kuptoj se cdomethenie ka jeta pas vdekjes, c'kuptim ka parajsa apo ferri ?

Besoj se besimtaret qe i besojne keto ambjente pasjete, njekohesisht edhe i kuptojne.

Une me logjiken time njerezore, arrij te kuptoj qe nje e mire apo e keqe qofte nese vazhdon njetrajtesisht e pandryshueshme pambarimisht merr vleren zero.

Me kete dua te them qe ne nuk mund te ndjehemi mire, nese nuk dime c'eshte e keqja, por edhe nese dime c'eshte e keqja, nje e mire pafund, vetem nje e mire nuk mund te jete...

Une te pakten keshtu arrij te kuptoj.

Dhe keshtu rrjedhimisht tentativa per te tmerruar njerezit me anen e ferrit eshte po aq qesharake sa edhe joshja me anen e parajses.

Po per ju ?
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Te ndihesh i gjalle gjate tere jetes qe eshte nje e mire e vazhdueshme ketu ne kete bote, nuk te duket me vlere?
Pastaj jeta atje si ne parajse si ne ferr eshte akoma me e gjalle dhe e pembush termin gjalleri me plot kuptimin e fjales sa qe kjo ketu do te duket enderr dhe aspak gjalle.

Te ka ndodhur ne femijeri te kesh vale gezimi e lumturie? A do te kishe pasur deshire te te zgjasin ato momente panderprere ne perjetesi? Une po, vuaj per momente te tilla.

Edhe atje e di se c'eshte e keqja dhe ke mundesi t'i shohish ata te ferrit dhe te bisedosh me ata.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Ferri dhe Parajsa jane ketu ne toke po te jesh njeri i mire per veten tende per te afermit e tu dhe per shoqerine ku jeton besoj se jeton ne parajse tani nqf se jeton te kunderten dhe shfrytezon/shfrytezohesh jeton ferrin....te flasim me hamendje se po vdiqa do shkoj ne parajse ose ne ferr eshte me se qesharake faktikisht eshte ky ndikim qe i dhane fete e ndryshme njeriut duke perdorur parajse dhe ferrin per te kontrolluar veprimet e tij....
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kjo bote eshte nje stacion i qenies njerezore per t'u sprovuar. Bota ne te cilen jetojme i gjason nje auditori provimi ku njerezit sillen, futen brenda & realizojne provimin e shkurter prej afro 60-70 vjetesh dhe dalin. Eshte nje bote kalimtare, e perkohshme & mashtruese. Lumturia jone eshte afatshkurte. Toka mbi te cilen njerezit jetojne nuk eshte nje vend ku mund te qendrojne pergjithmone por, nje shtepi pritje dhe akomodimi kalimtare ku njerezit marrin ne dore dhe vendosin per fatin e perjetesise se tyre.

Zoti i Lartesuar e krijoi njeriun dhe e vendosi ne toke qe ta sprovoje se a do te jete falenderues apo mohues i miresive te Tij. Per kete arsye na e beri neve detyrim njohjen e Lavdis se Tij.

Xhenneti dhe Xhehennemi jan caku i fundit per cdo qenie njerezore. Andaj nuk ka dyshim se ata do te arrihen nje dite, pra njohja e tyre dhe puna per ta eshte me nje rendesi te vecante (Bindja ime kuptohet).

Xhenneti dhe Xhehennemi jan shperblimi dhe ndeshkimi i Zotit te Madheruar, aty ku shperblen dhe ndeshkon ke te deshiron Ai. Nuk shperblen me Xhennet askend pervec atij qe njohu njesine e Zotit dhe qe shkoj drejte rruges se Tij, dhe nuk denon askend me Xhehennem pervec atij qe nuk i'u permbajt rruges se Tij.

Xhenneti dhe Xhehennemi nuh mund te njihen permes percaktimeve dhe zbulimeve njerzore(shqisave te njeriut), ato i ndien shpirti i njeriut dhe hulumton per nje gje te tille. Rruga e vetme per njohjen e tyre eshte rruga e shpalljes. Besimi ne Zotin obligon edhe besimin ne boten e ardhshme dhe cdo gje ne te. Shkurt, njohja e Zotit me argument eshte menjehere edhe njohja e cdo gjeje ne boten e ardhshme.

Me t'mira =)
 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU

xhebrail

Mangup me Licenc
Me duket ironike kjo puna e parajses apo ferrit...
Sdi me shume kam pershtypjen se eshte shpikje fetare per te mbajtur nen kontroll popullin me te tilla gjera...


Mendimi im eshte se ska argumente qe ta vertetonin egzistencen e ferrit apo parajses ...Nese dikush ka argumente do te doja te na i servonte ketu..
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Me duket ironike kjo puna e parajses apo ferrit...
Sdi me shume kam pershtypjen se eshte shpikje fetare per te mbajtur nen kontroll popullin me te tilla gjera...


Mendimi im eshte se ska argumente qe ta vertetonin egzistencen e ferrit apo parajses ...Nese dikush ka argumente do te doja te na i servonte ketu..
Njef ndonjerin ti qe na la nga kjo bote dhe u kthye se une sdi ndonjerin LOL LOL
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Njef ndonjerin ti qe na la nga kjo bote dhe u kthye se une sdi ndonjerin LOL LOL
Epo do te doja te takoja ndonjerin hahaha...

Flas per keta qe mundohen me argumente fetare..
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Epo do te doja te takoja ndonjerin hahaha...

Flas per keta qe mundohen me argumente fetare..
Po me te lexuar i kane dhe keta ka ndikuar dhe cik Hollivudi per kete dhe eshte krijuar imazhi ferri kazane qe valojne djalli me dy brire dhe nje bisht i kuq me flok te zeza dhe parajsa mbi re te gjithe me krahe qe se kam kuptuar perse duhen te veshur me te bardha dhe nje dere e madhe me listen e shen Pjetrit sikur pret rradhen ne club...kemi imagjinate ne njerzit
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Po me te lexuar i kane dhe keta ka ndikuar dhe cik Hollivudi per kete dhe eshte krijuar imazhi ferri kazane qe valojne djalli me dy brire dhe nje bisht i kuq me flok te zeza dhe parajsa mbi re te gjithe me krahe qe se kam kuptuar perse duhen te veshur me te bardha dhe nje dere e madhe me listen e shen Pjetrit sikur pret rradhen ne club...kemi imagjinate ne njerzit
ke filluar te me pelqesh hahahhaa
Po ato ndeshkimet edhe flamuri grek te profili jot me bejne te te kem antipatik hahahhaa......


Pajtohem me ty haver...
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
ke filluar te me pelqesh hahahhaa
Po ato ndeshkimet edhe flamuri grek te profili jot me bejne te te kem antipatik hahahhaa......


Pajtohem me ty haver...
Se mos harroj nuk kam kuptuar ajo gjeja qe ju vihet njerzve ne koke kur shkojne ne parajse perse sherben eshte ai rrethi ngjyre floriri


ps : Ndeshkimin nuk ta vendos une bro por rregullat e fv qe nuk i kam bere une por jam i detyruar qe ti sbatoj se jam dakord me to po te mos isha nuk do isha as mod....ndeshkime personalisht nuk me pelqen te jap por ti do cik piper ne gjuhe se te shket pak ;) hahaha per flamurin grek sjam aq ipokrit ne Greqi jetoj gjysmen e jetes time pastaj roli i opsionit nuk eshte se cili shtet na pelqen por shteti qe jetoni dhe une fatkeqsisht fatmirsisht(se nuk qahem) jetoj ne Greqi...kjo ska te beje me i dua Greket apo jo ;)
 

Alko71

Anëtar Aktiv
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CjrRhxgKzHE&feature=related]YouTube - To Hell And Back (part 1)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JZkYOURUbn4&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 2)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2Op2P2OnGlA&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 3)[/ame]
 
Redaktimi i fundit:

Alko71

Anëtar Aktiv
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9TCKB8uZDy8&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 4 A)[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gKiowZDhIQM&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 4 B)[/ame]


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gPD2op6R4Cc&feature=related]YouTube - To Hell And Back (Part 5)[/ame]

Jane gjithsej 9 pjese dhe po deshet ua sjell edhe ato. Mua me eshte dukur mjaft interesant si dokumentare dhe qe ia vlene te shikohet.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Alko beson ne UFO (dal cik off po fshije pastaj)
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Jo besoj, por e di qe jane dhe ekzistojne. Tani me eshte bere edhe publike nje gje e tille.
Ok flm per pergjigjen se nuk di te jete shkruar dicka e tille ne librat fetare ose nuk e kam kuptuar une :)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Alko keto videot komerciale s'kane piken e lidhjes me temen ...

Do te thuash po supozojme qe njerez kane qene ne ferr dhe jane kthyer mbrapsh ?

E ke idene se cfare gjunjezimi po i ben "Zotit/Zonjes" ? Qe paska bere nje gabim ...per te cilin u pendua dhe u riberi...
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
per aq kohe sa te jem qenie e gjall nuk do ta di kte gje!
..e paradoksalisht te gjithe e kuptojne dhe e besojne...

Une nuk mund te besoj dicka qe nuk e kuptoj, ndoshta eshte defekt imi, ndoshta...
 

ricky_ch

******
Kur bëjmë mirë i mbetet merita Zotit, kurse kur bëjmë keq neve!?!?
 

orchidea

Antar Aktiv
Hi Nostra - kjo eshte nje teme qe ka per te folur pambarim. Shume njerez jane skeptik kur flitet per te besuar ne dicka. Dhe vete njeriu eshte krijuar mos besues dhe kjo do te zgjas ne pafundesi. Ndersa mendimi im eshte qe po, besoj qe dicka tjeter ka mbas kesaj jete,ndryshe ckuptim do kish qe jetojme. Nuk mund ta imagjinoj qe do jetoj nje jete te shkurter o te gjate sido qe te jete ajo dhe ne fund do perfundoj thjesht ushqim per krijesa te tjera ,jo smund ta pranoj kete.Ne nje debat qe kemi bere lidhur mbi kete teme nje person tha- une kam njerez jashtetit flas shpesh me ta, me thone qe jam mire, por as i shoh dhe as i ndjej por besoj . Mendoj qe kjo eshte nje pergjigje e thjeshte e pyetjes tende te besosh ne dicka qe se sheh dhe as e ndjen thjesht ke degjuar te flitet per te . Dhe fundja nuk ben keq te kesh pak frike te ben te jesh njeri me i mire.:ciaoo:
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Hi Nostra - kjo eshte nje teme qe ka per te folur pambarim. Shume njerez jane skeptik kur flitet per te besuar ne dicka. Dhe vete njeriu eshte krijuar mos besues dhe kjo do te zgjas ne pafundesi. Ndersa mendimi im eshte qe po, besoj qe dicka tjeter ka mbas kesaj jete,ndryshe ckuptim do kish qe jetojme. Nuk mund ta imagjinoj qe do jetoj nje jete te shkurter o te gjate sido qe te jete ajo dhe ne fund do perfundoj thjesht ushqim per krijesa te tjera ,jo smund ta pranoj kete.Ne nje debat qe kemi bere lidhur mbi kete teme nje person tha- une kam njerez jashtetit flas shpesh me ta, me thone qe jam mire, por as i shoh dhe as i ndjej por besoj . Mendoj qe kjo eshte nje pergjigje e thjeshte e pyetjes tende te besosh ne dicka qe se sheh dhe as e ndjen thjesht ke degjuar te flitet per te . Dhe fundja nuk ben keq te kesh pak frike te ben te jesh njeri me i mire.:ciaoo:
woooow cfare egoizmi i papare si nuk do qe te behesh ushqim per krijesat e tjera KUR ti jeton duke shfarosur ato per te jetuar.....
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Hi Nostra - kjo eshte nje teme qe ka per te folur pambarim. Shume njerez jane skeptik kur flitet per te besuar ne dicka. Dhe vete njeriu eshte krijuar mos besues dhe kjo do te zgjas ne pafundesi. Ndersa mendimi im eshte qe po, besoj qe dicka tjeter ka mbas kesaj jete,ndryshe ckuptim do kish qe jetojme. Nuk mund ta imagjinoj qe do jetoj nje jete te shkurter o te gjate sido qe te jete ajo dhe ne fund do perfundoj thjesht ushqim per krijesa te tjera ,jo smund ta pranoj kete.Ne nje debat qe kemi bere lidhur mbi kete teme nje person tha- une kam njerez jashtetit flas shpesh me ta, me thone qe jam mire, por as i shoh dhe as i ndjej por besoj . Mendoj qe kjo eshte nje pergjigje e thjeshte e pyetjes tende te besosh ne dicka qe se sheh dhe as e ndjen thjesht ke degjuar te flitet per te . Dhe fundja nuk ben keq te kesh pak frike te ben te jesh njeri me i mire.:ciaoo:
Hello orchidea :)

Besoj se je aq e rritur per te kuptuar qe qe pafundesia nuk ka kuptim fillimisht. E anasjellta po .
Nuk ke gjetur gjate jetes tende asnje kuptim ti, vec perjetesise ? (retorike kjo)
Pse nuk e pranon ti qe je pjese e nje zinxhiri, ti nuk linde njeri te mbesesh i tille.
Shembulli i atij shokut tend eshte shume banal per tu marre ne konsiderate.

P.s Ekzistojne edhe njerez qe zgjedhin te jene te mire jo nga prania e frikes, por nga vetndergjegjesimi mbi vlerat njerezore.

Gjithe te mirat e flm per pergjigjen :) !
 

orchidea

Antar Aktiv
Ndoshta jam egoiste, por jo ne kete rast. Qe do perfundojme se ushqyeri ato krijesat e vockla se ve ne dyshim. Por pergjigjja ime ishte ( TE PERFUNDOJ THJESHTE USHQIM ) dhe kuptimi ndryshon.Pershendetje
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Ndoshta jam egoiste, por jo ne kete rast. Qe do perfundojme se ushqyeri ato krijesat e vockla se ve ne dyshim. Por pergjigjja ime ishte ( TE PERFUNDOJ THJESHTE USHQIM ) dhe kuptimi ndryshon.Pershendetje
tani ku i dihet mund te behet ndonje reaksion kimik mund te perbesh nje material te ri te pa gjetur me pare :p (shaka)
pastaj per kete nuk vendosim ne por nena natyre :) ne thjesht po mundohemi te thyejme ligjet e saj.... tani ty vertet nuk te pelqen perfundimi por kjo eshte jeta
 
Redaktimi i fundit:

orchidea

Antar Aktiv
HI NOSTRA. shokut iu pergjigja dhe tani te pergjigjem edhe ty.Jetes sime i kam dhene shume kuptim dhe e dua shume me kuptimin e plote te fjales ,dhe per kete arsye do me vinte keq ose te mendoja qe thjesht do mbaroje dhe asgje tjeter.ciao
 

orchidea

Antar Aktiv
Mund te ndodhin gjera nga me te ndryshmet ku i dihet.:ciaoo:
 

Piktor

Antar Aktiv
Te jetosh do te thote te vrasesh dhe te presesh, te vrasesh kafshe shpende e te gjuash peshq e te jetosh, te presesh peme fruta e bime e shkurre te ndryshme .
Kafshet ne vetevete ushqehen e gjitha ushqehet dhe don ushqim ky ushqim jane kafshe te tjera dhe humus qe krijohet nga gjerat qe vdesin ngordhin apo thahen (gjethet dhe pemet:
 

orchidea

Antar Aktiv
Me duket se te gjithe jane fokusuar tek e ngrena, nuk ishte kjo kuptimi i asaj qe shkkruaja do me pelqente qe kush lexon ne kete faqe te mendoje ose debatoje mbi kete pjese ( qe shume gjera qe nuk i shohim dhe i prekim i besojme ,dhe kur behet fjale per ferr ose parajse ??????????????????????? ) pershendetje
 

Piktor

Antar Aktiv
Valle ka jete pa henger e pa pi!!!
Me nje fjale po bej nje pyetje si do te jete parajsa, do hame e do pime etj apo jo?
 
Top