Paqendrueshmeria

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Po mire nese do e shohim si do ti te gjitha te paqendrueshmeria futen
edhe skizofrenia , edhe depresioni, edhe cmenduria
kot i kane vene nja 700 emra per ti vecuar nga njera tjetra
se po ti lexosh kupton qe skane lidhje me njera tjetren fare
po hajt se kete menyre diskutimi ke ti , ti ke gjithnje te drejte :p
Jo nuk e thashe kam gjithnje te drejte, por anetarja ne fjale dhe simpatike @Marla me beri nje pyetje dhe une iu pergjigja pyetjes te saj ne lidhje A ndikon bipolariteti ?Kaq e thjeshte eshte
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Jo nuk e thashe kam gjithnje te drejte, por anetarja ne fjale dhe simpatike @Marla me beri nje pyetje dhe une iu pergjigja pyetjes te saj ne lidhje A ndikon bipolariteti ?.Kaq e thjeshte eshte
Dhe ne aq sa une kam lexuar , nuk kane lidhje njera me tjetren
pastaj nese duam ti lidhim i bejme nyje
nje diskutim kur hapet , hapet te diskutohet , te rrihen mendime , te debatohet me argumenta
por po e lame kshu , ti me cito mua e une te pergjigjem e te tjeret skane pune ne diskutim

ndjese po paskam hyre ne temen e gabuar
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Deri tani cfar po bej ?
Po debaton por asnje mendim spo jep

me jep nje postim ku ke thene se cfare mendon ti personalisht dhe jo duke i thene antareve ti ke te drejte , ti ske te drejte

mendim eshte ai qe shprehen nje pjese ketu dhe jo pyetje
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Dhe ne aq sa une kam lexuar , nuk kane lidhje njera me tjetren
pastaj nese duam ti lidhim i bejme nyje
nje diskutim kur hapet , hapet te diskutohet , te rrihen mendime , te debatohet me argumenta
por po e lame kshu , ti me cito mua e une te pergjigjem e te tjeret skane pune ne diskutim

ndjese po paskam hyre ne temen e gabuar

Ok je e lire te ndryshosh teme
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Po debaton por asnje mendim spo jep

me jep nje postim ku ke thene se cfare mendon ti personalisht dhe jo duke i thene antareve ti ke te drejte , ti ske te drejte

mendim eshte ai qe shprehen nje pjese ketu dhe jo pyetje
Ky eshte mendimi yt
Po ti sme imponon dot mendimin tim
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Me pelqen qe behesh aktiv por mundohu te jesh bindes ne ato qe shkruan dhe cilesor.

Shembull:
1 fjale qe peshon me mire se 1000 komente ne ajer.
:)
Kaq per paqendrueshmerine se kena e pune tjera.
Ju po komentoni per mua , une komentoj per temen ;)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Paqendrueshmeri - i paqendrueshem

Cfar nuk kupton ?
Une e kam shpjeguar shume qarte ne fillim te temes. Behet fjale per paqendrueshmerine te nje person.
Ti a je ne gjendje te besh dallimin e fjaleve Paqendrueshmeria dhe Paperqendruar, nese se e ben dot dalimin ske si ta kuptosh
Lexoje dhe njehere me qetesi
Une kam shkruar ne rubriken psikologjia dhe referenca e ksaj nenkupton qarte per cfar behet fjale. Nuk po flasim per paqendrushmeri ne mesime apo paqendrushmeri ne dashuri. Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.

Paqendrueshmeria s'ka te beje thjesht me virtualitetin por si person ne pergjithsi. Ne virtualiet mund te jete i tille por ne realitet ndryshe. Si mund te jesh i bindur ti qe eshte i paqendrueshem dhe duhet te duhet te kurohet? Ku e dallon kete gje, ne shkronja apo ne tema?
Dakort karakteri por a mjafton karakteri per ta quajtur te paqendrushem dhe antipatik, nderkohe per te tjeret eshte pozitiv dhe simpatik ? Sepse shoqeria nuk je vetem ti X apo Y

E kam degjuar shpesh edhe ket " te kurohet "
Ky quhet sqarim per keqkuptimin qe mendove se dha tema (pra nuk eshte as mendim e as argument)
Nje njeri bipolar nuk eshte ne gjendje te qendroje koherent ne sjelljen e tij per faktin e vetem qe aftesia per te menaxhuar emocionet te con shpesh ne paqendrushmeri ;)
Ajo qe nuk me pelqen eshte tendenca per te nenvleresuar tjetrin, pa e ditur qe ai qe ju flet ka njohuri te mjaftueshem per te dhene argumentin e tij.
Dmth mu desh te lexoja keto dhe ato qe vijne pas , por asnje argument , mendim, ide mbi tematiken
hajde diskutim qe ben lool
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Nga eksperienca ime personale gjate kohes se covid them qe filozofia/psikologjia te cmend.

Me mire me pak njohuri qe te jetosh ne paqe me veten, dhe me ata qe te rrethojne.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
[/QUOTE]
E kupton sa qesharak behesh, kam gjithe mjesin qe komentoj vetem per fenomenin dhe ti prape thua me komenton mua.
Ti do qe te merrem me ty por edhe sikur te duash ti nuk te komentoj ty dhe personin tend por vetem ato dhe mbi ato qe shkruan, ik e kerkoje vemendjen gjetke se ke une se gjen po nuk e meritove.
E kisha ne kuptimin ju po merreni me mua ndersa une me temen!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Kurse une hyra me kenaqesi te lexoja se thashe do mesoja ndonje gje te re nga psikologjia nga eksperti..po si perhere mesova ato qe dija :p
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Sa te paqendrueshem paskeni qene pupu
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
E kuptoni qe kjo teme ska lidhje me mua kur me etiketoni me fjale?
Jo me ty jo se sje ne lartesine qe mendon ose proreklamon
thjesht me siper ke thene ose e ke etiketuar veten si dikush qe ke njohuri dhe pritshmerite e mia ishin te lexoja dhe mesoja dicka me vlere apo peshe
nderkohe qe ti argumentet tona (se po flas per te gjithe pa te drejte) , i more sikur te drejtoheshin ty dhe kalove dritat e skenes tek vetja....por jo ne kuptoje....cdo gje e ben vete ti!
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Paqendrueshmeria dhe luhatjet e shpeshta te humorit shenje budallaliku me duken mua?,por me duken normale se vuaj vete nga nje paquendrueshmeri ne momente kur ka te bej me buxhetin??
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Paqendrueshmeria dhe luhatjet e shpeshta te humorit shenje budallaliku me duken mua?,por me duken normale se vuaj vete nga nje paquendrueshmeri ne momente kur ka te bej me buxhetin??
Idem :(
dolem te tere te shkare :p
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Paqendrueshmeria dhe luhatjet e shpeshta te humorit shenje budallaliku me duken mua?,por me duken normale se vuaj vete nga nje paquendrueshmeri ne momente kur ka te bej me buxhetin??
Ndoshta e ke ne kuptimin emocional. Buxhet-vuajtje-paqendrueshmeri psikologjike
 

DeliriumMind

All I need is Pink 🍨
Une kam shkruar ne rubriken psikologjia dhe referenca e ksaj nenkupton qarte per cfar behet fjale. Nuk po flasim per paqendrushmeri ne mesime apo paqendrushmeri ne dashuri. Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.

Paqendrueshmeria s'ka te beje thjesht me virtualitetin por si person ne pergjithsi. Ne virtualiet mund te jete i tille por ne realitet ndryshe. Si mund te jesh i bindur ti qe eshte i paqendrueshem dhe duhet te duhet te kurohet? Ku e dallon kete gje, ne shkronja apo ne tema?
Dakort karakteri por a mjafton karakteri per ta quajtur te paqendrushem dhe antipatik, nderkohe per te tjeret eshte pozitiv dhe simpatik ? Sepse shoqeria nuk je vetem ti X apo Y

E kam degjuar shpesh edhe ket " te kurohet "
Tani qe po mendohem mire ma ke thene njehere ? qe kam nevoj te kurohem.
Por un sdu te shpenzoj dhe vi ju caj sumcen knej nga fv lol
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Jo me ty jo se sje ne lartesine qe mendon ose proreklamon
thjesht me siper ke thene ose e ke etiketuar veten si dikush qe ke njohuri dhe pritshmerite e mia ishin te lexoja dhe mesoja dicka me vlere apo peshe
nderkohe qe ti argumentet tona (se po flas per te gjithe pa te drejte) , i more sikur te drejtoheshin ty dhe kalove dritat e skenes tek vetja....por jo ne kuptoje....cdo gje e ben vete ti!

Une e njoh veten dhe kam lartesine e duhur te kundershtoj, argumentoj dhe debatoj me kedo perball kshu qe pritshmerite e tua nuk me interesojne.
 

dangerous

* * * *
... çfarë hidhet dhe perdridhet


... çfarë tundet dhe shkundet ,

,,, do e quaja paqendrueshmeria

citat, kushrini i nardit.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Une prap kam nje problem me semantiken e fjaleve
- i paqendrueshem apo i paperqendruar? Sepse s'eshte e njejta gje
Une e kam shpjeguar shume qarte ne fillim te temes. Behet fjale per paqendrueshmerine te nje person.
E kuptova sa e paske kuptuar e ti temen..... nqs e ke shpjeguar ne hapje te temes e se kuptova, nqs ti e kupton konceptin mund te ma shpjegosh me fjale te tjera. Ose mer shembull nga postimi i NO ku eshte shprehur shume me qart e koherent.

Nejse flm per mundimin e e kohen e pergjigjes.
Ridexx i nderuar pergjigja ime nuk eshte nje atak ndaj teje si individ. Ishte nje pyetje me vend sipas llogjikes time qe mbase si kupton akoma tere finesat e gjuhes shqipe.
Pse te pyeta a jane 2 gjera te ndryshme apo ti i referohesh te njejtes gje?
Sepse per mua paqendrushmeria (sjelle INSTABILE ka te bej me pjesen psikollogjike te njeriut qe mund te kete X arsyje instabiliteti - duke filluar nga trauma ne feminije, mungese dashurie, trauma ne mardhenje me njerzit e tjere, karakter me i dobet ku te "fortit" gjejne kenaqesi ta shtypin, mani/ sjellje borderline, e mund te ta vazhdoj listen deri neser nqs je i interesuar).
Ndersa paperqendrushmeria eshte thjesht nje mungese perqendrimi qe me cik durim kultivohet dhe arihen progrese te shkelqyera.

Tu drejtova ty sepse ti e hape temen, duke qene se s'eshte nje teme copy/paste ma mori mendja qe e di per cfare flet dhe mund ta mbrosh si subjekt e mund te me sqarosh me gjate.
Te kam bere like ktu, ndoshta se ke pare .:p
 
Top