Oda e bejtave

Larg Shkodres

Tesh sa vjet po m'bahen pa ty
t'kam n'zemer per ita dy sy
ska dit si nuk te mendoj
sa hapi kompjuterin n'foto te shikoj

tuj fillu prej n'bahcallek
mu m'kujtohet ura krejt
si cdo ver njaty kam ken
tu shiju krapin me ven

eh maj shkoder shkoj aja koh
un tesh meta nji ktu ne europ
po mas u ban hiq merak
sa ma shpejt tvi e t'shoh prap

shkoder loce moj burnesh
si t'shkoj jeta veq tu u qesh
m'ka marr malli shum per ty
sjam tuj dit as si me shperthy

ti moj shkoder ke itibar
e nuk blehesh as me ar

m'ka marr malli per lagjen teme
ku jam rrit e kam jetu
si gjithmon asht n'zemer teme
me zi c'pres un me shku

m'ka marr malli me pa parrucen
se njaty kam pa tret kpucen
mka marr malli me pa tetrin
se njaty kam pa spektaklin
mka marr malli per kineman
se njaty kam shku fill nkam
eh mka marr malli per dollarin
se njaty m'kan vjell celularin
mka marr malli per rusin
se prej njaty e kam un shkusin
mka marr malli per tepen
se njaty kam halla zenepen
mka marr malli per zdralen
se njat vend kam ba pazaret
mka marr malli per tan shkodren
sa ma shpejt ja shkelsha token
 

Quku

Marakli Krapit
E dashura e chatit

I marrosun jam mas tejet
ftyra jote vec m'del n'anerr
her si shtrig e her si zan
her si burr her si jatam

n'chat kerken s,la me t'gerga
fol pa fol i ve un ban
i marrosun jam mas tejet
m'duket vedi krejt hajvan

ti je yll ,drita e syve t'mi
t'ka fal zoti vec per mu
mu ne chat perpara tejet
m'duket vedi pa ken hu

jena njoft tuj u shkru n'chat
ti ne zyr e un n'shtrat rat
thurme plane e ca nuk shkrume
tash 6 vjet vec su takume

miken vitet, na dulen thijat
ti qan tujat,po ske pa 'tmijat
ftyra jote m'del vec n'anerr
si sme dole nji her n'kamer

gjithom m'thu qe te vjen marre
edhe n'pun t'percjell jatam
un me shpres po kaloj vitet
per me pa kush a matan
 

Quku

Marakli Krapit
M'ka shku menja per fejes

Iken vitet e po plakem
nuk du ma me nejt vetmum
po kam qef dhe un si tjert
brij naj femens me fjet gjum

dola brodha n'tan qytetet
me katune e rrethina
der nji femen pash n'Tiran
klandestine ardh nga Kina

per cdo dit un parad modet
tuj kerku e pa kaj vajz
der sa burr mxoren me pa
ishte gey e rrite n'Bajz

futa shkus e futa mles
a t'nap nipin m'tha nji se skam mbes
un kerkaj thash, gru me mba fmin
ja nji njiri me da shpin

slash kerkuj pa i kersit n'der
po kerkush sma vuni veshin
pa kthy kryt nisha mas shpinet
ky ka pjerdh ma ,po vari leshin

vesh e math me lule ndor
kerko nuse dit e nat
tan ca pash i gja kerkoshin
e dum t'bukur edhe t'gjat

mu feju keka e vshtir
tash pa mes beqar si baba
a ka met naj beqaresh
qe t'fejohet edhe apa
 

Quku

Marakli Krapit
kam dal n'sheher maje gomarit
kam dal un me ba pazar
vesh e math si polumbar
dola n'zdrale vrap e vrap
n'pik t'sabahit me ble krap
thash pa bahem nikoqir
pa gjej krapin ku tjet ma i lir
m'priti shitsi fill te dera
merr ikyt se si vjen era
krap i mir e pak i vjeter
po ta pshtjelli tha me leter
morra krapin e se zgjata
ika vrap si ikte pal vata
e çova n'shpi at pa pritu
dugajxhija ma kishte qeru
merre gru se skishte tjeter
e ke t'pastrum si kurr her tjeter
ça asht ky ma qe i vjen era
rri maj gru se kti ja hek dera
per mu qelb ja qelb dhe i jati
fute n'furr e na e ban gati
u ba krapi per bukuri
a kishte burr puth ngoj me shti
mirse ishte me i pllam mustak
at e disha se m'tha asht plak
por njat plak me i pllam mustak
kishte lan ndugaj mu plak
e kur thojn peshkut i vjen era
per ishti eret ju rrit nera
 

Quku

Marakli Krapit
mas ti duket kerkuj cut
kam venos mu ba DJ-ej
kush ta ket naj sebep n'shpi
tvin e t'mabajn xhevap iknej

kam msu un me ba cdo rrym
muzik haus edhe rrep
kur me thrrasin neper dasma
nuk ju la as nji lek n'xhep

me kyt vegel bredhi shkodren
m'thojn tan femnat ,ku ke ken
i nat t'bukur te nji dasem
nuk lash femen pa e cmen

jam ma i miri n'tan DJ-ejt
n'rrepertor kam dhe kang t'huja
masi t'shkojn ora 12
ve humor t'bam nga Gzim Kruja

me i fjal jam i gjithanshem
ca kam un se ka kerkushi
jam i thejsh te pa shpenzime
vec dy qofte e raki rrushi

dan eheng a dan kang sllave
tuk e ke te DJ-ej Quku
kush ka qef mas me ni vapen
ju ven Apa da kang labe

tash ma gjat spo kam ca tham
ndaci ju eheng per smarit
mbani za mkeni n'forum
tuj u gri me i zag gamarit
 

Quku

Marakli Krapit
Jam tuj nej nen hije t'plepit
se spo kam ka shkaj kerkun
mka pru njeni raki manit
e po çaj gotat me fun

ball per ball nji me barrnavek
nji prej drishtit tuj shit qep
kam dy or qe i vij rrotull
thash t'ma japin mu i kokerr

plasa un tuj ja lujt synin
sa qe tash masht ba si ves
pa ja marr nji koker qep
nja...saj shtrig ishalla s'des

edhe un si kavaljer
i afrohem si m'ka hije
a pa vjen ta pim i got
e te rrim njaty ne nen hije

e ma n'fun ja musha menen
mu afru me mu me pi
e tu ulme te dy bashk
aja knej e un karrshi

kena pi e jena knaq
e kno kang na per jaranin
sa qe kur deshtme me shku
na e kishin vjell edhe hajvanin

kur u ndame s'mputhi n'faqe
po si burrat morri ngryk
kur e pash kishte mustaqe
edh un meta si pyk

ishtu asht kur t'xen rakija
edhe ment ti merr persmarit
edhe m'ka pas than mu baba
mas i xen bes katunarit
 

Quku

Marakli Krapit
1 Prilli

Rrej ne mal e rrej ne koder
rrej i mall e rrej i vogel
nuk la kush mare pa rrejt
vetem un tuj pa tuj nejt
i thash vedit ço he burr
ti a thu se ske rrejt kurr
tuj i pa tan kry per emen
thash ma ne fun gjeta i femen
ja fillova me shum lajka
jam pronar kam sharabajka
jam i pashem dy metrosh
kam ba vilen bash n'vermosh
jam un Quk mavrija
veç prej mejet rrehen fmija
tuj u sjell un hiç pa takt
i dashurum me ty jam n'fakt
si tuj lujt e si tuj qesh
e fillova per mu zhdesh
hek i xhup e hek i zhgun
po e çaj thash punen der n'fun
kur pa hin kja far perrijet
me ta shnrit i'kyt cfar shpijet
e pa m'qyrte me i sy
a thu mar i kam pelqy
nuk kalun as dy dekika
aja qesh mu gati m'ra pika
ec e veshu m'tha ma hajvan
se se kishim metaman
e ishtu e psova vet
teshat n'tok e dur perpjet
sjellu n'dhom me rrigixhingla
tan ktu marrin me buxhingla
 

Quku

Marakli Krapit
Edhe un si tan mileti
kam fillu me fol me vedi
m'duket vedi ma i miri
zgjen kerkun mi kerku me qiri

e shaf vedin te aft fart
kam fillu mu marr me art
si filim kam dal nga ura
me penel me ba piktura

ban pejsazhe ,gjela e rika
bash n'pik dillit tuj m'ra pika
marr mi shit e s'mi blen kush
m'ka dal gjarpni me pelush

dugajxhi mas mi shit lir
me i ba e kam pas t'vshtir
mas e caj kryt mar babush
punt e tuja si shef kush

i merzitun un pa mas
rri n'lulishte si gjynaf
rri e rri e shum po shaf
me shkaj n'men per fotograf

aparatin ja marr njenit
n'shatervan e spo las venit
n'bicikleta kan mush venin
un per doret maj veç qenin

spa vjen kush me ba i resme
shko zagar m'thojn e laju n'cesme
spa vjen kush per me dal n'foto
kan frig qenin m'thojn mar zoto

nuk pa mes nasnji zanat
po i pun kam gjet per nat
tash n'tan lagjen m'thojn artist
je ma i miri ti xhepist
 

Quku

Marakli Krapit
Shkova dje, dola n'pazar

shof nji djal sa nji gomar

Iher mu duk si ftyr e pame

me than t'drejten s'kishte t'shame

ishte i gjat e i holle

me faqe t'kuqe si me ken moll

muskuj boll e dhjam hic

vetlla t'trasha e buz si vic

thash ky engjell do te jet

s'do t'jen mashkull i vertet

N'biciklet aj per qejf t'vete

un tuj e sodit tan lezet

dikur m'pa e u afru

-ca pa rrin tha tuj m'shikju?

-s'po t'shof ty, i thash me vrap-

mu hiq qafet mori zdap

,vedja n'qejf te paska hi

kujton se tan n'ty jan tuj u shkri-

E pse ja?, - tha djali i bots

e kamalecin i vuni rrots

e prej bicikletet vrep u ul

do t'ket than "hajt se rash n'tul"

A s'po te dukem hic i mir

mos me ban si vajz e fshtir

.Me e dit tha se kush jam

o del me mu ose ban bam.

Hejr i thash, e baft zoti

se sot po maka mir dhe moti

po m'difto iher kush jea punon,

po shkoll a ke?-

Ti tha keke budallic

ca m'duhet shkolla moj llastic.

Un jam Palushi prej katundit

gjithmon n'klas kam ken i fundit

kurr s'kam lexu as msu

3 her deri itesh jam dashuru.

E kam shpin un me tre kat

dashni baj, rrjesht 3 sahat

kam boll lop, dele e dhi

axha jem punon n'bashki

baba pjek c'do vjet raki

e nana c'do vjet ban ka nji fmi.

Jena t'kapun e me lek plot

po t'tham t'drejten se s'ja fus kot

mos m'shif kshtu ti n'biciklet

se benc kam edhe vet...
 

Quku

Marakli Krapit
Ju kam mledh n'mejhane t'dyllit
me ju msu me i ra çylit
nuk asht koha me ken i nershem
po me dal prej ktu tan dejshem

mas mu marr me korrupsjon
po me mush xhepat me ca po don
mas me lujt me kush ska lek
po me rejp kush tket dy lek

mas me ni as nan as bab
me fitu ju pa hesap
kush drejtor kush shef kuadrit
e ne mas dishit tan keni me ken aktor teatrit

tanve ju tash ju mlaj n'ar
tash ju blej ka nnji gomar
mas me ra ne sy kerkush
me dal nsheher me gamush

mas harroni njaty nqoshe
kam lan un nji kuti boshe
masi tpin e tbani eheng
njat kuti un e du deng

mas kujtoni se i harxhaj kot
po a mshifni se jam si bot
kja fushat na bani rup
un skam dal mar ktu me hup
 

Quku

Marakli Krapit
Tash sa erdha nga palestra
thash dhe un po bi nga pesha
vesh me tuta k'puc atlete
nji gjys buket n'cant me vehte
e u nisa kuturum
ne nji palester njatje n'fun
hina mren si pa u ni
s'njaf kerken thash jam i ri
hapa syt tuj pa per seri
thash po vjen m'takan tranjeri
para mejet shaf i vajz
trupi saj si me ken rrajz
ishte n'boj si me ken shkin
trupi saj si balerin
i afrohem i buzqeshi
fillaj teshat e i zhdeshi
gadi jam tham, ca me ba
jam i shkatht ti ke me m'pa
un n'rini kam ken sportist
kampjon lagjet si shahist
ca kerkon m'thet mor debil
mas provo se sjam e lir
pa vjen burri tban teftik
merri zhelet edhe ik
prit i tham ske pse mu ngut
se sti futi kerkush durt
un kam ardh mu prezantu
ske navoj me u acaru
kur mas qafet nji dor mkap
paske ardh m'thot mar nafak
banu gadi, leni grat
vrap per zhelesh,morri rr'shan
ty ndor teme mtha,sot t'kan lan
kuku thash kja morri erzin
kja urxoka edhe benzin
m'shkaj tan jeta tuj m'ba hile
m'vjen tranjeren 200 kile
 

Quku

Marakli Krapit
Un jam Quk kapedani
ner 8 fmi qe ka ba nana
un kam dal si ma hajvani
men nuk pata me ba shkoll
jam rrit rrugs tuj mledh kanace
ndaci ju me dit ma shum
a ma bleni nje sufllaqe

un jam Quk diplomati
vec 12 mu mrrin sahati
nje her n'jav cohem nga shtrati
mu mka frig edhe lugati
ca mshef syni mu mban dora
njat sufllaqe pra se shkaj ora

un jam Quku djal azgan
msusja mthote je hajvan
nuk pa di kuj mi besu
du sufllaqen ndaci me vazhdu

un jam Quku djal puntor
askergja spreku me dor
si jam un nuk gjen nje tjeter
edhe fjet mu me vjen bejta
njat sufllaqen plz se fjeta

un jam Quk rremujxhia
qysh 6 mujsh kam ik nga shpija
smka rrit nana por komshija
njat sufllaqe ju lutem se mgriu uria

un jam Quku nje djal king
e kam rrit shtatin n'miting
sa tek Sala sa tek Edit
per nje byrek kam bertit rroft mreti
un pra jam iky qe jam
njat sufllaqe se bana bam
 

Quku

Marakli Krapit
karnevalet po fillojn
t'programume nga bashkija
po na thojn se mushet Shkodra
me njerz tardh nga mar Shqipnia
po gezon plaku edhe fmija
dalun rrugve tan t'maskum
ta pa shifni burra rrugs
qe do bajn rrolin e grus
feste malle ka mu ba
100 ore fest pa pushim
po itu te njiky titull
po fillan problemi im
Shkoder loce paske hup
per humor tpaska marr uja
qysh se ti me organizu
ke marr borxh nje djal nga Kruja
nuk e kam me kyt rrezikun
njaq sa pun kam me Refikun
po na kena njerz me ok
qe n'shpini sja gjen nji shok
merr per shemull te teatri
pa i met kerkuj pra hatri
do tjet nji me ba skenarin
jo me shku me marr Krutanin
kyt se caj me kullot vicin
pse nuk thirrt Arjan Culicin
mram te studio Arjan Canit
ky tu lujt rrolin e hajvanit
jam Marbi historian
shko he zhduku mar hajvan
per humor qe na ban ti
n'Shkoder kena ka 10 n'shpi
ti qe ban humor me zor
tash pa t'thrrasim kur tkem zbor
vaj medet ti mari shkoder
per humor qe tash shef sot
ba me tni Tano Banushi
tash pa nis e qan me lot
humor zbahet se ke mask
as ca t'shkume ke ner letra
karnivalet delet rrugs
tuj i tall njerzit me bejta
tash pa mthoni prit nji her
se hala nuk kan fillu
kur te dalin n'pedonale
tash pa nisin me thumbu
un itu prap e caj zanin
e kam prap me shakllabanin
pranaj un te shes kaq lir
ban humor vec per tek ZONE E LIRE mare nga Oda bejtave facebook
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Po ku jeni a të vrarë
Këtë odë e keni tharë
Ngeli that e pa njeri
Ska më bejte këtu tani
Hajd të mblidhemi si dikur
Kësaj Ode ti kthejm nur
Të bejtojmë plot alegri
Plot me rima o bejtexhi
 

Lauri

Anunnak
Po ku jeni a të vrarë
Këtë odë e keni tharë
Ngeli that e pa njeri
Ska më bejte këtu tani
Hajd të mblidhemi si dikur
Kësaj Ode ti kthejm nur
Të bejtojmë plot alegri
Plot me rima o bejtexhi
Në t'vertetë më vjen çudi
E me bejte po t'a them
Na e le temën në mjeri
Si arenën pa një dem

Hajde pra, jepi vetes
Thur ca fjalë ashtu si din
Jo si pula që lëshon vezën
Edhe ikën e kakaris
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Në t'vertetë më vjen çudi
E me bejte po t'a them
Na e le temën në mjeri
Si arenën pa një dem

Hajde pra, jepi vetes
Thur ca fjalë ashtu si din
Jo si pula që lëshon vezën
Edhe ikën e kakaris
Mirë se erdhe ushtar Lauri
Të pash sa hyre te gardhi
Ulu këtu mos rri në derë
Hape rrugën për të tjerë
Ngeli bosh kjo e uruar
Vetëm unë e kam vizituar
Nuk kam me kë të thur rima
Ngeli oda pa do(dy) trima
Ti e di e zonja jam
Dhe për rima kurorë kam
I qëndis për 1 minut
Herë me të sert e herë me të butë 🤣
Ja urdhëro 1 got raki
Me eks pije o bejtexhi
Sa të nxehesh o i shkret
Pastaj fjalët rrjedhin vet 🤪
 

Lauri

Anunnak
Vetëm raki ti më qet?
Kaq mikpritëse qënka Beba
Krejt mhb po e dhjet
Ku hy unë mbyllet dhe dera

Pastaj flas e s'di ç'po them
Duken krejt si janë fjaltë e mia
Tu bërtit porsi një dem
Nuk jam unë por është rakia.
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Vetëm raki ti më qet?
Kaq mikpritëse qënka Beba
Krejt mhb po e dhjet
Ku hy unë mbyllet dhe dera

Pastaj flas e s'di ç'po them
Duken krejt si janë fjaltë e mia
Tu bërtit porsi një dem
Nuk jam unë por është rakia.
Ç'jan këto fjalë që thua
Mbyllet dera kur unë dua 🤪
Mos bërtit e bëj shamat
Në zjarr t'hedh si drut e that
Mere pijen me qetësi
Boll u bëre kaq qejfli
Hidhe fjalën ta pres unë
Se kështu e ka kjo punë
Do bejtojm këtu pranë odës
Me rakin q'i hedhim godës 🤣
Me qetësi e dashuri
Se si Beba s'ka njeri 🤣
 

Lauri

Anunnak
Ç'jan këto fjalë që thua
Mbyllet dera kur unë dua 🤪
Mos bërtit e bëj shamat
Në zjarr t'hedh si drut e that
Mere pijen me qetësi
Boll u bëre kaq qejfli
Hidhe fjalën ta pres unë
Se kështu e ka kjo punë
Do bejtojm këtu pranë odës
Me rakin q'i hedhim godës 🤣
Me qetësi e dashuri
Se si Beba s'ka njeri 🤣
Kështu e paskemi punën?
Nuk po hedh pra asnjë fjalë.!
Prit pak sa të heq gunën
Për hajr...pra, dhe me një djalë 😄
 

ViktoriA~

Antarë i Respektuar
Eh si vajti dhe kjo pune
Per t’ hedh dy fjale me shume
Hère me gune e here pa gune
Oda u mbush me qike e qune
Gezime pacim cdo dite e me shume
Nen efektin e rakise
Vargjet lauri tu derdhkan lume 🤓🤪

Erdha un serbes serbes
Vec per tju then Miremengjes
Tashi lexohemi ne 14 pa 5. 🤓
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Kështu e paskemi punën?
Nuk po hedh pra asnjë fjalë.!
Prit pak sa të heq gunën
Për hajr...pra, dhe me një djalë 😄
Prit pak të marrt lumi
Çfarë e ke atë fjalë
Nuk bëhet kollaj çuni
Do e lë dimrin të dal
Nga fillimi i beharit
O ushtar do e mendoj
Ti hip apo jo kalit
Përpjet malit të më çoj 🤣🤣🤣
Ja kështu o palo shejtan
Me urimet që mi thua
Lëm rehat se nuk ma mban
Do e bëj unë kur të dua 🤣
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Me prir pak se kam vjehrren per darke ... ja sa ti ve ne gjume dhe ta tregoj une kuroren ty😜
Pres o pres të prift e mbara
Vëre vjehrën ti përpara
Këtu te oda do më gjesh
Duke krehur ato lesh🤣
 

Punk1

Antarë i Respektuar
Pres o pres të prift e mbara
Vëre vjehrën ti përpara
Këtu te oda do më gjesh
Duke krehur ato lesh🤣
Lesht e tua te pakrehur
Cdo ma lesh kte mendje ngrehur
Do te vi si vetetime
Do i biesh fyellit ne nje vrime
Do i bej vjehrres te fala
Do i vesh fustan me pala
😜
 

Bebw

🌞
Staf në FV.AL
S/M
Lesht e tua te pakrehur
Cdo ma lesh kte mendje ngrehur
Do te vi si vetetime
Do i biesh fyellit ne nje vrime
Do i bej vjehrres te fala
Do i vesh fustan me pala
😜
Leshi im është si flori
Ik mblidh vjehrën o mavri
Mos i vish fustan me pal
Vishi mini të nxjerr shal 🤣
Po të pres me fyellin të vish
Unë tja marr e ti ti bish (biesh)
Hajde shpejt mos u vono shumë
Se kur të vish do më gjesh në gjumë 😛
 
Top