Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Shkenca ka hecur me hapa gjigante e tani mund te dime shume gjera per bebin tone qe para se te lindi.....
Nqs do mernit vesh ne ekografi qe femija do lindi me nje malformacion do e mbanit me barren...apo si cift do vendosnit ta nderprisnit??
E nqs njeri nga prindrit [qofte mamja qofte babaj do ta mbaj....si do vepronit?]

E di qe eshte nje gje e tmershme te kesh kujdes per nje femij qe mbase nuk do e shijoj jeten sic duhet per shkak te problemeve shendesore.... ka raste qe mund te sherohen 100% por ka raste qe ngelin me sekela [pasoja...]

Gjithsesi me duket qe nqs Zoti i ka dhene JETE ne jemi askush qe te vendosim t'ja marrim jeten.,....


jam me dakord ta lindesh femijen e ta lesh ne nje shtepi femijesh se sa ta vrasesh..... e di dhe qe shancet qe aji femij te jet i adoptuar jan minimale sepse cdo njeri kerkon te adoptoje kalamona te shendecem e sa me te bukur......


Pres pergjigjet e juaja SA ME TE SINQERTA....sju gjykon asnjeri:) jemi ketu per te debatuar mbi nje situacion real qe mund ti ndodhi secilit prej nesh [LARG QOFTE!]
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Shpresoj te mos me ndodhe nje gje e tille...Por per kete qe jam tani e per si i mendoj une gjerat nuk do e hiqja nje femije...Eshte gjithmone i imi...Me duket nje veprim prej egoistesh te heqesh nje femije qe e din qe do te linde me probleme,nje veprim prej frikacakesh... Pastaj do jetoja me ate piken ne zemer qe hoqa nje femije se ishte i semure e une nuk isha e gatshme te kujdesesha per te...:(
 

abstraction

Carpe Diem
Cfare do beja ? Hmmm , do e nderprisja qe aty . Nje gur zemres . Me mire heret se vone.

Njoh nje cift qe kane nje femije me probleme , qe ajo femije nuk behet me , nuk ka gje me te dhimbshme te shohesh femijen tend ne ate gjendje dhe nuk e ndihmon dot .
 

abstraction

Carpe Diem
Nuk mund ta konsideroj partner nje njeri qe nuk don qenjen e tij... Frytin e spermatozoideve te tij... Sdq une me mendjen qe kam tani nuk do e hiqja kurre nje femije...

nuk eshte veprim frikacakesh mi . Kur vjen puna te femija jot , nuk duron dot. Pastaj pse do e mbash ti nje femije me probleme . Kur ai/ajo do jete ne bote tjeter dhe ti vete do shkaterrosh jeten tende , kur shume mire mund te besh nje tjeter nga e para prape .
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
por ZOTI i ka dhen jete.....
nqs sdo ta risesh pse se le te shpia femijes....pse duhet ta vrasesh?
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
Po gjynah ta lesh edhe tek shpia e femije pasaj ai do perfundoje serisht rugve se ne shpia e femijeve deri ne moshen 15 vjet i mbajne
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
femite me probleme si le njeri rrugeve
;)
e sa ti maresh jeten ....me mir shtepia femise
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
Po ku do ti coj ne elbasan tek cmendia.Se nuk e bireson njeri femijen budalla
 
ne kte rast mund te tregohem pak egoiste pasi do ta nderprisja shtatzanin sepse nuk do ta duroja dot ta shikoja femijen tim te rritej me probleme ne shendet,nuk do e duroja dot kur ta shikoja se ai nuk mund te gezoj te drejtat qe kan femijet e tjere.(larg qofte)
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
qyh prsh un besoj shum n'Zot amo nuk jom n'gjendje me rrit ni krijes t'smut, e di qe o strano kjo gjo:(..nuk e di, ishalla kurr Zoti nuk m'qon ni gjo te till, nuk jom ne gjendje me pa avladin tem tu vujt tan jeten...veq ma mir me pru n'jet dhe me lon dikun per adoptim se me mbyt me abortin, po...veq sdi a jom n'gjendje, niher kur t'vjen n'ket jet, mu nda nga ai/ajo...dhem shpirti:(
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
po avorti seshte KRIME??
se fundja bebushi edhe nqs seshte i formuar komplet...eshte nje jete....
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
femite me probleme si le njeri rrugeve
;)
e sa ti maresh jeten ....me mir shtepia femise

po kush ta mban ate tek shpia e fmis...ata nuk mbajn fem,ijet normale........gjendja atje esht e mjerueshme....kam p0as rastin te shkoj.gjithashtu edhe tek kto shkollat per femije t eprapambetur mendore..nuk kujdeset kush epr ata ..i lejn si mmos me keq...........oprandaj me e mira do te sihte te nderprisje shtatzanine ne kohe.dhe kshu nuk do vuante askush.........nuk esht krim ky,por 1 e mire qe i bejme atij femije te pafajshem
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Krim eshte edhe t'i dhurosh nje jete te veshtire e te pamundur. Une do nderprisja shtatezanine, nese problemi do ishte me te vertete i pakorrigjueshem. Jam kunder abortit ne parim, por edhe ta sjell ne jete per ta pare te vuaje nuk e bej. Do vuaje vete femija, do vuaj dhe une me vuajtjet e tij si prind.
 

Kleva_Durrsakja

Antar Aktiv
Une jam duke u ber nen dhe kurre femin time nuk do ta VRISJA dhe ne as nje mynyre nuk do ta dergoja tek jetimorja sepse ne barke 9 muaje e kam mbajture une dhe une e di prsh cfare kam hequre dhe ate dite qe dota sjell ne drite une e di cfare do heq prandaj do ta rrisja dhe do te kujdesha per te KURRE sod ta hidhaj femin time KURRE
 

agrodolce

Anëtar i Respektuar
Mos i raft kujt si i thon ne keto raste :( ,por nese do zgjidhja un edhe pse kjo e fundit zdo zgjidhej nga un vetem ,por nga nje diskutim i thell me partneren , un do zgjidhja me mir nje te keqe perkohshme sesa nje dhimbje te perjetshme , sepse te shohesh nje femij nga lindja deri kur te behet burre apo grua sidoqoft, esht me verte shuuuum e veshtir per cdo prind ...

Dicka dua te shtoj per keto fenomene anormale qe po ndodhin shum shpesh per fat te keq kohet e fundit :( shum bebe malformate po lindin dita-dites ,sepse shum po degjohen neper lajmet situata te tilla..
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
malformacjonet mund te jen dhe pesoja te sjelles nenes se nqs ajo pi cigare alkool...te gjitha kan ndikime negative mbi kalamak
ka pesoja gjenetike
dhe ndtyja e ajrit mund te jet nje motiv
 

Elushe

Vogëlushe
Krim eshte edhe t'i dhurosh nje jete te veshtire e te pamundur. Une do nderprisja shtatezanine, nese problemi do ishte me te vertete i pakorrigjueshem. Jam kunder abortit ne parim, por edhe ta sjell ne jete per ta pare te vuaje nuk e bej. Do vuaje vete femija, do vuaj dhe une me vuajtjet e tij si prind.

S'kam cte shtoj me shume.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Un .. nuk do lejoja kurr .. qe femis tim .. edhe pse ka lind me pasoja .. qe ta vras dikush .. thjesht zoti ja ka dhon jeten aj e din kur ja merr .. shpresoj ishalla .. nuk me ndodh kurr qe me pas nje femi me pasoja .. por as nuk do e qoja te ndonje shpi .. por do e mbaja vet .. por edhe nese partnerja .. sdo donte .. thjesht do ndaja me te .. kur ajo vet e ben at femi dhe nuk e don me .. ajo nuk ka kufar logjike sosht kurfar prindi .. dhe at femi do e mbaja ashtu siq eshte deri sa zoti do ja merte shpirtin .. :D
 

sec_l

NJERI I THJESHT
Jam dakort me ate qe thua ti sweetzzinna qe sdo e vrisje por do e çoje ne nje shtepi femije , por mendimi im eshte qe a femi me mir sduhet te linde per arsyen çfar jete do bei ai femi kur te linde dhe me e keqja qe ti do e braktisesh ne nje situat te till qe keshtu , me mir mos te lind e din qe ai femi nuk lindi dhe mbaron por jo te lind gjysmak e te vuaj gjith jeten si njeri . Me mir mos te linde mendoj une .
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
jo sme ke lexuar me vemendje

une thash as e vras e as e le ne shtepi te femijes;) rasti im
POR kush nuk do ta risi mund ta leri ne shtepine e femive me mire se sa ta vrasi...kete po thoja.... qe sduhet te vendosim ne kush jeton e kush jo.............
 

sec_l

NJERI I THJESHT
jo sme ke lexuar me vemendje

une thash as e vras e as e le ne shtepi te femijes;) rasti im
POR kush nuk do ta risi mund ta leri ne shtepine e femive me mire se sa ta vrasi...kete po thoja.... qe sduhet te vendosim ne kush jeton e kush jo.............

Perdona difekt teknik e kam nga nata pa gjum ;)
 

El'Mejor

Daja
Ketio tema jan pak te dhimbshme me vjen keq per foshnjen :(
 

Kejla

Anëtar Aktiv
une abort gjalle ne bote nuk bej as ne parim as konkretisht, nese eshte me malformacion do bej te pamunduren ti rri afer dhe ti jap gjithe dashurine e mundeshme sepse nuk mund te thuash nqs eshte i mire do e mbaj nqs nuk eshte i mire do e le , nuk eshte send eshte qenie njerezore me te gjithe te drejten per te jetuar COLOR]
 

Yellow Redhead

angels walk among us
pikerisht se shkenca ka evoluar me hapa gjigande dhe prinderit mund ta shohin gjendjene femijes se tyre qe para se te lindi, ata duhet te marrin nje vendim te drejte per jeten e tij
nese femija eshte me probleme do ishte krim me i madh ti dhuroje te jete te gjymtuar qe sdo ket mundesi ta shijoje si gjithe te tjeret, sesa ta nderprisje jeten e tij
jo vetem femija qe do vuante, por edhe prinderit do i digjte ne shpirt te shikonte femijet e tij te vuajtur

nuk me pelqen as ajo ideja qe ta lindesh dhe te heqesh dore prej tij, te heqesh dore prej sakrificave dhe vuajtjeve qe vet i more persiper duke e lindur kte femije..tani do tja kalosh dikujt tjetri?! jo,me mir nje abort sesa nje jete e pajetuar sic duhet.
 

Kejla

Anëtar Aktiv
secili ka ate mendimin e tij , por une kam nje tip ideje qe te gjithe vijme per nje arsye ne kete bote , ndoshta ai femije qe do vije me probleme do me shtyje mua nene e tij dhe babain e tij qe te mundohemi kaq shume per ta sheruar sa te bejme te mundur zbulimin e nje mjekimi te ri? Pastaj kush jam une per te vendosur per jeten e tij.
Per sa i perket pjeses se dhenies per Adoptim me duket me keq se Aborti
 
Top