Ndergjegja si inspirim hyjnor

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
new-scientist-full.jpg

Ndergjegjja eshte aparatura, qe jep alarmin, kur bie morali i njeriut. Ndergjegja eshte ai zeri i brendshem qe na shoqeron pergjate jetes per te ndare te miren nga e keqja. Ndergjegja eshte nje ceshtje e diskutuar nga filozofe e psikologe te ndryshem, madje qe ne lashtesi. Aristoteli e quan ndergjegjen produkt te mendjes njerezore dhe cdo gje brenda njeriut eshte produkt materialist. Dekartes me pohimin e tij te famshem (Une mendoj, prandaj une jam) na le te nenkuptojme se mendimi apo vetedija jone eshte pjese e vete ekzistences. Frojdi e konsideronte ndergjegjen si rrjedhim i mbiunit tone. William James e krahason ndergjegjen me nje lume qe rrjedh, i cili eshte aktiv dhe zgjuar perhere. Ciceroni e konsideron ndergjegjen nje ze te brendshem keshillues dhe qortues . Ndersa Emanuel Kant thote: "Ka nje Gjykate ne te cilen njeriu e ndjen se ndodhet ne te, ajo eshte Ndergjegja."

Duke marre parasysh qe njeriu ne vetvete formesohet nga materia dhe atributi shpirteror, atehere edhe ndergjegja, duhet te jete nje produkt i te dyjave. Ne fakt nen driten e ketyre te dyjave shikohet dhe ne aspektin e besimit. Si Bibla apo Kurani e shohin ndergjegjen si nje ze te brendshem i cili e shoqeron njeriun deri ne vdekjen e tij. A eshte ndergjegja ceshtje vetem mendore apo lidhet dhe me shpirtin? Po me kujtohet nje hadith tani si me poshte: Kur e pyeten profetin (a.s), se ç`eshte puna e mire dhe ç`eshte puna e keqe? Ai (a.s) tha: “Puna e mire eshte ajo, me te cilen nefsi* ndjehet rehat dhe shpirti eshte i qete. Puna e keqe eshte ajo, me te cilen nefsi* nuk ndihet rehat dhe shpirti nuk eshte i qete”.

Ndergjegja po ashtu ne nje hadith tjeter pershkruhet si qender e engjejve dhe e djallit. “Njeriut i afrohen engjejt edhe djalli. Djalli i afrohet per t’a shtyre ne te keqia dhe mohim te se vertetes. Kurse engjejt i afrohen per t’a shtyre ne te mire dhe ne te verteten. Kush e ndjek deshiren e mire, le ta dije se eshte prej Zotit, e le t’a falenderoje Ate. Kush ndjen tjetren(deshiren e keqe) le te mbeshtetet tek Zoti dhe te kerkoje mbrojtje nga djalli”. Ndergjegja ne Kuran, shpesh referohet dhe me emrin “kalb” zemer. Pra, qe nenkupton se lidhet me ndjeshmerine e njeriut.

** nefs = uni; mendje; zemer

Po ju, c’mund te na thoni per ndergjegjen? Si i keni marredheniet me sakte? Nga ju drejton? E degjoni kshu apo e injoroni totalisht? :D
 
Ah medet .. kur me thone dhe femijet .. qe na ke edukuar shume te respektshem dhe kjo eshte dobesi.. me behet ti bi me grusht malit .
Pra ndergjegja eshte shpesh nje pengese ne momentin e radhes ... por jam e bindur qe ndergjegja formon karakterin e njeriut per gjith jeten.
 
Nuk përzihet filozofia me besimin. Kanë qenë gjithmonë kontradiktore aq sa ju ka kushtuar shumë, deri edhe me vdekje filozofëve nga ana e klerit... Biles njëri nga ata që përmëndet në artikull është helmuar pikërisht nga një klerik, për t'a heq qafe se po bëhej tepër iluminant..😎
Shkrim i përzier pak rrush e kumbulla 😊
Ps. Burimin Soul 🤗
 
Nuk përzihet filozofia me besimin. Kanë qenë gjithmonë kontradiktore aq sa ju ka kushtuar shumë, deri edhe me vdekje filozofëve nga ana e klerit... Biles njëri nga ata që përmëndet në artikull është helmuar pikërisht nga një klerik, për t'a heq qafe se po bëhej tepër iluminant..😎
Shkrim i përzier pak rrush e kumbulla 😊
Ps. Burimin Soul 🤗

Kur s'ka burim i shkruaj vete.(normal lexuar ketu e aty) Se s'kam qef te shkruaj poshte: by Soul :p Sa per rrush e kumbulla; gjen ne pazar :D. Po pate gje per te thene thuaj c'mendon rreth temes, edhe del i nderuar 😁
 
Redaktimi i fundit:
Nuk përzihet filozofia me besimin. Kanë qenë gjithmonë kontradiktore aq sa ju ka kushtuar shumë, deri edhe me vdekje filozofëve nga ana e klerit... Biles njëri nga ata që përmëndet në artikull është helmuar pikërisht nga një klerik, për t'a heq qafe se po bëhej tepër iluminant..😎
Shkrim i përzier pak rrush e kumbulla 😊
Ps. Burimin Soul 🤗

Çështje këndvështrimi.
Disa e shohin si ty, por ka edhe plot tv tjerë që mundohen të bëjnë lidhje. Si ke video më poshtë dhe ke komenti më i votuar.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Screenshot 2022-04-14 at 7.27.26 PM.png
 
Im At na mesoj dicka me shume dashuri dhe perkujdesje,si mua dhe vellezerve te mi.
Ndergjegjia eshte ajo,kur ti bie ne darke ,shtrine koken ne jastek,dhe ske asnje mendim qe te turturon ,se dicka bere keq,apo dikuj i hyre ne hak.
Prandaj te besh gjumin e qete, eshte qetesia e ndergjegjes se shpirtit.
Ruajeni kete si syte e ballit,jo per tjeret por per veten tuaj.
Mund te them qe ja kam respektuar deri ne kete faze te jetes,me perpikmeri keshillen.
Dhe per kete ndihem krenare ne shpirt!
 
Im At na mesoj dicka me shume dashuri dhe perkujdesje,si mua dhe vellezerve te mi.
Ndergjegjia eshte ajo,kur ti bie ne darke ,shtrine koken ne jastek,dhe ske asnje mendim qe te turturon ,se dicka bere keq,apo dikuj i hyre ne hak.
Prandaj te besh gjumin e qete, eshte qetesia e ndergjegjes se shpirtit.

Ruajeni kete si syte e ballit,jo per tjeret por per veten tuaj.
Mund te them qe ja kam respektuar deri ne kete faze te jetes,me perpikmeri keshillen.
Dhe per kete ndihem krenare ne shpirt!
Fb 😊
Unknown.jpeg
 
Çështje këndvështrimi.
Disa e shohin si ty, por ka edhe plot tv tjerë që mundohen të bëjnë lidhje. Si ke video më poshtë dhe ke komenti më i votuar.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


Shiko fotografinë 1941535

Jo vlla, nuk krijoj mendimet e mia me këndveshtrime të të tjerëve, opinione, propaganda teologjie, e Youtube.

Unë di vetëm fakte;
Ata përsonazhet e filozofisë që citohen në temë janë filozof të iluminizmit europian, biles edhe pse të instruktuar në shkolla teologjike disa prej tyre, si përfundim kanë luftuar me ideologjitë e tyre kundër klerit dhe doktrinave.
Krijimi i kombeve në fillim të 800-nës janë prova konkrete anti fetare e dogmave të fesë..🤷

T'i fusësh në një temë këta filozof me citime fetare duke i marrë si shembull, aq më keq akoma me riferime islame që janë vite dritë me larg se ajo e krishterë, duhet vertetë kurajo e fortë.
 
Te mbash ndergjegjen e paster esht gje e mir sepse ndihesh me rehat me veten dhe si e tille mundohemi te anojm nga ndergjegjia e paster duke mos e injoruar asnjehere.
 
Jo vlla, nuk krijoj mendimet e mia me këndveshtrime të të tjerëve, opinione, propaganda teologjie, e Youtube.

Unë di vetëm fakte;
Ata përsonazhet e filozofisë që citohen në temë janë filozof të iluminizmit europian, biles edhe pse të instruktuar në shkolla teologjike disa prej tyre, si përfundim kanë luftuar me ideologjitë e tyre kundër klerit dhe doktrinave.
Krijimi i kombeve në fillim të 800-nës janë prova konkrete anti fetare e dogmave të fesë..🤷

T'i fusësh në një temë këta filozof me citime fetare duke i marrë si shembull, aq më keq akoma me riferime islame që janë vite dritë me larg se ajo e krishterë, duhet vertetë kurajo e fortë.

Video si kjo në YouTube nuk kanë asnjë dallim nga dokumentarë të ndryshëm në TV.
Janë rezultat përmbledhës i një këndvështrimi bazuar në kërkime të ndryshme.

Kombe janë krijuar dhe shkatarruar edhe para edhe pas 800-tës

Filozofë ka patur dhe do të ketë.

Ide apo doktrina ka patur dhe do të ketë, disa janë besuar/besohen, disa janë hedhur poshtë, kështu do vazhdojë.... Vetëm disa u rezistojnë kohëve.

Ai komenti më i votuar në YouTube ka një pjesë interesante: "Only the person who actually reads it with an open mind and a open heart will get to experience the chilling, and very exciting, humbling, thrill of the message from our Creator, its unlike any book I have ever read."

Prandaj them që është çështje këndvështrimi.
 
Jo vlla, nuk krijoj mendimet e mia me këndveshtrime të të tjerëve, opinione, propaganda teologjie, e Youtube.

T'i fusësh në një temë këta filozof me citime fetare duke i marrë si shembull, aq më keq akoma me riferime islame që janë vite dritë me larg se ajo e krishterë, duhet vertetë kurajo e fortë.
Po ti nuk e ke kuptuar pse jane futur ne nje teme atehere. Pikerisht per te ballafaquar kendveshtrimet ndryshe jo se ata kane kendveshtrim njesoj si ai fetari. Pra nese per nje filozof ndergjegja eshte produkt mendimi apo mjedisit qe na rrethon ne fe ndergjegja ka aspektin shpirteror si primar.
Njeriu opinionin e vet e nderton duke u bazuar ne studimet e meparshme se ndryshe nga do i dish te gjitha vete, cfare thote ky e ai dhe pastaj vete shkon aty ku gjendet me rehat shpirti ose mendja, ose dhe te dyja.

Sa per lidhjen; po cdo teme e mundshme lidhet me fene sidomos si kjo e mesipermja. (per mua e per te tjere)😁
 
Redaktimi i fundit:
A @Soulmind 🤗
Cartesio ka dalë nga shkollat e krelit dhe është helmuar nga kisha katolike.
Spinoza (hebre portogez) e ka mbajt gjatë mantelin e grisur nga thikat e bashkëkombësve të ti.

Që të dy janë themele të filozofisë moderne...jo më kot t'i kam ushqyer që ti lexosh.
Të dy ju përgjigjeshin akuzave si antifetar; po ç'keni që na sulmoni, ne nuk po bëjmë tjetër përveç se flasim mbi ekzistencën e hyjnisë mbrenda nesh....😇🤷

Natyrisht zëri i këtyre dilte jasht korit teologjik. Ky është fakti pse sulmoheshin.

PS. Mqs jeni amator yuotube. Keni qindra e mijra konferenca nga prof të ndryshëm....që ju ofrojnë gjërat llokum 👌
 
A @Soulmind 🤗
Cartesio ka dalë nga shkollat e krelit dhe është helmuar nga kisha katolike.
Spinoza (hebre portogez) e ka mbajt gjatë mantelin e grisur nga thikat e bashkëkombësve të ti.

Që të dy janë themele të filozofisë moderne...jo më kot t'i kam ushqyer që ti lexosh.
Të dy ju përgjigjeshin akuzave si antifetar; po ç'keni që na sulmoni, ne nuk po bëjmë tjetër përveç se flasim mbi ekzistencën e hyjnisë mbrenda nesh....😇🤷

Natyrisht zëri i këtyre dilte jasht korit teologjik. Ky është fakti pse sulmoheshin.

PS. Mqs jeni amator yuotube. Keni qindra e mijra konferenca nga prof të ndryshëm....që ju ofrojnë gjërat llokum 👌
Cartesion nuk e kam lexuar Laur, por do e lexoj kur te kem mundesi. Sa per perfundimin e tyre dhe c'ka bere kisha katolike nuk mbaj mend te kem qene dakort ndonjehere. Une solla fjale te Derguari me siper, jo vendime kishe apo isis-i. Kjo e para. Dhe reformat e ate c'ka Profeti solli (ne cdoo fushe) s'ka te krahasuar me themeluesit e filozofise moderne. Qe fundja fundit, c'bene filozofet? U vertiten per te gjetur kuptimin e njeriut ne kete bote.

p.s. Sa per amator yuotube, ti akademiku i famshem, (lol) t'ja thoje ndonje njeriu qe s'ka kapur ndonje liber me dore hajde de, por neve? Seriozisht e ke? :lol:

Nejseee.....
 
Cartesion nuk e kam lexuar Laur, por do e lexoj kur te kem mundesi. Sa per perfundimin e tyre dhe c'ka bere kisha katolike nuk mbaj mend te kem qene dakort ndonjehere. Une solla fjale te Derguari me siper, jo vendime kishe apo isis-i. Kjo e para. Dhe reformat e ate c'ka Profeti solli (ne cdoo fushe) s'ka te krahasuar me themeluesit e filozofise moderne. Qe fundja fundit, c'bene filozofet? U vertiten per te gjetur kuptimin e njeriut ne kete bote.

p.s. Sa per amator yuotube, ti akademiku i famshem, (lol) t'ja thoje ndonje njeriu qe s'ka kapur ndonje liber me dore hajde de, por neve? Seriozisht e ke? :lol:

Nejseee.....
"Unë nuk mund të mësoj askënd, unë vetëm ju ftoj të reflektoni"
thotë Sokrati para denimit me pirje helmi pse filozofonte jashtë klikës së kohës.

Vertetë e habitshme pse njeriu nuk mson kurr nga e kaluara....kaq potenziale është sistemi i teologëve fetar. Shtrydhëse truri për njerëzit saqë nuk tunden as para asnjë fakti logjik.

Dhe këtu mund të lidhemi me temën, e ndergjegjës.
"Cogito ergo sum"
Këto tre fjalë soul &co janë formulë. Zbethejeni 🤷

Ps. Kush është Dekartes që ke përmendur në temë Soul 🤔 ; "unë mendoj, ndaj jam"
Kjo frazë është e Cartesio pra. Pikërisht cogito ergo sum 😎
Me teologji nuk mendon dot. Sepse janë mendime llokume. Dogma

Ps 2 ngaqë më ktheni përgjigje gjithmonë me yuotube, librat pse i lexoni 🤪
 
Ndërgjegjësimin shumë pak persona e kan si virtyt me kohët që po vijnë.Egoizmi është bërë virtyti kyç,askush nuk shikon dot më përtej hundës së tij .Kemi shumë njerëz të guximshëm që guxojnë përtej normales,por për të arritur qëllimin e tyre shpesh e harrojnë ndërgjegjen e tyre dhe kthehen në bisha të pamëshirshme .
Jam e lumtur që mësimi i parë nga ime më ka qn pikërisht kjo që ka shkruar Neve më poshtë 🥰😇
Im At na mesoj dicka me shume dashuri dhe perkujdesje,si mua dhe vellezerve te mi.
Ndergjegjia eshte ajo,kur ti bie ne darke ,shtrine koken ne jastek,dhe ske asnje mendim qe te turturon ,se dicka bere keq,apo dikuj i hyre ne hak.
Prandaj te besh gjumin e qete, eshte qetesia e ndergjegjes se shpirtit.
Ruajeni kete si syte e ballit,jo per tjeret por per veten tuaj.
Mund te them qe ja kam respektuar deri ne kete faze te jetes,me perpikmeri keshillen.
Dhe per kete ndihem krenare ne shpirt!
 
Ps. Kush është Dekartes që ke përmendur në temë Soul 🤔 ; "unë mendoj, ndaj jam"
Kjo frazë është e Cartesio pra. Pikërisht cogito ergo sum 😎
Me teologji nuk mendon dot. Sepse janë mendime llokume. Dogma

Ps 2 ngaqë më ktheni përgjigje gjithmonë me yuotube, librat pse i lexoni 🤪

Jo ush po gomar, I njejti pra eshte por nuk i kam lexuar librat e tij te thash (se mbaj mend me ke sjell 1 liber te tij tek 1 teme).

Si ore qenka llokum e dogem feja je ne terezi? :D Llokum e merr ti qe degjon hoxhat e Kosoves me fragmente te shkeputur ketu e aty, por mjafton te futesh tek Libri i Kuranit dhe je zhyt ne nje oqean qe as 1 jete nuk te mjafton ta zberthesh. :D Filozofi, e shkence, e astronomi, e juristike, e ca te duash ti :D. Une nuk jam eskperte e asnje fushe vec asaj qe posedoj (arkitekture), madje as e fese. Une di aq sa me ka mjaftuar mua per te besuar, dhe ne fakt perdite mesoj dicka te re, POR, te kuptosh rrenjesisht fene, duhet dhe wisdom-i Hyjnor xhanem.

Me kujtove 1 diskutim me 1 shoqe doktoreshe. Me duket gjate specializimit nje profesor i saj i kishte thene: Une Kur'anin nuk e besoj se eshte Hyjnor sepse aty pershkruhet embrioni, e lindja e njeriut ne menyre perfekte dhe aty shoh vetem shkence te paster. Pra, nderkohe qe dikush nuk e pranon fene se thote une i besoj shkences, ai tjetri nuk e besonte sepse kishte gjetur vargje shume shkencore brenda. :D

Keshtu dhe puna jote. Ty te ishte tiposur ne koke qe te perjashtosh cdo gje po pati fjalen "fe".

🤗
 
Si ore qenka llokum e dogem feja je ne terezi? :D Llokum e merr ti qe degjon hoxhat e Kosoves me fragmente te shkeputur ketu e aty, por mjafton te futesh tek Libri i Kuranit dhe je zhyt ne nje oqean qe as 1 jete nuk te mjafton ta zberthesh. :D Filozofi, e shkence, e astronomi, e juristike, e ca te duash ti :D.

Me kujtove 1 diskutim me 1 shoqe doktoreshe. Me duket gjate specializimit nje profesor i saj i kishte thene: Une Kur'anin nuk e besoj se eshte Hyjnor sepse aty pershkruhet embrioni, e lindja e njeriut ne menyre perfekte dhe aty shoh vetem shkence te paster. Pra, nderkohe qe dikush nuk e pranon fene se thote une i besoj shkences, ai tjetri nuk e besonte sepse kishte gjetur vargje shume shkencore brenda. :D

Keshtu dhe puna jote. Ty te ishte tiposur ne koke qe te perjashtosh cdo gje po pati fjalen "fe".

🤗
Soul e nderuar, po zgjatem sepse edhe se nuk ndajme asgje nga kjo qeshtje fetare, gjithsesi me duhesh si ane e kundert se ndryshe do rrinte tema pa asnje koment. Dhe mendimet tona edhe pse kontraditore do rrinin te mbyllura ne kafken tone 😂
Keshtu qe vazhdojme 🤓

Thelloje domethenjen e fjales dogme, se nuk eshte basfemi. Islam e krishterimi etj jane besime dogmatike. Te bazuar mbi dogme, sepse nuk jane te demostrueshme manifestimet hyjnore. Duhet besosh dhe pike. Pa pyetur dhe pa menduar 🤔🤷 😎

Tek diskutimi shoqen tende. Beson ne kuran deshe te thuash..!?!

Kurani nuk shpiku asgje te re soul. Jane interpretimet qe i bejne qe ti pershtaten kohes dhe zhvillimit evolutiv te jetes sone. E njejta gje qe ben krishterimi me koncil here pas here. Ja pse kane jetegjatesi besimet...sepse teologet interpretojne te deshperuar non-stop qe te ecin me kohen 😎

Sa per besimin, une jam me besimtar se ju qe shpreheni. Mendimet e mia personale se si e qysh e ku besoj, nuk do e merrni vesh kurr. Sepse, a nuk eshte dicka eskluziviaht personae besimi 🤔 kshu; une mendoj, ndaj jam. Une dyshoj ne cdo gje, edhe ne ekzistencen time fizike, ne gjithcka reale e surreale, edhe ne driten e diellit. Dhe ta konfermoj qe dielli nuk ndricon.
Dhe kur une dyshoj, do thote qe po mendoj. Dhe kur mendoj do thote qe jam. E vetmia gje qe nuk mund te dyshojme, eshte qe ne po mendojme. Cogito ergo sum. Atehere, une jam.🤷 subjekt i te menduart. ....😊
Pak nga pak do dalim edhe tek ndergjegjia sepse e permende ne teme qe ka bazen tek mendimi..
 
kto kohe ndergjegja ime ka rene ne paqe me mua dhe cdo ndjesi
Nese me heret perplaseshim shume , tashme paqja eshte vendosur
skam arsye te kem ngarkesa apo perplasje me...
 
Qëndroj sa më larg njerëzve të pa ndërgjegjshëm, kështu që ndërgjegja ime nuk është sfiduar fare kohëve të fundit.
 
Shkalla me e larte e lartesimit te energjise njerzore,eshte te kthjellosh dhe pastrosh,te kultivosh dhe njohesh ndergjegjen tende.
 
Eshte mrekulli ne vete se si Zoti na paraqet te verteten permes mbrendesise sone. E kete mrekulli e shohin vetem ata qe i meshiron Zoti.
 
Ndergjegja, eshte ilaci qe Zoti i ka dhene gjithkujt te sheroje veset, te mos dale nga vetja dhe te mos gaboje, se gjithcka paguhet kesaj shkretetire jet.
 
Back
Top