MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!

Ju muslimanet jeni shum te zgjuar,,por vetem nuk doni,,cullakia esht natyrale,,pastertia e shpirtit ka te bej me hynit,,leckat dhe shamiat kan te bejn me kultin arabogabel
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!


Me vjen keq te them, por vertet sikur femrat shqiptare -askund ne bote nuk zhvishen.

Edhe italianet zhvishen, porse femrat shqiptare diqka teper. Nga Kosova diqka fiuuuu -teper jane.

Askush nuk i detyron te mbulohen sikur qe na porosit Feja, apo sikur qe edhe Merjemja ka qene e mbuluar, porse pak me pas vet njerezi -mos me dal ashtu. (me thoshte vellau para 1 viti: mos te dal askund esht me mir, sepse rruges spo mund ecim lirshem nga keto vajzat ne Kosov, edhe tregoi gjeresisht si dalin).

Edhe shteti duhet ti ndaloj, se aq te zhveshura, kjo esht çnderim populli. Ne nuk jemi ne kopshtin zologjik (si shtaza te zhveshur), por jemi ne kohen me te zhvilluar, ateher çesht kjo zhveshje e tepert e femrave. Le te vishen sepaku ne form normale, do te mjafton.

Jetesa nese shteti fillon te ndaloj veshjen e njerzve atehere le ti kthehemi diktatures, ishim mire ate here, visheshim te gjithe njesoj e jetonim te lumtur ........Ne nje injorance totale. Ndoshta kjo eshte e vetmja zgjidhje qe njerzit te rrinj te urte me nj-tj, te kemi miratimin e te tjereve, te mos cenojm ndjenjat e tyre te dobta me veshjen tone, te mos i indinjojm ne asnje menyre se ndryshe na piketojn si te pandershme.

Po keshtu duhet bere ne fakt. Duhet te jemi te ndershem per te tjeret duke tradhtuar e duke genjyer veten tone, lirin tone, sepse vetem keshtu te tjeret do ecin lirshem ne rruget e qytetit tone....Vetem keshtu nderi i popullit eshte i shpetuar dhe i larte.

Vetem keshtu behet :p

Jetesa duhet te theksoj dicka....Ke mendimin tend, mund ta mendosh si te duash sigurisht, por nese ne nje mendim ke fjal si : popull e me vjen keq vertet per femren shqipatare...Me lejo qe edhe un mund te te pergjigjem keshtu ketij mendimi te pergjithshem qe ti ke dhen. Asgje personale.
 
Redaktimi i fundit:

Endrra

VIP
V.I.P
Titulli: MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!

Nje ndodhi qe ka ndodh ne Kosove , ishte ora 8 e mengjesit , dhe ishte nje i huaj ( europian ) dhe nje shqiptar ne nje lokal per kafen e mengjesit dhe aty pran ishte nje shkoll dhe nxenesit ishin duke hy aty pastaj po i shef ai i huaji dhe po i thot atij shqiptarit tash jan kthyer nga diskotekat keto vajza ! ja ben ai shqiptari jo po ikin ne shkoll i thot ai keshtu lakuriq ne shkoll ! kjo gje nuk ndodh as tek ne ne europ !!


Ne kemi fillu me ja kalu europes.

Atehere eshte e vertet qe ne europe vishen me se normale,,,,Ne disko, dihet qe shkojne e defrejn per te terheq vemendjen ose per te ra ne sy.
Ama e mendoni nje gje se sa me shume ti mbyllesh te rinjt e te rejat aq me shume jepen pas kesaj forme si te thuash antiautoritare qe ka kundrejt fese, familjes.

Te qenurit "IN" ne vendin tone pasqyrohet ne veshjen pa shije te rinise. Qe do te thote vishen vend e pa vend me minifunde. Po te egzistoje liria te dalin dhe te shijojne jeten dhe pas shkolle si Tirane apo edhe Prishtin ,jam e mendimit qe nevoja per tu ekspozuar do te bije rapide. Ne kemi lind te shveshur,pra turpi lindi me vone... Mos te behemi me te zgjuar se Zoti se jane punet e tij...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!


Shihet qarte se keni keqkuptuar shum.


Shum kjart kam then ne shkrimin e pare ketu: Le te vishen normal siq duan, por Jo TEPER TE ZHVESHURA... Nese femrat vazhdojn teper te zhveshura -shteti duhet te ndermarr gjithsesi kunder Zhveshjes se tepert...

Krejt ne rregull esht...
Kaloni mir -ju mirkuptoj.

Jetesa nese shteti fillon te ndaloj veshjen e njerzve atehere le ti kthehemi diktatures, ishim mire ate here, visheshim te gjithe njesoj e jetonim te lumtur ........Ne nje injorance totale. Ndoshta kjo eshte e vetmja zgjidhje qe njerzit te rrinj te urte me nj-tj, te kemi miratimin e te tjereve, te mos cenojm ndjenjat e tyre te dobta me veshjen tone, te mos i indinjojm ne asnje menyre se ndryshe na piketojn si te pandershme.

Po keshtu duhet bere ne fakt. Duhet te jemi te ndershem per te tjeret duke tradhtuar e duke genjyer veten tone, lirin tone, sepse vetem keshtu te tjeret do ecin lirshem ne rruget e qytetit tone....Vetem keshtu nderi i popullit eshte i shpetuar dhe i larte.

Vetem keshtu behet :p

Jetesa duhet te theksoj dicka....Ke mendimin tend, mund ta mendosh si te duash sigurisht, por nese ne nje mendim ke fjal si : popull e me vjen keq vertet per femren shqipatare...Me lejo qe edhe un mund te te pergjigjem keshtu ketij mendimi te pergjithshem qe ti ke dhen. Asgje personale.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!


Shihet qarte se keni keqkuptuar shum.


Shum kjart kam then ne shkrimin e pare ketu: Le te vishen normal siq duan, por Jo TEPER TE ZHVESHURA... Nese femrat vazhdojn teper te zhveshura -shteti duhet te ndermarr gjithsesi kunder Zhveshjes se tepert...

Krejt ne rregull esht...
Kaloni mir -ju mirkuptoj.

Po kush eshte peshorja e nje veshje normale nga ajo anormale?? kush eshte kandari qe shteti duhet te marre per ta ndare normalen nga jo anormalja??

nje kanatjere me pantallona te shkurtra kunder nje bluze me menge e pantallona te gjata????
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!

ti goce e lexon veten ? edhe thua 'le te vishen si te duan' dhe i shton nje 'por' mbrapa
dhe prape kembengul qe shteti duhet te marri masa LOL me knaqe

dhe hey, c'jane kto shkronja te medha, na trembet mi :p
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: MINIFUNDI - ''Emancipimi'' i femrave të shek. XXI!

Nje ndodhi qe ka ndodh ne Kosove , ishte ora 8 e mengjesit , dhe ishte nje i huaj ( europian ) dhe nje shqiptar ne nje lokal per kafen e mengjesit dhe aty pran ishte nje shkoll dhe nxenesit ishin duke hy aty pastaj po i shef ai i huaji dhe po i thot atij shqiptarit tash jan kthyer nga diskotekat keto vajza ! ja ben ai shqiptari jo po ikin ne shkoll i thot ai keshtu lakuriq ne shkoll ! kjo gje nuk ndodh as tek ne ne europ !!


Ne kemi fillu me ja kalu europes.


Ado,ketu nuk eshte problem veshja por veshja e institucionit...Me kete dua te them qe ka faj shkolla qe ska vendos uniforme,ka faj Ministria e Arsimit qe ska vene rregulla baze,e keta rregulla duhet vene qe nga drejtori/drejtoresha,mesuesja etj etj...Keta vihen e rradhe te pare per respekt te institucionit qe perfaqesojne,pra ne shkolle te vihet me nje uniforme perkatese eshte dhe me etike kjo gje eshte dhe edukate me vete,pastaj se si vishen pasi dalin nga shkolla eshte nje zgjedhje dhe veprim vetjak e gjithsecilit...Kujt i pelqen mini ta veshi,kujt si pelqen mos ta veshi,mos te harrrojme se veshja se ben njeriun:)...
 

Desa

Felix Culpa
S/M
Njeriu sheh me tru jo me sy. Ndaj përballë trurit të “uritur” as maxi fundi e as ferexheja nuk të “shpëton” 🙄
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Keto temat e minifundeve, e me the te thash, kane qene si te flasesh per Marsin kur akoma nuk njeh token ku shkel cdo dite!
Ka qene forum i cudirave. ^_^
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Veshja eshte e lire, cdo kush duhet te vishet si ndihet rehat.
 

Jetmira

V.I.P
Nuk mendoj se një minifund flet për karakterin e femrës.
E sidomos për,:"ndershmërinë e saj".
Unë kur isha e vogël nuk vishesha kështu,pas 20 fillova të vishesha si femër.
Madje më thonë të shpisë mirë që fillove duke i zbuluar shalët,por kur do i mbulosh😋😋
 
Kete teme e kam hapur para 10 viteve, por fatkeqesisht "emancipimi" i femrave vetem se eshte rritur.
Emanicipimi nuk ka te ndalur edhe tek nje pjese e femrave qe pretendojne qe jane te udhezuara, te cilat nuk perfillin asnje rregulle te sheriatit ne veshjen dhe moralin e tyre, te cilat mjaftohen vetem me nje mbulese ne koke dhe mendojne qe jane ne rrugen e duhur.
Zoti i udhezofte te dy grupet e femrave, dhe po ashtu ne meshkujt qe jemi pergjegjesit kryesor per gjendjen e tyre te besimit.
 
Top