Mediat e huaja jehonë qeverisë së re: Zaevi mori pushtetin pas premtimit për zyrtariz

legjenda

Tetova
Gjashtë muaj pas zgjedhjeve Maqedonia me qeveri të re”, “Maqedonia voton qeverinë e re”, “Gruevski humbet pushtetin pas rreth dhjetë vjetësh” janë disa nga titujt e media ndërkombëtare për zhvillimin e mbrëmshëm në parlamentin e Maqedonisë, shkruan “Bota sot”.

“Maqedonia krijoi qeverinë duke i dhënë fund bllokimit të gjatë nga pushteti i deridjeshëm. Kryeministri Zoran Zaev sëbashku me partitë shqiptare kërkon integrimin e shpejtë të vendit në NATO dhe BE,” shkruan BBC.

“Zaevi mori qeverinë si pasojë e premtimit për të zyrtarizuar gjuhën shqipe,” shkruan media gjermane Deutschlandfunk. “Qeveria e ardhshme ka shumicë prej 62 nga 120 ulëset e parlamentit.”/Bota sot
auto_51496309053.jpg
 
Top