• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Lidhjet shpirterore 💫

E keni provuar ndonjeher?

  • Po

  • Jo

  • Kur jam tap

  • Nuk besoj ne kto gjera


Results are only viewable after voting.
Disa i quajne perkedhelje mes shpirtrave kurse te tjere tregojne per nje magnet midis tyre.
Po flasim per ato ndjesi qe nuk kan nje pershkrim racional te thjeshte dhe qe ndonjehere mund te ndihen midis disa personave.
Lidhjet shpirterore jan te veshtira per tu lexuar, por te gjitha kane kuptim te thelle.
Ata na drejtojne me te vertete ne zgjedhjen e duhur dhe gjithcka qe shprehim me ate person,
rrjedh ne dickaje te jashtzakonshme, dicka jashte raportit miqesor.

Kjo lloj lidhjeje shpirterore e thelle nuk ndodh shpesh dhe ndonjehere nuk eshte e lente te deshifrohen shenjat qe na paralajmerojne per kete mundesi.
ba1aca2fc80472c003991e01b43e7d18.gif


Njerezit e tille jane te destinuar te kene nje lidhje te vecante, qe nuk percaktohet lehtesisht si miqesi apo dashuri. Eshte nje lidhje qe kapercen keto kategori.

Keto jan shenjat qe mund te na ndihmojne ti njohim ato:
1. Ndihet sikur e keni njohur njeri-tjetrin per nje kohe te gjate.
Takoheni me dike dhe kuptoni qe ai takim nuk eshte i ri, sikur njihja ka nje date antike. Skicat nuk jan te lehta per tu deshifruar ne momentin qe shfaqen por ndjehet nje afersi e brendshme unike.

2. Mund te bisedoni me njeri tjetrin dhe pa biseduar.
Mund te heshtni dhe te degjoni nje forme tjeter te dialogut, ndryshe nga menyra e te komunikuarit me te cilen jeni mesuar dhe me kalimin e kohes kuptoni qe eshte dicka reale dhe jo thjesht loje apo fantazi.

3.Ndiheni vetvetja.
Nje marredhenie si kjo nuk e njeh gjykimin apo aprovimin sic jemi mesuar ta jetojme ate cdo dite nga format me te ndryshme.
Prandaj arrini te prekni ndjenja qe nuk keni perjetuar kurre me pare.

4. Bisedat jan te pandalshme.
Sapo fillon kontakti, kjo vazhdon dhe me kalimin e kohes.
Asgje mund te nderprese kete dialog dhe bashkim.
Kthehet ne nje dialog qe karakterizohet nga momente me intensive dhe te tjera jo te forta, por pa u nderprere.

5. Ndiheni te sigurt
Ky person eshte dikush me te cilin sje ndjere kurr i pakendshem. Nuk ka konkurrece, nervozizem apo frike. Sic u tha dhe me lare, asnje gjykim por vetem krahasim, keshilla dhe ndarje opinionesh.

6. Keni ndjenja te ngjashme.
Pamje te botes, menyra e te kuptuarit te jetes, qendrimet qe kane te bejne me thellesine e nje personi.
Quajeni ate shpirt apo si te doni por ajo qe ka rendesi eshte afiniteti i thelle qe ndjehet.

A keni perjetuar nje situate si kjo?
 
2 her dhe te ngjashme.
Njera eshte bjondja ime qe citoj gjithandej neper Fv me te cilen kam ket lidhje prej 10 vitesh. S'eshte miqesi... s'eshte dashuri. Eshte dicka qe shkon vertet pertej ktyre kategori.
Tjetra eshte e fresket dhe me e forte... akoma po tentoj te kuptoj si eshte e mundur ne ket form. Pothuajse e frikshme por frik skam
 

Chupachups

Vajza 🍭
Staf në FV.AL
2 her dhe te ngjashme.
Njera eshte bjondja ime qe citoj gjithandej neper Fv me te cilen kam ket lidhje prej 10 vitesh. S'eshte miqesi... s'eshte dashuri. Eshte dicka qe shkon vertet pertej ktyre kategori.
Tjetra eshte e fresket dhe me e forte... akoma po tentoj te kuptoj si eshte e mundur ne ket form. Pothuajse e frikshme por frik skam
Tjetra mos jem un 😂😂
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVer
Po e kam perjetu dicka te tille.me dukej sikur kisha nje jete qe e njihja.mezi prisja te flisja me te per cdo gje.me te nuk kisha turp as te qaja as te qeshja.as te thoja gjera koti .u be pjese e shpirtit tim
Keto perjetoja une . Mendoj se e njejta lidhje ishte dhe per te
 

Frank

Play!
Interesante si teme Edhe pse vete personalisht nuk besoj ne keto gjera ama nje mendim e kam: Çfare zhgenjimi do ishte sikur kjo “ndjesi” te ishte e nje-kahshme dmth vetem ne nje drejtim.
Nese do merrej vesh dhe e sigurt qe nje dite do merret, mund te imagjinoj vete-shkaterrimin dhe paqe sdo mund te gjeje personi nga ky fakt.
Analizova vetem rastin kur njeri drejtim nuk funksionon ashtu siç duhet e pretendohet, le te mos flasim pastaj per nje “tallje” te mundshme apo kapriço momentale.
Pasojat kuptojini vete.
 

Mogli

Its not here
Ineteresante si teme Edhe pse vete personalisht nuk besoj ne keto gjera ama nje mendim e kam: Çfare zhgenjimi do ishte sikur kjo “ndjesi” te ishte e nje-kahshme dmth vetem ne nje drejtim.
Nese do merrej vesh dhe e sigurt qe nje dite do merret, mund te imagjinoj vete-shkaterrimin dhe paqe sdo mund te gjeje personi nga ky fakt.
Analizova vetem rastin kur njeri drejtim nuk funksionon ashtu siç duhet e pretendohet, le te mos flasim pastaj per nje “tallje” te mundshme apo kapriço momentale.
Pasojat kuptojini vete.
Pash zote ca lyp te kjo teme mor njeri i pashpirte qe nvend zemren tka vu zoti 1 gur e ne vend ndjenjave guraleca tvegjel ahhahahaha
 

Frank

Play!
Pash zote ca lyp te kjo teme mor njeri i pashpirte qe nvend zemren tka vu zoti 1 gur e ne vend ndjenjave guraleca tvegjel ahhahahaha
Me ler mor se desha me bo cik si romantique dhe keshillues zemrash te vetmuara🤪🤪🤪
Ndonjehere me duket vetja si Kuksian dhe nisem ti kushtoj statuse dashurie e ta mbaj nder duar por pastaj vi ne vete dhe kthehem pas.😂😂😂
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Po kapem vetem tek pika e pare. Ne aspektin fetar Islam, pa dashur ti jap kahje fetare mos me keqkuptoni, sepse nuk eshte ky qellimi, ka te beje me boten e shpirterave. Shpirti yt dhe i atij personit qe e tregon pika e pare, kane qene se bashku ne boten e shpirterave, akoma pa u futur ne trupat tone.

A kam takuar njerez te tille? Po! Madje disa here por, jo te kem lidhje aq te forte me pastaj, sic ceket ne pikat tjera te kesaj teme.
 
Top