Kur “paraja lëviz botën”, ura historike e Roterdam do çmontohet vetëm për jahtin gjigand të Jeff Bezos

Kur “paraja lëviz botën”, ura historike e Roterdam do çmontohet vetëm për jahtin gjigand të Jeff Bezos​

1644074069837.png

Shprehja “paraja lëviz botën” po merr gjithmonë e më shumë kuptim në kohën ku ne jetojmë.

Së fundmi, një urë historike çeliku në qytetin holandez të Roterdamit do të çmontohet pjesërisht për të lejuar kalimin e një superjahti të ndërtuar për themeluesin e Amazon, Jeff Bezos.

Jahti gjigant i Bezos, 430 milionë euro (485 milionë dollarë) është shumë i madh për urën ikonike Koningshaven, e cila daton nga viti 1878 dhe u rindërtua pasi u bombardua nga nazistët në vitin 1940 gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kantieri i anijeve që ndërton në Alblasserdam, afër Roterdamit, i ka kërkuar këshillit lokal që të heqë pjesën qendrore të urës në mënyrë që jahti të mund të kalojë.

"Kjo është e vetmja rrugë për nxjerrë jahtin në det," tha një zëdhënës i kryetarit të bashkisë së Roterdamit për AFP, duke shtuar se pronari i Amazon do të paguajë faturën për operacionin.

Vendimi ka zemëruar holandezët, pasi këshilli lokal premtoi pas një rinovimi të kryer në 2017 se nuk do ta çmontonte më urën, e njohur si "De Hef".
Kryebashkiaku theksoi përfitimet ekonomike dhe vendet e punës të krijuara nga ndërtimi i varkës, por premtoi se ura do të rindërtohet në formën e saj aktuale.

b.G. shqip

 
  • Më pëlqen
Reactions: NGU
Top