Krijimet letrare~Gusht~2023

Krijimet letrare~Gusht~2023


 • Totali i votuesve
  35
 • Poll closed .
Pershendetje te nderuarit e mi!
Ja ku jemi perseri sebashku me konkursin e rradhes per muajin Gusht!
Tema e muajit ishte;


Gusht -Dashuri në Bregdet,Temë e lirë.


1-"Te dua jete"


Lindi edhe kjo dite plote diell,qendroj e heshtur e qeshur perball asaj qe syte e mi shohin.
E dua kete mengjes te ri,e dua gjithcka qe eshte dhe egiston.
E di?
Mendimet ecin drejte ndjesive,e me perkundin bute,ndihem si femije ndihem e gjalle.
Kam menduar te shkruaj shpesh copeza fjalesh te mbledhura diku,por pastaj e perditshmja me rremben dhe une thjesht shijoj momentin.
Dua ti shkruaj gjithckaje,e jam e hapur per ta bere kete.
Me pelqen ky moment qe po jetoj,e tashmja ime,e vetmja dite qe me perket
Nje dite mes shume te tjerash do ta gjeje veten te ulur perball meje,e nuk do gjeje te mete ne asgje.
Kjo ere e lehte me perkedhel fytyren e me bene te mendoj se sa bukur eshte te perjetosh ndjesi,ne lekure e me thelle brenda saj.
Hej jete faleminderit qe me zgjodhe mua per ta bashkejetuar kete eksperience te vecante se bashku. Te dua ty dhe veten,e dua gjithcka qe brenda zemres pulson.


2-My love

Si ky diell me rreze të zjarrta,
e shkëlqim verbues
që digjet për vete,
e një ditë do të venitet
për ta ngrohur botën
ku gjithçka përpëlitet
Është dashuria e pafundme
që unë kam për ty,
e zjarrtë, përvëluese,
por që mua më bënë shkrumb e hi

Si këto dallgë-deti
që përplasin bregun fort
Si pastërtia e ujit të kripur
që të lejon të shohësh poshtë
ku shikon gjallërinë,
jetën në tokë të detit
Kështu është dhe malli im
për një dashuri tjetër
Më përplas ashpër në një sfond të djegur
shpirtin ma bën të tejdukshëm
ku mund të shohësh gjithçka
edhe vuajtjet e zemrës
së përmalluar që s’bën za

Sikur kjo rërë e shtruar
që njerëz e shkelin, e s’e vlerësojnë
Si ngrohtësia që ajo ruan
kur dielli perëndon
Në po aq njësi
sa kjo rërë kokrriza numëron
Është ky përmallim
që asnjëherë nuk agon
Edhe kur shpirti
trupin ta ketë braktisur
porsi kjo rërë, edhe ky mall
do ta ruajë ngrohtësinë
e kësaj zemre të krisur3-Ashik

Ate nate qe rram te ashikuar
Ne mengjes i njejti diell
lekuren na ka ndricuar...

Nje cop reze te binte
ne pjesen e fytyres
Ma dogji malli per ate ndjenje
dhe nje here per ta shijuar.


4-"Nje shoqeri si e jona"

Nuk qenka e lehte te shkruash
per nje ndjesi te tille.
Per nje shoqeri
qe eshte me shume se ndjesi.
Per nje enderr qe kilometrat fizike
i vendos ne harrese
dhe i zeron ne nje perqafim.
Per nje bisede qe shkrihet ne tinguj zerash
e nderthurje qeshjesh pa mbarim.
Ne xhepin e brendshem te xhaketes
te anês se majte,
me shoqeron cdo dite,
sikur hija ne nje dite diellore pa mbarim.
Nuk qenka e lehte te shkruash
per nje ndjesi te tille,
e cila te ben t'permallohesh
edhe duke qene prane.
Eshte me shume se ndjesi,
eshte si nje magji...


5-Jete.

Dyerve te jetes endemi si lysar,
Pak dashuri,miresi dhe paqe,
hap pas hapi behemi si pishtar.
E kur errsira bjen bute mbi ne,
lutjet drejte zotit i bejme si kope.

E ti njeri i brishte e plote enderrime,
shpesh bie preh e shportes se lakmis.
Parimet harron ne pragun e vetmise.
Lenduar ne te qarat e jetes kthesh perseri,
ne kerkim te vetvetes.

Provon zilin dhe lakmin,
flet per te miren dhe miresin,
endesh perseri dyrve te jetes ,
derisa librin tend mbush...
me anekdodat e jetes.


Nevi ,ju falenderon perzemersisht per dergimet tuaja! 🤗
Votoj Ashikun se gjynah
 
O @Meloo hajde kafshoje pak kete palo ish gru 😂
hahahahahahhahahahaha,plasje.
@Meloo xhan nevi xhann.
Valentines Day Love GIF
 
Nuk paske shpirt kursimtare !
Flm ! Naten !!!!!!!!!!!!!!
Per tyyyyyyyyyyyyyyy fareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
klm natennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn \
truu peshkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
 
Per tyyyyyyyyyyyyyyy fareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
klm natennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn \
truu peshkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Ouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu....bum
 
Per tyyyyyyyyyyyyyyy fareeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
klm natennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn \
truu peshkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
pse nuk e cove ne konkurs kete.
paska dale 1 strofe.
do fitoje 😋😋
 
@Lindiiii kemi hapur konkursin e muajit.
Do ishte kenaqesi ,nese do shpenzoje pak nga minutat e tu keto,per nje lexim dhe pse jo dhe nje vote ndaj krijimit te preferuar!
 
hajde votim hajde 😍😍
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top