Keshila per PC!

Alchohole

Moderator!
-Ketu kemi disa keshilla per PC.Keto rrisin shpejtesin e kompjuterit,heqin ngarkesa te panevojshme nga kompjuteri te cila duhen fshire.Ja edhe keto metoda:

1)Temp Files
-Keto jane sikur viruse te vogla te cilet ngadalsojne PC poashtu edhe downlodimin.Ato shtohen automatikisht pas qdo isntalimi te programit,downlodimi apo kur vizitojme nje web faqe.
*Start>>Run>>%temp%
*Fshijme te gjithe fajlat pra delete.Disa fajla nganjhere nuk ben te fshihen sepse ende jane ne procedur kshtuqe ato i leme.

2)Cookies Files
-Keto jane perafersisht te njejta sikur TEMP FILES.Edhe keto duhet fshire,jane file te panevojshem:
*Start>>Run>>Cookies
*Fshijme te gjithe fajlat pra delete,perveqse nje file i cili quhet INDEX ai nuk ben te fshihet ate e leme ashtu.

3)SCU (system configuration utillity)
-Ky eshte vend ku shume ngarkohet PC.Pse?Per arsye se ketu te gjitha programet jane te aktivizuara pra sapo te ndizet PC menjhere programet aktivizohen gje qe e ngadalson proceduren e kompjuterit.Keshtuqe eshte mire qe vetem programet me rendesi te madhe te aktivizohen si psh: System 32,Anti-Virus etj.
*Start>>Run>>Msconfig
*Shkojme tek menyja Startup
*Heqim niket tek ato file te cilet nuk na duhet te aktivizohen
*Ok >>>Restart

4)History of IE(internet Explorer)
-Faqet qe vizitojme qdo dite te gjitha ruhen.Gje e panevojshme.Shkojme ti qelyjme te mos ngarkojne PC kot:
*Hapim IE
*Klikojme tek ikona History
*Me pas shfaqet dritarja ku jane gjitha faqet qe jane vizituar gjate 2 javeve te kaluara,pardje,dje etj.Te gjitha i fshijme me nje klikim te djatht dhe delete.Punuar e gjitha nga:Alchohole
 
Kam një pyetje por nuk dija ku ta postoja dhe po e bëj këtu
Atëherë, a mundet që dikush mund të na hyjë në pc tona dhe të shohi gjithcka që kemi personale?
Nëse po cfarë duhet bërë që mos të ndodhi?
Si ka mundësi nëse përgjigja do jetë po, të hyjnë në pc e tjetrit, abonimi në një linjë interneti a nuk merr përsipër privatësinë e klientëve të saj?
Ju flm për përgjigjet që do jepni
 
Me sa di une ka nje virus i cili nqs te instalohet ne pc, aji qe ta ka derguar shef gjithcka shtyp ti ne tastjere....

Pastaj ka dhe programe te cilat nqs te njofin ip dhe ca te dhena te tjera mund te te shofin descktopin( dhe ca ben) dhe ca ke ne pc


Keshilla me e mire eshte nje ANTIVIRUS i mire...dhe mos mer file e dokumente nga njerez te cilet nuk i njef...sepse me nje foto mund te bashkangjisi nje virus....
 
Me sa di une ka nje virus i cili nqs te instalohet ne pc, aji qe ta ka derguar shef gjithcka shtyp ti ne tastjere....

Pastaj ka dhe programe te cilat nqs te njofin ip dhe ca te dhena te tjera mund te te shofin descktopin( dhe ca ben) dhe ca ke ne pc


Keshilla me e mire eshte nje ANTIVIRUS i mire...dhe mos mer file e dokumente nga njerez te cilet nuk i njef...sepse me nje foto mund te bashkangjisi nje virus....

Eshte program ai teamviwer po ta diti Ip dhe passwordin mund te hyje te beje cte doje ne pc tende..:)
 
Po instaloje ti ate programin teamviwer ne pc se une e kam pastaj kur ta hapesh ate programin do te dale id dhe paswordi i pc tende..Mi jep mua edhe do ta shikosh mousin qe te leviz vete :D
 
Une perdor Linux. GJithsesi flm. ;)
 
Зngjεll;166970 said:
Kam një pyetje por nuk dija ku ta postoja dhe po e bëj këtu
Atëherë, a mundet që dikush mund të na hyjë në pc tona dhe të shohi gjithcka që kemi personale?
Nëse po cfarë duhet bërë që mos të ndodhi?
Si ka mundësi nëse përgjigja do jetë po, të hyjnë në pc e tjetrit, abonimi në një linjë interneti a nuk merr përsipër privatësinë e klientëve të saj?
Ju flm për përgjigjet që do jepni

-Hakeret mund te futen ne PC tende pa deshiren tende.Kjo ndodh nepermjet IP.Per te anashkaluar kete problem egzistojne disa program qe mund te ndihmojne sadopak.Mirepo nese hakeri eshte shume i forte mund tju dale ball edhe ketyre programeve.Jane programet si psh.
1)Antivirusi
2)ZoneAlarm qe ju tregon nese dikush futet ne PC tende,keshtu ju jeni ne dijeni per kete problem.
3)HideIP qe mshefe IP tende nga te tjeret.
Ka edhe programe tjera por keto me kryesore.Mirepo thash se disa hakera mund tju dalin balle edhe ketyre programeve.

Ska gje.je i mirepritur per qdo pytje do mundohem ti pergjigjem.Kalo xix.
 
Pasi qe eshte fjala per TeamViwer po tregoj se qfare perdoret ky program.Ky program kur instalohet ne PC tende del ID dhe PAsswordi i PC tende qe behen automatikisht nga programi.Ky program mund te perdoret kur psh. ke nje problem ne PC tende dhe nuk di te rregullosh,atehere vetem me tregon mua ID dhe une futem ne PC tende dhe e rregulloj kete problem.Pra ky Program nuk eshte per hakera por eshte per te rregulluar apo ndihmuar ndonje person qe ka probleme.Kur personi futet ne PC tende me pas miu leviz vete ne ekran dhe ju e shiqoni deri sa rregullohet problemi.Kur kryhet e gjithe puna vetem ristartohet apo preket X dhe qdo gje ne rregull.
PS. kjo metode duhet te kete patjeter Internet.Dhe nje keshille nga une:kete program perdoreni vetem nese keni njerez te besuar.
Sdi sa isha i kjart per kete problem.Per qdo pakjartesi tjeter,do mundohme ti pergjigjem.
 
Pe: Keshila per PC!

50 mënyra për të mbrojtur PC-në tuaj !

1. Defragment kompjuterin tuaj hard disk duke përdorur mjete të lirë si SmartDefrag.

2. Ju duhet gjithashtu të defragment tuaj Windows pagefile dhe regjistrit.

3. Clean up hard drive disk hapësirë duke u ndërmarrë nga përkohshëm fotografi, e ricikloj bin, letargji dhe më shumë. Ju mund të përdorë gjithashtu edhe si një mjet TreeSize për të përcaktuar se çfarë është duke mbajtur deri në hapësirën tuaj hard drive.

4. Load up Windows duke përdorur më të shpejtë për fillimin e Delayer, një program falas që do të përshpejtojë procesin e boot nga Windows kohën e vonon fillimin e programeve.

5. Duke folur për fillimin e programeve, shumica e tyre janë të padobishme dhe të mund të kthyer off. Përdorni MSCONFIG e shërbimeve të çaktivizoni për fillimin e programeve.

6. By default, madhësia e paging skedë është e kontrolluar nga Windows, e cila mund të shkaktojë defragmentation. Gjithashtu, paging fotografi duhet të jetë në një hard drive të ndryshme apo ndarje se boot partition. Read here mbi rregullat paging file më të mirë për performancën.

7. Në Windows XP dhe Vista, Windows Kërkoni Indexing shërbim është kthyer në lokale e vështirë për të gjithë drives. Turning off Indexing është një mënyrë të thjeshtë për të rritur performancën.

8. Nëse ju nuk e kujdesit për të gjitha efektet vizuale dekorativ në Windows, ju mund të tyre nga ana e tyre do të Performance Options.

9. Ju mund të zgjedh të Windows boot kohë të lirë duke përdorur një program të quajtur Bootvis nga Microsoft.

10. Clean tuaj largimin nga regjistri shkurtoret prishur, zhdukur DLLs përbashkët, të pavlefshme shtigje të pavlefshme installer referenca dhe më shumë. Lexoni rreth 10 të lirë dhe më të mirë të regjistrit pastrues.

11. Një nga arsyet kryesore përse janë të ngadalta për PC është për shkak të Spyware. Ka shumë programe për të hequr Spyware përfshirë Ad-i dijshëm, gjigandi Antispyware, SUPERAntiSpyware, dhe më shumë.

12. Nëse keni një infeksion Spyware thellë se është shumë e vështirë për të hequr, ju mund të përdorni për të hequr HijackThis Spyware.

13. Hiq i padëshiruar para-instaluar software (aka vjeturina software) nga PC tuaj të re duke përdorur Decrapifier PC.

14. Disable Windows shërbimeve të panevojshme, settings, dhe programet që ngadalësojnë kompjuterin tuaj.

15. Shkul shkul Windows XP dhe Windows Vista settings përdorni falas programe

16. Disable UAC (User Account Control) në Windows Vista

17. Shkulje your mouse settings në mënyrë që ju mund të kopjoni dhe ngjisni më të shpejtë, shkoni më të shpejtë, ndërsa shfletimin navigo shpejt dhe më shumë. Lexo këtu për të mësuar se si të shkulje your mouse.

18. Fshije përkohshëm dhe të papërdorur fotografi në kompjuterin tuaj duke përdorur një program falas si CCleaner. Ai gjithashtu mund të rregullojmë çështjet tuaja me regjistër.

19. Fshi historinë e shfletimit tuaj të Internetit, të përkohshëm të Internetit fotografi, cookies për të liruar disk space.

20. Clean e Windows prefetch folder për të përmirësuar performancen.

21. اaktivizo të XP boot logo për të shpejtuar Windows boot kohë.

22. Ulja e numrit të fonts që kompjuteri juaj ka të ngarkesës deri në fillimin.

23. Forca të Windows çngarkoj DLLs nga kujtesa të lirë deri RAM.

24. Run DOS programe në kujtesën e hapësirave të veçanta për ecurinë më të mirë.

25. Turn off sistem rikthyer vetëm nëse ju rregullisht Windows machine backup tuaj nga palë të treta, duke përdorur software.

26. Leviz ose të ndryshojë vendndodhjen e mia Dokumentet dosjen tuaj në mënyrë që ajo është në një ndarje të veçantë apo e vështirë drive.

27. Turn off default disk monitoron performancën në Windows XP për të rritur performancën.

28. Speed up boot paaftësi nga koha e papërdorur në portet tuaj Windows machine.

29. Përdor Procesit lak për të shpejtuar kompjuterin tuaj duke e lejuar atë për të siguruar se askush nuk mund krejtësisht procesin e kapë CPU.

30. Bëni icons duken më të shpejtë ndërsa në shfletimin e mia Computer kërko nga paaftësi për fotografi dhe printera rrjeti.

31. Speed up browsing i fotove dhe Video në Windows Vista me paaftësi të Vista Thumbnails cache.

32. Edit the right-click context menu në Windows XP dhe Vista dhe hiqni sende të panevojshme për të rritur shpejtësinë ekranit.

33. Përdorni Windows Performance Toolkit gjurme dhe shkrimet e për të shpejtuar Windows boot kohë.

34. Speed up your internet nga shfletimi me një mjet të jashtëm DNS server si OpenDNS.

35. Permiresimi i performances Vista duke përdorur ReadyBoost, një funksion të ri, ku Vista mund të përdorni të lirë në hapësirën tuaj USB drive si një mekanizëm caching.

36. Nëse keni një lidhje të ngadalshme në Internet, ju mund te kerkoni faqet e rrjetit duke përdorur një shërbim më të shpejtë të quajtur Finch, i cili në atë converts thjeshtë teksti.

37. Përdor Vista Optimizer Shërbimet për të çaktivizoni të panevojshme në shërbimet Vista sigurtë.

38. Gjithashtu, shikoni listën e mia web accelerators, të cilat janë programet që të përpiqet të prefetch dhe cache faqet që janë duke shkuar për të vizituar.

39. Speed up Mozilla Firefox tweaking nga cilësimet e konfigurimit dhe duke instaluar një add-on quajtur FasterFox.

40. Mëso se si të ndërtojnë kompjuterin tuaj, me pjesët më të shpejtë dhe më të mira "hardware".

41. Përdorni një program të quajtur TeraCopy për të shpejtuar kopjimi fotografi në Windows XP dhe Vista.

42. Disable automatic Last Access kohë për të shpejtuar Windows XP.

43. Shpejtësia e deri në Vista Start Menu nga piraterie e MenuShowDelay kyç në regjistër.

44. Rritja e FileSystem memorie cache në Vista të përdorin një sistem me një sasi të madhe RAM.

45. Install RAM më shumë nëse ju jeni të running XP me më pak se 512 MB me Vista ose më pak se 1 GB të RAM.

46. Mbyllen XP duke reduktuar më të shpejtë të presë kohë për të vrarë hung applications.

47. Sigurohuni që ju keni përzgjedhur "më të mira për të përshtatur performance" mbi Performance tab në Sistemin Properties.

48. Nëse jeni reinstalling Windows, sigurohuni që ju tuaj partition hard drives korrekte për të maksimizuar performancën.

49. Përdor Altiris software virtualization të instaloni të gjitha programet e juaj në një shtresë virtuale se nuk ndikon në sistemin e regjistrit ose fotografi.

50. Krijo dhe instalim virtual machines falas dhe të instalojë vjeturina program, games, etc virtuale makinave në vend që të presë të sistemit operativ. Kontrollo e diela openxVM.
 
Titulli: Keshila per PC!

*MasterR

Edhe Dicka tjeter, GOOGLE TRANSLATE NUK E PERKTHEN ASHTU SI DUHET.
Bej ndonje perkthim me te hajrit.

Faleminderit
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Bëju.

  Votat: 11 40.7%
 • 2-Ankth mesnate.

  Votat: 3 11.1%
 • 3-Të dua ty.

  Votat: 8 29.6%
 • 4-Nje kujtim.

  Votat: 5 18.5%
Back
Top