Këngëtari britanik Jusuf Islam (Cat Stevens)

Këngëtari britanik Jusuf Islam (Cat Stevens) në njërën prej vizitave të bëra në Turqi, një gazetarë turk, laik properendimore, i bën një pyetje ngacmuese:

"Si i ri ju kam pasur idol të madh,
pastaj ju hytë në fenë Islame!
Çfarë do të thoshit për martesat me katër gra?!
Ju si një artist dhe intelektual perendimor, si e kuptoni këtë ajet Kuranor?"

Jusuf Islami i përgjigjet:

Ju thoni që ma njihni biografinë time, para se të hyja në islam!
Përse nuk ma bëtë pyetjën, sa gra i kam pasur para se të bëhesha musliman?!
Ndoshta prej atyre grave kam edhe femijë, që nuk i njoh!
Dhe unë duke jetuar në një jetë të shfrenuar në ... ,alkool, droge e në poshtërsite e pafundme, për ju paskem qenë idol?!
Tash unë jam i martuar me një grua,
dhe nuk mendoj ta marrë një grua tjetër.
Nëse Islami u jap mundesine muslimanëve të martohen me katër gra, në te njejtën kohë i detyron ata që të përkujdesën në mënyrë të barabartë
me to.
Dhe të kujdesen për fëmijët që do lindin nga këto martesa.
Kurse burrat në perendim nuk kanë asnjë përgjegjësi për fëmijët që lindin nga martesat jashtëligjore.
Dhe shumë baba e fëmije largohen
nga kjo botë, pa e njohur njëri- tjetrin!
A ka nevojë për sqarim të ajetit Kuranor, a mjaftojne këto që i thashë deri tash???

Gazetari: Jo, nuk ka , ju faleminderit!

Nga boshnjakishtja:N.Abdurrahmani
 

Attachments

  • FB_IMG_1655866226711.jpg
    FB_IMG_1655866226711.jpg
    31.3 KB · Shikime: 2
Të merrte burri im 4 gra 🙄,do merrja dhe unë 4 burra dhe shtonim lagjen 🤣
E sigurt që burrat dhe grat që do merrnim do plekseshin me njëri tjetrin ,e do plaste orgjia 🤣....apo nuk lejohen kështu replikash te qo tema 😁?!

Sorry nëse jo,por e di ti Cen ,djalli vet jam unë 😜
 
Problem i madh kjo pyetje! 😁
600 faqe liber Kurani; nje det me hadithe dhe gjithe njerezia rrotullohet historikisht tek 1 fjali: 1 burre - 4 gra 🤣
 
Këngëtari britanik Jusuf Islam (Cat Stevens) në njërën prej vizitave të bëra në Turqi, një gazetarë turk, laik properendimore, i bën një pyetje ngacmuese:

"Si i ri ju kam pasur idol të madh,
pastaj ju hytë në fenë Islame!
Çfarë do të thoshit për martesat me katër gra?!
Ju si një artist dhe intelektual perendimor, si e kuptoni këtë ajet Kuranor?"

Jusuf Islami i përgjigjet:

Ju thoni që ma njihni biografinë time, para se të hyja në islam!
Përse nuk ma bëtë pyetjën, sa gra i kam pasur para se të bëhesha musliman?!
Ndoshta prej atyre grave kam edhe femijë, që nuk i njoh!
Dhe unë duke jetuar në një jetë të shfrenuar në ... ,alkool, droge e në poshtërsite e pafundme, për ju paskem qenë idol?!
Tash unë jam i martuar me një grua,
dhe nuk mendoj ta marrë një grua tjetër.
Nëse Islami u jap mundesine muslimanëve të martohen me katër gra, në te njejtën kohë i detyron ata që të përkujdesën në mënyrë të barabartë
me to.
Dhe të kujdesen për fëmijët që do lindin nga këto martesa.
Kurse burrat në perendim nuk kanë asnjë përgjegjësi për fëmijët që lindin nga martesat jashtëligjore.
Dhe shumë baba e fëmije largohen
nga kjo botë, pa e njohur njëri- tjetrin!
A ka nevojë për sqarim të ajetit Kuranor, a mjaftojne këto që i thashë deri tash???

Gazetari: Jo, nuk ka , ju faleminderit!

Nga boshnjakishtja:N.Abdurrahmani
Si perendimor ky duhet ta di qe cdo prind ka pergjegjesi per femin e tij qoft ligjor qoft jo .
Po ktij i paska marr trute droga dhe flet percart .
Ore se kur lexoj tipa te till qe e mbajn veten fetar dhe bejn veprime anormal me vjen turp qe kjo fe ekziston.
Un te vetmin islam te paster qe njoh Eshte ai qe praktikonte im ate .

Te jesh musliman ose te konvertohesh ne fe duhet te kesh bythe si fillim . Se fjale kan te gjithe


Se mos marr ndonje kokerr bani dhe ktu si te forumi qe lash .😬👀
 
Si perendimor ky duhet ta di qe cdo prind ka pergjegjesi per femin e tij qoft ligjor qoft jo .
Po ktij i paska marr trute droga dhe flet percart .
Ore se kur lexoj tipa te till qe e mbajn veten fetar dhe bejn veprime anormal me vjen turp qe kjo fe ekziston.
Un te vetmin islam te paster qe njoh Eshte ai qe praktikonte im ate .
I ka pas bere ne rini thote. Para se te hynte ne fe.
 
Zemrush e lexova kte qe e ka ber ne rini.
Un preka vetem ate qe ka then ne lidhje me femijet .
A je dakort ti me te ?🤔 Mos me thuaj po .
Une s'e lexova ne fakt, se ky eshte lajm i vjeter, dhe s'e kuptoj cduan keto shkrime ne forum. Po varja :D Ja ta lexoj

.. ok e lexova

Thote qe dikur pra, dhe ne perendim per shkak te lidhjeve jashtmartesore prinderit s'po njohin as femijet. Ndersa ne fe lejohet me martuar disa gra por duhet te jesh pergjegjes per ata te gjithe. :)
 
Une s'e lexova ne fakt, se ky eshte lajm i vjeter, dhe s'e kuptoj cduan keto shkrime ne forum. Po varja :D Ja ta lexoj

.. ok e lexova

Thote qe dikur pra, dhe ne perendim per shkak te lidhjeve jashtmartesore prinderit s'po njohin as femijet. Ndersa ne fe lejohet me martuar disa gra por duhet te jesh pergjegjes per ata te gjithe. :)

E un si ta ndryshoj tani meqe ti e modifikove?😜😝
Shaka

Degjo /lexo nje femi nuk mohohet kurre dhe ti e di shume mire . Jo ti Po kushdo qe Eshte femi i ardhur ne kte bote nga dashuria apo Thjeshte passioni . Te mos njohesh ate qe sjell ne jete sepse ka ardhur pa deshire kjo ne radhe te par te ben mos jesh njeri .
E di qe ekzistojn vemje si kto Por Kjo nuk e justifikon ate te behet burre zamoni se i ka hyr fese. Sepse kushdo pergjigjet fundja per ate qe ben
Femija Eshte i shenjte e kjo ska kohe ska limit ka ekzistuar qekur e ka vendos i madhi zot .

E Un e kundershtoj bindshem mendimin e ktij njeriu .:)
 
E un si ta ndryshoj tani meqe ti e modifikove?😜😝
Shaka

Degjo /lexo nje femi nuk mohohet kurre dhe ti e di shume mire . Jo ti Po kushdo qe Eshte femi i ardhur ne kte bote nga dashuria apo Thjeshte passioni . Te mos njohesh ate qe sjell ne jete sepse ka ardhur pa deshire kjo ne radhe te par te ben mos jesh njeri .
E di qe ekzistojn vemje si kto Por Kjo nuk e justifikon ate te behet burre zamoni se i ka hyr fese. Sepse kushdo pergjigjet fundja per ate se ben.
Femija Eshte i shenjte e kjo ska kohe ska limit ka ekzistuar qekur e ka vendos i madhi zot . E
Un e kundershtoj bindshem mendimin e ktij njeriu .:)
po thash mos te komentoja prap 2 here :) e lexova shpejt ndaj.

E drejta jote! :) Fundja njeri eshte dhe ky! une per vete skam asnje koment. fare! 😁 😁
 
po thash mos te komentoja prap 2 here :) e lexova shpejt ndaj.

E drejta jote! :) Fundja njeri eshte dhe ky! une per vete skam asnje koment. fare! 😁 😁
Po Edhe un kot i hyra me hunde amon se sja vlen hic me komentu per kte sujet .😜😬😬😝
 
Jane mesazhe publike qe ia vlene te ndegjojme dhw mendojmw cfare po i bene keta te konvertohen ne Isalm, kur kane te gjitha tw mirat e botes si : paran, grat me dhjetera, famen, po prap shpirtin e kane bosh! Dhe ne kontaktin e pare me Islamin gjejne paqen dhe lumturine ne Islam.
Sa ndjenje e bukur ti ndegjojme historit e tilla!
 
Top