Heshtja ... ??!!

CoNNecT

Administrator
[FONT=&quot]Heshtja mbi te gjitha eshte nje ndrydhje e shpirtit brenda nje trupi te ligeshtuar. Ne disa raste shfrytezim i nje lirie mendimi te brendshem ne masa te kufizuara.
Deshira per ti mbijetuar ndergjegjes se thelle ne skaje te cilat vetem shpirti mund ti pershkoje hallet, problemet e nje monotonie te vazhdueshme, si rrjedhim i keshillojne vetedijes te qendroje brenda ketij kufiri te limituar...
Nje favor relativ qe i bejme koshiences sone duke mos pasur guxim te perballemi me gjendjen e jashtme reale (pra heshtja), duhet pasur kujdes sepse ne epersi e siper ai zhvillohet dhe kthehet ne nje makth. Nje makth i cili e con njeriun ne ndrydhje te plote ku cdo gje qe i rrethon e ben ate skllavin e erresires se thelle...!

[FONT=&quot]Sa jeton heshtja ne ju?[/FONT]
[/FONT]
 

Lolita25

So EmoTionaL
Disa thon qe heshtja esht flori!Pergjat rruges se mencuris hapi i par esht heshtja.

Disa te tjer mendojn qe fjalet boshe ashtu dhe heshtja deshmojn mungesen e aftesive per te argumentuar!
 

DeviL

Is Not Here…
Mund te hesht deri ne nje far limiti po jo gjithmon as shpesh dhe as shum nuk e maj dot heshtjen brenda vetes sepse shkaterrohesh....
 

baby-angel

Thpilt
[FONT=&quot]Heshtja mbi te gjitha eshte nje ndrydhje e shpirtit brenda nje trupi te ligeshtuar. Ne disa raste shfrytezim i nje lirie mendimi te brendshem ne masa te kufizuara.
Deshira per ti mbijetuar ndergjegjes se thelle ne skaje te cilat vetem shpirti mund ti pershkoje hallet, problemet e nje monotonie te vazhdueshme, si rrjedhim i keshillojne vetedijes te qendroje brenda ketij kufiri te limituar...
Nje favor relativ qe i bejme koshiences sone duke mos pasur guxim te perballemi me gjendjen e jashtme reale (pra heshtja), duhet pasur kujdes sepse ne epersi e siper ai zhvillohet dhe kthehet ne nje makth. Nje makth i cili e con njeriun ne ndrydhje te plote ku cdo gje qe i rrethon e ben ate skllavin e erresires se thelle...!

[FONT=&quot]Sa jeton heshtja ne ju?[/FONT]
[/FONT]

E paske kapur ne nje kuptim filozofik shume pesimist heshtjen :eek:hh:
Heshtja mund te jete dhe deshire per te degjuar...Mund te jete thjeshte mungese fjalesh ndaj nje surprize,apo dickaje te bukur...
Heshtja eshte shume me e mire se fjalet e kota...Eshte aprovim..:) Eshte dhe e mire jo gjithmone e keqe :D
Ne pergjithesi hesht kur heshtja eshte ne kuptimin pozitiv, ne ate negativ nuk hesht gjithmone.. :)
 

inushja2

preshevare
[FONT=&quot]Heshtja mbi te gjitha eshte nje ndrydhje e shpirtit brenda nje trupi te ligeshtuar. Ne disa raste shfrytezim i nje lirie mendimi te brendshem ne masa te kufizuara.
Deshira per ti mbijetuar ndergjegjes se thelle ne skaje te cilat vetem shpirti mund ti pershkoje hallet, problemet e nje monotonie te vazhdueshme, si rrjedhim i keshillojne vetedijes te qendroje brenda ketij kufiri te limituar...
Nje favor relativ qe i bejme koshiences sone duke mos pasur guxim te perballemi me gjendjen e jashtme reale (pra heshtja), duhet pasur kujdes sepse ne epersi e siper ai zhvillohet dhe kthehet ne nje makth. Nje makth i cili e con njeriun ne ndrydhje te plote ku cdo gje qe i rrethon e ben ate skllavin e erresires se thelle...!

[FONT=&quot]Sa jeton heshtja ne ju?[/FONT]
[/FONT]
Dhe kush na akuzon neve pastaj per menyre melankolike te te shkruarit ? :p lol

Sa i perket "Heshtjes" ... No way ... natyra ime impulsive ndoshta ... ndoshta ... mund te jen shume arsye qe me bejn te mos hesht, ti them te gjitha ato cka me bluajn ne koke, plotesisht ashtu sic une i mendoj.. Nuk hesht as edhe kur ndoshta do ishte "me mire"..Jo, s gjej arsye per ta ber .. Se vras mendjen sa mund t paragjykohem ... as fare .. Une them ato qe kam per te then, ashtu sic un i ndjej dhe i mendoj ..dhe jam plotesisht e gatshme te perballem me "pasojat" e zhurmes qe mund t krijoj "mos-heshtja" ime ...
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
thuhet qe dhe heshtja eshte nje pergjigje....
personalisht spara di te hesht....kur kam te them dicka e them...dhe me ze te larte biles;)
 

DeviL

Is Not Here…
Un kur hesht bluj nga mrena dmth ka dicka qe sme pelqen po jo se pohoj asiher...
 

loyalx

Muslim
Heshtja e ka fytyren e vet te vertete, ka caste kur heshtja u jep me peshe fjaleve, fjala shpesh eshte genjeshter, e heshtja mund te jete vetem e sinqerte.
Heshtja eshte urti, por pak jane ata qe e praktikojne!
 

sexy_pussycat_

Maçokε.
100% dakort...skan then kot fol nqs ke fjale me te rendsishme se heshtja ose me mire hesht...

E paske kapur ne nje kuptim filozofik shume pesimist heshtjen :eek:hh:
Heshtja mund te jete dhe deshire per te degjuar...Mund te jete thjeshte mungese fjalesh ndaj nje surprize,apo dickaje te bukur...
Heshtja eshte shume me e mire se fjalet e kota...Eshte aprovim..:) Eshte dhe e mire jo gjithmone e keqe :D
Ne pergjithesi hesht kur heshtja eshte ne kuptimin pozitiv, ne ate negativ nuk hesht gjithmone.. :)
 

baby-angel

Thpilt
Thuhet dhe qe heshtja esht pohim........se besoj kte fare!

Ti pse nuk heshte? Se sje dakort..se te ishe dakort me kete do kishe heshtur...:p

Eshte shume me e lehte te heshtesh kur je dakort me dicka sesa kur nuk je, dhe nje heshtje eshte gjithmone me shume pohim se mohim (se ne pergjithesi kur sjemi dakort,flasim) ;)
 
heshtja eshte menyre te biseduari me veten , une e bej kete bisede shume shpesh
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Fjala esht serm..heshtja esht flori............kjo parrulla i permbledh te gjitha.........

Ne kohen e shoqerise primitive heshtja ishte urtesi e dituri, sot perkufizohet vetem ne ate qe quhet injorance enciklopedike, kur nuk di asgje per gjithcka. Madje edhe per ate fakt qe te tjeret nuk e njohin, te dish akoma me pak.

Une e urrej heshtjen, madje edhe kur jam vetem.


Dikush do mendoje, po budalla je ti qe flet me veten. Epo kur i flas lloj lloj robi, pse mos ti flas vetes :kokes:
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
HESHTJA eshte urti kur nuk din. Heshtja eshte Pelqim:)

Disa thenje te arta per Heshtjen:

Fjalët mund të thumbojnë jashtëzakonisht shumë, por vetëm heshtja mund të ta thyejë zemrën.

Phyllis McGinley (1905 – 1978); Poeteshë dhe shkrimtare amerikane


Nuk është ide aq e keqe që kohë pas kohë të heshtim edhe pse jemi të vetëdijshëm për çka po flasim.
Kin Hubbard (1868 – 1930); Humorist dhe gazetar amerikan

Personi i cili nuk e kupton heshtjen tuaj, ka gjasa që të mos i kuptojë as fjalët tuaja.
Elbert Hubbard (1856 – 1915); Shkrimtar dhe publicist amerikan


Mos e prekni flautin gjersa daullet dëgjohen vërdallë; kur budallenjtë flasin, të mençurit duhet të heshtin.

Johann Gottfried Von Herder (1744 – 1803); Kritik dhe poet gjerman

Heshtja është nëna e së vërtetës.
Benjamin Disraeli (1804 – 1881); Burrështetas dhe kryeministër anglez

Nuk është mirë të heshtim nëse jemi të mençur, por nëse nuk jemi aq të mençur, atëherë më mirë është të heshtim.

Charles Caleb Colton (1780 – 1832); Sportist dhe shkrimtar anglez

Paaftësia për të heshtur paraqet një nga dështimet më të mëdha të njerëzimit.
Walter Bagehot (1826 – 1877); Ekonomist dhe kritik anglez

ثshtë shumë më fisnike t’i shmangesh situatave të pakëndshme përmes heshtjes sesa t’i tejkalosh ato përmes grindjes.
Francis Beaumont (1584 – 1616); Dramaturg anglez

Heshtja është një nga argumentet më të vështira për t’u përgënjeshtruar.
Josh Billings (1815 – 1885); Humorist dhe ligjërues amerikan

Ekzistojnë momente kur heshtja jehon më fuqishëm se çdo gjë tjetër.
Leroy Brownlow (1914 – 2002); Krijues, publicist dhe shkrimtar amerikan

Heshtja është elementi me anë të të cilit gjërat e mrekullueshme e formësojnë vetveten!

Thomas Carlyle (1795 – 1881); Filozof dhe shkrimtar skocez
 

Pogradecari

Anëtar Aktiv
Fjala esht serm..heshtja esht flori............kjo parrulla i permbledh te gjitha.........

Edhe une ja mbeshtes mendimin Braziljanes ne te njejtin mendim me ate jam.
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Hesht aq sa mendoj se duhet, kur e shoh te arsyeshme te flas ateher flas... edhe pse nuk jam tip i heshtur....
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Heshtja ... ??!!

Eshte shume me fisnike t'i shmangesh situatave te pakendshme permes heshtjes sesa t'i tejkalosh ato permes grindjes.
 

cat-woman

Une jam.....
Titulli: Heshtja ... ??!!

nuk jam njeri qe hesht...dhe sidomos kur e shoh te arsyeshme qe duhet te mos hesht....thone qe heshtja eshte kapak floriri....per mendimin tim eshte gabim se shume here nga heshtja shume gjera jane keqkuptuar ....nuk kane dhene shpjegimin e duhur dhe gjera te tjera .....
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Heshtja ... ??!!

perkufizim shume te bukur i ka bere Connect
nuk ndihem mire me veten po te hesht per gjerat qe e ndjej qe duhet te flas..heshtja nuk eshte nje nga cilesite e mia
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Titulli: Heshtja ... ??!!

Ose hesht ose thuaj dicka me te mire se heshtja...Mos fol kot sa per te mos heshtur, fol ne kohe te duhur dhe ne menyre te duhur!!...Jo cdohere nje njeri qe ngre zerin kot, gjoja qe nuk do te hesht para asgjeje eshte i mencur e i zgjuar...Eshte fakt se me ane te se folures shprehim mendimet, idete, deshirat, tregojme per veten e keshtu tentojme te ngjallim interes tek te tjeret e te krijojme shoqeri, por do ishte mire qe cdo gje nka keto te benim me mase, se perndryshe do i humbte dhe lezeti fjaleve e muhabeteve tona - do i mbyllnin veshet te tjeret pastaj nga ne :D...Mesi i arte dhe ne kete rast eshte ideal...Fol dhe mos hesht kur mendon se mund te te cenohen interesat dhe idete e tua, por...ju lutem me sa me shume stil! :D
 

uliks

Anëtar i ri
Titulli: Heshtja ... ??!!

Me sa shpirt i jam lutur Zotit, te me mbaje gojen mbyllur kur s'kam gje per te thene...
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Heshtja ... ??!!

Heshtja është kapak i artë”, thotë populli! “Heshtja është flori”! “Heshtja është arma e të urtit kundruall budallait”! Heshtja është fuqi! Heshtja është ligështi! Heshtja është pranim-mohim! Heshtja është hiç!
Populli, gjithashtu thotë: “Dy gjëra e prishin muhabetin;
– Kur flet ai që s’di dhe heshtë ai që di!
Na ka rënë të dëgjojmë e lexojmë definicone të ndryshmë për heshtjen. Thënie të urta e aforizma, proverba e anekdota, fabula e gjëgjëza! Shpesh jam çuditur sa të kundërta janë këto definicione, ndonjeherë, sa shumë e përligjin njëra-tjetrën, sa të pakuptimta dalin kur i vendos në një rrafsh të barabartë!
Në anën tjetër, për zhurmën nuk ka ndonjë definicion pozitiv.
Zhurma është arma e të pafuqishmit!
Zhurma është mungesë provash!
Zhurma është jokulturë!
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Heshtja ... ??!!

Duhet te dish kur duhet heshtur dhe kur duhet folur.Ka pasur shum raste qe kam heshtur aty ku nuk duhej te heshtja sepse kam humbur me heshtjen time.Por ka dhe raste qe duhet te heshtesh per t'iu shmangur situatave te pakendshme....
 

ERA_VL

missing you....
Titulli: Heshtja ... ??!!

hesht atehere kur duhet ....me ndonje njeri qe merret me fjale eshte me mire te heshtesh sepse perndryshe i merr vesh gjithe mehalla...:)
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Heshtja ... ??!!

Flas pa pushim per gjera qe nuk me interesojne,dhe hesht per gjerat te cilat vertet do te doja te thoja.
Heshtja jeton dhe ndihet mjaft mire tek une,edhe une ndjehem mjaft mire me te, jemi dy shoke qe nuk bejme dot pa njeri tjetrin.
Hesht sepse mendoj qe shume pak njerez do me kuptonin nese flisja.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Heshtja ... ??!!

Nese folesit do ta dinin se 70 % e asaj qe e thone do te sherbeje si
kundersulm ndaj tyre me siguri do te flisnin me pak".
Heshtje nuk do te thote te jeshe i qete dhe te mos thuash asgje, por do
te thote degjim aktiv
 
Top