Gratë që zgjohen gjatë natës kanë “dy herë më shumë gjasa të vdesin të reja”

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm

Gratë që zgjohen gjatë natës kanë “dy herë më shumë gjasa të vdesin të reja”​

1631448015079.png

Gratë që zgjohen gjatë natës kanë dy herë më shumë gjasa të vdesin të reja, ka paralajmëruar një studim i ri.

Pavarësisht statistikave befasuese, femrat mund të zvogëlojnë rrezikun e tyre duke bllokuar tingujt me tamponë veshi ose duke humbur peshë.

Hulumtimi i 8,000 burrave dhe grave studioi “zgjimin e pavetëdijshëm” gjatë natës, të cilin të gjithë e përjetojnë.

Ndodh si pjesë e aftësisë së trupit për t’iu përgjigjur situatave potencialisht të rrezikshme, si zhurma, dhimbja, dritat dhe temperatura.

Edhe pengesa në frymëmarrje, një simptomë e apneas së gjumit, gjithashtu mund të shtyjë dikë në zgjim të pavetëdijshëm.

Këto momente gjatë natës nuk do të mbahen mend domosdoshmërisht në mëngjesin tjetër, por do ta bëjnë dikë të ndihet i përgjumur ditën tjetër.

Hulumtimi, i kryer nga Universiteti i Adelaide, zbuloi se këto ndërprerje mund të lidhen me presionin e lartë të gjakut nëse janë të shpeshta.

Ata përdorën të dhëna nga tre studime të veçanta në të cilat pjesëmarrësit mbanin një monitor gjumi gjatë një nate, ku zbulonin sa shpesh zgjoheshin dhe sa kohë fjetën në total.

Pjesëmarrësit u ndoqën gjatë një periudhe disa vjeçare, e cila shkonte nga një mesatare prej gjashtë vjetësh në 11 vjet.

Profesori i asociuar Mathias Baumert, i cili drejtoi studimin dhe kolegët e tij zbuluan se gratë zgjoheshin natën më pak se burrat.

Por ndikimet duket se ishin më të mëdha, veçanërisht në rrezikun e tyre të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare.

Gratë që u zgjuan natën më së shumti (6.5% të gjumit të tyre të natës) kishin një rrezik 60-100% më të madh për të vdekur nga problemet e zemrës.

Rreziku i tyre i vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare ishte 12.8% krahasuar me 6.7%. Ndërkohë rreziku i vdekjes nga të gjitha shkaqet u rrit gjithashtu me 20-60%.

Në përgjithësi u rrit nga 21% në popullatën e përgjithshme të grave në 31.5%. Gjetjet ishin më pak të rëndësishme tek meshkujt, sipas gjetjeve të publikuara në European Heart Journal.

Ata që u zgjuan më shumë kishin 13.4% -33.7% rrezik për të vdekur nga sëmundjet kardiovaskulare ose ndonjë shkak tjetër. Kjo u krahasua me 9.6% -28% të meshkujve që nuk zgjoheshin shpesh.

Bashkëautori Dominik Linz, nga Qendra Mjekësore e Universitetit Maastricht, tha se ishte e paqartë pse kishte një ndryshim midis gjinive.

Por ai tha se mund të shpjegohet me dallimet në mënyrën sesi trupi i përgjigjet zgjimit gjatë natës. Dominik tha gjithashtu se të qenit më i vjetër, më i shëndoshë dhe të gërhitësh më shumë nuk ndihmon.

Ai tha: Mosha nuk mund të ndryshohet, por BMI dhe apnea e gjumit mund të modifikohen dhe mund të përfaqësojnë një objektiv për të zvogëluar ngarkesat e zgjimit. Nëse kjo do të përkthehet në rreziqe më të ulëta të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare, kërkon studime të mëtejshme.

Për mua si mjek, një ngarkesë e madhe zgjimi ndihmon në identifikimin e pacientëve që mund të jenë në rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare. Ne duhet t’i këshillojmë pacientët tanë që të kujdesen për gjumin e tyre dhe të praktikojnë një” higjienë “të mirë të gjumit.” /tvklan.al
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
loollool
 
Ahahahahhhaha

Ja dhe cik do me duroni se sbesoj ta kem te gjat
 
Adela fillo hashashin zemra , i teke var dhe nuk zgjohesh me naten dhe flen si qingj . Duaje jeten prandaj stiuloje ate .

????
Edhe ate tboj un

E di un cme duhet me marr veten por duhet koh ? durim... koh... durim. Nerva!
Dhe ti e di qe un skam as njeren dhe as tjetren ahahaah
 
Top