Fillon ndërtimi në Projektin e Rinovimit të Piramidës së MVRDV, një Monument Brutalist në Tiranë, Shqipëri

Ndërtimi ka filluar për projektin e MVRDV për Piramidën e TiranësShqipëri , që nga 4 Shkurt 2021. Duke rehabilituar atë që dikur ishte një monument komunist, propozimi shndërron strukturën brutaliste në një qendër të re për jetën kulturore të Tiranës. Duke ruajtur guaskën e betonit, ndërhyrja do të hapë atriumin dhe mjedisin përreth, ndërsa një fshat i vogël kafenesh, studiosh, punëtorish dhe klasash do të përshkojnë vendin._EZH6437.jpg

E vendosur në zemër të kryeqytetit shqiptar, Piramida e Tiranës 11,835m2 u ndërtua fillimisht si një muze kushtuar Enver Hoxhës. Gjatë gjithë jetës së saj, ai ka shërbyer gjithashtu si një bazë e përkohshme për NATO-n gjatë Luftës në Kosovë, një klub nate dhe një hapësirë ngjarjesh. Në një përpjekje për të rikuperuar strukturën e përkeqësuar, të rinjtë e Tiranës e kanë përdorur atë si një strehë dhe një kanavacë për mbishkrime. Duke mbikëqyrur që kjo ndërtesë e rëndësishme e trashëgimisë rinovohet, dizajni i MVRDV do të hapë rrënjësisht ndërtesën, duke hequr shtesat nga rinovimet e mëparshme për të zbuluar hapësirën e brendshme.
Pyramid_Tirana_01____MVRDV(1).jpg

Skema e rehabilitimit propozon kuti që mbajnë dhoma individuale brenda, mbi dhe rreth strukturës ekzistuese, në mënyrë që të krijohet një fshat i klasave, studiove, kafeneve dhe restoranteve. Piramida pritet kështu të bëhet një qendër e re për jetën kulturore të Tiranës dhe një transportuese për brezin e ri. I përdorur kryesisht nga institucioni arsimor jofitimprurës TUMO Tirana , projekti do të akomodojë arsim falas pas shkollës për adoleshentë në teknika të reja të tilla si softuer, robotikë, animacion, muzikë dhe film.
Pyramid_Tirana_02____MVRDV(1).jpg
"Të punosh në një monument brutalist si Piramida është një ëndërr. Strikshtë e habitshme dhe interesante të shohësh sesi vendi luftoi me të ardhmen e ndërtesës, e cila nga njëra anë është një kapitull i diskutueshëm në historinë e vendit, dhe nga ana tjetër tashmë është rikuperuar pjesërisht nga banorët e Tiranës . Unë menjëherë pashë potencialin e tij dhe se duhet të ishte e mundur që ta bëja edhe më shumë një 'monument populli' në vend që ta shkatërronte. Pjesa sfiduese është krijimi i një marrëdhënie të re midis ndërtesës dhe rrethinës së saj. Unë kam besim se dizajni ynë e përcakton këtë. Pres me padurim të shoh të rinj dhe për herë të parë njerëz të moshuar që ngjiten shkallëve deri në çati! - Winy Maas, partneri themelues i MVRDV."
Pyramid_Tirana_03____MVRDV(1).jpg
Në qendër të qëndrueshmërisë sociale, vetëm kutitë e shtuara që strehojnë programin arsimor duhet të kontrollohen nga klima, duke ulur konsumin e energjisë, ndërsa pjesa tjetër e projektit është e hapur përreth për pjesën më të madhe të vitit. Duke përmbushur një numër të Synimeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm të përshkruara nga Kombet e Bashkuara, projekti nuk do të shkatërrojë strukturën, por do të përshtatë guaskën e fortë prej betoni së bashku me parimet e ekonomisë rrethore. Për shembull, shkallët e jashtme do të përdorin pllakat prej guri që zbukuruan fillimisht fasadën si agregat në betonin e ri._EZH6422.jpg

Trarët e pjerrët të betonit do të ndërmarrin hapa për sigurinë, duke ruajtur përvetësimin që filloi me qytetarët e Tiranës . Njerëzit mund të ecin në mënyrë më të sigurt drejt majës së piramidës. Për më tepër, këto hapa mund të përdoren gjithashtu për ndonjë gjë interesante dhe ngjarje të përkohshme, duke e kthyer Piramidën dhe sheshin përreth në funksionin e tyre si një pikë qendrore e rëndësishme për jetën kulturore në Tiranë.
top_view.jpg
"Transformimi i Piramidës tregon sesi një ndërtesë mund të bëhet e përshtatshme për një epokë të re, duke ruajtur në të njëjtën kohë historinë e saj komplekse dhe demonstron se ndërtesat historike brutaliste janë ideale për ripërdorim. - MVRDV"
Stairs__02_secondary_routing.jpgoverview.jpgArchdaily.com
 
I mban per tu kujtuar se xka bere diktatura.

Po jo ne mes te berlinit te rinovohet muzoleumi i Hitlerit.
I mban sepse kane vlera historike, arkitekturore, artistike.
Akoma sot e kesaj dite rrjeti rrugor gjerman zbaton me perpikmeri infrastrukturen naziste, madje eshte aq strikt ne respektimin e asaj planimetrie sa askush nuk mund te ndertoje ose nderhyje jashte planimetrise naziste, as qeveria federale vete.
Pse?
Sepse e kane kuptuar qe ai rrjet autostradash dhe rrugesh eshte jo vetem me vlere artistike por mbi te gjitha shume, shume funksional dhe komod!
 
I mban sepse kane vlera historike, arkitekturore, artistike.
Akoma sot e kesaj dite rrjeti rrugor gjerman zbaton me perpikmeri infrastrukturen naziste, madje eshte aq strikt ne respektimin e asaj planimetrie sa askush nuk mund te ndertoje ose nderhyje jashte planimetrise naziste, as qeveria federale vete.
Pse?
Sepse e kane kuptuar qe ai rrjet autostradash dhe rrugesh eshte jo vetem me vlere artistike por mbi te gjitha shume, shume funksional dhe komod!
Po lere aman o Lev.. Hitleri ndertoi mbi cdo gje qe kish Gjermania me pare..pse ca e di Gjermanine para Hitlerit ? Lol
 
O @Endrra! Po pse e pergjithson moj vajze. Asnje nuk mbron Tiranen sot. Tirana eshte katrahure. As politiken qe kane perdorur nuk e mbron njeri. Tiranen nuk e kane bere arkitektet keshtu ku eshte, e ka bere politika qe nuk pyet as urbaniste e as arkitekte.
Ne ketu po flasim per Piramiden, as per teater e as per vila te shkaterruara. Parimisht, cdo ndertese historike dhe qe eshte simbol i qytetit duhet ruajtur. Ajo piramide u nis per Enverin ama nuk u perdor kurre. Nga ana estetike eshte unike ne forme, ne lokacion, dhe ka qene Risi e asaj kohe. Ajo eshte deshmi sot e asaj diktature! As nuk do varroset kush e as nuk do pushkatohet. Do riperdoret me funksion tjeter, ama eshte 1 shenje e nje etape te caktuar.

Ne jemi ketu ku jemi jo se kemi arkitekte qe mendojne si une, POR, sepse kemi mendesi SHKATERRUESE! Dhe mendesine shkaterruese nuk e gjen dot tek une! :) E gjen me siper!
Ne shkaterruam bulevardet, shkaterruam xhamite, shkaterruam pazaret, hanet, hamamet, kishat, (se kishin mendesine tende: na kujtojne pushtimin, Lol), e me vone filluan te shkaterrohen vilat, rrjetet e kohes Zogut, ndertesat institucionale, e teatrot e me the te thash.
 
Po lere aman o Lev.. Hitleri ndertoi mbi cdo gje qe kish Gjermania me pare..pse ca e di Gjermanine para Hitlerit ? Lol
Ok, meqe je nga Mynihu dhe e njeh mire qytetin, nje pyetje kam-
Der Berghoff, ne Obersalzberg e kane prishur apo e kane restauruar?
Eshte apo nuk eshte Berghoff nje nga atraksionet me te vizituara te Mynihut nga turistet?
Flm paraprakisht per informacionin😝
 
O @Endrra! Po pse e pergjithson moj vajze. Asnje nuk mbron Tiranen sot. Tirana eshte katrahure. As politiken qe kane perdorur nuk e mbron njeri. Tiranen nuk e kane bere arkitektet keshtu ku eshte, e ka bere politika qe nuk pyet as urbaniste e as arkitekte.
Ne ketu po flasim per Piramiden, as per teater e as per vila te shkaterruara. Parimisht, cdo ndertese historike dhe qe eshte simbol i qytetit duhet ruajtur. Ajo piramide u nis per Enverin ama nuk u perdor kurre. Nga ana estetike eshte unike ne forme, ne lokacion, dhe ka qene Risi e asaj kohe. Ajo eshte deshmi sot e asaj diktature! As nuk do varroset kush e as nuk do pushkatohet. Do riperdoret me funksion tjeter, ama eshte 1 shenje e nje etape te caktuar.

Ne jemi ketu ku jemi jo se kemi arkitekte qe mendojne si une, POR, sepse kemi mendesi SHKATERRUESE! Dhe mendesine shkaterruese nuk e gjen dot tek une! :) E gjen me siper!
Ne shkaterruam bulevardet, shkaterruam xhamite, shkaterruam pazaret, hanet, hamamet, kishat, (se kishin mendesine tende: na kujtojne pushtimin, Lol), e me vone filluan te shkaterrohen vilat, rrjetet e kohes Zogut, ndertesat institucionale, e teatrot e me the te thash.
U shkaterruan ne vitet 60 kishat e xhamite e dashur. Pikerisht nga ky qe ju ndertua ky Objekt kulti.
 
Ok, meqe je nga Mynihu dhe e njeh mire qytetin, nje pyetje kam-
Der Berghoff, ne Obersalzberg e kane prishur apo e kane restauruar?
Eshte apo nuk eshte Berghoff nje nga atraksionet me te vizituara te Mynihut nga turistet?
Flm paraprakisht per informacionin😝
München eshte bere rrafsh dhe eshte ndertuar dhe nje here.
Keshtu qe asgje sesht origjinale.
 
München eshte bere rrafsh dhe eshte ndertuar dhe nje here.
Keshtu qe asgje sesht origjinale.
Ti e di mire qe nuk eshte ashtu si thua, mjafton te hedhesh syte jashte shtepise ku banon ti dhe do shohesh ndertesa qindravjecare, perfshire Berghoffin e Hitlerit qe nuk ka burre nene e as bije babe ta prishe😝
 
O Zot me jep durim! tobe tobe loolloolloollool
hahaha
Kap thelbin o Endrra tani kape. Mos insisto kot me tenden!ah dmth u be rrafsh ene u rindertu. ne e kemi dhe ta bejme rrafsh :p
Une e kam kap me kohe e dashur Solina... gjithsesi nuk e pasuron dhe zbukuron kjo ndertese Tiranen.. . Te huajve aq u ben .. nje shtet banane so gjith te tjeret.. u dogj dhe kaderalja e Parasit dhe njerezit po prap vazhdojne jeten .
Ndersa kakofonia tek ne sjell vetem mendime shterpe.
 
Ti e di mire qe nuk eshte ashtu si thua, mjafton te hedhesh syte jashte shtepise ku banon ti dhe do shohesh ndertesa qindravjecare, perfshire Berghoffin e Hitlerit qe nuk ka burre nene e as bije babe ta prishe😝
Dmth qenkemi me keq se Hitleri ne ?
Pra hitleri nuk shembi kisha e xhamia..dhe po prap Hitleri ngelet nje pike e zeze ne historine e tyre.. qe ta dish ti.
 
Dmth qenkemi me keq se Hitleri ne ?
Pra hitleri nuk shembi kisha e xhamia..dhe po prap Hitleri ngelet nje pike e zeze ne historine e tyre.. qe ta dish ti.
Pikerisht , edhe pse eshte pike e zeze ne historine e tyre nuk ja kane mohuar kurre trashegimine arkitekturore, madje e ruajne me fanatizem😀
Denojne Hitlerin si njeri por ama ruajne veprat e tij jo vetem qe nje njeri si ai te mos vije me ne pushtet por edhe si trashegimi e se kaluares.
Ne mund ta denojme historine por nuk mund ta zhbejme ate!
 
Pikerisht , edhe pse eshte pike e zeze ne historine e tyre nuk ja kane mohuar kurre trashegimine arkitekturore, madje e ruajne me fanatizem😀
Denojne Hitlerin si njeri por ama ruajne veprat e tij jo vetem qe nje njeri si ai te mos vije me ne pushtet por edhe si trashegimi e se kaluares.
Ne mund ta denojme historine por nuk mund ta zhbejme ate!
Ka nje ndryshim te madh ama ..nje muzouleum ne mes te Tiranes..besoj se dhe ne kohen e hitlerit ka pas pika kryesore te tij ne qender te Berlinit..por sigurisht nuk jane ruajtur te tera... crastesi lol.
Gjithsesi e gjitha u diskutua sepse ne nuk dime cfare shembim e cfare ruajme... ne keto 30 vjet edhe po te ish hedh ne ere ..nuk do kishte cuar peshe zhdukja e ketij objekti.
Pra realisht ne vend qe te investohet per dicka te bukur ne kulturen tone..investohet per nje relike postkomuniste ..qe dhe nga ana e arkitetktures mua personalisht me duket e shemtuar.
Por une nuk jam eksperte.
Pra le te ruajme cdo gje te shemtuar qe ndertoi ai...ketu jam dakort.
 
Ka nje ndryshim te madh ama ..nje muzouleum ne mes te Tiranes..besoj se dhe ne kohen e hitlerit ka pas pika kryesore te tij ne qender te Berlinit..por sigurisht nuk jane ruajtur te tera... crastesi lol.
Gjithsesi e gjitha u diskutua sepse ne nuk dime cfare shembim e cfare ruajme... ne keto 30 vjet edhe po te ish hedh ne ere ..nuk do kishte cuar peshe zhdukja e ketij objekti.
Pra realisht ne vend qe te investohet per dicka te bukur ne kulturen tone..investohet per nje relike postkomuniste ..qe dhe nga ana e arkitetktures mua personalisht me duket e shemtuar.
Por une nuk jam eksperte.
Pra le te ruajme cdo gje te shemtuar qe ndertoi ai...ketu jam dakort.
Po cne muzoleum, ajo ka funskion qender rinore tani ca je tu shkrujt

Tani cdo ndertim qe eshte bere ne komunizem ta prishim se i ka bere enveri, je ne metro :p
 
Po cne muzoleum, ajo ka funskion qender rinore tani ca je tu shkrujt

Tani cdo ndertim qe eshte bere ne komunizem ta prishim se i ka bere enveri, je ne metro :p
Po mi jam ne metro .. jo ta ruajme se pikerisht jane kaq te shpifur lol
 
Despicable Me 2 Hello GIF
 
Top