• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

E pabesueshme”, ish-ministri i Brendshëm italian nxjerr videon: Si po e prodhonin në laborator kinezët koronavirusin që në 2015. Interpelancë urgjente

Empire

Antarë i Respektuar
Fakte ska. Por ideja eshte se virologet kinez mund te kene vazhduar studimet mbi virus te tille me potencial per te infektuar njeriun dhe gabimisht eshte nxjerr jashte.

Sbesoj se nje amator apo nje programues profesionist mund te publikoj dicka ne Nature. ;)

Spekullime , hipoteza e hamendesira mund te ngrej kushdo qofte per shtetin kinez por per cdo shtet ne glob , por kur prova e fakte ska edhe merr disa fragmete videosh te disa laboranteve e disa design grafik te viruseve te ndryshem edhe i bashkangjit edhe shton disa argumenta ateher eshte thjesht nje propagand per disa fitime qe i di personi vetem qe e ben ate , studime mbi viruset e cdo gje qe lidhet me mjekesin ben cdo shtet qe ka teknologjin e mundshme por kjo sdo te thot me doemos se po krijon apo krijoj ate virus ....
 
Fakte ska. Por ideja eshte se virologet kinez mund te kene vazhduar studimet mbi virus te tille me potencial per te infektuar njeriun dhe gabimisht eshte nxjerr jashte.

Sbesoj se nje amator apo nje programues profesionist mund te publikoj dicka ne Nature. ;)

Jane supozime te gjitha, por nuk perjashtohet asnje fakt 😉

ps.-/O titan po ku kishe humbur mor 😂
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Jane supozime te gjitha, por nuk perjashtohet asnje fakt,

O titan po ku kishe humbur mor 😂
e kisha mbyll ne karantine, tani e nxora se ia mora frymen dhe mu perbetua qe sdo flirtoj lart e poshte , dhe do kete sy vetem per aferditen lol

Jane supozime dhe nuk perjashtohet asnje fakt?
Ku jane faktet?
 
e kisha mbyll ne karantine, tani e nxora se ia mora frymen dhe mu perbetua qe sdo flirtoj lart e poshte , dhe do kete sy vetem per aferditen lol

Jane supozime dhe nuk perjashtohet asnje fakt?
Ku jane faktet?
Si shpjegohet qe kina ndertoi spitalin ne kohe rekord, sheroi njerzit ne kohe rekord dhe virusi nuk ishte aq agresiv si ne itali apo spanje?
Cfare perfitimesh i solli kines ky virus ne merkaten boterore te eksportit sanitar?
 

titan

Veni, Vidi, Vici
Si shpjegohet qe kina ndertoi spitalin ne kohe rekord, sheroi njerzit ne kohe rekord dhe virusi nuk ishte aq agresiv si ne itali apo spanje?
Cfare perfitimesh i solli kines ky virus ne merkaten boterore te eksportit sanitar?
Po kush e di sa kane vdekur ne Kine po stregojne. lol
 
Po kush e di sa kane vdekur ne Kine po stregojne. lol
Une di te them qe nga e gjithe kjo fatkeqsi me apo pa qellim
ekonomikisht kina u ngrite akoma me shume ekonomikisht!
dhe ne qoftese virusi eshte hedhur qellimisht
imagjino vete sa eksporte do kete drejte botes per paisje sanitare nga kina !
 

Marla

Urbi et Orbi
Une di te them qe nga e gjithe kjo fatkeqsi me apo pa qellim
ekonomikisht kina u ngrite akoma me shume ekonomikisht!
dhe ne qoftese virusi eshte hedhur qellimisht
imagjino vete sa eksporte do kete drejte botes per paisje sanitare nga kina !
Prit prit se do i blejne dhe vaksinen Kines.
 
Prit prit se do i blejne dhe vaksinen Kines.


Per ç'do padrejtesi qe i kan ber kines
ne ekonomi, tani duket sikur bota po e paguan
po e mbani mend kompanin kineze
Huawei qe doli jashte merkates
tani do shohim ne vazhdim nese kjo kompani

do fitoj terren ne bote me sinjalin 5g


The Trump administration banned UScompanies from doing any trading with Huaweiafter it accused the Chinese giant of espionage and IP (intellectual property) theft. The bancentered on any technology related to 5G technology. Huawei is the world's largest network equipment supplier and a leader in 5G technology.24 lug 2019


The countries that have banned products by the Chinese smartphone and wireless technology company Huawei represent more than one third of the world’s GDP, according to reporting by Bloomberg. As of December 12, 2019, Australia, New Zealand, Japan, Taiwan and the U.S. have decided to ban and phase out the company’s products within their mobile networks. Meanwhile, the UK has banned the company from contributing core parts to 5G technology, cutting Huawei's share in the country's new network to 35 percent.
After the UK's decision there is only one more member of the so-called five eyes anglophone intelligence alliance, Canada, to make up its mind about a potential ban. So far, all other members (the U.S., New Zealand, and Australia) have put total bans in place.
Germany and France, which were also mulling bans, have said they would increase security measures to safeguard against backdoors into communication channels that are feared are part of Huawei's technology. The countries have chosen not to mention Huawei in their 5G guidelines though.
Several European countries including Denmark, Sweden and the Belgium are still on the fence about possible bans. An outright ban might prove especially difficult in Europe, where Huawei is now supplying a third of telecommunication systems, up from next to none a decade ago. Dutch telecom provider KPN, for example, has excluded the Chinese company from the core of its 5G network upgrade.
Italian, Argentinian, Brazilian and Russian governments have all come forward saying that they will not attempt to limit the company's role. Despite initial worry, South Korea, The Philippines, Thailand and other Southeast Asian countries have already implemented Huawei technology for 5G networks, if in limited capacity, also making the probability of an upcoming ban quite low.
After the U.S. unveiled a high profile case against Huawei in January, which includes allegations of fraud, stealing of trade secrets and skirting U.S. sanction against Iran, many fear that the company is not independent enough from the Chinese government and might be an entryway for spying.
 

titan

Veni, Vidi, Vici
Per ç'do padrejtesi qe i kan ber kines
ne ekonomi, tani duket sikur bota po e paguan
po e mbani mend kompanin kineze
Huawei qe doli jashte merkates
tani do shohim ne vazhdim nese kjo kompani

do fitoj terren ne bote me sinjalin 5g


The Trump administration banned UScompanies from doing any trading with Huaweiafter it accused the Chinese giant of espionage and IP (intellectual property) theft. The bancentered on any technology related to 5G technology. Huawei is the world's largest network equipment supplier and a leader in 5G technology.24 lug 2019


The countries that have banned products by the Chinese smartphone and wireless technology company Huawei represent more than one third of the world’s GDP, according to reporting by Bloomberg. As of December 12, 2019, Australia, New Zealand, Japan, Taiwan and the U.S. have decided to ban and phase out the company’s products within their mobile networks. Meanwhile, the UK has banned the company from contributing core parts to 5G technology, cutting Huawei's share in the country's new network to 35 percent.
After the UK's decision there is only one more member of the so-called five eyes anglophone intelligence alliance, Canada, to make up its mind about a potential ban. So far, all other members (the U.S., New Zealand, and Australia) have put total bans in place.
Germany and France, which were also mulling bans, have said they would increase security measures to safeguard against backdoors into communication channels that are feared are part of Huawei's technology. The countries have chosen not to mention Huawei in their 5G guidelines though.
Several European countries including Denmark, Sweden and the Belgium are still on the fence about possible bans. An outright ban might prove especially difficult in Europe, where Huawei is now supplying a third of telecommunication systems, up from next to none a decade ago. Dutch telecom provider KPN, for example, has excluded the Chinese company from the core of its 5G network upgrade.
Italian, Argentinian, Brazilian and Russian governments have all come forward saying that they will not attempt to limit the company's role. Despite initial worry, South Korea, The Philippines, Thailand and other Southeast Asian countries have already implemented Huawei technology for 5G networks, if in limited capacity, also making the probability of an upcoming ban quite low.
After the U.S. unveiled a high profile case against Huawei in January, which includes allegations of fraud, stealing of trade secrets and skirting U.S. sanction against Iran, many fear that the company is not independent enough from the Chinese government and might be an entryway for spying.
Po ca lesh padrejtesi I eshte bere Kines. Ata vjedhin teknologjin e nxjerrin firma kineze me projekte te ngjashme pas disa muajsh e duke qene se jane me te lira te vejne jashte loje.
 

Imp4cT

Not Serious Member
Per shkak te punes e pajisjeve qe kam blere ne disa kompani kineze kam qene ne kontakt me agjent shitjesh apo manaxhere te ndryshem.
Kur filloj pandemia po perhapej ne europe me cojne keto mesazhe nja dy prej tyre.
Shteti kinez qe u thote te gjithe bizneseve te prodhojne maska.
IMG_20200326_172334.jpg


Je dhe nje firme qe deri dje bente Cnc Routers Assembly, sot prodhon dhe shet maska.

IMG_20200326_172345.jpg
 

titan

Veni, Vidi, Vici
Per shkak te punes e pajisjeve qe kam blere ne disa kompani kineze kam qene ne kontakt me agjent shitjesh apo manaxhere te ndryshem.
Kur filloj pandemia po perhapej ne europe me cojne keto mesazhe nja dy prej tyre.
Shteti kinez qe u thote te gjithe bizneseve te prodhojne maska.
Shiko fotografinë 1722897

Je dhe nje firme qe deri dje bente Cnc Routers Assembly, sot prodhon dhe shet maska.

Shiko fotografinë 1722898
Mos ka virus ne ato maskat ore djalo.
Po na shesin kalin e Wuhan-it keta dreq. lol lol
 
Top