Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

Shumicen e rasteve sot shkolla te ben dele me gjithe kuptimin e fjales!!
 
Ka ca gjera qe nuk ndahen me thike, dhe njera zgjedhje nuk perjashton tjetren. Keshtu dhe kjo pune ne kete teme!
Suksese ne jete cdokujt! 😁
 
Une them të pyesim Bill Gates ose Mark Zuckerberg E shumë trilionera të tjerë që jan pa shkolle.
 
Ne shqiperi pa tjeter,te shohin sa diploma ke..por koha ka treguar se te jesh i afte nuk te duhet asnje diplome...
une jam rasti qe po beje disa projekte te miat qe s'kane lidhje fare me diplomat qe kam ne raft hahahaha
 
Qe punosh ne profesione qe kane lidhje me studime te fushes,duhet te studiosh.
Ka e shume profesione tjera ku hyne ne fushen e lire ,krativiteti i biznesit i ideve te ndryshme,ska nevoje per ndonje shkolle po tu dha mundesia dhe ke zgjuarsine.
 
Une punojë në një fushë që ska lidhje me profesionin time, por duke pasur interesim e mësova dhe punën.

Në disa fusha të duhet dhe shkollimi i duhur, por me shumë ka të bëjë zgjuarsia që arrin të zoterosh!
 
Varet cfare pune behet fjale.
Ne akademi po, ne mjeksi po, avokati po, madje duhet phd e specializime se thjesht me shkolle te larte je i pakualifikuar
Ne pune profesionale pastaj, mjaftojne kurset.
 
Titulli: Duhet pa tjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune??

Me sa kam dijeni un, ka pasur shume shkrimtare qe kane tundur boten, dhe disa prej tyre kane patur vetem 4 klase shkolle, dhe eshte e habitshme por po te shkosh ne fshatra te thella, takon pleq qe nuk kane bere shkolle, por per bot kuptim dhe thellesi te mendjes dhe shpirtit ato rrezojne dhe studentin me te mire te nje shkolle te larte, cfare do lloj dege qofte.


Por kjo nuk do te thote se shkolla nuk duhet, perkundrazi, por te mos harrojme se ne bote kemi dy lloje librash,

1. librin ne bibloteke, "teorin"
2. ditet dhe netet, "librin e praktikes"

Sepse ka njerez qe dija u buron nga brenda "natyrshem", dhe ka njerez qe e marrin ate nga jashte, "duke studiuar".

Pershendetje!
E vertete.
Po thuajse te gjithe shkrimtaret amerikane, ata te vjetrit, kane qene pa shkolle.
 
Me domosdo jo … por mire eshte qe ta kesh nje dege te larte gjithsesi sepse nuk i dihet te ardhmes plus edhe ja vlen eksperienca e shkollimit te larte .
 
Miresia dhe ligesia nuk duan shkolle.
Njeriu nga fisi si qenie njerzore,kualifikohet ose negativ ose pozitiv ne sjellje,veprime komunikime.
Shkollimi i nje te ligu,cinik dhe negativ,vetem sa e ben me te rrezikshem ne deget e shoqerise si individ.
Pozitivin e ben te shtoje diturine,te jete me produktiv dhe te behet shembull i se mires ne shoqeri.
A duhet shkollimi?
Sigurisht.
Shoqeria njerzore ecen para fale shences,dijes dhe arsimimit qe nga qelizat e pergjithshme( ose baze) deri tek ato me te vecanta te shoqerise.
 
Shyqyr qe lexojme k’tu thuaj ..dhe na hapen nje cik syte . Lol
 
Të kesh kuriozitet e vullnet për të panjohurën.
Njeriu qe të din te evoluojnë skan nevoj per Laurea.
 
Titulli: Duhet patjeter shkolla e larte, apo mjafton zgjuarsia per pune ?

Varet cfare pune behet fjale. nqs jane pune profesionale absolutisht duhet shkolla e specializime e me the te thash. tjesh gjeniu i botes nuk futesh dot ne salle operacioni si kirurg, apo t'marresh e t'projektosh spitale/zyra as dhe te punosh ne gjykate, Lol
😁
 

Konkursi Letërsisë

  • 1-Brenga ime dashuri

    Votat: 7 41.2%
  • 2-Botë e mjerë

    Votat: 4 23.5%
  • 3-Shitësja e farave

    Votat: 6 35.3%
Back
Top