Cila kombësi evropiane është më e mençur?

alfonci

Veri investigatio
Shkencëtarët irlandez të universitetit të Dublinit, pohojnë se kanë gjetur misterin e shekullit – se cila kombësi në Evropë është me e mençur!?. IQ testi i inteligjencës është realizuar te 20 mijë njerëz nga 23 shtete evropiane, ndërsa rezultatet tregojnë se më të mençur janë gjermanët dhe holandezët me numër të njëjtë pikësh. Tmerrësisht të dobëta janë rezultatet e serbëve. Vendi i dytë për nga inteligjenca i takon popullit polak, ndërsa medalja e bronzit shkon tek zviceranët. Në dhjetë vendet e para janë edhe italianët (102 pikë), austriakët (101 pikë), britanikët dhe norvegjezët (100 pikë), ndërsa populli belg, danezët, francezët kanë nga 99 pikë dhe e ndajnë vendin e dhjetë. Në fund dominojnë vendet ballkanike.

shqip1
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
:D na n'fund aa, e kom dit e kom dit qe truni i neve krijesave t'ballkanit nuk o zhvillu halo mir:D...gjermont n'ven t'par veq kur se kisha menu:mah, per holandezet jom dakord:rolleyes:
 

baby-angel

Thpilt
Shkencëtarët irlandez të universitetit të Dublinit, pohojnë se kanë gjetur misterin e shekullit – se cila kombësi në Evropë është me e mençur!?. IQ testi i inteligjencës është realizuar te 20 mijë njerëz nga 23 shtete evropiane, ndërsa rezultatet tregojnë se më të mençur janë gjermanët dhe holandezët me numër të njëjtë pikësh. Tmerrësisht të dobëta janë rezultatet e serbëve. Vendi i dytë për nga inteligjenca i takon popullit polak, ndërsa medalja e bronzit shkon tek zviceranët. Në dhjetë vendet e para janë edhe italianët (102 pikë), austriakët (101 pikë), britanikët dhe norvegjezët (100 pikë), ndërsa populli belg, danezët, francezët kanë nga 99 pikë dhe e ndajnë vendin e dhjetë. Në fund dominojnë vendet ballkanike.

shqip1
Sme duket i drejte studimi i bere, e aq me pak rezultati, ,sepse numri i popullsise se vendeve te Europes nuk eshte i njejte,sado ata kane marre 20 000 vete te cdo shtetesie,kur numri i popullsise se nje shteti eshte me i madh ,ka me shume mundesi qe ne njerezit qe do zgjidhen aty te kete me shume te zgjuar.Kshu e mendoj une,ndoshta dhe gabim, po qe si shqiptaret per zgjuarsi nuk ka,ne thjesht nuk duam qe bota ta kuptoje :p
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
se shqiptaret skan koka te medhaja
Ne nuk e kemi nxjere koka te medhaja me tru por thjesht kemi kokat e medhaja me ajer sja keni pare Saliut sa e ka naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa nje koke po ce do se ngatron Beratin me Fierin LOL LOL LOL
 

baby-angel

Thpilt
franca ka nxjerrur koka te medha nder shekuj!

Normal jane 65 milione popull..
Puna eshte nese merr si perqindje inteligjence te popullit te thjeshte ,duke pasur parasysh diferencen ne numer :)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Normal jane 65 milione popull..
Puna eshte nese merr si perqindje inteligjence te popullit te thjeshte ,duke pasur parasysh diferencen ne numer :)

sa per popullin e thjeshte s'ia kam iden.......e kisha me teper per ata emra qe njihen sot e 700 vjet perpara:ciaoo:
 

albgrl

GIRLICIOUS
Gjermania historikisht ka nxjerre njerezit me te zgjuar ne bote.
 

EMANUEL_78

hajduti
na marrshin te keqen keta skencetaret irlandez........shumica femrat e racave europiane po kryqezohen me meshkuj ballkanas.....per te rritur inteligjencen e brezave te ardhshem.....
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Njerezi me te mencur ne raport me popullsine jane Shqiptaret.Nese flasim per inteligjence natyrore.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Nga keto 23 shtete evropiane nuk eshte marre ne studim nena e tyre qe u ka dhene kulturen e gjuhen. Ndoshta kane bere shume mire qe kane krahasuar vetem kombet e te njejtit rang.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Gjermania historikisht ka nxjerre njerezit me te zgjuar ne bote.

edhe une i quaj njerez inteligjente Gjermanet dhe Japonezet
 

mirela

DODONA hajmali
Ju nuk arrini te kuptoni qe sondazhe te tilla jane politike . Ne fillim te shekullit te shkuar pikerisht ideja se rraca gjermane ishte me e mira e shpuri boten ne lufte
Sa per ne nuk na kane ne listen e te gjalleve fare dhe po te behet nje sondazh se ku ndodhet shqiperia , shume evropian nuke dine fare ekzistencen e nje populli te tille ne evrop .
Tani prisni te zini ndonje vend ju ne keto lloj sondazhe . Sa naive po me dukeni
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Mirela,jan aq te trashe sa nuk mund ta imagjinosh.
Po te them nji rast ne Greqi.Po ecja ne nji rruge te Athines,ku pashe nji cift te ri i cili po munodohej te nxirte ne ore te larte prej druri,orat qe rrine ne kembe,prej nji dere te nderteses dykatesh.Kushedi sa kohe kishin aty duke u munduar ta nxirnin dhe nuk arrinin ta benin.Trutuaret ne athine jane te ngushta.javes trutuarit parkohen makinat.Ora ishte e gjate.E sillnin ne menyre horizontale deri tek makina por ngelte nji pjese e ores brenda.Makina nuk i linte ta nxirnin.Ndejta nja 5 minuta duke i veshtruar dhe duke u habitur.Po keta kaq te trashe jane.Pastaj shkova dhe me nji greqishte cerekmake i keshillova si duhet te vepronin.I thashe ta ngrinin oren 45 grade me token,dhe ai qe ishte nga brenda deres te rutullohej ngadale duke ngritur me shume derisa ta nxirrte nga dera.E kuptuan dhe ashtu bene.Pastaj me pane me nji sy sikur takuan Ashtajnin.Faleminderin e trashesise se tyre edhe sot e kujtoj.
Ndersa ne vende te tjera qe e mbajne veten me te zhvilluar jam habitur me aftesite e tyre majmunerike.
Ne shqiptaret kemi nji gje ,nese bejme nji pune mundohemi te gjejm nji zgjidhje te re.Mundohemi te gjejme te meta tek metoda ekzistuese dhe gjithmone kerkojme ti permiresojme ato.Ne jemi shpikes gjeneitikisht.
Po te na benin nji test inteligjence neve dhe fuqia e saj do te matej me presinonin e lengut ne nje sfere qelqi te mbushur,jam i sigurt qe ne fund te testit sfera do te pellciste.
 

Bilderberg

Anëtar i ri
edhe une i quaj njerez inteligjente Gjermanet dhe Japonezet

Per gjermanet po, por per Japonezet LOL sinqerisht ta them JO

Te besh harakiri sepse ke deshtuar ne nje pune qe te kane caktuar eshte budadallek!! Por ata e kane pjese te kultures se tyre dhe nuk e konceptojne sit te tille!!

Kam qene me pune ne trasfert per 1 jave ne Japoni dhe kam çmendur!!
Japonet kur nuk jane ne gjendje ti japin nje zgjidhje nje problemi te caktuar bllokojne dhe ndalin gjith proçesin e punes, ndryshe nga ne europjanet qe mundohemi te gjejme zgjidhje x 1 prob qe mund te na dale ne menyra te ndryshme.

Personalisht do shtoja ne vendet e para edhe popujt Skandinave.
Jane njerez te jashtezakonshem i admiroj jashte mase pasi kane nje inteligjence qe ne fillim nuk arrin ta kuptosh (madje te krijojne pershtypjen se jane shume naive) pastaj te lene me goje hapur pasi per gjithshka gjejne nje zgjidhje shume te thjeshte dhe konkrete duke kursyer kohe, pare dhe energji ne maksimum.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Shkencëtarët irlandez të universitetit të Dublinit, pohojnë se kanë gjetur misterin e shekullit – se cila kombësi në Evropë është me e mençur!?. IQ testi i inteligjencës është realizuar te 20 mijë njerëz nga 23 shtete evropiane, ndërsa rezultatet tregojnë se më të mençur janë gjermanët dhe holandezët me numër të njëjtë pikësh. Tmerrësisht të dobëta janë rezultatet e serbëve. Vendi i dytë për nga inteligjenca i takon popullit polak, ndërsa medalja e bronzit shkon tek zviceranët. Në dhjetë vendet e para janë edhe italianët (102 pikë), austriakët (101 pikë), britanikët dhe norvegjezët (100 pikë), ndërsa populli belg, danezët, francezët kanë nga 99 pikë dhe e ndajnë vendin e dhjetë. Në fund dominojnë vendet ballkanike.

shqip1

tani vallahi qe te jene gjermanet me te mencur kete se pranoj kurre dhe ska si te jete e vertete.

me inteligjente per mua jane suedeze norvegjeze finlandeze, austriake( deri diku, po me pare kane qene shume te zgjuar), daneze. polaket e besoj qe janete zgjuar se kane akoma shume cifute. edhe hungarezet mire jane
te tjeret jane dru me pre.
 

klandestini

1. Vlora
Shkencëtarët irlandez të universitetit të Dublinit, pohojnë se kanë gjetur misterin e shekullit – se cila kombësi në Evropë është me e mençur!?. IQ testi i inteligjencës është realizuar te 20 mijë njerëz nga 23 shtete evropiane, ndërsa rezultatet tregojnë se më të mençur janë gjermanët dhe holandezët me numër të njëjtë pikësh. Tmerrësisht të dobëta janë rezultatet e serbëve. Vendi i dytë për nga inteligjenca i takon popullit polak, ndërsa medalja e bronzit shkon tek zviceranët. Në dhjetë vendet e para janë edhe italianët (102 pikë), austriakët (101 pikë), britanikët dhe norvegjezët (100 pikë), ndërsa populli belg, danezët, francezët kanë nga 99 pikë dhe e ndajnë vendin e dhjetë. Në fund dominojnë vendet ballkanike.

shqip1

po shiko se jane gabuar keto statistikat !!! shqipetar duhet te jene ne nje nga popujt ne vendet e para.
S'ka mundesi te na i marrin polaket,pipinot, gjermat e tjere.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
kinezet jane njishat
 

Jetmira

V.I.P
Titulli: Cila kombësi evropiane është më e mençur?

Qja fusin kot studimet :p
Ku ka me tmencur sesa ne, nfakt zgjuarsin e perdorim per budalliqe :D
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Titulli: Cila kombësi evropiane është më e mençur?

Kush tjeter vecse anglezve ,gjermanve dhe francezve. Peppinot spo i fus sepse anej nga jugu jane perzierje arabo jevgjite. Mencuria e nje kombi shihet tek zhvillimi qe ka dhe kontributi i njerzve per per te arritur tek ky zhvillim.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Titulli: Cila kombësi evropiane është më e mençur?

Kam vene re qe Gjermanet punojne shume. Tek shkolla per shembull, t'gjith gjermanet i shef tere diten ne biblioteke.
 

legjenda

Tetova
Titulli: Cila kombësi evropiane është më e mençur?

Kam vene re qe Gjermanet punojne shume. Tek shkolla per shembull, t'gjith gjermanet i shef tere diten ne biblioteke.

mesoj punoj kuntribuj shum gjera jan humanista medha ne europ siq esht rast refugjateve
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Cila kombësi evropiane është më e mençur?

Edhe shqiptaret jan te mencur vetem se i lejn projektet vetem ne leter :p
 

legjenda

Tetova
Titulli: Cila kombësi evropiane është më e mençur?

Edhe shqiptaret jan te mencur vetem se i lejn projektet vetem ne leter :p

shiqptare jan menqur per vrasje kuntrabant vjedhje por jan te menqur shqiptare kan origjine trevat tone kan lindur mergat tone amerike kanad europ
 
Top