Cfare simbolizon liria per secilin prej jush dhe si e manifestoni ju ate ?

ltea

Anëtar i ri
te thyesh rregullat , kur je ne gjendje te respektosh pa veshtiresi , eshte nje nga format me liberale ne bote .

pyetjet duhet te gjenerojne ide te reja ndaj ju ftoj te shprehni kendveshtrimin tuaj filozofik duke pasur parasysh qe truri mund te ndjek nje mendim te vetem ne kohe.

ndaj mos u djersini te zbrazni thaset e babagjyshit te vitit te ri por te jini sa me modest ...

kjo per aryen e thjeshte qe te dish te qendrosh ne statusin " heshtje" , kahera asi eshte formuluar nje pyetje , eshte thelbesore .
 
  • Më pëlqen
Reactions: VIP

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Liria per mua eshte,te jetoj vete e lire dhe te respektoj tjetrin te jetoj ne lirin e konceptet e veta,por pa cenuar timen.
Si e perkufizoj lirin?
Se di sakte, kush eshte liria e individit,apo liria sociale apo shoqerore?!
Shpesh me ngjan nje mal me ujitje nervore qe po s`dite ti seleksionosh pak,te mbysin.
Mendoj qe nje nder parametrat e lirise se brendshme tonen,eshte seleksionimi se me ke,si dhe me cfare e mbushim kohen tone.
Do thoni ju ku lidhet liria me kete?
Lidhet, se duke mbushur kohen tone shendetshem,ndihemi te lire dhe plot energji.
 

ltea

Anëtar i ri
Ndonjehere kur leme te transportohemi nga endrrat
Eshte liria me e bukur !!!
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Ti po na fton te flasim per lirine dhe na vendos kushtet qe ne fillim te temes se si te komentojme: Jo pa djerse e jo me modesti ? :p
Nejse,

Liria eshte qe njeriu ta frymoje jeten ashtu sic ai deshiron,
sic e ndjen cdo gje, pa ndjere friken e njerezve apo rregullave!
A mundet njeriu te jete 100% i lire ne kete jete?! Kurre! Njeriu eshte i lire per aq sa koncepti i lirise i vendosur nga ne njerezit ja lejon. Pra ti sado te duash te ndezesh muziken ne kupe te qiellit nuk e ben dot ne rruge apo ne pallat ku shqeteson tjetrin.
Nga ana tjeter ti je serish 100% i lire te thyesh rregullat pa asnje problem dhe ne fund merr dhe kusurin e atij veprimi. Pra a mund te jesh plotesisht i lire?!
Patjeter qe po!
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Nje njeri i lire...eshte edhe i lumtur...

Liria ka menyra te ndryshme per tu pershkruar ..por une e quaj thjesht te qenit me prane vetes...te berit te gjerave qe do...pa u kushtezuar...
 

ltea

Anëtar i ri
Ti po na fton te flasim per lirine dhe na vendos kushtet qe ne fillim te temes se si te komentojme: Jo pa djerse e jo me modesti ? :p
Nejse,

Liria eshte qe njeriu ta frymoje jeten ashtu sic ai deshiron,
sic e ndjen cdo gje, pa ndjere friken e njerezve apo rregullave!
A mundet njeriu te jete 100% i lire ne kete jete?! Kurre! Njeriu eshte i lire per aq sa koncepti i lirise i vendosur nga ne njerezit ja lejon. Pra ti sado te duash te ndezesh muziken ne kupe te qiellit nuk e ben dot ne rruge apo ne pallat ku shqeteson tjetrin.
Nga ana tjeter ti je serish 100% i lire te thyesh rregullat pa asnje problem dhe ne fund merr dhe kusurin e atij veprimi. Pra a mund te jesh plotesisht i lire?!
Patjeter qe po!
Nk quhet kushtezim por rekomandim per te bere figure te mire dhe adapte
 

Ledia

Bote ku i ke fsheh njerezit e mire??
te mos gjykosh te tjeret duke drejtuar gishtin.
ti mos perzihesh ne jeten e tyre
ti pranosh sic jan pa u.mundu ti ndryshosh
kjo eshte ajo qe mundohem.te bej kundrejt te tjereve

liri per veten time mos te ma nin per asnji e per asgja
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Liria eshte ajo ndjesia kur horizontet e largeta, i ke ne pellemb te dores tende. :)
 

Empire

Antarë i Respektuar
Liria eshte dicka e komplikuar dhe relative , gjithesekush e shikon lirine sipas kendveshtrimit te tij ,
Nese liria do pershkrueheshej nje rresht te vetem mendoj se termat e duhur jane si me poshte
Mos i bej kurr dikujt dicka qe nuk do doje te ta benin ty!
 

VIP

V.I.P
Liria.
Per mua fjala liri nenkupton te kesh te drejte fjale,te degjohesh dhe te tjeret te respektojne mendimin tend.
Me liri nuk konsideroj vetem te dalesh,te ecesh,te qeshesh apo te kesh krahe si te zogut per te flutuar.
 

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Tamam @Jetmira .Shume veta e barazpeshojne fjalen LIRI me te dal,por liria e mirfillte ska lidhje me te dalat.Liria fillon te mendimi e mbaron te veprimet.Te jesh i lire do te thote te kesh mendje te hapur,te pranosh mendimet e ndryshme pa u stepur me bindjen qe njerez te ndryshem kan emendime te ndryshme.Sdo te thot se mendon ndryshe per te njejten gje dhe eshte gabim,sepse duke e konsideruar si gabim padashur fillojme e paragjykojme/gjykojme personit dhe ne kete moment kemi thyer lirine tone.
Liri eshte pranosh tek tjetri gjerat ashtu sic ja pranon vetes tende.
 

Parloté

Antarë i Respektuar
Liria për mua është e drejta totale e përzgjedhjes, pa u menduar në konsekuenca, por e kushtëzuar vetëm në një aspekt - të jetë qellim mirë.

E manifestoj në frymë Kantiane/deontologe, nga që besoj se jo vetëm konsekuencat tregojnë veprën e mirë, por edhe veprat me qëllim të mirë si bazament.
 
Top