Cfare eshte per ty nje mur?

Lauri

Anunnak
Secili nga ne provon nje emocion te ndryshem perpara nje muri. Shume e shikojne si nje stakim, nje pengim qe ndane me anen tjeter. E vertete! Por mund te jete edhe dicka tjeter, mbi te gjitha per kurjozet e historise. Muri eshte dicka tjeter, eshte nje mik, qe te tregon nje histori te kaluar. Se mendoni qe cdo civilizim antik na ka lene pas punimet qe i kane rezistuar koheve. Civilizime qe nuk do ekzistonin per ne, nqs nuk do ishin muret. Psh po te mos ishin muret e koloseut ne Rome, muret e Kostandinopojes, komplet kapitujt e historise humane nuk do i njihnim po te mos ishin muret.
muni1.jpg
Cfare do mendonim perballe mureve te Kopshtit Pensili te Babilonise, ku mbi nje tulle te pjekur gjindet historia, simboli e emri i nje sovrani. Perballe nje tulle ne mur jemi perballe nje libri historie.
muri4.jpg
Pastaj ikim me tej, tek muri i Madh kines. Nje tejter oper ndertimi, e gjindemi akoma perballe nje muri qe eshte nje nga mrekullite boterore. E keshtu me rradhe mund ti sillemi botes rreth e rrotur dhe do hasim gjithmone nga nje mure ne tjetrin.
Nuk mund te lihet me nje ane muret romake me tulla te pjekura, qe per historine ishin tullat e para hi-tech, pasi nje tulle para se te vihej ne mure do kalonte edhe 2 vjet stazhonim, dhe do ishte nje teknik ta gjykonte se ajo tulle ishte per tu muruar apo jo, dhe jo rastesisht ato mure jane akoma aty qe vazhdojne te tregojne histori. Dhe jo si keto tullat moderne sot qe jene shume me pak rezistuese.

muri3.jpg
Histoia jone pa keshtjellat, monumente te bukura, San Pietro, Reggia di Caserta etj etj, do ekzistronte pa ekzistencen e mureve? Ja pra qe muri ne realitet eshte nje mik dhe armik, varet se si e perdor ate. Muri eshte pra si nje kunj shkrepse qe sipas perdorimit qe i ben, mund te ndezesh nje zjarr per tu ngrohur per gatuar, por mund te ndezesh eshte nje pyll te tere. Eshte perdorimi qe i ben.
Ka mure te tmerrshme qe perdoren per te ndare popujt, mure qe perdoren si sfond per vrasje njerzish. Por murin nqs e nderton si shtepi te rrethon te mbron familjen, qytetet jane te bere nga muret. Ja pra koncepti mbi muret behet mjaft kompleks.
Muret na mbrojne dijen dhe thesaret tona, bibloteka muzeumet dhe kryeveprat qe njohim. Sipas jush ku vendosen kryeveprat e Giotto, Michelangelo etj, jane te vendosura ne mure.
Mund te tregojme historine e qytetit Pompeo-ut nepermjet mureve te ngelura nga shkatrrimi i vullkanit Vezuvio ne vitet 70 e.r. Ne keto mure jane gjetur frasa e shkrime te ndryshme, dashurie, citime politike, poezi te bukura etj. Me nje fjale sot lexojme zerat e personave te at’hershme te ngjitura ne mure.
Ky send, objekt, kaq magjeps, qe eshte muri, eshte nje person qe flet dhe te tregon gjera antike, popuj antik, dhe ne kete rast muri perkedo eshte mik qe bashkon jo vetem nje popull, por shume popuj gjate te gjitha kohrave.

"sum tua aere" Jam e jotja per nje monelle bakri
muri9.jpg
ne shqip.by Lauri
 

Lauri

Anunnak
Ndertim pa leje aty ku nuk ka arkeologji, po ja falim legalizimin. Por kur ndertohet mbi muret antike, eshte si te besh beton e hekur historine tende. Nje popull pa histori eshte nje tufe delesh, aspak me teper.
Muret armike shqiptare mbi muret mike rromake :(
Pamje nga lagja romake në qendër të Durrësit, tek ish-lulishte “1 Maji” para ndërtimit të pallatit

rrenojat 1.jpg

rrenojat2.jpg

rrenojat4.jpgrenoja2.jpgrrenoja3.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Crescens retia(rius) puparum nocturnarum seratinus medicus
Jam reziorio crescente, ne darke bej doktori i vajzave noturne.

pom2.jpg

pom1.jpg
 

Lauri

Anunnak
Ne qytetin arkeologjik te Popmpo jane te pa numerta frasat e gjetura neper mure, dhe shume prej tyre ja vlen te rilexohen. Pasi te duket sikur po jeton ne vitet 70 e.r.

Pupa que bela es …..pupa sa e bukur je!
pom3.jpg


Rapui, Quaeris, formosa puella?…...me pyet pse te jap shume puthje? Sepse je nje vajze e bukur!
pom4.jpgPerkthimi behet nga italisht ne shqip, pasi jane perkthyer nga specialit te fushes.
 
Redaktimi i fundit:

Yara

Njeriun,sa pak e gjej tek “Njeriu”
Nje mur ne vendin tone eshte edhe nje tablo e madhe ku gjimnazistet te shprehin dashurine e tyre me iniciale? te shkruar me spray
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Ndertim pa leje aty ku nuk ka arkeologji, po ja falim legalizimin. Por kur ndertohet mbi muret antike, eshte si te besh beton e hekur historine tende. Nje popull pa histori eshte nje tufe delesh, aspak me teper.
Muret armike shqiptare mbi muret mike rromake :(
Pamje nga lagja romake në qendër të Durrësit, tek ish-lulishte “1 Maji” para ndërtimit të pallatit

Shiko fotografinë 1700457

Shiko fotografinë 1700458

Shiko fotografinë 1700459Shiko fotografinë 1700460Shiko fotografinë 1700465
E kam 20 metra nga shpia kte pallat ktu esht ber krim ne e kemo fundos historin ton bota i ruan i mban ne i shkatarrojm , dhe tek pallati ku esht fly ne dr esht shkatarru historia jon e kaluara e 1 qyteti , prandaj per mua nje mur ne vendin ku jetoj shqiperia esht tulla e llac asgje me shum.
 
Top