Besimtaret kane Zot, pse jo Zonje ???

bella

Anëtar i Nderuar
Nuk ke perse te kerkosh ndjese, perderisa e din qe nuk eshte mire per besimtaret nje gje e tille. Po te mos e kishe ditur, do t'ishte ndryshe !

Dhe cfare do te thote kjo?...ndryshe do te thote te mos kem lirin e mendimit dhe te fjales??

Nese besimtaret preken kaq lehte, atehere mendoj se besimi i tyre ka lekundje.Sepse feja nuk lejon gjykime (mendoj une) as merira dhe as imponime.Keshtu qe cdo njeri thote te veten, dhe nese bezdisen apo nuk u vjen mire besimtareve qe edhe te tjeret te kene mendimet e tyre te lira apo besimet e tyre....atehere une mendoj se ky eshte problemi i tyre dhe jo i Zotit.


Prandaj me vjen keq qe ketu behen diskutime dhe zenka ne emer te fese dhe te Zotit...Keto jane vetem inate njerzore dhe jo qiellore.....Skeni ju njerzit asnje te drejte te gjykoni, sepse asnje perej jush nuk eshte Zot e as pa mekate.
 
Redaktimi i fundit:
Sigurisht se nuk me ke kuptuar. Universi,malet,kodrat,deterat etj etj..Keto i ka krijuar Krijuesi apo?(nese je besimtare). Atehere, me mire eshte te mirremi me keto ceshtje, te mesojme,lexojme,studiojme,meditojme etj etj se sa te mirremi me Krijuesin, sic thash edhe me lart, eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut, kapish ?

Yes baby te kapisha por ketu fliet per gjinine e zotit, dhe pse ai quhet Zot dhe jo Zonje , une besoj ne ZOT por kaq si kam vene as fytyre as ngjyre as gjini dhe as permasa po te ishte keshtu sdo ishtebesim ne Zot por paganizem sic benin ne lashtesi , nejse se e zgjata si shume nese une sdi ti jap shpjegim dickaje fus Zotin dhe fle e qete me kupton ? eshte thjesht padituria ime qe me ben te them se ka Zot.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Zonja e Zotit i bie te jete Virgjeresha Maria??!!

Me duket se jo, sepse Zoti vetem sa e zgjodhi per te lindur femijen e tij....Atehere edhe Zoti paska mekatuar nuk qenka perfekt, sepse ka bere femije ilegal :D

Sdola jashte teme, por po mendoja me vete, dhe thashe mos ishte Zonja Zot Maria :) por pastaj perseri mendova se e kisha gabim LOL

Pse thua ti keshtu ku ke lexu apo ku e ke ndegju kete apo vetem tu ka tek me then e po e thua ncncnc :bum

A do te besoje ti sikurse Zoti te beje nje mrekulli ne ty qe te besojn te tjeret se Ai Ekziston ashtu edhe Zoti ka bere Mrekulli ne Mejremen ( Marin ) per te na treguar se Ai eshte i Gjithfuqishem per cdo gje :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Pse thua ti keshtu ku ke lexu apo ku e ke ndegju kete apo vetem tu ka tek me then e po e thua ncncnc :bum

A do te besoje ti sikurse Zoti te beje nje mrekulli ne ty qe te besojn te tjeret se Ai Ekziston ashtu edhe Zoti ka bere Mrekulli ne Mejremen ( Marin ) per te na treguar se Ai eshte i Gjithfuqishem per cdo gje :)

Jo jo se kam lexuar ne asnje vend e as ma ka thene njeri Kam degjuar :p....Por a eshte keshtu?....Pra qe Maria mbeti shtatzen me frymen e shenjte (Zotin)...Ma thuaj ti qe je besimtare :D
 

Loverboy

A pretty face can never trick me


Dhe cfare do te thote kjo?...ndryshe do te thote te mos kem lirin e mendimit dhe te fjales??

Nese besimtaret preken kaq lehte, atehere mendoj se besimi i tyre ka lekundje.Sepse feja nuk lejon gjykime (mendoj une) as merira dhe as imponime.Keshtu qe cdo njeri thote te veten, dhe nese bezdisen apo nuk u vjen mire besimtareve qe edhe te tjeret te kene mendimet e tyre te lira apo besimet e tyre....atehere une mendoj se ky eshte problemi i tyre dhe jo i Zotit.


Prandaj me vjen keq qe ketu behen diskutime dhe zenka ne emer te fese dhe te Zotit...Keto jane vetem inate njerzore dhe jo qiellore.....Skeni ju njerzit asnje te drejte te gjykoni, sepse asnje perej jush nuk eshte Zot e as pa mekate.

Te them te drejten, nuk me vjen cudi nga njerezit e tille qe shprehen ne kete menyre. Edhe ne te kaluaren kane qene keshtu shume, ka dhe do kete. Por, ajo cfare mua me cudit eshte edukata, kultura e te biseduarit, respekti qe duhet te kemi ndaj njeri tjetrit. Vetem pse je e lire ne shprehjen e mendimeve, nuk do thote se je e lire edhe te ofendosh. Une tani do t'quaj ty "LOPE" ngase ashtu kam fituar bindjen per ty marrim shembull. Jam i lire ta shprehi mendimin tim dhe ja e shpreha. Kjo eshte liria e te shprehurit apo jo? Tani, eshte problemi tek une apo tek ti qe ta vura emrin lope ?(psh).

T'pershendes tani, vazhdo keshtu :dj:


P.s. Goc_Tonerllikse: ne rregull eshte :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Te them te drejten, nuk me vjen cudi nga njerezit e tille qe shprehen ne kete menyre. Edhe ne te kaluaren kane qene keshtu shume, ka dhe do kete. Por, ajo cfare mua me cudit eshte edukata, kultura e te biseduarit, respekti qe duhet te kemi ndaj njeri tjetrit. Vetem pse je e lire ne shprehjen e mendimeve, nuk do thote se je e lire edhe te ofendosh. Une tani do t'quaj ty "LOPE" ngase ashtu kam fituar bindjen per ty marrim shembull. Jam i lire ta shprehi mendimin tim dhe ja e shpreha. Kjo eshte liria e te shprehurit apo jo? Tani, eshte problemi tek une apo tek ti qe ta vura emrin lope ?(psh).

T'pershendes tani, vazhdo keshtu :dj:


P.s. Goc_Tonerllikse: ne rregull eshte :)


Gabimi im eshte qe hyra ne diskutim ne keto tema...te cilat sme pelqejne per vete faktin se ata qe besojne, ju duket e drejte te shtremberojne ate qe ne te tjeret qe besimin se kemi te verber por qe besojme dhe pike.

Une as nuk ofendova dhe as nuk percmova.Nuk kam probleme me asnjerin nga ju qe besoni dhe qe sillni ketu deshmi per Zotin dhe fene tuaj...Problemi qendron se ju nuk dini te diskutoni mbi fene nese nuk ju jepet e drejte.

Ne asnje (persa me perket mua personalisht) moment skam treguar munges edukate, kulture apo mungese respekti kundrejt bindjeve te te tjereve.

Une them ate qe une dua te them sigurisht pa cenuar te tjeret,dhe nese ajo qe kam thene sju pelqen sepse (nuk e di pse) nuk eshte edukate e manget e fese por nje pergjigje ashtu si e mendoj une.

p.s pupupupup as shaka mos besh me ju besimtaret se te kryqezoni....Me lehte, me elastik ju lutem .
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
nostra je i papare
ti i dallon gjinit ne baz te perfundimit te tyna nga zanoret
me thuaj
kompjuteri
eshte mashkull apo femer
nse mashkull ku ka organet perkatese
dhe nese femer e njejta
me thuaj
televizori
qka eshte sipas teje
po perfundon me " i "
qenka mashkull
nxirreni ta bejme synet
e more nostra te morra per te ditur po qenke ... sdi as vet qka qenke
ssqenke asgje veqse nje njeri qe fshihet mbas justifikimeve te padijes , konfuzionit , paqartesise , genjeshtres e gjithqkahje pos te vertets

Ti duket sa njohuri ke nga gjuha shqipe. Menyra si ke shkruar ti me siper, perdoret ne poezi, ose ndoshta ti e quan te tille ate qe ke shrkuar me siper, bohh.
Megjithate, qe te dish pak me teper nga gjuha dhe jo vetem ajo shqiptare, gjinia nuk presupozon aq ngushte vetem gjinine seksuale. Sipas teje as nje per nje gjysh qe ka vdekur, nuk mund te themi qe ka qene mashkull, mqs nuk i gjenden me organet seksuale.

Kur ti nuk di se cdo emer ka nje gjini, diskutimi eshte shume i tepert.
 

Liza

Anëtar i Respektuar


Jo jo se kam lexuar ne asnje vend e as ma ka thene njeri Kam degjuar :p....Por a eshte keshtu?....Pra qe Maria mbeti shtatzen me frymen e shenjte (Zotin)...Ma thuaj ti qe je besimtare :D

Mir eshte edhe me lexu diqka jo veq me te ndegjume se ke vetbsim me shum ne vete me lexu diqka se vetem me ndegju :p :kercim:

Normal Mejremja ( Maria ) ka qen e virgjer qe e ka lind Isa.a.s. se Zoti ka deshte qashtu edhe u linde
Allahu krijoi Isanë, paqja qoftë mbi të, në një mënyrë të veçantë. Sikurse në rastin e Ademit, Allahu e krijoi pa baba. Kjo tregohet kështu në Kur’an:

Vërtet, çështja e Isait (të lindur pa baba) te All-llahu është sikurse çështja e Ademit. Atë e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha "Bëhu!" ai u bë. (Ali-Imran: 59)

Dhe Allahu prap lexo qka thote :
"Ne e kemi mbytur mesihun, Isain, birin e Merjemes, të dërguarin e All-llahut". Po ata asnuk e mbytën as nuk e gozhduan (nuk e kryqëzuan në gozhda), por atyre u përngjau. Ata që nuk u pajtuan rreth (mbytjes shokun tij, janë në dilemë për të (për mbytje) e nuk kanë për të kurrfarë dije të saktë, përveç që iluzojnë. E ata me siguri nuk e mbytën atë. (Nisa:157)

Dhe kur All-llahu tha: "O Isa, bir i Merjemes, a ti njerëzve u the: "Më besoni mua dhe nënës time dy zota pos All-llahut!?" (Isai) Tha: "Larg asaj të mete je Ti (o Zoti im). Nuk më takon mua ta them atë që s'është e vërtetë. Ta kisha thënë unë atë, ti do ta dije. Ti e di ç'ka në mua, e unë nuk di ç'ka në Ty. Ti je më i dijshmi i të fshehtave!" Unë nuk u kam thënë tjetër atyre, pos asaj që Ti më urdhërove;ta adhuroni All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj,dhe sa isha ndër ta, kam qenë përcjellës i tyre, e pasi që më more mua, Ti ishe roje (dhe dëshmues) i tyre. Ti je dëshmitar për çdo send!" (Maide:116-117)
Zoti te gjitheve na ka pru argumente po ne jemi shum te verber :bum
 

bella

Anëtar i Nderuar
Mir eshte edhe me lexu diqka jo veq me te ndegjume se ke vetbsim me shum ne vete me lexu diqka se vetem me ndegju :p :kercim:


:D, Ne fakt kam pare nje dokumentare te tille, sepse librat e fese,si biblen psh e kam lexuar vetem fillimin dhe shume vite perpara......Megjithate kjo nuk ka shume rendesi (e mos me thoni ju lutem qe lexo njehere biblen pastaj flasim:p), Historia e lindjes se fese dihet, e une nuk thashe asgje qe nuk eshte e vertet. Pra Virgjeresha Maria lind Jezu Krishtin, birin e Zotit. :D

Megjithate nuk dua te diskutoj mbi besimin tuaj me..e respektoj ate.

Personalisht vetem keto fjale qe une kam lexuar me kane bere pershtypje dhe ketu bazohet i tere besimim:


Mbreteria e Zotit eshte brenda teje dhe rreth teje, jo ne tempujt e ndertuar. "Cani nje cop dru e un jam aty, ngrini nje gur e do me gjeni"

p.s Madje kam hapur edhe nje teme me kete shprehje.
 
Redaktimi i fundit:

Liza

Anëtar i Respektuar
:D, Ne fakt kam pare nje dokumentare te tille, sepse librat e fese,si biblen psh e kam lexuar vetem fillimin dhe shume vite perpara......Megjithate kjo nuk ka shume rendesi (e mos me thoni ju lutem qe lexo njehere biblen pastaj flasim:p), Historia e lindjes se fese dihet, e une nuk thashe asgje qe nuk eshte e vertet. Pra Virgjeresha Maria lind Jezu Krishtin, e shlyva kete se spo muna me lexu seriozisht :).
Large cdo te mete eshte Ai :)
Isai a.s (Jezusi ), biri i Merjemes tha: "O beni israilë, unë jam i dërguar i All-llahut... do me thon so qaj qe e ke cekur ti larte :dong:

Në Kur’an Isa, paqja qoftë mbi të, quhet edhe “i biri i Mejremes (Marias)”. Mejremja ishte një grua fisnike që nga Allahu është dhënë si shembull për të gjitha gratë. Ajo ishte grua e pastër dhe besimtare e devotshme në Allahun. Allahu ia dhuroi asaj Isanë përmes engjullit Xhibril, në mënyrë të mrekullueshme pa baba, si dhe lajme të mira se djali i saj do të bëhej profet ( I Derguar ) Te gjitha keto argumente po bien poshte me ate qka e ke cekur ti :p
 
Redaktimi i fundit:

bella

Anëtar i Nderuar
Large cdo te mete eshte Ai :)
Isai a.s (Jezusi ), biri i Merjemes tha: "O beni israilë, unë jam i dërguar i All-llahut... do me thon so qaj qe e ke cekur ti larte :dong:

Në Kur’an Isa, paqja qoftë mbi të, quhet edhe “i biri i Mejremes (Marias)”. Mejremja ishte një grua fisnike që nga Allahu është dhënë si shembull për të gjitha gratë. Ajo ishte grua e pastër dhe besimtare e devotshme në Allahun. Allahu ia dhuroi asaj Isanë përmes engjullit Xhibril, në mënyrë të mrekullueshme pa baba, si dhe lajme të mira se djali i saj do të bëhej profet ( I Derguar ) Te gjitha keto argumente po bien poshte me ate qka e ke cekur ti :p

:D Nuk besoj, perkundrazi konfirmojne ate qe une them dhe qe eshte :D
Pa shume citime une po them ate qe njerzit e thjeshte e qe nuk kane studjuar fene dhe librat e shenjte dine.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
:D Nuk besoj, perkundrazi konfirmojne ate qe une them dhe qe eshte :D
Pa shume citime une po them ate qe njerzit e thjeshte e qe nuk kane studjuar fene dhe librat e shenjte dine.

Edhe une ate qe them eshte me se e vertet :kercim:
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Liza, udhezimi eshte ne duart e Allahut. Mos u nervozo per shkak te mendimeve dhe ofendimeve te tilla. Ata nuk e dine se cfare i pret, per ate arsye edhe flasin ashtu. Ti lutu qe Zoti t'i udhezoje ne rruge te drejte :)

Respekt !
 

bella

Anëtar i Nderuar
Ska asnje ofendim ketu Loverboy :)

Te gjithe ne duhet te lutemi qe Zoti te na udhezoje ne rruge te drejte.Edhe besimtaret luten per kete, asnje nuk eshte perfekt dhe pa mekate. Te gjithe kemi devijuar nga rruga e drejte te pakten njehere.Mos mendoni se ju jeni me te mire se te tjeret. Kjo eshte mendjemadhesi....MEKAT KAPITAL.
 

Loverboy

A pretty face can never trick me
Ska asnje ofendim ketu Loverboy :)

Te gjithe ne duhet te lutemi qe Zoti te na udhezoje ne rruge te drejte.Edhe besimtaret luten per kete, asnje nuk eshte perfekt dhe pa mekate. Te gjithe kemi devijuar nga rruga e drejte te pakten njehere.Mos mendoni se ju jeni me te mire se te tjeret. Kjo eshte mendjemadhesi....MEKAT KAPITAL.

E di Zoti kush eshte me i mire. Kemi Zotin deshmitar.

Adios ! Me kac e perfundoj me ju.

Peace =)
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Ska asnje ofendim ketu Loverboy :)

Te gjithe ne duhet te lutemi qe Zoti te na udhezoje ne rruge te drejte.Edhe besimtaret luten per kete, asnje nuk eshte perfekt dhe pa mekate. Te gjithe kemi devijuar nga rruga e drejte te pakten njehere.Mos mendoni se ju jeni me te mire se te tjeret. Kjo eshte mendjemadhesi....MEKAT KAPITAL.

Mua me duket vetja me e mir se disa qe se njofin Zotin edhe e di per kete se kam me pak Mekate se ata qe thojn se njof Zotin apo ata qe thojn ku e ke pare ti Zotin por prap se prap te Zot nje dite kemi mu pergjigje per keto fjal edhe per mekatet tona :ciaoo:
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mua me duket vetja me e mir se disa qe se njofin Zotin edhe e di per kete se kam me pak Mekate se ata qe thojn se njof Zotin apo ata qe thojn ku e ke pare ti Zotin por prap se prap te Zot nje dite kemi mu pergjigje per keto fjal edhe per mekatet tona :ciaoo:

O ti cudia, e lexon temen apo jo per cfare diskutohet...

Qenke me e mire ti vetem per faktin qe njeh Zotin/zonjen. Megjithate te fala beji dhe thuaji ti fus nje shi se na ka sjelle te nxehtin afrikan.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
O ti cudia, e lexon temen apo jo per cfare diskutohet...

Qenke me e mire ti vetem per faktin qe njeh Zotin/zonjen. Megjithate te fala beji dhe thuaji ti fus nje shi se na ka sjelle te nxehtin afrikan.

O ti a e lexon diskutimin qe pakez te nxjerr edhe jasht temes mirpo ton kon kemi qen edhe ne tem apo nuk e din :bum apo edhe ti del prej teme :p

P.S. Une e njof Zotin ... Kush eshte Zonja ?
 

genxi

Anëtar i ri
se paskam menduar ndonjeher kete gje une f/m ..zoti...

po pse merziteni ju se perdoret vetem ne gjinin m..

keni lexuar zonja.ministre .. ose zoti.kryeminister
dmth e perdorin dhe ne gjinin femerore ...
 
Top