A jeni te lumtur me jetën tuaj?

A është realizimi i të gjitha dëshirave tona termometri i lumturisë? Ndalni për një çast dhe mendoni për të gjithë ata njerëz me fytyrë të qeshur që nuk kanë asgjë dhe megjithatë e shtyjnë jetën me zemrën e çlirët, duke falenderuar për ditën e kaluar. E kështu mund të qeshim në momentet e bukura, por edhe në ato më të errëtat, duke pranuar faktin se jeta është një rrugëtim momentesh të gëzueshme dhe të dhimbshme.
Kemi përzgjedhur një test, i cili ju tregon se si është gjendja juaj shpirtërore. Përgjigjuni pyetjeve dhe zgjidhni profilin që ju korrespondon.

  1. Takoni ish-partnerin me të dashurën në krah…
a. Të kap malli për të kaluarën

b. I ke pak zili

c. Je e kënaqur për ata të dy

  1. Ju organizojnë një festë surprizë…
a. Është një gjest dashurie dhe miqësie

b. Mbetesh e shtangur

c. Mallëngjehesh dhe vihesh në siklet

  1. Cila nga këto shprehje ju pëlqen më shumë?
a. Çdo ndarje është një humbje

b. Në fillim puna, pastaj kënaqësia

c. Jo të gjitha të këqijat vijnë për të dëmtuar

  1. Dilni keq në një provim për të cilin ishit përpjekur shumë për të mësuar…
a. I bën vetes një dhuratë për t’u ngushëlluar

b. Të kap mërzia dhe mbyllesh në dhomë

c. Merresh për pak kohë me gjëra të tjera e më pas i rikthehesh prapë studimit për të dalë më mirë herës tjetër

  1. Sa herë mendoni për ngjarjet e së kaluarës?
a. Çdo ditë

b. Herë pas here

c. Rrallë

  1. Më në fund ju realizohet një dëshirë e madhe që kishit…
a. Je e kënaqur, por sa do të zgjasë?

b. Mendon menjëherë për një objektiv të ri

c. Je e kënaqur dhe plot me energji

  1. Bie shi, çfarë mendoni?
a. Kur do të dalë prapë dielli?

b. Nuk do të dal dot…

c. Lulet duan diell, jo shi…

pexels-gustavo-fring-4173069.jpg


MË SHUMË A

E NDIQNI LUMTURINË, POR AJO LARGOHET!

Për ju lumturia është diçka që duhet ta ndiqni nga pas, që kërkon mund dhe lodhje. Ka gjithmonë një çmim që duhet ta paguani për të qenë e lumtur. Për këtë arsye ndonjëherë ju mungon besimi dhe jeni e trishtuar. Megjithatë, duhet të vëreni mirë dhe të kuptoni se ajo që kërkoni është brenda jush.

MË SHUMË B

NËSE VJEN, IKËN SHUMË SHPEJT

Për ju lumturia ekziston, por ajo zgjat shumë pak. Është një oaz në shkretëtirë, të cilën herë pas here keni mundësinë ta përjetoni: në këto momente ndjeni kënaqësi, por janë vetëm çaste që zgjasin shumë pak, veniten. Është njësoj sikur lumturia të sjellë spruco ngjyrash në një jetë pak “bardhë e zi”.

MË SHUMË C

LUMTURIA BËN PJESË NË JETËN TUAJ

Ju po që dini të jetoni me sjelljen e duhur: në jetën tuaj gëzimi dhe dhimbja mund të bashkëjetojnë në mënyrë harmonike. Sekreti juaj? Nuk jeni e fiksuar për të kërkuar me çdo kusht lumturinë dhe as mundoheni me çdo kusht që ta mbani kur ajo largohet: është mënyra e vetme që lumturia të kthehet sërish në jetën tuaj.
b.psikollogjia
 
Sot po kthehesha ne shtepi dhe ndryshe nga ditet e tjera, vura re qe po buzeqeshja.
Po po, po buzeqeshja si femije e lumtur qe po kthehesha ne shtepi.
Po tentoja te kontrollja veten sepse zakonisht surrati im rrin perhere i ngryshur... por smunda, fitoi buzeqeshja. Ja pra... kjo eshte lumturia.

Pyetjet me dolen pothuajse te gjitha c pervec pjesa e kujtimeve... por dhe ato, sme sjellin me trishtim. Tashme i kam kategorizuar si leksione jete.
 
Sot po kthehesha ne shtepi dhe ndryshe nga ditet e tjera, vura re qe po buzeqeshja.
Po po, po buzeqeshja si femije e lumtur qe po kthehesha ne shtepi.
Po tentoja te kontrollja veten sepse zakonisht surrati im rrin perhere i ngryshur... por smunda, fitoi buzeqeshja. Ja pra... kjo eshte lumturia.

Pyetjet me dolen pothuajse te gjitha c pervec pjesa e kujtimeve... por dhe ato, sme sjellin me trishtim. Tashme i kam kategorizuar si leksione jete.
Surrati yt⭐ gjithmonë i qeshur 🙂 dhëmbët gjithmonë jashtë i mbanë 😁 mos kërko më tepër 🤷😘
 
H-O ma a e di ca njeriu te kam une ty?
Une- He ca njeriu?
H-Te kam te kam njeri Shpirt. Je bukuroshja ime ti. A e di?!
Une-😭😭😭😭

A ka lumturi tjeter me te madhe se kjo per ta mbyllur diten?! Per mua Jo!
 
Surrati yt⭐ gjithmonë i qeshur 🙂 dhëmbët gjithmonë jashtë i mbanë 😁 mos kërko më tepër 🤷😘
🥰🥰🥰🥰🥰
Me mungonte paqja shpirterore
Pas saj... besoj se vjen natyrshem dhe lumturia sepse fillon e gezon dhe gjerat me te vogla
Shikon boten me tjera sfumatura sikur te kishe dalur nga nje operacion i syve.
Tputh fort
 
MË SHUMË B
NËSE VJEN, IKËN SHUMË SHPEJT
Për ju lumturia ekziston, por ajo zgjat shumë pak. Është një oaz në shkretëtirë, të cilën herë pas here keni mundësinë ta përjetoni: në këto momente ndjeni kënaqësi, por janë vetëm çaste që zgjasin shumë pak, veniten. Është njësoj sikur lumturia të sjellë spruco ngjyrash në një jetë pak “bardhë e zi”.
 
"Sekretet e lumturisë " të çdo individi janë unike dhe nuk duhet krahasuar me " lumturinë e tjerëve" .... paqja shpirtërore është e kodifikuar në botën e çdo individi... është pyetje në vete se si dhe kur do e zbuloj personi këtë gjatë rrugëtimit të tij.
 
Pse po mos te jem, do dali ndokush te ma rregulloje graden e lumturise!?
Sigurisht qe jam, sepse ky eshte nje detyrim ndaj vetes sime!
Lumturia eshte ceshtje filozofie, forme jetese.
Ska te beje shume ana statike, por si ti vlerson situaten, rrethanat dhe si gjen lumturin neper perditshmerin tende, me ato qe te ofrohen dhe krijon vetes.
 
Jam e lumtur dhe shume e lumtur, sepse kam luftuar dhe luftoj te jem.
Kete e shoh ne syte e prinderve dhe njerezve qe ndjehen te lumtur qe me kane pjese te jetes se tyre dhe kur me shikojne e krenohen me mua Elhamdulilah 🤲
 
Lumturia nuk mund te perkufizohet pa Krijuesin e lumturise. Sa me afer Krijuesit aq me i lumtur eshte njeriu. Dhe e kunderta sa me larg Zotit, aq me afer eshte njeriu ne shkeljen e ligjeve te Ligjevnesit te Gjitheise. Se sa jemi afer Krijuesit na tregon Kurani praktike i jetes tone. Forma e pershkruajes se lumturise twk femrat eshte ne rastet e tw gjitha atyre femrave qe permend Kurani. Se sa nje femer i perngjane atyre ne moralin dhe edukaten e saj ne jeten e perditeshme, athere mund te themi se ato e kane arritur lumturine.
Ja ne kete menyre deshmohet lumturia, jo me fjale te thata.
Kushtuar motrave forumore, neser ndoshta me lexo femija im.
 
Lumturia nuk mund te perkufizohet pa Krijuesin e lumturise. Sa me afer Krijuesit aq me i lumtur eshte njeriu. Dhe e kunderta sa me larg Zotit, aq me afer eshte njeriu ne shkeljen e ligjeve te Ligjevnesit te Gjitheise. Se sa jemi afer Krijuesit na tregon Kurani praktike i jetes tone. Forma e pershkruajes se lumturise twk femrat eshte ne rastet e tw gjitha atyre femrave qe permend Kurani. Se sa nje femer i perngjane atyre ne moralin dhe edukaten e saj ne jeten e perditeshme, athere mund te themi se ato e kane arritur lumturine.
Ja ne kete menyre deshmohet lumturia, jo me fjale te thata.
Kushtuar motrave forumore, neser ndoshta me lexo femija im.
U shtofshit ju vëllezërit forumorë 🤣
@legjenda vëllau im Aj mis ju sou maç
@Harbin edhe ti vëlla mis ju sou maç
Por vëlla për kok të vëllait @Punk1 kam unë 😋🤣 ,aj lov ju abllaxhëm
 
Top