14 cilësitë thelbësore që duhet të ketë burri me të cilin mendoni të martoheni

Në epokën e ngarkuar dixhitale ku çdo partner i mundshëm është i disponueshëm me një klikim, njohja e cilësive të një burri të mirë për t’u martuar bëhet thelbësore.

martese-burri.jpg


Me rritjen e barazisë dhe faktin që burrat dhe gratë marrin role të ndryshme gjinore, qëndrimet dhe pritshmëritë e partnerëve meshkuj po ndryshojnë. Megjithatë, ka ende disa cilësi të një burri të mirë për t’u martuar, të cilat mbeten të njëjta”, shpjegon ekspertja e marrëdhënieve Lana Otya.


Ja cilat janë cilësitë që duhet të ketë mashkulli që mendoni të martoheni


lg.php

lg.php

14. Ai është i gatshëm të sigurojë jetesën për ju dhe t’ju mbëshesë

Mbase jeni një grua e fortë e pavarur dhe keni karrierën tuaj dhe nuk keni nevojë që dikush t’ju mbështesë – por a nuk do të ishte mirë? Shumica e grave me të cilat kam folur si trajnere e feminitetit janë të suksesshme, të pavarura dhe shumë të larta në karrierën e tyre. E gjithë kjo është e mrekullueshme dhe ju i meritoni të gjitha shpërblimet që vijnë së bashku me këtë. Por kjo është veçanërisht e vërtetë nëse planifikoni të keni fëmijë. Nëse dëshironi të keni fëmijë, do të keni nevojë për një burrë që mund t’ju sigurojë kur ju duhet të merrni pak kohë për të marrë fëmijët dhe trupin tuaj.


13. Ai është i mirë me familjen e tij

Nuk po ju them që një burrë që vjen nga një familje me probleme nuk do të jetë një burrë i mirë. Por nëse ai vjen nga një shtëpi e dashur ku prindërit e tij janë ende të martuar dhe të gjithë shkojnë mirë, shanset që ai të jetë një burrë i mirë me të cilin dëshironi të martoheni, rriten shumë!


12. Ai dëgjon komentet dhe këshillat tuaja

Një burrë i mirë ju dëgjon çfarë keni për të thënë dhe çfarë keni nevojë. Kur fillova të takohesha për herë të parë me burrin tim – ai gjithmonë anulonte planet dhe më premtonte se do të dilnim për darkë dhe më pas do të vinte dita e darkës dhe ishte “shumë i lodhur” ose “nuk e ndjente atë sonte”. Tani jemi divorcuar!


11. Ai flet për të ardhmen

Një nga shenjat më të rëndësishme të një burri të mirë për t’u martuar është fakti se ai flet për të ardhmen. Një burrë që është gati të qetësohet dhe të ketë një marrëdhënie familjare dhe afatgjatë, dëshiron të sigurohet që të jeni në të njëjtën ide.


10. Ti i beson Atij

Së pari, besimi është themeli i çdo marrëdhënieje të suksesshme. Nëse ju nuk i besoni partnerit tuaj, ose ai nuk ju beson, nuk do të qëndroni në planin afatgjatë. Fillimisht filloni duke u besuar atyre dhe më pas nëse ata bëjnë diçka për të dëmtuar atë besim, atëherë mund të filloni të bëni pyetje.

lg.php

9. Ai ju bën të ndiheni rehat

A ju bën mashkulli juaj të ndiheni sikur mund t’i tregoni diçka dhe të jeni vetvetja juaj 100%? Nëse po, ai mund të jetë i duhuri. Sidomos nëse mund thonit gjënë më budallaqe dhe ai thjesht do të qeshte së bashku me ju (ose – më mirë akoma – do të bashkohej me budallallëkun tuaj!).

8. Ai ju bën të qeshni

Duke folur për të qenit lozonjar, një nga cilësitë më të mira të një burri të mirë për t’u martuar është nëse ai mund t’ju bëjë të qeshni (ose jeni në gjendje të qeshni shumë së bashku).


7. Ai është një komunikues i shkëlqyeshëm

Komunikimi është një pjesë e rëndësishme e çdo marrëdhënieje. Një njeri i mirë jo vetëm që mund të shprehë mendimet dhe idetë e tij, por gjithashtu mund të angazhohet me ju për tuajat.

6. Ai është një dëgjues i shkëlqyeshëm

Takimi me dikë që flet për ju dhe nuk është i interesuar për atë që keni për të thënë (ndonjëherë) nuk është gjë e mirë. Një bashkëshort i mirë do të dojë të dëgjojë po aq sa do të dojë të flasë. Krahas kësaj, ai do të bëjë pyetje për jetën tuaj dhe do të bisedojë me ju për përgjigjet në mënyrë që të ndiheni të dëgjuar.

5. Ai është besnik

Një cilësi tjetër e një njeriu të mirë është nëse ai qëndron pranë jush, pavarësisht nëse kjo është rasti kur ju mbron në një debat me një të huaj ose thjesht rasti kur refuzon mundësinë për t’ju tradhtuar.


4. Ai është i përkushtuar dhe i sjellshëm

Dëshironi të jeni me dikë që do të kujtojë ditëlindjen ose përvjetorin tuaj, apo jo? Një burrë që është i përkushtuar për t’ju bërë të ndiheni të veçantë ia vlen ta keni pranë, pavarësisht nëse është duke komplimentuar fustanin tuaj të ri ose duke ju blerë diçka që sheh në dyqan ushqimore, sepse ai e di që do t’ju pëlqejë.

3. Ai është emocionalisht inteligjent

Le të kuptojmë një gjë, një djalë emocionalisht inteligjent është shumë i kërkuar. Do të thotë, ai ka aftësinë të perceptojë emocionet, të arsyetojë me emocionet, të kuptojë emocionet dhe të menaxhojë emocionet.


2. Ai ju vlerëson

A është njeriu juaj i sjellshëm? Dhe a ju bën të kuptoni se sa mirënjohës është që ju ka (dhe shpesh)? Ndoshta është e qartë se ai thjesht dëshiron t’ju bëjë të lumtur në të gjitha aspektet e marrëdhënies për shkak të asaj se sa shumë ju vlerëson, nga përqendrimi në kënaqësinë tuaj në dhomën e gjumit deri tek momentet ku është duke ju thënë vazhdimisht se sa mahnitës jeni. Në këtë rast, ai tingëllon si një fitues.

1. Ai ju lejon të shkëlqeni

Së fundmi, meshkujt që nuk janë aq të dëshirueshëm janë ata që përpiqen të zbehin dritën tuaj në mënyrë që të shkëlqejnë më shumë. Me fjalë të tjera, ata nuk ju lejojnë të ndiqni ëndrrat tuaja, sepse ndihen të kërcënuar nga mendimi i një gruaje të fortë dhe të fuqishme. Një burrë i mirë do t’ju inkurajojë të jeni personi më i mirë që mund të jeni. Ai do t’ju sfidojë dhe do t’ju japë një shtysë kur të keni nevojë. Mbi të gjitha, ai do të besojë në ju edhe nëse ju nuk besoni gjithmonë në veten tuaj.


panorama.al
 
Opo do rrime te lodhim koken tani ne me femije edhe t'marrim listen: E ka se ka.
U gezofshim kshu si jemi se njeri perfekt s'ka n'kete jete. Jemi plot te meta e gabime te gjithe. Kshuqe tolero pak ketu e pak aty, iher njeri iher tjetri, nje sy mbyll e nje hap edhe aq. Mbaroi jeta. Imagjino 33 vite sikur te ishin 33 dite m'duken. 🙄
Kto jane per ne me kalamaj se ju rinia e keni jeten para. Mos u tremb ti Mogli. 🤗🤗
🤣🤣🤣
 
1 jave njohje direkt fejohen e me vone e kuptojne qe nuk ishin per njeri tjetrin ... mentaliteti shqiptar..
po jo mo se s'para martohen me ashtu jo. kane ndryshuar gjerat. por celsi eshte te bashkepunojne per te miren e ciftit te dy. KEto gjera tne liste nuk gjenden asiher tek 1 person tgjitha
 
po jo mo se s'para martohen me ashtu jo. kane ndryshuar gjerat. por celsi eshte te bashkepunojne per te miren e ciftit te dy. KEto gjera tne liste nuk gjenden asiher tek 1 person tgjitha
Po kane ndryshuar vetem ne tirane po nuk eshte shqiperia tirane...
 
Te jete i pergjegjshem ndaj familjes.
Te jete fisnik.
Te dij te doj dhe respektoj familjen dhe gruan e ti.
Ta ujis familjen e ti me dashuri.
 
Top