12 Veprime të Zakonshme që na e Bëjnë të Keqen Çdo Ditë nga Pak…

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
12 Veprime të Zakonshme që na e Bëjnë të Keqen Çdo Ditë nga Pak…

scoli-696x365.jpg


Të gjithë e dinë që zakonet si pirja e duhanit ose ngrënia e shumë ushqimeve të konservuara mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tonë, por ka shumë zakone të dëmshme më pak të njohura që janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme.

Ne përpiluam 12 nga veprimet më të zakonshme ditore që ngadalë dhe në heshtje rrënojnë shëndetin tonë.

Mbajtja e portofolit në xhepin e pasëm
Kushdo që mban një portofol, e di se vendi më i përshtatshëm për ta mbajtur atë është në xhepin e pasëm të pantallonave tuaja. Por, megjithëse mund të jetë i përshtatshëm, ai përfundimisht nuk është i shëndetshëm.

Duke qëndruar ulur në portofolin tuaj edhe për një periudhë të shkurtër 15-minutëshe mund të bëjë që shpina juaj të zhvendoset dhe ligamentet tuaja kurrizore do të fillojnë të ndryshojnë.

Kjo përfundimisht do të krijojë një asimetri që mund të prishë shtrirjen normale të shpinës tuaj. Ulja mbi kuletën tuaj për periudha të gjata mund të shkaktojë dhimbje kronike të shpinës, dhimbje të nervit shiatik dhe skoliozë funksionale.

Sjellja e pajisjeve elektronike me vete në shtrat

15121945-Depositphotos_30465795_xl-2015-1566813936-728-62023c02f9-1567601161.jpg


Studimet e fundit kanë treguar që përdorimi i pajisjeve elektronike para se të shkoni në shtrat vjedh gjumin tonë dhe zvogëlon cilësinë e gjumit. Megjithatë, një sondazh i marrë nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit tregon se rreth 89% e të rriturve dhe 75% e fëmijëve kanë të paktën një pajisje elektronike në dhomën e tyre të gjumit.

Jo vetëm që përdorimi i rregullt i pajisjeve elektronike para shtratit dëmton cilësinë e gjumit tonë, por gjithashtu bën që ne të fitojmë peshë dhe të provokojmë lodhjen gjatë ditës.

Ndikon gjithashtu në nivelet tona të produktivitetit, aftësitë e të mësuarit dhe nivelet e stresit. Izolimi i vetes nga pajisjet elektronike për të paktën një orë para se të shkoni në shtrat mund të përmirësojë shumë cilësinë e gjumit dhe të ruajë shëndetin tuaj.

Larja e duarve me ujë të nxehtë

15121944-39522310-6f94a828993af152dd0a92d8b5aad4b0c2dd31ed-1500-1-1566838626-728-28678f6236-1567601161.jpg

Studime të ndryshme kanë konfirmuar se uji i nxehtë dhe i ftohtë janë po aq të efektshëm në vrasjen e mikrobeve dhe largimin e baktereve nga duart tona. Sipas këtyre studimeve, pavarësisht nëse ishte 38 ° C apo 16 ° C, temperatura e ujit nuk luajti një rol jetësor në uljen e baktereve. Për më tepër, është vërtetuar se uji i ftohtë është në të vërtetë më i shëndetshëm për duart tona sesa uji i nxehtë.

Ndërsa dihet që uji i nxehtë vret bakteret, ekziston një perceptim i gabuar për këtë. Uji i nxehtë nuk i vret bakteret – shkumëzimi dhe uji gati i vluar e bën këtë, kjo është arsyeja pse instrumentet mjekësore zihen në mënyrë që të sterilizohen.

Duke pasur parasysh që larja e duarve me ujë të valë nuk është e mundur, përdorimi i ujit të ftohtë është alternativa më e mirë. Pse? Sepse larja e duarve me ujë të ngrohtë do të zbusë lëkurën tuaj, duke i bërë duart tuaja më të ndjeshme ndaj mikrobeve.

Pirja nga shishet plastike
15121943-Depositphotos_19806159_xl-2015-1566814554-728-db86e33f32-1567601161.jpg


Do të ishte logjike të supozohet se pirja nga shishet plastike është një gjë e sigurt dhe e shëndetshme për tu bërë. Sidoqoftë, jo të gjitha materialet janë njësoj të sigurta dhe miqësore me mjedisin. Shishet plastike përbëjnë një kërcënim nga kimikatet që ato lëshojnë kur ekspozohen ndaj temperaturave të larta.

Për shembull, nëse e lini shishen në makinën tuaj në një ditë të nxehtë, shtresat sipërfaqësore të plastikës mund të lëshojnë një kimikate toksike (bisfenol A) i cila mund të ndotë ujin që po pini. Ky kimikat mund të ndikojë në sistemin tuaj endokrin dhe të rrisë rrezikun tuaj për endometriozë dhe kancer të gjirit.

E konsumoni ushqimin tuaj shumë shpejt

15121936-Depositphotos_96365186_xl-2015-1566814582-728-d817fd5cae-1567601161.jpg

Studime të shumta kanë treguar që ngrënia shpejt dhe përtypja shumë shpejt e ushqimit tuaj mund të çojë në disa probleme shëndetësore. Ushqimi i shpejtë mund të çojë në shtimin e peshës në një ritëm të përshpejtuar dhe madje mund të rrisë rrezikun tuaj për sëmundje të zemrës, diabet dhe goditje në tru.

Konsumimi i shpejtë i ushqimit gjithashtu ka më shumë të ngjarë të hahet më me tepricë, pasi kërkon rreth 20 minuta nga koha kur filloni të hani që truri juaj të transmetojë sinjale të të qenit i ngopur. Pra, ju mund të jeni të ngopur dhe vazhdoni të hani, por mund të mos e dini pasi truri juaj nuk ka kohë të mjaftueshme për të reaguar dhe të kuptojë se jeni ngopur.

Lani dhëmbët menjëherë pasi të keni ngrënë

30.jpg

Edhe pse disa prej nesh kanë tendencë të lajnë dhëmbët menjëherë pas ngrënies, sipas studimeve të shumta, duhet të prisni të paktën 30-minuta pasi të keni ngrënë para se t’i lani. Dhëmbët tanë mbrohen nga smalti, dhe acidet e krijuara nga ushqime të ndryshme mund ta veshin këtë smalt mbrojtës, që do të thotë se dhëmbët tanë janë në gjendjen e tyre më të dobët menjëherë pas ngrënies.

Fatmirësisht, trupat tanë kanë një mënyrë për të balancuar nivelin e lartë të acidit me ndihmën e pështymës tonë, por kjo kërkon kohë. Pra, larja e dhëmbëve menjëherë pasi të keni ngrënë do të thotë që ju po sulmoni dhëmbët, edhe nëse përdorni një furçë dhëmbësh të butë.

Është më mirë të lejoni që pështyma të bëjë punën e saj dhe të balancojë nivelet e larta të acidit para se të lani dhëmbët. Alternativa më e mirë do të ishte të shpërlani gojën me ujë ose të përtypni çamçakëz pa sheqer ndërsa prisni që dhëmbët të rikuperohen.

Pastrimi i veshëve tuaj me tampon pambuku

15121941-articles-6229010-1290b2215d06ecb00a7764ce64c99d96-1567072606-728-32e9147584-1567601161.jpg


Pastrimi i veshëve tuaj me tampon pambuku bën më shumë dëme sesa mirë. Sipas një studimi, pastrimi i veshëve tuaj me kunj pambuku shtyn dyllin e veshit më tej poshtë në kanalin e veshit. Mund të çojë gjithashtu në infeksione, prekje të dyllit të veshit dhe tringëllimë në veshë.

Në të vërtetë rekomandohet që të mos i ngacmoni veshët, dhe ta lini dyllin të bjerë jashtë natyrshëm. Dylli i veshit funksionon si një filtër për kanalin e veshit, duke parandaluar pluhurin dhe papastërtinë nga hyrja në të. Pastrimi i veshëve tuaj me copë pambuku i bën veshët të ndjeshëm nga ndotja. Prapëseprapë, nëse ndjeni nevojën për të pastruar veshët, pastrimi i tyre me një peshqir do të mjaftojë.

Përdorimi i një tharëse dore

15121940-swqgw2ju7y201-1566410087-728-016bc159b3-1567601161.jpgTharësit e duarve mund të jenë një zgjidhje më miqësore me mjedisin sesa peshqirët e letrës, por ato me siguri nuk janë më të shëndetshme për ne. Një studim tregoi se tharësit e duarve në banjë publike përhapin mikrobe fekale në duart tuaja. Mekanizmi që tharësit e duarve përdorin duke fryrë ajrin është zakonisht i prirur për transferimin e baktereve të ajrit të banjës.

Rezultatet e këtij studimi tregojnë se shumë lloje të baktereve, përfshirë sporet dhe patogjenët, mund të transferohen në duart tuaja. Gjëja më e mirë për të bërë do të ishte të shmangni përdorimin e tharëseve të duarve dhe të thani duarve sipas modës së vjetër, duke përdorur një peshqir letre.

Pirja e tepërt e lëngjeve

15121939-Depositphotos_153730804_xl-2015-1566814662-728-1ace4a0b1f-1567601161.jpg

Është një fakt i njohur se lëngu i portokallit është i pasur me vitaminë C, vitaminë B dhe antioksidantë të ndryshëm. Në fakt, pirja e lëngjeve konsiderohet një zakon i shëndetshëm. Sidoqoftë, pirja e tepërt mund të jetë e dëmshme për shëndetin tonë, pasi mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve, diabet të tipit 2 dhe mbipeshë.

Arsyeja pse pirja e tepërt e lëngjeve është e dëmshme për ne është sepse përmban nivele të larta të fruktozës. Nuk ka rëndësi se çfarë lloji lëngu po pini, sepse edhe lëngjet me cilësi më të lartë ende përmbajnë një dozë të konsiderueshme sheqeri.

Konsumoni shumë kripë

15121938-Depositphotos_201784498_xl-2015-1567533833-728-20d3219eb6-1567601161.jpgNdërsa kripa mund ta bëjë shijen tonë ushqimore më të mirë duke shtuar një shije shumë të nevojshme, nuk është e mirë për shëndetin tonë. Sasia e kripës që konsumoni ka një efekt të drejtpërdrejtë në shëndetin tuaj, dhe ajo është shoqëruar me kushte si presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës dhe kanceri i stomakut.

Ndërsa kripa është thelbësore për shëndetin tonë, ajo bën që trupat tanë të mbajnë ujin, dhe uji shtesë ngrit tensionin tonë. Së fundi, presioni i lartë i gjakut mund të tendosë zemrën tuaj, arteriet dhe veshkat.

Gjumi i tepërt

15121937-Depositphotos_13591721_xl-2015-1567533872-728-0756c7eed0-1567601161.jpg


Gjumi është një kohë kur trupi rekuperohet dhe riparohet vetë. Do të ishit gabim nëse do të supozonit se më shumë gjumë barazohet me më shumë pushim dhe shëndet më të mirë. Studimet kanë vërtetuar që gjumi i tepërt sjell me vete një numër rreziqesh shëndetësore.

Sasia e duhur e gjumit ndryshon nga një person tek tjetri, por standardi i përgjithshëm i gjumit të mirë është diku midis 7-9 orësh. Konsideroni që ky të jetë modeli ideal i gjumit. Gjumi i tepërt në mënyrë të rregullt ka qenë i lidhur me nivele më të larta të vdekshmërisë, depresionit, sëmundjeve të zemrës, mbipeshes dhe funksionimit të dëmtuar të trurit.

Qëndrimi ulur gjatë gjithë ditës

15121935-Depositphotos_77902846_xl-2015-1567533947-728-3ee833145e-1567601161.jpg

Kur njerëzit punojnë, studiojnë dhe shoqërizohen, ata shpesh i bëjnë këto aktivitete në një pozicion të ulur. Dhe ulja për një kohë të gjatë sjell me vete një numër problemesh shëndetësore, të cilat nuk duhet t’i injorojmë. Qëndrimi ulur për pjesën më të madhe të ditës do të përfshijë një shpenzim të madh të energjisë, do të thotë që ju nuk digjni shumë kalori ndërsa jeni ulur.

Përkthyer në rezultate shëndetësore, kjo do të thotë që qëndrimi i tepërt ulur është i lidhur me problemet shëndetësore si vdekshmëria e parakohshme, diabeti i tipit 2, sëmundjet kardiovaskulare dhe mbipesha.

Nëse puna juaj përfshin këtë qëndrim për pjesën më të mirë të ditës, provoni të bëni një pushim çdo 30 minuta, qëndroni në këmbë ndërsa flisni në telefon, ose shkoni për disa shëtitje të shkurtra për të minimizuar efektet negative të të ulurit shumë.

Cilat nga këto zakone është në listën tuaj të aktiviteteve të përditshme? A mund të mendoni për ndonjë zakon tjetër të rrezikshëm që do të përshtatej në këtë përzgjedhje? Ndani mendimet tuaja me ne në pjesën e komenteve më poshtë.

b.supershendeti.com
 
Top