• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Bajrami sakrifices

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Bajrami i Sakrifices 😱

Një sakrificë dhe heroizëm që nuk duhet të kalohet thjesht si lajm kronike
Një 39 vjeçar, baba i katër fëmijëve po kthehej me motorr nga qyteti ku kishte blerë disa ushqime për familjen dhe dhurata për fëmijët e tij të vegjël për Bajram.
Duke kaluar afër lumit të Bunës dëgjon një grua që bërtiste me ngashërim dhe kërkonte ndihmë se po i mbytej i biri.
Pa e menduar gjatë, lë motorrin e tij në rrugë dhe vrapon drejt lumit për ti ardhur në ndihmë djalit të panjohur të gruas së panjohur.
Por, nuk qe e thënë... ujrat e rrëmbyeshme që kishin përpirë 14 vjeçarin, shkëputën edhe babain e ri nga katër fëmijët e tij të mitur.
E pamë në lajme si kronikë të katërt apo të pestë dhe me siguri që nuk ia mbajmë mend emrin heroit.
Gjithsesi veprimi i tij nuk është më pak heroik se i shumicës së herojve të kombit.
Ai quhej Dhurim dhe me sakrificën e tij sublime për ti shpëtuar jetën një fëmije që nuk e njihte, na dha të gjithëve një mësim, pikërisht në ditët e "Bajramit të Sakrificës".
Dhurimi ishte një mysliman i ri, nga një familje e nderuar në fshatin Belaj që po kthehej të lumturonte fëmijët e tij të vegjël me dhuratat e Bajramit, ndërsa djali që deshi të shpëtonte ishte nga një familje katolike nga Puka dhe kishte hyrë të freskohej në ujrat e Bunës.
E ç'rëndësi ka kjo!? Tek e fundit çdo jetë është e shejtë dhe është urdhër hyjnor që të bëhet çdo sakrificë për ta shpëtuar.
E ne teksa flasim me shumicĂ« e me fjalĂ« tĂ« mĂ«dha pĂ«r sakrificĂ«n nĂ« kĂ«to ditĂ«, duhet ti bĂ«jmĂ« vetes disa pyetje tĂ« thjeshta. Sa jemi tĂ« gatshĂ«m tĂ« sakrifikojmĂ« pĂ«r tĂ« tjerĂ«t? ÇfarĂ« jemi tĂ« gatshĂ«m tĂ« sakrifikojmĂ«? A jemi tĂ« gatshĂ«m tĂ« sakrifikojmĂ« gjĂ«rat tona mĂ« tĂ« vyera pĂ«r tĂ« tjerĂ«t?
E pra, kur tu bëni dhurata njerëzve tuaj të dashur në këto ditë, kujtoni edhe fëmijët e Dhurimit, të cilët shtërngojnë fort dhuratat e Bajramit që u kishte blerë babai i tyre dhe i kishte lënë mbi motorrin e tij në rrugë, teksa vraponte për të shpëtuar një fëmijë tjetër...

Fb
 

Desa

Angel in situ
TĂ« shpĂ«tosh jetĂ«n e tjetrit, Ă«shtĂ« veprimi mĂ« njerĂ«zor qĂ« mund tĂ« ekzistojĂ«. Por kur ky veprim ka çmimin mĂ« tĂ« lartĂ«, si humbja e jetĂ«s tĂ«nde, nuk ka fjalĂ« tĂ« pĂ«rshtatshme qĂ« do i jepnin epitetin e merituar. TĂ« kthehet besimi dhe optimizmi se ende ka ‘njerĂ«z’, pa marrĂ« parasysh se cilit komunitet fetar i takon.

Bajrami i Sakrifices 😱

E ne teksa flasim me shumicĂ« e me fjalĂ« tĂ« mĂ«dha pĂ«r sakrificĂ«n nĂ« kĂ«to ditĂ«, duhet ti bĂ«jmĂ« vetes disa pyetje tĂ« thjeshta. Sa jemi tĂ« gatshĂ«m tĂ« sakrifikojmĂ« pĂ«r tĂ« tjerĂ«t? ÇfarĂ« jemi tĂ« gatshĂ«m tĂ« sakrifikojmĂ«? A jemi tĂ« gatshĂ«m tĂ« sakrifikojmĂ« gjĂ«rat tona mĂ« tĂ« vyera pĂ«r tĂ« tjerĂ«t?

Fb
Besoj se sikush në mënyrë të vete sakrifikon, kush më pak e kush më shumë.
Pastaj, edhe sakrificat janë sipas mundësive, do thoja. Nëse qëllimisht jep jetën tënde për të shpëtuar tjetrin, është shumë e hollë linja mes veprimit të mirëfilltë dhe marrëzisë (përjashtoj rastin në fjalë).
Tani duhet njĂ« pĂ«rshkrim mĂ« i hollĂ«sishĂ«m i ‘gjĂ«rave mĂ« tĂ« vyera’. NĂ«se bĂ«het fjalĂ« pĂ«r gjĂ«ra materiale, besoj se ka plot veprime bamirĂ«se nĂ« kĂ«tĂ« aspekt.
 
Top