Sapo mbyllni sytë në krevat u duket sikur po “bini” poshtë, ja pse ndodh...

Monique

With or Without u
lb-dormir-despiertas-de-golpe_d22d9b8b9cd69d001891f5c1216a0aeb.png


Ju mendoni se të rënit në gjumë është një proces relaksues dhe qetësues, por jo gjithmonë është kështu. Ndodh shpesh që ju kap një ndjesi alarmante sikur po bini poshtë, ndërkohë që jeni në krevat.
Kjo mund t’u ketë ndodhur një herë, dy herë apo shumë herë e megjithatë nuk jeni i vetmi person që e keni përjetuar këtë ndjesi, u ndodh thuajse të gjithëve dhe nuk ka asgjë të keqe. Ajo është diçka normale dhe ka një shpjegim logjik për të.

Kjo ndjesi quhet “Tërmeti Hipnicas” ose “hypnic tiro” dhe rreth 70% e njerëzve në mbarë botën e kanë përjetuar një rënie të tillë.


Por, pse ndodh atëherë?! Epo, zakonisht kjo ndodh gjatë fazës kur jeni në gjumë dhe zgjuar njëherësh e njohur me termin psikologjik “hypnagogic”. Ndonjëherë kjo ndjesi mund të jetë shumë e pakëndshme si rezultat i një tendosjeje të pavullnetshme që mund të shkaktohet si rezultat i ndonjë reagimi nga tingujt që vijnë nga jashtë.

Por, mbi të gjitha lëkundja e njohur si rënie nga shtrati vjen si reagim i trurit kur muskujt pas rënies në qetësi fillojnë dhe shtendosen dhe relaksohen. Sigurisht, kur ndodh kjo, truri mendon se jeni duke rënë dhe ju jep një sinjal të tillë dhe truri përgatit trupin për “rënien”.

Kjo ndjesi është normale dhe nuk do të thotë se vuani nga diçka e rëndë, megjithatë nëse bëhet e vazhdueshme atëherë vjen si shkak i ankthit, sindromës së stresit dhe lodhjes së tepërme.

Si mund të evidentohet një “rënie” e tillë?! Studimet kanë treguar që nëse doni të keni sa më pak ndjesi të tilla ose fare, është mirë që para se të bini në gjumë mos të zgjidhni ekuacione apo probleme matematikore praktikisht asgjë që ka të bëjë me shifra, gjithashtu mund të bëni një dush para gjumit ose edhe të meditoni.
1234r.jpg
 
Mua me ndodh...po dua te di si te heq mendjen nga shifrat , kur tere diten me ato merrem?
 
Por, pse ndodh atëherë?! Epo, zakonisht kjo ndodh gjatë fazës kur jeni në gjumë dhe zgjuar njëherësh e njohur me termin psikologjik “hypnagogic”. Ndonjëherë kjo ndjesi mund të jetë shumë e pakëndshme si rezultat i një tendosjeje të pavullnetshme që mund të shkaktohet si rezultat i ndonjë reagimi nga tingujt që vijnë nga jashtë.

Mua me ndodhe jo rralle por jo nga arsyeja e lodhjes sa nga arsyeja qe une fle vetem ne shpine dhe me duar te lidhura pas kokes ::cool::::cool:: Pastaj me hip dikush aty siper e here me nje jastak e hove hove me duar deshiron me me zene frymen :yum::yum: i jap zor une me shpetu e hiq, e hiq, e hiq :nerv: sa ndjehem i lodhur kur me del gjumi :nerv:
 
Sigurisht, kur ndodh kjo, truri mendon se jeni duke rënë dhe ju jep një sinjal të tillë dhe truri përgatit trupin për “rënien”.

Prandaj une besoj qe jemi qenie yjesh,energjie dhe shume nderdimensionale,jemi telepatik por akoma jemi ne priudhe gjumi ne lidhje me shfrytezimin e ketyre vetive dhe kapacitetit te njohjse se strurit tone.
Trupi shte nje instrument qe bindet dhe perdoret per nje kohe te caktuar nga energjia qe eshte meshiruar ne trurin tone.
 
46153-suicide.jpg
 

Attachments

 • 46153-suicide.jpg
  46153-suicide.jpg
  21.5 KB · Shikime: 0
 • 46153-suicide.jpg
  46153-suicide.jpg
  21.5 KB · Shikime: 0
C'ka lidhje kjo me ekuacionet aman e kta s'dine se c'shpikin....edhe mua me ka ndodh tani heret ishte javen e kaluar serish por vetem ekuacione qe s'mendoj ne oren e gjumit apo dicka te ngjashme gjithsesi....Pervec tjerash eshte degjuar se kur nr delet per se mbrapshti te ze gjumi menjehere....ahaha :p
 
Sigurisht, kur ndodh kjo, truri mendon se jeni duke rënë dhe ju jep një sinjal të tillë dhe truri përgatit trupin për “rënien”.

Prandaj une besoj qe jemi qenie yjesh,energjie dhe shume nderdimensionale,jemi telepatik por akoma jemi ne priudhe gjumi ne lidhje me shfrytezimin e ketyre vetive dhe kapacitetit te njohjse se strurit tone.
Trupi shte nje instrument qe bindet dhe perdoret per nje kohe te caktuar nga energjia qe eshte meshiruar ne trurin tone.

Nuk thote qe vetem njeriu e perjeton kete.
 
Edhe un personalisht e perjetoj kete fenomen , jo shpesh por me dite :p
Me sa kam njohuri un pervec faktit qe me siper vjen dhe si pasoje e c'ekulibirimi te veshit te mesit pasi muskujt leshohen ne menyre te shpejt dhe kjo i jep senjal turit sikur po bie :p
 
Sapo mbylli syte me del forumi im i dashur.
 

Konkursi Letërsisë

 • 1-Brenga ime dashuri

  Votat: 7 41.2%
 • 2-Botë e mjerë

  Votat: 4 23.5%
 • 3-Shitësja e farave

  Votat: 6 35.3%
Back
Top