Sa nuk eshte vone!

Jo rrallehere gjendemi duke shkruar per te dashurit tane pasi ata nuk jane me mes nesh. Thurim vargje dhe dedikime pafund, ndonese ata nuk na degjojne apo i lexojne. Shpeshhere marrim te mireqene cdo gje te mire qe na rrethon, cdo te aferm qe na qendron prane duke harruar tua shprehim dashurine qe ndjejme per ta, falenderimin per cdo dore te dhene, mirenjohje per cdo respekt te fituar, kerkimin e faljes per cdo gabim te bere. Nese do i kushtonim numerimit te begative dhe te mirave qe Zoti na ka dhene qofte dhe nje 5 minutesh te vetem, s’do rreshtnim duke e madheruar Ate. Nese 5 minuta do u zhvishnim nga egoizmi, mendjemadhesia e vetkenaqesia do arrinim te shprehnim shume gjera para se ato te mira te mos i kemi me. Ndaj,
Nese nje kerkim falje do rregullonte nje miqesi, kerkoje. Nese nje heshtje do ndreqte nje zemer, hesht. Nese nje “faleminderit” do dhuronte nje buzeqeshje thuaje. Nese nje buzeqeshje do rregullonte humorin e dikujt, jepe. Nese nje perqafim do shtonte dashurine, shtrengoje fort ate njeri. Nese akoma keni mundesi te permendim Zotin, mos te kursehemi deri sa marrim akoma fryme.
FB_IMG_1657963956151.jpg
 
Ahh e mira Soli ti.

Eshte e vertet kur te thuhen fjale te mira sikur ta zbusin zemren dhe te forcojne te dale ne pah ajo ane e mire e jotja. Kjo esht shume e vertet, sidomos kur ndihesh i vlersuar nga fjalet qe te adresohen dhe nuk e kalojne kufirin e lajkave. Por qe njerzit qe sot sflasin me nj tj nuk ndodh vetem per ceshtje ego, me beso qe nje fjal me fal nuk rregullon asgje kur mbrapsht merr ate shperfilljen e te perulurit. Sepse ti mund ta falesh veten tende por mbrapsht merr vete dhe balten qe me kalimin e kohes te tjetrson. Nese hesht do te keqkuptohesh por nese flet do "vrasesh" dike, a nuk esht me mire te vrasesh dike duke ditur te verteten apo esht me mire ta "vrasesh" 2 her me nje genjeshter?

Buzqeshje po, jam pro gjithmon sepse verten ja zbukuron diten njeriut qe ke afer.

Sa per pjesen e pare jam i mendimit qe duhet te kenaqemi me kujtimet qe kemi krijuar nder vite me personat qe nk jetojne me. Ato nk do harrohen kurr perderisa jetojne ne kujtimet tona.
 
Ndoshta ne udhtimin e shpirtit do te gjej,sepse ti je aty.
Sot u afrova me ty me nje qiri te ndezur,ndjeva lotet e shpirtit me te forte se te syve.
Por ti me ke mesuar qe dhimbjen duhet ta kthejme ne force dhe dashuri.
Te ndjeva ne perkdheljen tende te larget ,por te ngrohte si gjtihnje gjate jetes sime.
Sikur te ishe pak me afer,sikur dhe pak,por e di e di,ti me ke mesuar,qe per asgje nuk eshte kurre vone.
 
Ahh e mira Soli ti.

Eshte e vertet kur te thuhen fjale te mira sikur ta zbusin zemren dhe te forcojne te dale ne pah ajo ane e mire e jotja. Kjo esht shume e vertet, sidomos kur ndihesh i vlersuar nga fjalet qe te adresohen dhe nuk e kalojne kufirin e lajkave. Por qe njerzit qe sot sflasin me nj tj nuk ndodh vetem per ceshtje ego, me beso qe nje fjal me fal nuk rregullon asgje kur mbrapsht merr ate shperfilljen e te perulurit. Sepse ti mund ta falesh veten tende por mbrapsht merr vete dhe balten qe me kalimin e kohes te tjetrson. Nese hesht do te keqkuptohesh por nese flet do "vrasesh" dike, a nuk esht me mire te vrasesh dike duke ditur te verteten apo esht me mire ta "vrasesh" 2 her me nje genjeshter?

Buzqeshje po, jam pro gjithmon sepse verten ja zbukuron diten njeriut qe ke afer.

Sa per pjesen e pare jam i mendimit qe duhet te kenaqemi me kujtimet qe kemi krijuar nder vite me personat qe nk jetojne me. Ato nk do harrohen kurr perderisa jetojne ne kujtimet tona.
Me doli kjo thenia para, edhe m'u kujtove ti qe thua: ah e mira Soli (me keqardhje) lool
:giggle: 🤗

14854705-8519-4562-9fde-5db4869fe66c.jpg
 
Top