Ky ishte sekreti më i madh në jetën e Enver Hoxhës, për të cilin jetoi gjithmonë me frikë

Ky ishte sekreti më i madh në jetën private të Enver Hoxhës, për të cilin jetoi gjithmonë me frikë. Ata të dy ishin njoftuar gjatë kohës kur Enver Hoxha ishe mësues në Korçë, dhe më vonë e zyrtarizuan lidhjen mes familjesh kur edhe Mbreti Zog ishte pajtuar që ata të dy të martoheshin, ku kishin vendosur të fejoheshin në pranverën e vitit 1939, shkruan Gazeta Metro.

Mirëpo, pas konfliktit të Shqipërisë me Italinë, familja mbretërore u largua nga Shqipëria për në Greqi, dhe Hoxha me Mexhiden u ndanë, edhe pse kjo e fundit i kishte kërkuar atij të shkonte me ta, dhe iu bashkuar atyre, por deri në fund, pasi familja mbretërore e kishte trádhtuar atë.


Kështu që, pasi mori një sasi të mirë parash nga Princesha e tij, u kthye në Shqipëri. Enver Hoxha dhe Princesha Maxhide nuk u panë më kurrë, ose së paku nuk u takuan. Por Princesha Maxhide do të vazhdonte që ta tórturonte Enver Hoxhën deri në vdèkje, në mënyrën e saj. Që prej vitit 1939 e deri sa vdíq rreth gjysmë shekulli më pas, Enver Hoxha do të jetonte me frikën e zbulimit të letërkëmbimit të tij me motrën e Zogut, që do ta shkátërronte politikisht atë.

Gjetja dhe zhdúkja e letrave të shumta që ai i kishte dërguar Princeshës Maxhide u bë obsesioni i jetës së tij. Letrat sigurisht që i ruante princesha e cila jetonte në mërgim pranë të vëllait.

Enver Hoxha pas vdèkjes së Princeshës Mexhide, i ka dërguar vadimisht lule te várri
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
A ka foto kjo fare princeshe,se xhaxh ka qen kogja tip?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Po tha per marlen mollen e kuqe dhe ec marla lesho vendin ????kur te vish ne shengjin do bej çmos ta gjej mundesine te pish kafen me Princin e fv ??
Flm ..po dy kaffe plus cokollad dhe djath dhije per @Hope se pa te nuk vi un?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Prit o bace se ala ske ardh ktej….kafen e cokollaten shijoji ti nersa hopen e marrim me video call hahahahaha
Jojo pa pranin e saj un nuk kaloj kufirin shqiptari shqiptar?
 
Top