K.Konfederatave ITALIA fiton vendin e trete pas penaltive..

xhebrail1

INTERIST
Italia ka siguruar vendin e tretë në Kupën e Konfederatave, pas fitores ndaj Uruguait pas ekzekutimit të penaltive. Koha e rregullt dhe vazhdimet përfunduan me rezultat 2-2.
Të dyja skuadrat zhvilluan lojë ofensive në fraksionin e parë, ndërsa më efektivë u treguan Azzurrët. Pas një goditjeje të lirë të Diamantit, Davide Astori ishte aty për t’u siguruar që topi të përfundonte në rrjet (24’).

Edhe Edinson Cavani shënoi në pjesën e parë, por goli i tij u zhvlerësua pasi paraprakisht ishte në pozitë jashtë loje. Mirëpo, në pjesën e dytë, 26-vjeçari e barazoi rezultatin pas asistimit të Garganos (58’).

Alessandro Diamanti e bëri të parëndësishme mungesën e Pirlos duke rikthyer avantazhin e Italisë nga gjuajtja e lirë (73’).

Edinson Cavani ishte aty për ta neutralizuar përsëri golin e Azzurrëve duke lënë të pashpresë Buffonin nga gjuajta e lirë (78’).

Me rezultat 2-2 përfundoi koha e rregullt e sfidës, e cila u desh të shkonte në vazhdime. Ndërkaq, edhe pas vazhdimeve rezultati mbeti i njëjtë dhe u desh që penaltitë ta vendosin fituesin.

Në pjesën e dytë të vazhdimeve, Riccardo Montolivo u përjashtua me kartonin e dytë të verdhë (110’) duke lënë skuadrën me dhjetë lojtarë në minutat e fundit të përballjes.

Pas ekzekutimit të penaltive, kësaj radhe (pas eliminimit nga Spanja në gjysmëfinale) italianët u treguan më të vendosur dhe më të saktë.

Të pasaktë nga pika e bardhë ishin Diego Forlan (Uruguai), Mattia De Sciglio (Itali), Martin Caceres (Uruguai) dhe Walter Gargano (Uruguai). /Telegrafi/

Titulli: K.Konfederatave ITALIA fiton vendin e trete pas penaltive..