Isis gjen lider të ri pas vrasjes së Al Bagdadit

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
2_ISIS-leader.jpg


Amir Mohamed Abdul Rahman al-Mawli al-Salbi është bërë udhëheqësi i ri i ISIS pasi Abu Bakr al-Bagdadi vdiq në një sulm ushtarak amerikan në Siri.

Lideri i ri ishte nje nga anëtarët themelues të tij dhe tani është pasuesi i Al Baghdadit.
Ai është lindur në një familje të Irakut Turkmen në qytetin Tal Afar, al-Salbi është një nga të paktët jo-arabë në mesin e udhëheqjes së isis.
Ai udhëhoqi skllavërimin e pakicës Yazidi të Irakut dhe u ngrit shpejt në radhët e organizatës terroriste.
Dhe al-Salbi besohet se ka një djalë..Top-CHannel
 

Attachments

  • 2_ISIS-leader.jpg
    2_ISIS-leader.jpg
    32.2 KB · Shikime: 0
  • 2_ISIS-leader.jpg
    2_ISIS-leader.jpg
    32.2 KB · Shikime: 0
Last edited by a moderator:
Top