Gratë në komunizëm kishin dy herë më shumë orgazma se në Perëndim”, studimi amerikan zbulon sekretin.

MonaLisa

Staf në FV.AL
Adm
IMG_0126.jpeg
“Në perceptimin e amerikanëve, komunizmi në Evropën Lindore kufizonte vetëm udhëtimet, kishte markete boshe dhe burra e gra në radhë që prisnin për një racion, mungesë privatësie dhe peizazhe të zymta”. Kështu e nis shkrimin pedagogia dhe studiuesja amerikane Kristen R. Ghodsee në “The New York Times”.

Ajo ka studiuar jetën në Evropën Lindore dhe në këtë shkrim të saj tregon një pjesë të jetës komuniste që nuk është shfaqur në rrëfime.

Disa mund të kujtojnë se gratë e bllokut Lindor përfituan shumë të drejta dhe privilegje të panjohura për demokracitë liberale të asaj kohe, duke përfshirë investime madhore të shtetit në arsimimin dhe trajnimin e tyre dhe bashkëpunimin e tyre me forcën punëtore. Por ka edhe një tjetër avantazh që ka marrë më pak vëmendje: Gruaja nën sistemin komunist kishte më shumë kënaqësi seksuale.

Një studim sociologjik krahasues i Gjermanëve të Lindje dhe Perendimit i realizuar pas ribashkimit në 1990 zbuloi se gratë Lindore kishin dy herë më shumë orgazma sesa gratë Perendimore, sipas gazetës. Kërkuesit u mrekulluan me këtë pabarazi në kënaqësinë e raportuar seksuale, sidomos pasi që gratë vuanin nga barra e njohur e dyfishtë e punësimit formal dhe punës në shtëpi.

Në kontrast, gratë e Gjermanisë Perendimore pas luftës kishin qëndruar në shtëpi duke shijuar të gjitha pajisjet e kursimit të punës të prodhuara nga ekonomia kapitaliste e zhurmshme. Por ata bënin më pak seks, dhe seks më pak të kënaqshëm, sesa gratë që u duhej të qëndronin në rradhë për një letër higjenike.

Edhe pse shtetet komuniste të Evropës Lindore kishin nevojë për për punën e grave për të realizuar programet e tyre për industrializim të shpejtë pas Luftës së Dytë Botërore, themeli ideologjik për barazinë mes grave dhe burrave u drejtua nga August Bebel dhe Friedrich Engels në shekullin e XIX.
Ky studim përfshin edhe Shqipërinë.

Shkruar nga: G Hasani
joq-albania.com
 
Besa thote gjyshi jem qe grun e kapsha me zor se skishte mundsi tjeter e ka ba 6 fmi imagjinoje te ishte me qejf qa kishte ba 🤣
 
Merita e Dulles kjo . lol
 
Jane shume faktore, qe nga ushqimi, ambienti, klima dhe niveli i stresit:)
Ah po, ne ate kohe as Aspirine nuk pinin.;)
 
Jane shume faktore, qe nga ushqimi, ambienti, klima dhe niveli i stresit:)
Ah po, ne ate kohe as Aspirine nuk pinin.;)
Po futja kot Edhe ti tani … e Kush e njihte orgazmen ne ate kohe mo ? As femijeve dhe marredhenieve seksuale nuk ja kishin idene e jo me orgazmes . lol

Ishin aty per numer dhe per te bere edhe detyren … i trajtonin si lecke dhe asgje kur vjen puna ne k’te fushe dhe kaq .
 
Po futja kot Edhe ti tani … e Kush e njihte orgazmen ne ate kohe mo ? As femijeve dhe marredhenieve seksuale nuk ja kishin idene e jo me orgazmes . lol

Ishin aty per numer dhe per te bere edhe detyren … i trajtonin si lecke dhe asgje kur vjen puna ne k’te fushe dhe kaq .
Ku e di ti kte? Ti sje 80 vjece moj qe flet me kaq siguri.
Dikur i dini gjerat por shpjegimi ishte i "varfer" per faktin e arsimimit, amo jo qe nuk i dinin e perjetonin.
Une them fillo te lexosh pak.mbi te shkuaren dhe do shohesh qe ne asgje nuk kemi perparuar, pervec orgazmes ne PornHub.
 
Ku e di ti kte? Ti sje 80 vjece moj qe flet me kaq siguri.
Dikur i dini gjerat por shpjegimi ishte i "varfer" per faktin e arsimimit, amo jo qe nuk i dinin e perjetonin.
Une them fillo te lexosh pak.mbi te shkuaren dhe do shohesh qe ne asgje nuk kemi perparuar, pervec orgazmes ne PornHub.

e di mo se i kemi prinderit dhe gjysherit gjalle dhe akoma edhe sot nuk e njohin k’te fjale …plus ke plot informacione ku Edhe ta deshmojne k’te fakt . Lol

Ke te lexoj … k’to mbeturinat e turpshme dhe analfabetizmin e JOQ ? lol
 
e di mo se i kemi prinderit dhe gjysherit gjalle dhe akoma edhe sot nuk e njohin k’te fjale …plus ke plot informacione ku Edhe ta deshmojne k’te fakt . Lol

Ke te lexoj … k’to mbeturinat e turpshme dhe analfabetizmin e JOQ ? lol
Ky postim ne disa shtete do konsiderohej si provokim per "korruptim misheror" 😂😂😂
 
Ky postim ne disa shtete do konsiderohej si provokim per "korruptim misheror" 😂😂😂
We all know qe te arrish ne orgazma duhet
Edhe goxha pune mes dy paleve … ne ate kohe jo vetem qe nuk kishin informacion dhe mendje per k’to gjera … por shumica as nuk zhvisheshin lakuriq mes njeri tjetrit se jua kishin bere kaq gje te turpshme , te ndaluar dhe te piset …. sa vetem hap dhe mbyll syte me drite fikur dhe kaq . Lol
 
We all know qe te arrish ne orgazma duhet
Edhe goxha pune mes dy paleve … ne ate kohe jo vetem qe nuk kishin informacion dhe mendje per k’to gjera … por shumica as nuk zhvisheshin lakuriq mes njeri tjetrit se jua kishin bere kaq gje te turpshme , te ndaluar dhe te piset …. sa vetem hap dhe mbyll syte me drite fikur dhe kaq . Lol
E dija qe do hyje ne detaje ndaj postova ate me lart 😋
Shiko, orgazma nuk eshte vec te zhvishesh besoj une, eshte frut i gjithe procedures...
Ka njerez qe thone qe arrini orgazmen kur i jepnin doren dikujt, pra besoj une qe eshte dicka qe ka te beje me shume me trurin sesa epoken ne te cilen jeton..
 
E dija qe do hyje ne detaje ndaj postova ate me lart 😋
Shiko, orgazma nuk eshte vec te zhvishesh besoj une, eshte frut i gjithe procedures...
Ka njerez qe thone qe arrini orgazmen kur i jepnin doren dikujt, pra besoj une qe eshte dicka qe ka te beje me shume me trurin sesa epoken ne te cilen jeton..
No sepse jua kishin fshire trurin komplet nga k’to gjera … e shumta ndonje shtrengim dore dhe kaq … por a kalohet ne orgazma me nje shtrengim dore dhe kofshe ? Lol

Mos e kane ngaterruar me cicin … se orgazma ka pune te thella 😆
 
No sepse jua kishin fshire trurin komplet nga k’to gjera … e shumta ndonje shtrengim dore dhe kaq … por a kalohet ne orgazma me nje shtrengim dore dhe kofshe ? Lol

Mos e kane ngaterruar me cicin … se orgazma ka pune te thella 😆
Epo po qe keshtu puna une ne edukate sexuale nuk paskam kuptuar asgje😋
 
Epo po qe keshtu puna une ne edukate sexuale nuk paskam kuptuar asgje😋
Ju meshkujt mbase jeni me sensitive 😋 por femra ka nevoje per me shume stimulim dhe jo te tere meshkujt e kane k’te aftesi … e lere me ne ate kohe qe nuk e njihnin as stimulimin dhe as orgazmen… mbase ndonje pelqim por kaq 🥶
 
Se besoj kete gje.
Per mua dashuria,seksi, orgazma pike se pari eshte te mos fikesh as driten e dhomes,as dritares as trurit kur dy trupa nudo dashurohen dhe kryejn aktin me sublim njerzor.
Ate ku lind nje jete.
Nje shoqeri kompleksive ka orgazem biologjike me shume se erotike dhe shpirtrore.
Sigurisht nuk pergjithsoj por qe keshtu e shoh une.
Nga ato kohe kompleksive mendoj qe vjen dhe shprehja :
Kur femra thote jo,e ka po.
Ajde daulle ajde.
 
Ne ate kohe dhe kur i conte menja per gili vili donin 1 ore te hiqnin brekushet dhe ter ato rroba qe kishin, dhe gjat ktij procesit te zhveshjes mir qe deshira kishte ik , por dhe kish bo partneri/ja gjumin e 3.
 
Lexoj disa opinione te cilat duket qart qe nuk kan lexuar artikullin , studimi eshte bërë per shtetet komuniste dhe jo vetem per Shqiperin.
 
Kot paskan thane qe komunizmi paska qene i eger 😂😂😂 dikur neper shpia kane jetu nga 10-15 veta ne 1 dhome e imagjino e sa tjere pas saj kane kalu ne orgazem 😂😂
 

Konkursi Letërsisë

  • 1-Brenga ime dashuri

    Votat: 7 41.2%
  • 2-Botë e mjerë

    Votat: 4 23.5%
  • 3-Shitësja e farave

    Votat: 6 35.3%
Back
Top