Gjimnazi më i mirë, “Sami Frashëri”! U rendit i pari mes 35 shkollave publike në Tiranë

Gjimnazi më i mirë, “Sami Frashëri”! U rendit i pari mes 35 shkollave publike në Tiranë​

Çdo vit bëhet një renditje e performancës së 35 gjimnazeve publike të Tiranës dhe vendin e parë për këtë vit e ka marrë gjimnazi “Sami Frashëri”.


sami-frasheri.png”Sami Frashëri” është shkollë elitare. Kur e mësuam lajmin që jemi renditur të parët këtë vit, na përshkoi një ndjenjë krenarie dhe kënaqësie, por përveç kësaj kemi edhe ndjenjën e përgjegjësisë që ta mbajmë emrin e shkollës sonë po në këtë stad dhe të shkëlqejmë edhe ne.”– tha Eliana Meda, Nxënëse, Klasa XI

“Shkolla sivjet feston 60 vjetorin e themelimit. Janë 60 vite që kjo shkollë ka prodhuar breza të tërë, që kanë kontribuar për vendin. Ne jemi një nga shkollat që u prekën nga tërmeti, godina u shemb dhe nxënësit për 2 vite u ndanë në 2 shkolla dhe e bënin mësimin në orët e vona, me turne. Duhet të gjenim kohë për të bërë konsultime për maturantët, duhet të gjenim kohë edhe t’I angazhonim nxënësit nëpër olimpiada, dhe renditja në vendin e parë në kartën e performancës për këtë vit për 1350 nxënësit dhe gjithë stafin e mësuesve është një lloj shpërblimi për atë punë të madhe që kemi bërë të gjithë, për t’ja dalë mbanë.”– tha Majlinda Ziu, Drejtoreshë e shkollës “Sami Frashëri”
“Ka qenë ëndrra ime që kur isha në klasën e 5, që të vija në shkollën “Sami Frashëri”, të isha Samiste. Kisha dëgjuar që atëherë për famën që kishte gjimnazi dhe suksesin e Samistave. Unë nuk bëj plane, por normalisht që aspiroj të bëhem pjesë e elitës dhe për atë punoj çdo ditë. Jam nxënëse e ekselencës dhe trajtohem me bursë nga bashkia. Doja të studioja Mjekësi ose Bioteknologji. Personalisht mendoj se nuk ka ndonjë ndryshim nëse studio brenda Shqipërisë apo jashtë vendit, përsa kohë mëson dhe normalisht bazat që kam marrë në gjimnaz janë shumë të forta.”- tha Meida Rrokaj, Nxënëse, Klasa XII

Top Channel
 
Dhe Derada dhe Qemal Stafa nuk ngelin pas.
Per Qemal Stafen e dija, per keto te tjerat jo. Kuptohet se Tirana eshte qytet i madh dhe duhet te kete disa shkolla te tilla. Kuptohet po ashtu se shkollat qe jane afer qendres kane nje nivel nxenesish me te mire se ato qe jane ne lagje te tjera ose periferi.
 
Per Qemal Stafen e dija, per keto te tjerat jo. Kuptohet se Tirana eshte qytet i madh dhe duhet te kete disa shkolla te tilla. Kuptohet po ashtu se shkollat qe jane afer qendres kane nje nivel nxenesish me te mire se ato qe jane ne lagje te tjera ose periferi.

Ke Qemal Stafa veç pjesës civilizume nga rr. Durrësit 3/4 ishin kamzali e lapraks. Ziheshin me grushta e me gura, e kur trashej muabeti venin gjoba nga 50 000 lekë (të vjetra) grushti.
 
Ke Qemal Stafa veç pjesës civilizume nga rr. Durrësit 3/4 ishin kamzali e lapraks. Ziheshin me grushta e me gura, e kur trashej muabeti venin gjoba nga 50 000 lekë (të vjetra) grushti.
Nuk e di se në ç ‘vite kanë ndodhur këto që thua, por e marr me mend se kur mund të kenë ndodhur. Mua kjo shkollë më kujtohet që kur isha fare i vogël, kur kaloja në trotuarin përpara saj, me gjyshen që më mbante për dore. Më dukej një shkollë e bukur nga jashtë, e rregullt, me nxënës të bukur e të rregullt, që visheshin mirë. Por edhe vite më vonë, sa herë që kaloja para saj, gjithnjë kështu më dukej, një shkollë serioze dhe elitare. Këtë përshtypje nuk e kisha krijuar vetëm nga trotuari, por edhe nga shtypi, si dhe nga njerëzit që flisnin për këtë shkollë.

Mendoj se është gjë e bukur të jesh në shkolla të tilla. Duhet të jetë një tjetër kulturë dhe ambient aty brenda krahasuar me të tjerat, kështu e përfytyroj unë.
 
Nuk e di se në ç ‘vite kanë ndodhur këto që thua, por e marr me mend se kur mund të kenë ndodhur. Mua kjo shkollë më kujtohet që kur isha fare i vogël, kur kaloja në trotuarin përpara saj, me gjyshen që më mbante për dore. Më dukej një shkollë e bukur nga jashtë, e rregullt, me nxënës të bukur e të rregullt, që visheshin mirë. Por edhe vite më vonë, sa herë që kaloja para saj, gjithnjë kështu më dukej, një shkollë serioze dhe elitare. Këtë përshtypje nuk e kisha krijuar vetëm nga trotuari, por edhe nga shtypi, si dhe nga njerëzit që flisnin për këtë shkollë.

Mendoj se është gjë e bukur të jesh në shkolla të tilla. Duhet të jetë një tjetër kulturë dhe ambient aty brenda krahasuar me të tjerat, kështu e përfytyroj unë.

Në vitet e ndritura.

Unë vetë gjimnazin e kam bërë ke Sami Frashëri por shkoja shpesh edhe andej nga Qemali se 8 vheçaren e kam bërë ke Avni Rustemi dhe shumicën e shokëve dhe shoqeve i kisha andej, pastaj kisha edhe ca kalorsa 🤣 nga kjo lagjja e re që ishin ke Qemali dhe prej tyre njëehrë u përfshiva edhe unë në një sherr kokektiv 🤣

Më ka mbet në kujtesë kur erdhi puna me mbyll muabetin dhe ai tipi që kërkonte gjoba për grushtat ja bënte: Jam rrit ku ha pula gurë unë, or ti 🤣🤣
 
Ke Qemal Stafa veç pjesës civilizume nga rr. Durrësit 3/4 ishin kamzali e lapraks. Ziheshin me grushta e me gura, e kur trashej muabeti venin gjoba nga 50 000 lekë (të vjetra) grushti.

@E**A** tek Qemal Stafa kam mbaruar une gjimanzin,dhe te them drejten ne 4 vjet aty,nuk degjova as sherre dhe aq me teper Lapraks Kamzali.
Qendron qe ka pas goxha sidomos Lapraka.
Kamza me pak vec kush hynte me ndonje tip njohje apo miqesie.
Ose mua te pakten sme ka rastis te njoh.
Por per nje gje ama mund ta them me bindje,standarti i mesimit, rregulli dhe mesim dhenia kane qene ne formen me te mire te mundshme.
Kush donte te mesonte dhe nota qe merrej ishte e merituar.
Nota e mire merrej vetem nese vertet e meritoje,Jo kot me kot ,apo ajt se i njoh prinderit,apo sillet mire ky apo ajo nxense dhe stimuloje.
Ne klasen time kemi pas nxenes qe prinderit i kish larte ne ate kohe ne poste politike te jashtem e te brendshme.
Por realisht mesonin dhe kurre nuk pam te trajtoheshin ndryshe se ishin femija e dikuj te njohur apo ku di une.
Njera qe nuk mesonte pavarsisht pozicionit te prinderve me zor kaloj vitin e 4-te.
 
Në vitet e ndritura.

Unë vetë gjimnazin e kam bërë ke Sami Frashëri por shkoja shpesh edhe andej nga Qemali se 8 vheçaren e kam bërë ke Avni Rustemi dhe shumicën e shokëve dhe shoqeve i kisha andej, pastaj kisha edhe ca kalorsa 🤣 nga kjo lagjja e re që ishin ke Qemali dhe prej tyre njëehrë u përfshiva edhe unë në një sherr kokektiv 🤣

Më ka mbet në kujtesë kur erdhi puna me mbyll muabetin dhe ai tipi që kërkonte gjoba për grushtat ja bënte: Jam rrit ku ha pula gurë unë, or ti 🤣🤣
Qemali ka pas gjithnje kondra me Samiun. :p
 
@E**A** tek Qemal Stafa kam mbaruar une gjimanzin,dhe te them drejten ne 4 vjet aty,nuk degjova as sherre dhe aq me teper Lapraks Kamzali.
Qendron qe ka pas goxha sidomos Lapraka.
Kamza me pak vec kush hynte me ndonje tip njohje apo miqesie.
Ose mua te pakten sme ka rastis te njoh.
Por per nje gje ama mund ta them me bindje,standarti i mesimit, rregulli dhe mesim dhenia kane qene ne formen me te mire te mundshme.
Kush donte te mesonte dhe nota qe merrej ishte e merituar.
Nota e mire merrej vetem nese vertet e meritoje,Jo kot me kot ,apo ajt se i njoh prinderit,apo sillet mire ky apo ajo nxense dhe stimuloje.
Ne klasen time kemi pas nxenes qe prinderit i kish larte ne ate kohe ne poste politike te jashtem e te brendshme.
Por realisht mesonin dhe kurre nuk pam te trajtoheshin ndryshe se ishin femija e dikuj te njohur apo ku di une.
Njera qe nuk mesonte pavarsisht pozicionit te prinderve me zor kaloj vitin e 4-te.

Do kesh qenë t’u lujt me kotelet o Nev 😁

Janë bo sherre ke Qemali që kanë fillu aty e kanë vazhdu ke disko Refleksioni 🤣🤣 ku këtcenin këto kamzalinjtë tek pullë para pasqyrave 🤣🤣 e tek “Monako” mos gaboj emrin që ka qenë në fillim rr. Dibrës (pranë Sami Frashërit, dmth) e ke “Studenti” mos ja ngatarroj emrin edhe kësaj diskos ke Piramida nfa krahu lanës. Nejse… Varja amon 😁
 
Do kesh qenë t’u lujt me kotelet o Nev 😁

Janë bo sherre ke Qemali që kanë fillu aty e kanë vazhdu ke disko Refleksioni 🤣🤣 ku këtcenin këto kamzalinjtë tek pullë para pasqyrave 🤣🤣 e tek “Monako” mos gaboj emrin që ka qenë në fillim rr. Dibrës (pranë Sami Frashërit, dmth) e ke “Studenti” mos ja ngatarroj emrin edhe kësaj diskos ke Piramida nfa krahu lanës. Nejse… Varja amon 😁
Nejse, ne fakt kam qene vertete nxense e urte pune time. Dhe nuk jam perzier nojhere shume. Gjithesesi pikat e argtimin i njoh. Mesaduket flasim per te njejten kohe. :p
 
Nejse, ne fakt kam qene vertete nxense e urte pune time. Dhe nuk jam perzier nojhere shume. Gjithesesi pikat e argtimin i njoh. Mesaduket flasim per te njejten kohe. :p

Këtë grupin e kalorsave nga lagjja ime ke stac trenit interrnuan ke Besnik Sykja (tiranë e re) 🤣🤣
 
Top