Flamurtari dhe Vllaznia kualifikohen ne raundin e dyte per Europa League

Love

βeℓℓe â๓e
Bilete çeke per Flamurtarin, por vlonjatet behen “me zemër”

Flamurtari siguroi kualifikimin për në raundin e dytë të Europa Ligës, pasi humbi 2-1 me Buduçnostin në Vlorë, në takimin e përfunduar vetëm pak çaste më parë.

Fitorja 3-1 e takimit te luajtur ne Podgoricë siguroi kualifikimin e tanëve, të cilët ishin protagonistë të një ndeshjeje tepër të dobët, sidomos në pjesën e dytë.

Pasi i riu Shehaj realizoi një gol në mesin e parë, lojtarët e Flamurtarit u dukën të ç’tendosur dhe mungesa e vëmendjes në mbrojtje lejoi “makthin” Boshkoviç, shënues edhe në Podgoricë, që të gjente dy gola brenda pesë minutave, në minutat 72’ dhe 77’.

Në 15 minutat që pasuan deri në fundin e takimit, vlonjatët u përballën me një “rrethim” të vërtetë, nga i cili i nxorri vetëm vërshëllima e gjyqtarit maltez, ndërsa malezezët iu afruan disa herë golit të tretë, që do të kishte çuar ndeshjen në kohë shtesë.

Flamurtari kalon në raundin e dytë të Europa Ligës, ku do të luajë përballë skuadrës çeke të Jablonecit.

Shumë më tepër detaje rreth ndeshjes, deklaratat e protagonistëve, reportazhe nga Vlora, të veçantat e këtij takimi, mund të gjeni në numrin e nesërm të “Sport Ekspres”.

Përsëritet drama, mbijeton edhe Vllaznia
Vllaznia do të luajë edhe ajo në raundin e dytë të Europa Ligës, por ndryshe nga sa ishte paralajmëruar, kualifikimi mund të konsiderohet gjithçka përveçse një shëtitje.

Deklaratat për fitore me tre gola diferencë u venitën të gjitha përballë një Birkirkare malteze të vendosur dhe racionale, e cila pati një rast të shkëlqyer në minutën e fundit të lojës, kur Vujadinoviç kreu një pritje shpëtimtare.

Lehtësisht, takimi mund të kishte përfunduar me shumë më tepër gola, pasi në të dy krahët pati raste të shumta për shënim, sidomos në pjesën e dytë.

Me këtë fitore, shkodranët i bashkohen Flamurtarit, në raundin e dytë të pasardhëses së Kupës UEFA, ku do të luajnë ndaj zviceranëve të Tunit.
Burimi: Sportekspres Online

Titulli: Flamurtari dhe Vllaznia kualifikohen ne raundin e dyte per Europa League